ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

آشنایی با بهترین بذر گوجه فرنگی گلخانه ای

برای اینکه بتوان بهترین بذر گوجه فرنگی گلخانه ای را شناسایی کرد، نیاز به تحقیقات بسیار زیاد و گسترده ای می باشد. زیرا باید شرایط مختلف مورد بررسی قرار بگیرند و پس از این بررسی ها نیاز است بهترین بذر برای کاشتن انتخاب شود. با تحقیقات محلی می توان تا حدودی بهترین بذر گوجه گلخانه ای برای منطقه مورد نظر را پیدا کرد. اما ممکن است برخی از افراد بخواهند به صورت تجربی و با استفاده از تحقیقات مختلف، بهترین بذر گوجه گلخانه ای را شناسایی کنند.

مقاومت بالا در برابر آفات و نبود شرایط مساعد از جمله، نور، دما، رطوبت و… از دیگر مواردی است که می تواند مشخص کننده بهترین نمونه از بذر های گوجه گلخانه ای باشد. زیرا معمولا همه بذر ها در شرایط ایده آل خوب بوده و می توان از آنها بهره مناسبی برد. اما باید در شرایط سخت و بحرانی نیز مقاومت خوبی داشته باشند، بدین ترتیب با کوچک ترین مشکلی این بذر ها از بین نرفته و می توان با اطمینان کامل از آنها استفاده کرد.

بذر گوجه گلخانه ای هیراد یکی از بهترین بذر های موجود در بازار به شمار می رود. این نوع از بذر ها می توانند میوه ای سفت با قابلیت ماندگاری بسیار خوب را تولید نمایند. رنگ این نوع از گوجه ها نیز قرمز خوش رنگ بوده که در همه شهر ها و کشور ها دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد. این نوع بذر ها هم در گلخانه و هم به صورت داربستی قابلیت کشت دارند.

بوته این نوع از گوجه ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر مشکلات محیطی مختلف می باشد. این بذر ها دارای قابلیت برداشت به صورت خوشه ای نیز می باشند. برداشت به صورت خوشه ای در بازار اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا این نوع از گوجه ها دارای محبوبیت بسیار بالایی می باشند.

مقاومت در برابر ویروس ها از جمله موزائیک گوجه فرنگی باعث شده تا این بذر ها در اغلب شهر های کشور مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع از بذر ها را در همه فصل ها و در همه مناطق کشور می توان به راحتی کاشت. این موضوع باعث شده تا بتوان از این نوع بذر ها به عنوان یکی از برترین و بهترین بذر گوجه فرنگی گلخانه ای یاد کرد.

بذر هیراد

قیمت بذر گوجه فرنگی گلخانه ای

قیمت بذر گوجه فرنگی گلخانه ای بستگی به مزایای بذر داشته و با توجه به اینکه تنوع بذر گوجه گلخانه ای بسیار زیاد بوده، لذا نمی توان قیمت مشخصی برای بذر گوجه گلخانه ای تعیین نمود. مقاومت در برابر انواع بیماری ها می تواند بر روی قیمت بذر گوجه فرنگی گلخانه ای تاثیر گذار باشد.

میزان بار دهی از دیگر مواردی به شمار می رود که می تواند در قیمت بذر گوجه فرنگی گلخانه ای تاثیر گذار باشد. طعم و رنگ میوه نیز از دیگر مواردی بوده که بر روی قیمت بذر گوجه گلخانه ای تاثیر گذاری بسیار زیادی دارد. وزن میوه نیز می تواند یکی از گزینه های تاثیر گذار بر روی قیمت بذر گوجه فرنگی گلخانه ای باشد.

توضیحاتی در مورد بذر گوجه گلخانه ای

بذر گوجه گلخانه ای را می توان یکی از پر کاربرد ترین نمونه از بذر های قابل کشت در گلخانه دانست. زیرا گوجه یک کشت ریسک پذیر بوده و نمی توان در هر منطقه ای در فضای آزاد آن را کشت کرد. این موضوع به خاطر حساسیت های بسیار زیادی می باشد که گوجه فرنگی به رطوبت و هوای سرد دارد.

معمولا پس از بارش باران لکه هایی بر روی گوجه فرنگی ایجاد می شود و باعث خراب شدن آن می شود. این موضوع می تواند برای کشاورز ضرر و زیان بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد. به همین خاطر چندین سال است که کشت گوجه فرنگی در فضای باز رو به کاهش و کاشت گوجه فرنگی در گلخانه رو به افزایش می باشد.

