نازبو
آموزش و مقالات

کاشت میوه ها و سبزیجات گلدان دوست

07 آبان 1398
2

کشت خانگی - بهترین میوه ها و سبزیجات گلدان دوست

با شروع فصل های بهار و تابستان میل به کاشت گیاهان مختلف و باغبانی در خانه در افراد زیادی به وجود می آید. اگر شما هم از رشد و نگهداری گیاهان مختلف لذت می برید اما فضای مورد نیاز برای ایجاد یک باغ در فضای باز را ندارید، قصد داریم پیشنهادی عالی را به شما ارائه دهیم. ما چند نوع از میوه ها و سبزیجات گلدان دوست را در این مقاله به شما معرفی می کنیم که می‌ توانید با باغبانی در خانه و در گلدان آن ها را پرورش دهید. این موارد از مرکبات گرفته تا گوجه فرنگی، خیار و هر چیز دیگری را که معمولا در یک باغ بزرگ تر می توان کشت کرد، شامل می شود.

تفاوت این گیاهان خاص با سایر گیاهان این است که شما می توانید این نوع گیاهان را با باغبانی در خانه و در فضاهایی مثل ایوان، بالکن یا هر جای دیگر خانه خود پرورش دهید، زیرا همه آن‌ها به نوعی در یک ظرف قابل رشد هستند. بنابراین اگر فضای باغبانی بزرگی دارید یا حتی ندارید، اگر می خواهید غذاهای خودتان را پرورش دهید، باید بگوییم که این امکان برای شما هم وجود دارد. با معرفی بهترین میوه ها و سبزیجات گلدان دوست با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: معرفی سبزیجات سایه دوست

گوجه فرنگی

میوه ها و سبزیجات گلدان دوست

جای تعجب نیست که بگوییم گوجه فرنگی به خوبی در ظروف کوچک رشد می‌کند. اگر عاشق گوجه فرنگی تازه هستید و مایلید در طول سال گوجه فرنگی تازه داشته باشید، بسته به نوع گوجه فرنگی هایی که می خواهید پرورش دهید، می توانید به راحتی آن ها را تقریبا در هر ظرفی با هر اندازه‌ای کشت کنید. مطمئن باشید که ظرف به اندازه کافی بزرگ است که بتواند گیاه را رشد دهد. می توانید با بذر یا گیاهان تازه شروع کنید.

ریحان

میوه ها و سبزیجات گلدان دوست

ریحان نیز یکی دیگر از گیاهانی است که می توان با باغبانی در خانه آن را پرورش داد. می توانید ریحان را در داخل یا خارج از خانه پرورش دهید. این گیاه برای افزودن به سوپ ها و دستور العمل های دیگر غذایی بسیار عالی است. حتی اگر یک باغ گیاه دارویی کامل ندارید، می توانید کمی از ریحان را برای استفاده در غذاهای مورد علاقه خود پرورش دهید. به یک ظرف شش اینچی، مقداری خاک گلدان تازه و البته ریحان نیاز دارید. به خاطر داشته باشید که وقتی ریحان را آب می دهید، باید از مرطوب شدن برگ ها و ساقه جلوگیری کنید. بهتر است آب را مستقیما روی خاک بریزید. همچنین شما باید هر روز  نور مستقیم خورشید را برای گیاهان خود فراهم کنید. پس اگر قصد دارید آن ها را در محیط داخلی پرورش دهید، حتما از ظروفی استفاده کنید که بتوانید به راحتی آن ها را در قسمت های آفتابگیر خانه نصب کرد.

برای خرید بذر سبزیجات می توانید از طریق این لینک تمامی بذر سبزیجات مورد نیاز خود را تهیه کنید.

کدو سبز و کدو تابستانی

میوه ها و سبزیجات گلدان دوست

انواع کدو، به ویژه کدو تنبل تابستانی به خوبی در ظروف کوچک رشد می کنند. کدو حلوایی تقریبا در هر مکانی که برای آن برنامه ریزی کنید، رشد خواهد کرد. این گیاه بسیار مقاوم است، بنابراین اگر می خواهید کدوی تازه تابستانی را به میز شام خود اضافه کنید، چند گلدان تهیه کنید و دانه های این گیاه را در آن کاشت کنید. به خاطر داشته باشید که هنگام شروع رشد، باید مرتبا کدوها را برداشت کنید تا گیاهان دچار مشکل نشوند.

جعفری

میوه ها و سبزیجات گلدان دوست

جعفری برای باغبانی در خانه و کشت در گلدان بسیار خوب رشد می کند. بنابراین اگر دوست دارید جعفری تازه به میز شام خود اضافه کنید، باید بگوییم که این گیاه برای رشد در بالکن یا ایوان بسیار عالی است. جعفری در گلدان های کوچک به خوبی رشد می کند و فقط به کمی نور خورشید احتیاج دارد، بنابراین گیاهی مناسب برای رشد در آپارتمان ها یا سایر مکان‌های دارای فضای کم است. برای رسیدن به بهترین نتیجه باید خاک را مرطوب نگه دارید و مراقب باشید که گیاهان خود را بیش از حد آب ندهید. این گیاه در دماهای بین 18 تا 26درجه رشد می کند. فقط به یاد داشته باشید که آن‌ها را شب ها به داخل خانه بیاورید تا سرما به آن ها آسیبی نرساند.

