نازبو
آموزش و مقالات

آبیاری کاکتوس و ساکولنت

بسیاری از افراد تصور می کنند که کاکتوس ها فقط در مناطق بیابانی و گرمسیر رشد کرده و نگهداری می شوند. اما در حقیقت بسیاری از کاکتوس هایی که ما در منزل از آنها نگهداری می کنیم برای مناطق کوهستانی با آب و هوای معتدل و البته کم آب می باشند. به همین دلیل برای نگهداری و مراقبت از کاکتوس ها باید شرایط مشابه با آب و هوای مناطق زندگی آنها فراهم نمود. یکی از اصول مهم در نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها که خیلی باید به آن دقت کرد، آبیاری می‌باشد. آبیاری به عواملی مثل سن و نوع گیاه اندازه گلدان و فصل بستگی دارد. جهت خرید بذر کاکتوس به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

همواره آبیاری کاکتوس یکی از چالش های دوستداران کاکتوس می باشد. به راحتی ترس از آبیاری زیاد را می توان در صاحبان کاکتوس دید، همچنانکه بسیاری دیگر از سر لطف و سخاوت به کاکتوس های خود آب فراوان می دهند. شدت هر کدام آثاری برای کاکتوس به همراه خواهد داشت. همانطور که می دانیم کاکتوس توانایی ذخیره آب در بافت خود را دارد. البته این موضوع نباید باعث آبیاری کم و نامناسب آن شود. کاکتوس‌ها و ساکولنت ها در فصل رشد به آبیاری بیشتری نیاز دارند و در فصل خواب شاید ماه‌ها به آبیاری نیازی نداشته باشند.

همچنین بخوانید: 4 اشتباهی که باعث از بین رفتن ساکولنت ها می شود.

آبیاری کاکتوس و ساکولنت

نحوه، حجم و فواصل آبیاری در کاکتوس رابطه مستقیم با عوامل زیر دارد:
فصل
اقلیم
نوع کاکتوس
نوع گلدان
تعداد یا حجم کاکتوس یک گلدان
ترکیب خاک
دمای محیط
نور و تابش آفتاب
رطوبت هوا
شرایط تهویه هوا یا باد محلی

بنابراین به علت متنوع بودن شرایط فوق، نمی توان دستورالعمل عمومی تعیین کرد و فقط می توان نکات و معیار ها را معرفی کرد تا به وسیله آنها، صاحبان کاکتوس به یک استاندارد مناسب با شرایط محیطی خود برای آبیاری کاکتوس برسند. در حالت کلی قانون طلایی برای آبیاری کاکتوس وجود دارد: less is more یعنی کمتر بیشتر است. این به این معنی است که ممکن است کاکتوس کمی از کم آبی رنج ببرد ولی امکان از دست دادن آنها کم می شود.

خرید بذر انواع کاکتوس

آبیاری کاکتوس ها در فصول رشد

فصل رشد، به فصولی گفته می شود که کاکتوس فعال بوده و در حال رشد می باشد. بر خلاف تصور بسیاری، در فصول رشد کاکتوس و ساکولنت نیاز به آبیاری منظم دارد. در این فصل بهتر است که کاکتوس تا اندازه ای آبیاری شود که کمی آب از درز های پایین گلدان خارج شود. سپس آبیاری مجدد، زمانی انجام شود که خاک کاکتوس کاملا خشک شود.