بذر گوجه گلخانه ای معمولا تفاوت هایی با بذر های معمولی گوجه فرنگی دارد. معمولا بذر گوجه گلخانه ای می تواند مقاومت بسیار بیشتری به بیماری های مختلف داشته باشد. بدین ترتیب افرادی که اقدام به کاشت بذر گوجه گلخانه ای می کنند، این امکان را دارند که به سود دهی بسیار بیشتری دست یابند. زیرا می توانند گوجه های فراوانی در مساحت بسیار کمی تولید کرده و از طرفی این گوجه ها کیفیت بسیار بالایی نیز دارند.

بدین ترتیب مشتری پسند بوده و به راحتی می توان آنها را در بازار عرضه کرد. داشتن چنین قابلیت هایی باعث شده تا در ۱۰ سال گذشته تمایل کشاورزان برای کشت گوجه فرنگی در فضای باز به حداقل و میل آنها به کاشت بذر گوجه گلخانه ای به حداکثر برسد. بدین ترتیب در این چند سال اخیر افرادی که گوجه فرنگی گلخانه ای کاشته اند، توانسته اند از نظر اقتصادی پیشرفت های بسیار خوبی را تجربه نمایند.

بذر گوجه گلخانه ای

گلخانه مناسب برای کاشت بذر گوجه گلخانه ای

امروزه گلخانه هایی برای انواع صیفی جات می توان احداث کرد و در برخی موارد نیز ممکن است یک گلخانه به صورت اختصاصی برای یک نوع صیفی جات مانند گوجه فرنگی احداث شود. بهتر است گلخانه هایی که برای کشت گوجه فرنگی ساخته می شوند، ارتفاع ۵ الی ۶ متری داشته باشند. زیرا این ارتفاع کمک می کند تا بتوان میزان بهره وری گلخانه را افزایش داد.

گلخانه هایی که ارتفاع آنها از ۵ متر کمتر می باشند، بازدهی کمتری داشته و این موضوع می تواند در طولانی مدت منجر به ضرر و زیان های بسیار زیادی بشود. از این رو اغلب شرکت هایی که در حوزه احداث گلخانه فعالیت دارند، زمانی که هدف از ایجاد گلخانه کشت بذر گوجه گلخانه ای باشد، ارتفاع را از ۵ متر بیشتر انتخاب می کنند.

هنگامی که ارتفاع گلخانه افزایش می یابد، می توان گفت هزینه های ساخت گلخانه ۳۰ درصد افزایش می یابند. این در حالی است که با افزایش ارتفاع گلخانه می توان میزان سود را تا ۸۰ درصد افزایش داد. بدین ترتیب با یک حساب و کتاب ساده و سر انگشتی می توان متوجه این موضوع شد که هر چه گلخانه به استاندارد های جهانی نزدیک تر باشد، می توان سود دهی را نیز افزایش داد.

بدین ترتیب قبل از انتخاب بذر گوجه گلخانه ای، باید به فکر احداث یک گلخانه استاندارد باشیم. گلخانه باید در برابر باد، خاک، سرما، گرما و… نیز ایمن باشد. با فراهم کردن چنین شرایطی و انتخاب بهترین بذر گوجه گلخانه ای، می توان حجم بار دهی گوجه های گلخانه ای را افزایش داد. رعایت نکات و اصول ساده می تواند کمک کند تا بتوان با کمترین هزینه ممکن، بیشترین سود را کسب کرد.

قیمت انواع بذر گوجه گلخانه ای

زمان مناسب برای کاشت بذر گوجه گلخانه ای

برای انتخاب زمان مناسب جهت کاشت بذر گوجه گلخانه ای باید شرایط بسیار مختلفی را سنجید تا بتوان به بهترین انتخاب رسید. برای اینکه بدانیم چه موقع می توان اقدام به کاشت بذر گوجه گلخانه ای بکنیم، باید ابتدا شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر را بررسی کنیم. از طرفی دیگر باید قیمت گوجه فرنگی در فصول مختلف نیز مورد بررسی قرار بگیرند و زمانی گوجه گلخانه ای آماده برداشت باشد که قیمت گوجه در بازار بالا باشد تا بتوان به سود بیشتری رسید.

البته شرایطی مانند رقم بذر گوجه گلخانه ای نیز بر روی زمان کاشت بذر گوجه تاثیر گذار می باشد. برخی از بذر ها ممکن است زودرس باشند و بعضی از آنها نیز ممکن است دیر رس باشند. بدین ترتیب باید از نحوه رشد و زمان بار دهی رقم انتخاب شده نیز اطلاعات کافی در اختیار داشته باشیم، در غیر این صورت ممکن است زمان مناسبی برای کاشت بذر گوجه گلخانه ای انتخاب نشود.

کشت بهاره گوجه فرنگی

به طور معمول در اغلب مناطق کشور فقط در ۲ موقع از سال می توان اقدام به کاشت بذر گوجه گلخانه ای کرد. اولین بار فصل بهار بوده و دفعه دوم نیز در فصل پاییز می باشد. کاشت بذر گوجه گلخانه ای در فصل پاییز را کشت بهاره و کاشت بذر گوجه گلخانه ای در فصل بهار را کشت پاییزه می نامند.

