چرا نهال بذر های من باریک و دراز می شوند؟

رشد ضعیف ساقه و نحیف بودن گیاه معمولا نتیجه نور نا کافی است، اگر به نور مناسب دسترسی ندارید می‌توانید از چراغ های رشد بمدت ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز استفاده کنید.

آیا می توانم تفاله قهوه را به کمپوست خود اضافه کنم؟

قهوه یک افزودنی خوب برای کمپوست شما است و حاوی مقادیر خوبی ازت است. جهت اطلاع بیشتر به مطلب شایعه فایده تفاله های قهوه برای خاک چقدر صحت دارد رجوع کنید.

آیا کشت گیاهان پایا ((Perennial plant توسط بذر معقول است؟

گیاهان پایا به گیاهانی گفته می شود که عمری بیش از دو سال دارند و قسمت چوبی در آنها بیشتر است. بلی، کشت این گیاهان توسط بذر گیاهی مقاوم تر را به ارمغان آورده و می توانید در سال اول شاهد شکوفه دهی آن باشید. از این دسته میتوان به اشرفی ها، میخک ها و رعنا ها اشاره کرد.

چه زمانی باید به گیاهم آب بدهم؟

آبیاری گیاه به شرایط مختلفی وابسته است، نوع خاک، بارندگی های اخیر، شرایط آب و هوایی و …

منطقه ریشه گیاه باید مرطوب و خنک باشد برای اینکه بدانید چه زمانی وقت آبیاری است باید از دستگاه رطوبت سنج فابریک خود استفاده کنید! انگشت شما از هر دستگاهی بهتر عمل میکند، کافی است به اندازه یک بند انگشت خام را حفر کنید و در صورت خشک بودن اقدام به آبیاری نمایید.

چرا باید بذر بکارم؟

دلایل متعددی وجود دارد که کشت گیاه مورد علاقه خود را از بذر شروع کنید. اول از همه، اگر توسط بذر گیاهتان را کشت کنید می‌توانید گیاهان کمیاب را به خانه بیاورید، ممکن است صدها گیاه را در گلفروشی محله خود بیابید اما این تنوع در مورد بذر هزاران بار بیشتر است.

همچنین از نظر اقتصادی کشت بذر بسیار باصرفه تر است، قیمت خرید یک گلدان ممکن است از خرید صدها بذر از همان گل بیشتر باشد.  پرورش گیاهان در خانه می‌تواند جلو افسردگی را در ایام زمستان (winter blue) بگیرد و در نهایت ارزش آن را دارد که شاهد رشد گیاه از بذر تا بهره برداری باشید.

کدام بذر ها برای شروع کشت در خانه ساده تر هستند؟

اگر تازه شروع به کاشت بذر می کنید ،با  بذرهای آسان و قابل اعتماد نظیر گوجه فرنگی ، فلفل ، ریحان ، آهار ، جعفری، همیشه بهار و اشرفی شروع کنید. همه اینها به سرعت جوانه می زنند و به سرعت رشد می کنند. پس از تسلط بر اینها ، می توانید خود را با گیاهان پر چالش تر محک بزنید.

آیا برای کشت می‌توانم از خاک باغچه استفاده کنم؟

خاک باغچه زهکشی ضعیفی دارد، مخصوصا اگر در سینی نشا استفاده شود. همچنین ممکن است حامل ارگانیسم هایی بیماری زا باشد که به بذر و نهال نورس شما آسیب بزند.  جهت حصول بهترین نتیجه از خاک های استاندارد استفاده کنید، جهت خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

از چه نوع گلدانی استفاده کنم؟

اگرچه می توانید بذرها را در هر ظرفی که زهکشی مناسب دارد کشت کنید، اما گلدان ها و سینی های مخصوص نشا جهت ارایه شرایط بهینه طراحی و عرضه می شوند. سینی نشا به شما اجازه می دهد تعداد زیادی دانه را در یک فضای کوچک کشت کنید، و برای جلوگیری از پوسیدگی بسادگی زهکشی مناسبی دارند. 

 

عمق کشت چقدر باید باشد؟

معمولا عمق کشت روی بسته بندی های نازبو ذکر شده است، اما یک قانون کلی این است که عمق کشت هر بذر ۲ تا ۳ برابر اندازه آن بذر است. مراقب باشید عمق بذر ها زیاد نشود، چرا که یک بذر مواد غذایی محدودی دارد تا جوانه خود را به سطح خاک برساند و اگر عمق زیاد باشد پیش از رسیدن به سطح خاک بذر نابود می‌شود. بعضی از بذر ها نظیر بلوبری برای رشد نیاز به نور دارند. در نتیجه بایستی در عمق کمتری کشت شوند.

کدام بهتر است ، آب دادن از بالا یا از پایین؟

معمولاً آب دهی از پایین بهتر است زیرا باعث خشک تر شدن سطح خاک می شود و به جلوگیری از بیماری کمک می کند. برای بذرهای کوچک یا بذرهای سطح متوسط ، مه پاشی سطح برای جوانه زنی بهتر توصیه می‌شود از جوانه زنی می‌توانید سینی نشا خود را در یک ظرف آب بگذارید. برای اینکه نگران مقدار آبیاری نباشید می‌توانید از گلدان های خود آبیار و یا پرنده خود آبیار استفاده کنید، جهت خرید گلدان و خرید پرنده خود آبیار به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.