اطلاعیه: خرید بالای ۲۰۰هزار تومان رایگان ارسال می‌گردد. یک درصد از درآمد های نازبو صرف کمک به محیط زیست می شود. خرید از نازبو به منزله قبول قوانین سایت است. نازبو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. ارسال پستی سفارشات به تمامی نقاط کشور

دراسنا

دراسنا یا درخت اژدها

دراسنا

درخت اژدها ( درخت دراگون)، خون سیاوشان، دراسنا، درخت پول، ماداگاسکار، گیاهی خانگی است که نیاز کمی به نگهداری دارد. بیش از چهل گونه دراسنا وجود دارد که در اینجا ما به بررسی یکی از محبوب ترین آنها، دراسنا مارگیناتا میپردازیم.

رقم و تیپ(کولتیوار) تریکالر یا سه رنگ ها که عموما گیاهان رنگین کمانی خوانده میشوند دارای حاشیه زرد و کرم در حاشیه برگ های سبز هستند. با نور مناسب، گیاه دراگون سالانه حدود ۴۵ سانتیمتر در سالهای اول رشد میکند و ممکن است در مجموع به ارتفاع ۳ تا ۴٫۵ متر برسد.

دراسینا برای سگ ها و گربه ها بسیار سمی است. برگ این گیاه هنگامی که توسط سگ و گربه خورده می شود سبب علائم بالینی ادم صورت و دهان (تورم)، سرازیر شدن آب دهان، استفراغ و بی اشتهایی می شود. این گیاه همانند سایر اعضای خانواده خنجریان شامل ساپونین های استروئیدی است که می تواند برای انسان در هنگام جویده یا بلعیده شدن سوزش ایجاد کند اما برای انسان سمی محسوب نمیشود.

تصفیه هوا:

ناسا این گیاه را تصفیه کننده (گیاهان دیگری که هوا را تصفیه می کنند را از اینجا پیدا کنید) آلاینده های هوا نظیر بنزن، فرمالیدها، تری کلرواتیلن و زایلن می داند.

محل نگهداری:

درخت اژدها به نور غیر مستقیم خورشید و به میزان متوسط به بالا نیاز دارند. نقاط قهوه ای روی برگ ها معمولا نشان از این دارد که گیاه بیش از حد آفتاب دیده است. از سوی دیگر اگر گیاه به اندازه کافی نور نبیند برگها بی حال و رنگ پریده میشوند. دمای مناسب برای گیاه دراسنا، دمای معمول اتاق  و بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است. اگر چندین روز در زمستان منزل نیستید حتما دمای منزل را کنترل کنید. تغییر ناگهانی در دما ممکن است سبب افتادن برگ های پایینی شود. همچنین رطوبت معمول اتاق ها برای آن مناسب است.

آب و کود:

بهترین و مطمئن ترین راه برای کشتن گیاه دراسنا این است که بیش از حد به آن آب بدهید. فقط زمانی به گیاهتان آب دهید که عمق ۳سانتی خاک خشک شده باشد. اجازه ندهید که زیر گلدانی پر آب بماند. در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار و در پاییز و زمستان هر ماه از کود مایع استفاده کنید و آن را کودیاری نمایید.

تعویض گلدان:

گیاهان رنگین کمانی را هر ۲ سال یکبار در گلدانی با یک سایز بزرگتر قرار دهید تا زمانی که گیاه به ارتفاع مورد نظر برسد. پس از آن، گیاهتان را هر سه سال یکبار در همان گلدان  و یا یک گلدان دیگر با همان سایز در خاکی تازه قرار دهید.  گیاه دراسنا در گلدان کوچک با ریشه هایی در هم تنیده بهتر رشد میکند.

از یک خاک گلدان معمولی استفاده کنید و تا میتوانید بدون آسیب به ریشه ها، خاک قدیمی را جدا کنید.

فلوراید:

گیاه دراگون به فلوراید موجود در آب حساس است. قسمت های مرده، یا  سوخته بر روی برگ ها و وجود حاشیه  زرد یا قوه ای بر روی آنها ممکن است بیانگر این باشد که گیاه در به حد زیادی در معرض فلوراید بوده است. از خاک گلدان با پرلیت کم استفاده کنید و برای جلوگیری از جذب فلوراید از PH آن را بین ۶ تا ۶٫۵  نگاه دارید، همچنین از کود دادن با کود سوپر فسفات پرهیز نمایید.

