اطلاعیه:

کود کاکتوس

کود مناسب کاکتوس چیست؟

کود و خاک مناسب کاکتوس

هر چند کاکتوس ها نیاز غذایی کمی دارند ، اما برای رشد بهتر می بایست از کود استفاده کرد. بطور کلی این گیاهان در ترکیبات مختلفی از خاک می توانند زندگی کنند که باید دارای خلل و فرج و پر متنفذ باشد تا اب به راحتی از ان خارج شود و سریعا خاک خشک شود.

کاکتوسها تنها گیاهان بیابانی نیستند. شما صرف نظر از اینکه در چه منطقه آب و هوایی زندگی می کنید، می توانید انواع کاکتوس های معمولی و کاکتوس های گل دار را به عنوان گیاه آپارتمان در منزل خود نگهداری کنید. کاکتوس ها به دو گونه اصلی تقسیم می شوند.

نوع خاردار و حبابی که بیشتر در مناطق بیابانی دیده می شوند و گونه های گلدار گرمسیری. برای رشد گونه های مختلف باید از کود کاکتوس برای رساندن مواد مغذی به آن در فصل رشد استفاده کرد. کود دهی مناسب به سلامت گیاه، رشد مناسب، گل دهی و رنگ کاکتوس شما کمک می کند.

کود مناسب کاکتوس

کود دهی کاکتوسها

۱ –کاکتوس خود را از ابتدای فصل بهار زیر نظر بگیرید تا نشانه ای از رشد برای مثال برگ یا خار جدید، افزایش اندازه و … را در آن مشاهده کنید. زمانی که اولین نشانه ی رشد را در گیاه خود دیدید، وقت استفاده از کود کاکتوس فرا رسیده است.

۲ –کود های کاکتوس حاوی سه ماده مغذی نیتروژن، پتاسیم و فسفر هستند و سه عدد روی بسته های کود مشاهده می شود. عدد اول مقدار نیتروژن را نشان می دهد و عدد دوم و سوم به ترتیب میزان فسفر و پتاسیم را. معمولاً عبارت NPK که مخفف نیتروژن، فسفر و پتاسیم است نیز روی بسته درج می شود.

از کود کم نیتروژن ۱۰-۱۰-۵ استفاده کنید. یک قاشق غذا خوری از کود کم نیتروژن را در کمتر از ۴ لیتر آب حل کنید. کاکتوس را تا جایی که خاک آن مرطوب شود با آن آب بدهید. به صورت یک در میان از محلول یک قاشق غذاخوری کود ۱-۷-۶ در کمتر از ۴ لیتر آب حل کرده و کاکتوس را با آن آبیاری کنید.

۳- از کود ۱۰-۱۰-۵ هر هشت هفته یکبار در بهار و تابستان می توان استفاده کرد و از کود ۶-۷-۱ هر دو هفته یکبار در فصل رشد کاکتوس می توان استفاده کرد. استفاده از کود مخصوص کاکتوس در پاییز و زمستان نیاز نیست.

۴- اضافه محلول کود را می توانید در ظرف در بسته تا مصرف بعدی نگهداری کنید. مواردی که لازم دارید تنها کود محلول کم نیتروژن، قاشق پیمانه و ظرف در دار است.

نکات استفاده از کود کاکتوس

۱- کودها حیوانی نیز زمانی کاربرد پیدا می کنند که کاکتوس ها در زمین کاشته شده باشند.

۲- استفاده از کود کاکتوس می تواند به کاکتوس های جوان و یا تازه کاشته شده آسیب برساند. تا زمانی که کاکتوس به گلدان جدید خود عادت نکرده است از کود دهی خود داری کنید.

۳- عادت کردن کاکتوس ها به گلدان جدید هم معمولاً دو ماه طول می کشد.

۴- خاک مورد نیاز برای کاکتوسها باید دارای خلل و فرج و پر منفذ باشد تا آب به راحتی از ان خارج شود و سریعا خاک خشک شود و گیاه امکان تنفس پیدا کند.

کود مناسب کاکتوس

۵- ایده آل ترین ترکیب برای آنها ترکیبی است که سریعا خشک شود ولی همچنان مقداری رطوبت را در خود نگه دارد

۶- از خاکی که میزان زیادی خاک برگ دارد اجتناب کنید.

۷- بر روی سطح گلدان از سنگریزه استفاده کنید. این کار منافع متعددی دارد از قبیل: نگهداری رطوبت، زیبایی، سالم ماندن پایه گیاه

۸- همیشه سعی کنید که خاک گلدان بین دو ابیاری خشک باشد زیرا خیس بودن گلدان برای مدت طولانی به کاکتوس آسیب وارد می کند.

۹- اگر بتوانید از ماده ای ضد قارچ به صورت مخلوط با خاک استفاده کنید دیگر می توانید اطمینان داشته باشید که کاکتوس شما دچار پوسیدگی و بیماری های قارچی نمی شود.

۱۰- برخی از انواع خاص کاکتوس نیز وجود دارند که در زمستان گل می دهند به همین دلیل باید چرخه کود دهی را برای آنها برعکس انجام دهید و در زمستان آنها را تغذیه کنید و در بهار و تابستان استراحت بدهید.

۱۱- نیاز تغذیه ای هر گیاه متفاوت است و بسته به نوع، زمان کشت و همچنین ترکیبات خاک کاکتوس به میزان متنوعی از تغذیه نیاز پیدا خواهد کرد، شما می توانید با میزان بسیار پایینی کوددهی را آغاز و کم کم به میزان آن تا حداکثر دوز مجاز برسانید، در این حین توجه به گیاه جهت تغییرات ناگهانی لازم است تا از آسیب به گیاه جلوگیری گردد.

13 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید کاکتوس من به تازگی قرمز رنگ شده بعضی از ساقه هاش و نرم شدن میخواستم راهنمایی کنین

  2. من کاکتوس هام همه سرحال هستند. فقط سوالم اینکه خاک ۲۰ ۲۰ براشون خوبه یا از خاک دیگه ای باید استفاده کنم ؟

    1. سلام
      به عنوان کود اگر مد نظرتون باشه خیلی خیلی خیلی جزئی میتونه تاثیر داشته باشه ولی از طرفی میتونه به ریشه گیاه ضربه بزنه، در کل پیشنهاد نمی کنم

  3. سلام من کود Npk خریدم میخواستم ببینم این کود برای کاکاتوس و گل پتوس مناسب هست؟ و نحوه استفادشو میخواستم بهم بگید

  4. نه کود ۲۰-۲۰ اصلا برای کاکتوس ها خوب نیست باید کود با ازت پائین و پتاس بالا استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.