بهتر است که کل سطح خاک را خیس نکرد. این به این دلیل است که آب در اطراف ساقه کاکتوس جمع نشده و رطوبت به مرور به کل خاک برسد. با این کار امکان پوسیدگی ساقه از بین می رود. برای اطمینان از خشک بودن خاک می توان به اندازه چند سانتی متر سطح خاک را به کناری زد و یا آنکه یک خلال دندان را به آرامی در خاک فرو کرده، در صورتی که رطوبتی مشاهده نشد مجددا آبیاری انجام شود. جهت خرید خاک و بستر کشت مناسب به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

در ایامی که هوا گرم می باشد. آبیاری در ابتدای شب انجام شود تا گرما و تابش خورشید به کاکتوس آسیبی نرساند و کاکتوس فرصت کافی برای دریافت آب قبل از تبخیر را داشته باشد. همچنین دمای آب ترجیحا به دمای محیط نزدیک باشد تا ریشه کاکتوس در اثر تغییر دمای ناگهانی شوکه نشود. (بهتر است ظرف حاوی آب به مدت ۲۴ ساعت در محل نگهداری کاکتوس باشد تا به دمای محیط نزدیک شود) همچنین می توان کاکتوس را از پایین گلدان آبیاری کرد. این روش بیشتر برای گلدان های پلاستیکی مناسب است.
برای اینکار می تواند گلدان کاکتوس را برای مدتی در یک ظرف با حجم آب کم قرار داد تا ریشه کاکتوس آب مورد نیاز خود را جذب نماید. زمان به اندازه ای باشد که خاک مرطوب گردد.

آبیاری می تواند به صورت ترکیبی باشد. به این شکل که گاهی از زیر گلدان و گاهی داخل گلدان آبیاری انجام شود. آبیاری کم و خشکی طولانی مدت در فصول رشد موجب خشک شدن ریشه ها گشته و در صورت آبیاری مجدد امکان پوسیدن ریشه ها وجود دارد. کاکتوس هایی که در فصول رشد در فضای آزاد نگهداری می شود، نسبت به نگهداری در خانه، رطوبت را سریعتر از دست می دهند. بنابراین فواصل زمانی آبیاری کم می شود. در صورتی که از سنگریزه روی سطح خاک استفاده می شود، دقت شود که خاک دیرتر رطوبت خود را از دست می دهد. ساکولنت ها به آب بیشتری نسبت به کاکتوس نیاز دارند. بنابراین قبل از خشک شدن کامل خاک، آبیاری انجام شود.

همچنین بخوانید: اثرات تغییر دما بر رشد کاکتوس ها

چرا کاکتوس ها چروک می شوند؟

یکی از مشکلاتی که همواره در نگهداری کاکتوس‌ها مشاهده می شود چروک شدن آن ها می‌باشد. چروک شدن کاکتوس‌ها گاهی طبیعی و گاهی در اثر بیماری‌ است. دلایل اصلی چروک شدن کاکتوسها

آبیاری کاکتوس ها در فصل استراحت

فصولی از سال به عنوان فصل استراحت است که کاکتوس در این فصول فعالیت و قدرت رشد ندارد و ترجیح می دهد به شرایط استراحت و خواب برود. عموما این فصل برای کاکتوس ها زمستان و با سرد شدن هوا و کوتاه شدن روز می باشد. البته برخی واریته ها دارای فصل استراحت متفاوت بوده و برخی نیز فصل استراحت ندارند. ایجاد شرایط استراحت الزامی نبوده و بیشتر با هدف ذخیره شدن انرژی کاکتوس ها برای گل‌دهی در فصول رشد می باشد. در فصول استراحت، کاکتوس عموما نیاز آبی بسیار کمی دارد و حتی برخی از آنها باید کاملا خشک شوند.

در صورتی که کاکتوس ها را در نور و درجه حرارت زیر ۸ درجه نگهداری می شود، فقط زمانی آبیاری شود که احساس می شود کاکتوس در حال خمودگی و چروکیدگی می باشد. حجم آب در حد رفع نیاز و رسیدن رطوبت به ریشه بوده و نباید به اندازه سیراب شدن آبیاری شود. در این شرایط بهتر است ۲ هفته پس از خشک شدن کامل خاک آبیاری ناچیز انجام شود. در صورتی که کاکتوس در مکانی تاریک و در دمای زیر ۸ درجه نگهداری می شود، می توان کل فصل استراحت، کاکتوس ها را خشک نگهداری کرد.

