نازبو
آموزش و مقالات

چگونه بنت قنسول را قرمز کنیم؟

چرخه زندگی بنت قنسول یا گل کریسمس ( Poinsettia ) ممکن است به نظر کمی پیچیده برسد اما این گیاه روز کوتاه، باید شرایط خاصی داشته باشد تا شکوفه کند. ابتدا توضیحاتی در مورد این گیاه آورده و پس از آن گفته می‌شود که چطور برگ قرمز آن را زیاد کنیم. 

زیستگاه اصلی

برای درک و شناخت کامل این گیاه زیبا، ابتدا باید ببینیم محیط زیست اصلی این گیاه زیبا چگونه بوده است. این گیاه گیاه بومی امریکای مرکزی تا نزدیک جنوب مکزیک است. انسانها پس از کشف این گیاه مسحور شکوفه های قرمز روشن آن شدند و اقدام به کاشت و پرورش و تکثیر آن کردند.

علت قرمزی بنت قنسول چیست؟

بسیاری از افرادی که به این گیاه علاقه دارند، می‌خواهند بدانند چه کاری باید انجام دهند تا برگ های این گیاه قرمز رنگ شوند. در واقع برگهای گیاه از طریق فرایندی به نام فتوپریودیسم (تناوب نوری) رنگ قرمز را ایجاد میکند. فرایند تناوب نوری در واکنش به مقدار مشخصی نور و سپس عدم وجود آن صورت می‌گیرد. طی این فرایند برگها از رنگ سبز به قرمز (صورتی یا سفید) تبدیل می‌شوند. رنگ نهایی برگها بستگی به گونه ای دارد که پرورش می‌دهید.

در واقع بسیاری افراد برگهای قرمز رنگ بنت قنسول را با گل اشتباه می‌گیرند. در حالی که در واقع بخش مرکزی گیاه حاوی گلهای زرد رنگ کوچک است

گل کریسمس

چکار کنیم که برگهای بنت قنسول قرمز رنگ شوند؟

برای این که برگهای گیاه تبدیل به قرمز شود باید زمان نور دهی به آن را کم کنید. تشکیل گل در این گیاه با دوره های تاریکی تحریک میشود. در طول روز گیاه نیاز به نور بسیار زیادی نیاز دارد تا انرژی کافی برای تولید رنگ جذب کند. اما شب هنگام نباید هیچ نوری به گیاه برسد. حداقل دوازده ساعت در شب باید گیاه بدون نور بماند. برای اطمینان از عدم دریافت نور می‌توانید گلدان بنت قنسول را شب هنگام در کمد یا جعبه بگذارید و روی آن را بپوشانید.

گل‌دهی بنت قنسول

برای گل‌دهی  هم باید ترفندی به کار بگیرید. برای این که این گیاه مجددا گل بدهد باید چرخه زندگی آن را تکرار کنید. پس از این که گل‌دهی گیاه متوقف شد و فصل آن به پایان رسید، مقدار آبیاری آن را محدود کنید تا گیاه تا فصل بهار به خواب زمستانی برود. سپس در اواخر زمستان یا اوایل بهار آبیاری منظم را از سر بگیرید و به گیاه کود بدهید. گیاه را تا حدود 15 سانتیمتر از سطح گلدان هرس کنید و تعویض گلدان انجام دهید.

در صورت تمایل می‌توانید گیاه بنت قنسول را در تابستان در ناحیه آفتاب‌گیر و محافظت شده بیرون قرار دهید. نوک شاخه ها را بچینید تا رشد جوانه های جدید را تقویت کنید.

با فرا رسیدن پاییز و کوتاه شدن روزها، میزان کود دهی را کاهش دهید و گلدان  را به داخل منزل بیاورید. دوباره آبیاری را محدود کنید و دمای محیط را بین 16 تا 21 درجه سانتیگراد در طول روز تنظیم کنید. شب هنگام تاریکی کامل و دمایی در حدود 15 درجه سانتیگراد برای گیاه فراهم کنید. همین که برگچه های گل به رنگ نهایی خود رسیدند می‌توانید مدت تاریکی را کاهش داده و آبیاری را افزایش دهید.

دیدگاه شما

زهراب

9 ماه قبل

باعرض سلام بنت قنسول من برگهای کلاریخته چه کارکنم دوباره برگ بده

نازبو - زلفی پور

8 ماه قبل

سلام افراط و تفریط توی آبدهی معمولا باعث ریزش برگها میشه همیشه هر زمان که خاکش 3-4 سانت خشک شد آبیاری کنید پشت یه پنجره پر نور بذارید ماهی یکبار با کود سه بیست کوددهی کنید و سه ماه یکبار اسید هیومیک بدین در صورتی که ریشه سالم باشه مجدد جوونه میزنه

Sara

1 سال قبل

سلام گیاه من برگ هاش همینجور سبز مونده قرمز نمیشه بعضی وقتها برگ سبزش کم کم زرد میشه پیچ میخوره میوفته چیکار کنم؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام سارای عزیز گیاه سختیه، نیاز به رطوبت محیطی بالا و ۱۲ ساعت تاریکی مطلق داره جهت رنگی شدن برگ ها