رسیدگی به ارتفاع:

گیاهان رنگین کمانی معمولا برای قرار دادن بر روی میز خریداری میشوند، اما پس از مدتی با رشد سریعی که دارند باید آنها را روی زمین قرار دهید. با مراقبت مناسب، آنها به حدی رشد میکنند که اغلب منازل نمیتوانند آن را در خود جای دهند. زمانی که رشد گیاه بیش از حد بود و جایی برای آن نداشتید میتوانید شاخه های بالایی را در ارتفاع مناسب قطع نمایید . ممکن است بالای آن لخت و بیریخت به نظر برسد اما پس از چند هفته ۲ انشعاب جدید از بیرون زده و شروع به شاخ و برگ دادن میکنند.

روش های ازدیاد و تکثیر دراسنا :

دراسنا گاهی به صورت چند ساقه ای رشد کرده و بزرگ می شود و نیاز به هرس وکنترل دارد. این زمان برای تکثیر مناسب است. دراسنا را می توان از طریق قلمه های انتهایی ساقه و قلمه های ساقه ای تکثیر کرد.

می توان از جوانه های به وجود آمده در پای گیاه نیز استفاده کرد. قلمه ها را به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز جدا کنید قلمه ای ساقه ای را از ساقه یا بدون برگ بگیرید و به تکه های ۵ تا ۵/۷ سانتیمتری تقسیم نمایید. هر تکه باید داری یک جوانه خفته باشد.

مواظب باشید قطعات ساقه را وارونه در خاک نگذارید. اگر سمت پایین ساقه در خاک قرار نگیرد، ریشه ای تولید نمی کند. هر قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. برگ های زیادی را از ساقه جدا کنید. و هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید. پس از دو ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه را بردارید و تغذیه مصنوعی را شروع کنید.

بهترین زمان برای تکثیر دراسنا، از اواسط تا اواخر بهار و یا اواخر تابستان تا اوایل پاییز است.

خوابانیدن شاخه: این گیاه را می توانید از طریق خوابانیدن شاخه نیز تکثیر کنید. دراسنا هم داخل آب هم مستقیم داخل خاک ریشه دار می شود.

برای تکثیر دراسانا از طریق قلمه زنی: در اواخر زمستان قلمه را از شاخه های مسن جدا کنید، ساقه ها را به صورت افقی در شن قرار بدهید.

روی آن را نایلون بکشید و خاک را مرطوب نگه دارید بعد از دو ماه جوانه می زند.

14 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید، یک شاخه گیاه دراسینا خریدم، فروشنده گفت ۱۵ روز بزار تو آب تا ریشه بزنه.محل نگهداریش هم،تو اتاق پشت پنجره گذاشتم.حالا یک هفته گذشته ریشه نزده و برگای پایینی زرد شده که جداش کردم. فکر کنم بقیه برگاش هم همین طور بشه. نوک برگ ها هم زرد و قهوه ای شده. لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم؟

  1. منم همینطوری یه شاخه خریدم. روزای اول برگاش زرد شد و افتاد ولی به تدریج ریشه میده. ۲ روز یبار آبش رو عوض کنید حتما. و یه تیکه کوچیک چوب دارچین بندازین تو آبش

 2. سلام من یه دراسنا دارم که حدودا دوسالشه مدتی هستش که برگهاش شل شده و کم کم میریزه و ساقه اون نرم و حالت پوک شده چکارش کنم درست شه.

  1. سلام
   آبیاری رو منظم(کمتر) کنید و رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید

 3. سلام من بالای ساقه رو بریدم و ۳ تا جوونه اطراف محل برش زده شده ولی یکی از اون سه تا رشد کرد. چه کنم که هر سه جوانه همزمان و به یک اندازه رشد کنند؟

  1. سلام رادین عزیز
   رطوبت محیطی رو بالا ببرید و از قطره محرک رشد بصورت اسپری استفاده کنید، البته تضمینی در این زمینه وجود نداره ولی امکان این امر هستش، جهت خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 4. میشه لطفن جواب هارودر این صفحه بدین تا سوال تکرای نشه وماهم از این سوال وجوابها استفاده کنیم ممنون

  1. سلام مورکای عزیز
   انوع کودها قابل استفاده است، پیشنهادم ۱۲ ۱۲ ۳۶، هیومیک و آهن هر ۳ تا ۴ هفته یکبار از هرکدوم هست، یعنی هر کدوم یکبار، جهت خرید کود به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 5. سلام
  من گلدان دراسنا رو روی زمین گذاشتم ولی بانور غیرمستقیم عالی حتما باید روی ارتفاع باشه تا رشد کنه یانه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.