در همه موارد دقت شود که کم کردن آب تدریجی انجام شود. در فصل استراحت و ایامی که هوا سرد تر است باید آبیاری در صبح زود انجام شود و آب کمی ولرم باشد. ساکولنت ها نسبت به کاکتوس ها در این فصل نیز نیاز آبی بیشتری دارند. در صورتی که تصمیم بر این نباشد که کاکتوس در این فصل به حالت استراحت برود، با ایجاد شرایط نوری و دمای مناسب، آبیاری با حجم کمتر و فواصل کم بیشتری نسبت به فصول رشد نیاز است.

بیشتر بخوانید: آیا کاکتوس ها به خواب زمستانی احتیاج دارند؟

خاک کاکتوس خرید خرید خاک کاکتوس

نکات کلی آبیاری کاکتوس ها و ساکولنت ها

کاکتوس ها و ساکولنت دارای اندام های ذخیره سازی آب هستند و به واسطه آن تحمل کم آبی را دارند. کاکتوس ها به علت داشتن سیستم های قوی تر نگهداری و روش های هوشمندانه نگهداری آب و مبارزه با تبخیر آب نسبت به ساکولنت ها از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. به همین دلیل در آبیاری، کاکتوس ها با ساکولنت ها تفاوت هایی دارند.

کاکتوس های نوزاد و نوجوان نسبت به کاکتوس های بالغ به آبیاری بیشتری نیاز دارند.

زه کشی مناسب گلدان، شاه کلید و نکته اطمینان برای در امان ماندن از بسیاری مخاطرات آبیاری است. بهتر است ۳ سانتی متر کف گلدان با سنگریزه ها (به اندازه نخود) پر شود و گلدان سوراخ تخلیه آب داشته باشد. تعداد سوراخ ها بسته به اندازه و نوع گلدان متفاوت است.

در صورتی که از زیر گلدانی استفاده می شود، حتما پس از آبیاری، آب قرار گرفته در زیر گلدان (ناشی از زه کشی مناسب گلدان) را تخلیه شود تا مجددا ریشه گیاه رطوبت را پس از آبیاری دریافت نکند.

کاکتوس هایی که در گلدان سفالی (خام) نگهداری می شوند به علت جذب بخشی از رطوبت توسط گلدان، به آبیاری بیشتری نیاز دارند.

گلدان پلاستیکی آب را برای زمان بیشتری نسبت به سفالی نگه می دارند. بنابراین در آبیاری این دسته از کاکتوس ها دقت شود. جهت خرید گلدان به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

کاکتوس هایی که در گلدان نگهداری می شوند نسبت به کاکتوس هایی که بر روی زمین کاشته شده اند نیاز به مراقبت بیشتری در آبیاری دارند.

هر چه اندازه گلدان کاکتوس کوچکتر باشد، در فصول رشد به آبیاری بیشتری نسبت به گلدان های بزرگ نیاز دارند. این به دلیل حجم کمتر خاک و زمان کمتر نگهداری رطوبت می باشد.

در صورتی که در ترکیب خاک از موادی که نگهدارنده رطوبت هستند (مانند ورمی کمپوست) استفاده می شود، در آبیاری دقت بیشتری شود.

در صورتی که در ترکیب خاک کاکتوس، حجم خاک باغچه یا خاک رس و یا پیت موس زیاد است به آبیاری کمتری نیاز دارند.

در صورتی که خاک کاکتوس از شن زیاد برخوردار است و مقدار خاک کمی دارد، به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

از آنجا که یکی از منابع تغذیه آبی کاکتوس رطوبت هواست، در صورتی که کاکتوس در مناطق گرم و خشک نگهداری می شود، به آبیاری بیشتری نیاز دارد و در صورتی که در مناطق شرجی با رطوبت بالا نگهداری می شود به آبیاری کمتری نیاز دارد.