توت فرنگی

میوه ها و سبزیجات گلدان دوست  

شاید فکر کنید که توت فرنگی با باغبانی در خانه قابل پرورش نیست. توت فرنگی با وجود این که به عنوان گیاهی شناخته می شود که به فضای زیادی احتیاج دارد، در گلدان نیز به خوبی رشد می‌کند و یکی از بهترین میوه ها و سبزیجات گلدان دوست است. این گیاهان در واقع یکی از بهترین گیاهان برای رشد گلدان هستند و حتی در داخل خانه نیز شکوفا می‌شوند، بنابراین می توانید توت فرنگی ارگانیک و تازه خود را در تمام طول سال رشد دهید. شما باید یک نقطه آفتابی را انتخاب کنید که این نقطه می تواند جلوی یک پنجره باشد.

طالبی

میوه ها و سبزیجات گلدان دوست

بله درست است، با باغبانی در خانه می توانید طالبی ارگانیک را هم در یک گلدان پرورش دهید. اگر عاشق این میوه شیرین هستید و فضای کافی برای یک باغ در اختیار ندارید، کافی است چند ظرف نسبتا بزرگ را جمع کنید و مقداری طالبی در آن بکارید تا کل تابستان را از این میوه عالی بهره مند شوید.

پونه کوهی

میوه ها و سبزیجات گلدان دوست

پونه کوهی یک گیاه بسیار محبوب در بین گیاهان گلدان دوست و ارگانیک است و در هر نوع ظرف بسیار خوب رشد می کند. در حقیقت، رشد پونه کوهی در یک ظرف مخصوص، به جلوگیری از رشد بیش از حد آن کمک می کند. بنابراین اگر می خواهید رشد پونه های کوهی خود را تحت کنترل نگه دارید، ظروفی را استفاده کنید که توسط بیشتر باغبانان متخصص توصیه می شوند. شما فقط به یک گیاه کوچک و کمی خاک گلدان نیاز دارید.

فلفل

میوه ها و سبزیجات گلدان دوست

یکی دیگر از بهترین میوه ها و سبزیجات گلدان دوست  فلفل است. فلفل در ظروف و گلدان ها بسیار عالی رشد می‌کند. بنابراین اگر دوست دارید فلفل قرمز، زرد یا سبز را به غذاهای مورد علاقه خود اضافه کنید، می توانید آن ها را به راحتی و بدون داشتن فضای بزرگ پرورش دهید. انتخاب ظرف مناسب در کاشت این گیاهان بسیار مهم است. فلفل های کوچک تر حداقل به یک ظرف 2 گالنی نیاز دارند؛ در حالی که انواع بزرگ تر این گیاه به گلدان 5 یا 10 گالنی نیاز دارند. لازم است در صورت امکان به فلفل ها حداقل 8 ساعت نور خورشید تابیده شود. بنابراین برای باغبانی در خانه محلی را انتخاب کنید که این گیاهان ارگانیک مستقیما از نور خورشید برخوردار شود. در صورت تمایل می‌توانید شب ها آنها را وارد خانه کنید و تنها هر روز صبح آن ها را برای تابش نور آفتاب به بیرون برگردانید.

پیازچه

میوه ها و سبزیجات گلدان دوست

پیازچه بدون شک یکی از مقاوم ترین گیاهان ارگانیک است که می توانید با باغبانی در خانه پرورش دهید. این گیاهان در ظروف مختلف یا تقریبا در هر جای دیگری که می خواهید آن ها را کشت کنید، بسیار خوب رشد می کنند. پیاز کوهی برای افزودن طعم به سوپ ها و سیب زمینی پخته فوق العاده است. پیاز کوهی نیز گیاهی چند ساله است، بنابراین پس از کاشت آن ها، سال به سال می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. این گیاهان نور خورشید را در طول روز ترجیح می دهند، بنابراین مکانی را انتخاب کنید که حداقل در طول زمستان بتواند کمی از آن آفتاب بگیرند.

باغبانی در خانه کار ساده ای است و برای گرفتن بهترین نتیجه از آن کافی است بدانید چه میوه‌ها و گیاهانی را می توانید در خانه و به صورت ارگانیک پرورش دهید.

مقاله میوه های مناسب کاشت در آپارتمان را نیز از دست ندهید.

محمدرضا رجبی

1 سال قبل

خوب بود یکخورده اطلاعات بیشتری بدست آوردیم ولی یک سوال داشتم برای آب یاری به گیاهان مناسب است از کدام روش آب دادن استفاده کرد؟ ۱-آب ولرم ۲-آب سرد ۳-آب گرم ؟؟؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام محمدرضای عزیز بسته به گیاه متفاوته ولی پیشنهاد عمومی آبیاری با آب دمای محیط برای گیاهان خونگیه

مطالب پیشنهادی

علائم تنش های وارد شده به گیاهان
10 آبان 1397
معرفی انواع گل های خوشبو
10 مهر 1396
چگونه برگ گیاهان آپارتمانی را تمیز کنیم؟
17 بهمن 1396
خاک مناسب گیاهان آپارتمانی چه خاکیست؟
27 فروردین 1397
انواع کاکتوس خانگی با عکس و نام
13 شهریور 1396
کود حیوانی و انواع آن
25 شهریور 1396
معرفی پاندانوس یا برگ خنجری
11 آبان 1396
معرفی گیاه نخل راپیس lady palm
06 دی 1396
نگهداری از انواع گل آپارتمانی بنفش
13 اسفند 1398
معرفی گیاه کراسولا
28 آذر 1396