ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

چرخه زندگی بنت قنسول یا گل کریسمس ( Poinsettia ) ممکن است به نظر کمی پیچیده برسد اما این گیاه روز کوتاه، باید شرایط خاصی داشته باشد تا شکوفه کند. ابتدا توضیحاتی در مورد این گیاه آورده و پس از آن گفته می‌شود که چطور برگ قرمز آن را زیاد کنیم. 

زیستگاه اصلی

برای درک و شناخت کامل این گیاه زیبا، ابتدا باید ببینیم محیط زیست اصلی این گیاه زیبا چگونه بوده است. این گیاه گیاه بومی امریکای مرکزی تا نزدیک جنوب مکزیک است. انسانها پس از کشف این گیاه مسحور شکوفه های قرمز روشن آن شدند و اقدام به کاشت و پرورش و تکثیر آن کردند.

علت قرمزی بنت قنسول چیست؟

بسیاری از افرادی که به این گیاه علاقه دارند، می‌خواهند بدانند چه کاری باید انجام دهند تا برگ های این گیاه قرمز رنگ شوند. در واقع برگهای گیاه از طریق فرایندی به نام فتوپریودیسم (تناوب نوری) رنگ قرمز را ایجاد میکند. فرایند تناوب نوری در واکنش به مقدار مشخصی نور و سپس عدم وجود آن صورت می‌گیرد. طی این فرایند برگها از رنگ سبز به قرمز (صورتی یا سفید) تبدیل می‌شوند. رنگ نهایی برگها بستگی به گونه ای دارد که پرورش می‌دهید.

در واقع بسیاری افراد برگهای قرمز رنگ بنت قنسول را با گل اشتباه می‌گیرند. در حالی که در واقع بخش مرکزی گیاه حاوی گلهای زرد رنگ کوچک است

گل کریسمس

چکار کنیم که برگهای بنت قنسول قرمز رنگ شوند؟

برای این که برگهای گیاه تبدیل به قرمز شود باید زمان نور دهی به آن را کم کنید. تشکیل گل در این گیاه با دوره های تاریکی تحریک میشود. در طول روز گیاه نیاز به نور بسیار زیادی نیاز دارد تا انرژی کافی برای تولید رنگ جذب کند. اما شب هنگام نباید هیچ نوری به گیاه برسد. حداقل دوازده ساعت در شب باید گیاه بدون نور بماند. برای اطمینان از عدم دریافت نور می‌توانید گلدان بنت قنسول را شب هنگام در کمد یا جعبه بگذارید و روی آن را بپوشانید.

گل‌دهی بنت قنسول

برای گل‌دهی  هم باید ترفندی به کار بگیرید. برای این که این گیاه مجددا گل بدهد باید چرخه زندگی آن را تکرار کنید. پس از این که گل‌دهی گیاه متوقف شد و فصل آن به پایان رسید، مقدار آبیاری آن را محدود کنید تا گیاه تا فصل بهار به خواب زمستانی برود. سپس در اواخر زمستان یا اوایل بهار آبیاری منظم را از سر بگیرید و به گیاه کود بدهید. گیاه را تا حدود ۱۵ سانتیمتر از سطح گلدان هرس کنید و تعویض گلدان انجام دهید.

در صورت تمایل می‌توانید گیاه بنت قنسول را در تابستان در ناحیه آفتاب‌گیر و محافظت شده بیرون قرار دهید. نوک شاخه ها را بچینید تا رشد جوانه های جدید را تقویت کنید.

با فرا رسیدن پاییز و کوتاه شدن روزها، میزان کود دهی را کاهش دهید و گلدان  را به داخل منزل بیاورید. دوباره آبیاری را محدود کنید و دمای محیط را بین ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتیگراد در طول روز تنظیم کنید. شب هنگام تاریکی کامل و دمایی در حدود ۱۵ درجه سانتیگراد برای گیاه فراهم کنید. همین که برگچه های گل به رنگ نهایی خود رسیدند می‌توانید مدت تاریکی را کاهش داده و آبیاری را افزایش دهید.


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • ممنون از شما دوست عزیز اگر نورش کم بشه دوباره قرمز میشه؟ گلمن صورتی شده برگ هاش هم داره میریزه جای قبلیش خیلی پر نور بود

  • یک شاگرد باغبان گفت اگر رنگ برگها سبز شد به مدت یک هفته یک مشمای سیاه را بندازید روی گلدان بماند تا رنگ آن قرمز شود فکر کنم به خاطر این است که نور نبیند

 • ساقه گل بنت قنسول شکسته واز بوته جدا شده چیکار کنم ؟؟؟؟

 • جالبه

 • سلام
  من حدودیه هفته پیش این گلموخریدم اماازروزدوم برگ های سبزش شروع به زردشدن کردن ودوسه تاازبرگهای قرمزش پژمرده شدن لطفابگیدبایدچیکارکنم؟

  • سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   اگر گلدان رو تعویض کردید، مطلب جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال رو مطالعه کنید، در حالت کلی این گیاه بسیار به شرایط محیطی مخصوصا سیکل های نوری و رطوبت محیط حساسه