برخی کاکتوس ها دارای ریشه های عمودی و تا حدی غده ای با گستردگی کم هستند و برخی دارای ریشه هایی گسترده و نازک هستند. کاکتوسی های با ریشه های گسترده به آبیاری بیشتری نیاز دارند و کاکتوس ها با ریشه کوتاه یا غده ای به آبیاری کمتری نیاز دارند.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

ساکولنتهای مناسب آپارتمان

ساکولنت ها یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین گیاهان در باغ‌های جدید می‌باشند. در این مقاله شما را با چند گونه ساکولنت های مقاوم و مناسب برای آپارتمان آشنا می کنیم.

اشتباهات رایج در کاشت کاکتوس

شاید شما نیز در انتخاب بذر کاکتوس دچار مشکل شده باشید. در اینجا شما را با نکاتی که هنگام خرید بذر کاکتوس باید به آن توجه کنید اشاره می کنیم.

نحوه کاشت کاکتوس و پرورش آن

روشهای زیادی برای کاشت کاکتوس وجود دارد که در این بین تکثیر از طریق بذر از همه راحت تر است. شما نیز می‌توانید در منزل خود به نگهداری و تکثیر کاکتوس بپردازید.

تزیین فضا با گیاهان گوشتی

تزیین فضا با گیاهان گوشتی و کاکتوسها بسیار آسان است و بخاطر تنوع زیاد رنگ‌، اندازه و شکل برگ از آنها می‌توان برای تزیین فضا های کوچک و بزرگ استفاده کرد.

دیدگاه شما

سام

1 سال قبل

سلام الان که کاکتوس تو خواب هست الان آب دادن چند روز یه بار شروع کنم برای اینکه از خواب دراد

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام زمانی که عمیق خاک خشک بود میتونید آبیاری کنید

محمد سجاد رنجبر

1 سال قبل

چجوری کاکتوسی رو که با بالاش پجمرده هست رو سالم کنیم و ایا ریشه ی کاکتوس به تهیی میتو نه کاکتوس بده؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام بستگی به میزان آسیبه

امیر رضا

1 سال قبل

سلام من به کاکتوس چند روز یکبار آب بدم؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام بستگی داره ولی بصورت کلی تا وقتی خاک گیاه بصورت عمقی خشک بشه نیازی به آبیاری نداره

فاطمه

1 سال قبل

سلام وقت بخیر،ببخشید من چند ماه پیش یک گلدان با ۵ نوع کاکتوس مختلف خریدم که یک نوعش کاکتوس درخچه مانند که اسمش رو یادم نمیاد و شباهت زیاد به نخل داره هست اوایل خیلی خوب رشد می کردند و سرعت رشدشون هم بالا بود اما بعد از مدتی یکی یکی خشک شدند،برگ هاشون شل می شد و می ریخت و بعد از نزدیک به ریشه تیره می شدند این در حالی بود که فواصل آبیاری شون بیشتر از قبل شده بود با توجه به چروکیده شدن بخش تنه مانند کاکتوس نخلی،حدس می زنم از کم آبی و گرما این طور شده باشن حالا من خاک گلدان رو عوض کردم ولی هنوز اونا رو نکاشتم گذاشتمشون توی آب همراه با چند قطره از قطره ی مخصوص درخچه ها که باید بریزم براشون حالا سوالم اینه که موندنشون در آب،به مدت یه روز،ممکنه باعث گندیده شدن ریشه هاشون بشه؟ (ریشه هاشون کاملا سالم به نظر میاد،فقط رنگ تنه کمی متفاوته)

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام فاطمه عزیز کاکتوس رو نباید داخل آب گذاشت، در مورد مشکل پیش اومده هم میتونین از قارچکش استفاده کنید.