محمد

1 سال قبل

سلام بنت من برگ سبزش داره زرد میشه

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام محمد عزیز نگه داری بنت خیلی تخصصیه، باید رطوبت خیلی بالا براش تامین کنید و ۱۲ ساعت تاریکی مطلق در روز

زهرا

2 سال قبل

سلام..گیاه من دور برگای سبزش زرد و خشک شده و برگای قرمزش سیاه شده...و با وجود رشدش کم حجمه...چکار کنم خوب بشه؟؟؟چیزی کم داره که باید بدم بهش؟؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام زهرای عزیز گیاه نسبتا سختیه برای نگه داری، نیاز به رطوبت محیطی بالایی داره، ۱۲ ساعت هم تاریکی مطلق میخواد در روز برای حفظ رنگ

زهرا

2 سال قبل

سلام...من این گیاه زیبا رو هدیه گرفتم دو ماهی میشه...رشد کرده ولی یه چیزی دور برگای سبزش زرد و خک شده..برگای قرمزش لبه هاش سیاه شده و اینکه با وجود رشدش پر نیس ساقه هاش...چکار کنم خوب بشه؟؟??

درفکی

1 سال قبل

برای من اینجوری بود چون مگس سفید پشت برگاش هستن.درمورد مگس های سفید گل بنت قنسول جستجو کن

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام زهرای عزیز گیاه نسبتا سختیه برای نگه داری، نیاز به رطوبت محیطی بالایی داره، ۱۲ ساعت هم تاریکی مطلق میخواد در روز برای حفظ رنگ

امیرمهدی

2 سال قبل

سلام به دوستان گیاه بنت قنسول من انتهای ساقش زردیاخشک شده ولی قسمت های بالاییش سبزهستندودارن جوونه میزنم چیکارکنم؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام امیرمهدی عزیز آبیاری رو کمتر کنید و از قارچ کش مناسب استفاده کنید، جهت خرید سم و کود به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

سهیلا

2 سال قبل

سلام،وقت بخیر.چند بار بذر بگونیا کاشتم،همه شرایطی که برای کاشت این بذر گفته شده را رعایت کردم،برای بستر ،از کوکوپیت استفاده کردم،بستر را ضد عفونی کردم ووو،اما وقتی بذر را روی بستر می ر یزم مثل قرصی که بهش آب برسه از هم وا میره،،از ترس خراب شدن بذر ها از فشار دادن بذر جهت محکم شدن در بستر خاک این کارو انجام ندادم،علت خراب شدن بذر چیست،ایا جایی نکته مهمی هست خبر ندارم،یا فوت کوزه گری دارد.میشه لطفا راهنمایی کنید،مچکرم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام سهیلای عزیز بذرهای بگونیا چون پلت شده س این مورد پیش میاد ولی مشکلی نداره، فقط روی بذر رو مقداری بپوشونید حتما، یا داخل سینی نشا کشت کنید.

وحید

2 سال قبل

فوق العاده زیبا و جذاب

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام وحید عزیز خوشحالیم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر توصیه و یا پیشنهادی دارید در اختیار همراهان فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدید.

ناشناس

2 سال قبل

سلام من حدودیه هفته پیش این گلموخریدم اماازروزدوم برگ های سبزش شروع به زردشدن کردن ودوسه تاازبرگهای قرمزش پژمرده شدن لطفابگیدبایدچیکارکنم؟

ناشناس

1 سال قبل

میزان ابدهی رو بیشتر کنید

ناشناس

2 سال قبل

علت زرد شدن برگها این است که نور کم به گل میرسد در طول روز

ناشناس

2 سال قبل

سلام وقت بخیر ببخشید میشه دودلیل دیگه ای که باعث قرمز شدن برگهای گیاه بنت قنسول میشه رو بگید ؟؟؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو اگر گلدان رو تعویض کردید، مطلب جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال رو مطالعه کنید، در حالت کلی این گیاه بسیار به شرایط محیطی مخصوصا سیکل های نوری و رطوبت محیط حساسه

علی

3 سال قبل

جالبه

سمیرا

4 سال قبل

ساقه گل بنت قنسول شکسته واز بوته جدا شده چیکار کنم ؟؟؟؟

ناشناس

2 سال قبل

قلمه بزنید

قالیشویی

4 سال قبل

ممنون از شما دوست عزیز اگر نورش کم بشه دوباره قرمز میشه؟ گلمن صورتی شده برگ هاش هم داره میریزه جای قبلیش خیلی پر نور بود

سی

4 سال قبل

یک شاگرد باغبان گفت اگر رنگ برگها سبز شد به مدت یک هفته یک مشمای سیاه را بندازید روی گلدان بماند تا رنگ آن قرمز شود فکر کنم به خاطر این است که نور نبیند