میلاد

1 سال قبل

سلام من دوتا کاکتوس خریدم وقتی خریدم هم گل داشت هم جوانه زده بود که باز گل بده ولی وقتی اوردم خونه گلش دوروز موندو خود به خود کنده شد و دیگه اون جوانه هاهم بزرگ نشد بنظرتون دلیلش چیه اب هم هفته ای یبار با آب پاش به حدی که مرطوب بشه دادم بنظرتون کم دادم و باید با ظرف میریختم؟؟ و یه سوال دیگه اینکه اگه با آب پاش بروی کاکتوس آب بپاشم مشکلی داره؟ ممنونم

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام میلاد عزیز بهتره مهپاشی نکنید و بطور کلی عمر گلهای کاکتوس پایینه

ستاره

1 سال قبل

کاکتوس من حالت شیپوری داره میشه بگید چند وقت یکبار آبش بدم؟؟؟؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام ستاره عزیز کاکتوس ها بصورت عمومی آبیاری کمی نیاز دارن، خاک بصورت عمیق باید خشک بشه بین دو آبیاری

امین نژاد

2 سال قبل

با سلام و عرض ادب کاکتوسی که چروک شده، بعد دادن آب حالش خوب میشه؟ دیروز متوجه شدم کاکتوس نعل اسلیم چرک شده امروز آب دادم، نکنه کلا خراب بشه لطفا راهنماییم کنین

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو بله معمولا بر میگرده گیاه

ناشناس

2 سال قبل

با سلام من دوتا کاکتوس توپی دارم گددونش سفالیه. الان از سمت زیر کاکتوس داره زرد میشه. علت چی میتونه باشه؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو زیادی آبیاری و قارچ میتونه از دلایلش باشه

ناشناس

2 سال قبل

سلام چه کنیم که کاکتوس زرد نشود؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو آبیاری به اندازه و در صورت اضافه شدن زردی استفاده از قارچ کش، جهت خرید قارچ کش به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

باران

2 سال قبل

سلام ۲روزه چند تا از شاخه های کاکتوس من زرد شده لطفا راهنمایی کنید .چیکارشون کنم؟ممنون میشم توضیح بدین ممنون

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام باران عزیز آبیاری رو کمتر کنید و در صورت تداوم زردی از قارچ کش مناسب استفاده کنید.

ناشناس

2 سال قبل

ببخشید چه کودی برای کاکتوس اچینو گروزونی مناسب؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو انواع کود مناسب کاکتوس وجود داره، جهت خرید کود میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

Reza

2 سال قبل

سلام خسته نباشید من الان با توجه به توضیحاتی که دادید فهمیدم چه زمانهایی به کاکتوسم آب بدم ولی اگه میشه میزان آبدهی در هر بار رو بگید خیلی ممنون

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام رضا عزیز آبیاری عمیق و پس از آن خالی کردن آب داخل زیر گلدانی به نظر بهترین نوع آبیاری محسوب میشه، لطفا مقاله ۶ نکته مهم برای آبیاری صحیح گیاهان را مطالعه کنبد.

امیر

2 سال قبل

با سلام من چند کاکتوس کاشتم در گلدان های کوچک به انها چگونه اب دهم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام امیر عزیز آبیاری عمیق و خالی کردن زیر گلدانی، از لحاظ میزان آبیاری هم باید صبر کنید تا خاک بصورت عمقی خشک بشه.

ناشناس

2 سال قبل

کاتکوس چقدر طول میکشه بزرگ بزرگ بشه؟

ناشناس

2 سال قبل

بستگی به آب دادن به کاکتوستان می باشد و اگر به انداز ه آبش دهید در چند روز یا یک روز بزرگ می شود

رضا

2 سال قبل

سلام از نرم افزار picture this استفاده کنید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست عزیز بسته به شرایط نگه داری متفاوته، نور خوب و کوددهی مناسب میتونه به رشد مناسب کاکتوس کمک کنه، جهت خرید کود به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

مهران

2 سال قبل

سلام کاکتوس ما چند روزه زرد شده از چیه ممنون از راهنمایی

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام تغذیه و آبیاری بیش از اندازه، گیاه رو از لحاظ پوسیدگی بررسی کنید، در صورتی که پوسیدگی داره سریعا تا پوسیدگی به همه جای گیاه نرسیده تکثیرش کنید. در غیر این صورت آبیاری رو منظم و کمتر کنید و از قارچ کش استفاده کنید. جهت خرید خاک و خرید قارچ کش به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

رضا

2 سال قبل

سلام از نرم افزار picture this استفاده کنید

ناشناس

2 سال قبل

سلام میشه عکس کاکتوس ها را فرستاد برای شما تا نام انرا مشخص کنید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام لطفا مطلب نگه داری انواع کاکتوس خانگی با عکس و نام رو مطالعه کنید، همچنین جهت خرید بذر کاکتوس میتوانید به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

ناشناس

3 سال قبل

سلام در فصل بهار آبیاری چگونه باید باشد ؟؟

نازبو - یاوری

3 سال قبل

باسلام و عرض ادب لطفا قسمت آبیاری در فصل رشد از مقاله رو مطالعه کنید، بصورت کلی به آبیاری منظم نیاز دارن در فصول رشد ولی بعد از آبیاری آب داخل زیرگلدانی باید خارج بشه، مراقب پوسیدگی ها باشید همچنین زهکشی خاک رو بررسی کنید تا مشکلی پیش نیاد، پیشنهاد میکنم این مقالات رو هم مطالعه کنید : روش های صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی مهمترین نکات در آبیاری گیاهان

امین

3 سال قبل

سلام من تازه دوتا کاکتوس خریدم کوچیکن میخوام بدونم روزی یا چند روز در هفته باید بهشون اب بدم

ناشناس

1 سال قبل

هر وقت دیدی که حاکش خشک شده بعدشم باید شب اب بدید

ناشناس

1 سال قبل

هفته یک بار

فرنیا رحمتی

2 سال قبل

کاکتوس بدون تیغ را باید ۴ روز یک دفه آب داد کاکتوس با تیغ را هروز آب داد و وقتی آب دادی وقتی خاک خشک شد دوباره آب بدی و وقتی همش آبش بدی وقتی خاکش خشک شد گل می دهد

نازبو - یاوری

3 سال قبل

تا زمانی که خاک بصورت عمقی خشک نشده نیاز به آبیاری نداره، کوددهی به کاکتوس رو فراموش نکنید، خاک زهکشی خوبی داشته باشه. آبیاری معمولا در تابستان و فصل رشد تقریبا هفته ای یک بار و در زمستان و فصل خواب گیاهان ۱۰ روز تا دوهفته یک بار مناسبه

ناشناس

3 سال قبل

مرسی

ناشناس

3 سال قبل

توضیحاتتون تا حدی خوب و اموزندست ولی کامل نیست،بهر حال ممنون از لطفتون

هرچه زود تر

3 سال قبل

باسلام.یکی از کاکتوس های من دچار سرما زدگی شد واکنون نمی دانم که آن را چگونه به روز اولش برگردانم من شما می خواهم هرچه زودتر این جواب را به من بدیت ..باتشکر

امیر رضا

1 سال قبل

بهش سم سرما زدگی بزن

ناشناس

2 سال قبل

?

ناشناس

2 سال قبل

سرما خوردگی یعنی چی

آیدا

1 سال قبل

سلام من یک کاکتوس دارم که خیلی پهن هست کی ها باید بهش اب بدم

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام احتمالا ساکولنته و آبیاری کم نیاز داره

ناشناس

2 سال قبل

سلام من کاکتوس النگاتا رو تازه خریداری کردم میشه بگید چند روز یک بار به اون آب بدم؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو کاکتوس ها معمولا نیاز آبی پایینی دارن، وقتی خاک بصورت عمقی خشک شد اقدام به آبیاری کاکتوس کنید.

ابوالفضل یاوری

3 سال قبل

سلام بستگی به میزان آسیبی که گیاه دیده داره، تنها راهی که به ذهن میرسه سربرداری قسمت های سرمازده هستش، این مورد میتونه باعث جوشیدن جوانه های تازه تر بشه.