دلیل این نوع نامگذاری زمان برداشت گوجه گلخانه ای می باشد، زیرا کشت بهاره را در فصل بهار و کشت پاییزه را در فصل پاییز برداشت می کنند. در کشت بهاره از اول آبان تا اول آذر کاشت بذر در سینی های نشاء آغاز می شود. سپس در دی ماه نشاء های آماده را به زمین اصلی منتقل می کنند. از اواخر اسفند تا اواخر خرداد ماه نیز می توان این کشت را برداشت کرد. بدین ترتیب ۳ الی ۴ ماه می توان از بذر گوجه فرنگی در کشت بهاره برداشت کرد.

کشت بهاره گوجه فرنگی

کشت پاییزه گوجه فرنگی

در اواخر خرداد ماه می توان بذر گوجه گلخانه ای را درون سینی های نشاء برای کشت پاییزه کاشت. از اول تا اواخر مرداد نیز می توان نشاء های آماده را به زمین اصلی منتقل کرد. اواسط مهر ماه می توان برداشت کشت پاییزه را آغاز کرده و این کار تا اواسط آذر نیز ادامه دارد. در منطقی از کشور که هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد دارند، بهتر است در طول سال یک کشت انجام شود و این کشت بینابین دو کشت معرفی شده باشد. این کشت را معمولا کشت بینابین نیز می نامند.

کشت پاییزه گوجه فرنگی

روش های مختلف کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای

کشت مستقیم
در کل از دو روش می توان برای کاشت بذر گوجه فرنگی استفاده کرد. روش اول کاشت بذر به صورت مستقیم در داخل زمین می باشد. این روش نیاز به مهارت بسیار بالایی داشته و نیاز است تا آب، نور، و دمای مورد نیاز بذر را فراهم نموده تا بتوان شاهد رشد بوته گوجه فرنگی بود. با توجه به اینکه احتمال بروز مشکلات در این روش بسیار زیاد می باشد، لذا تقریبا کمتر کسی در کشت گلخانه ای از این روش استفاده می کند. البته در روش کشت گوجه فرنگی در فضای باز هنوز هم این روش مرسوم بوده اما برای کشت گوجه فرنگی گلخانه ای از این روش استفاده می شود.

کشت غیر مستقیم
کشت غیر مستقیم روشی است که در گلخانه ها مرسوم تر از کشت مستقیم می باشد. در این روش معمولا بذر گوجه توسط دستگاه های مخصوص در سینی های نشاء کاشته می شود. پس از مراقبت های ویژه از بذر در سینی های نشاء بوته گوجه فرنگی رشد کرده و به اندازه دلخواه می رسد. پس از رسیدن بوته گوجه فرنگی به اندازه مناسب، منی توان آن را نشاء کرد. نشاء کردن شامل انتقال بوته ها به زمین اصلی می باشد.

در روش کشت غیر مستقیم معمولا کشاورز می تواند به راحتی شاهد رشد سریع بوته گوجه فرنگی باشد. زیرا بوته آماده را درون زمین کشت می کند و نیازی به صبر برای سبز شدن بذر گوجه گلخانه ای نمی باشد. روش کشت غیر مستقیم در سال های اخیر تبدیل به روشی کاملا کاربردی برای کشت انواع صیفی جات از جمله خیار، بادمجان، انواع کلم و… شده است.

این موضوع باعث شده تا مراکز کشت نشاء صیفی جات در شهر های مختلف احداث شده و بذر ها را درون سینی های مخصوص قرار داده و نشاء آماده را تحویل کشاورزان می دهند. این کار باعث سرعت عمل بیشتر کشاورز و توانایی کشت مجدد در زمین ها را افزایش می دهد. به خاطر مزیت هایی که روش کشت غیر مستقیم دارد، معمولا کشاورز نیز این روش را بیشتر می پسندد.

بدین ترتیب در شهر هایی که کشاورزی دارای رونق بسیار خوبی است، روش کشت غیر مستقیم تبدیل به روش اصلی کشت محصولات کشاورزی از جمله صیفی جات شده و این موضوع باعث شده تا مراکز تکثیر و پرورش نشاء، مشتری اصلی بذر گوجه گلخانه ای در سراسر کشور باشند. البته در برخی از شهر ها نیز خرید بذر بر عهده کشاورز بوده و این مراکز بذر های تهیه شده توسط کشاورز را در سینی های نشاء می کارند.

نشاء گوجه فرنگی

عوامل محیطی موثر بر جوانه زنی بذر گوجه گلخانه ای

مراکز تولید نشاء باید کنترل دقیقی بر روی عوامل مختلف محیطی داشته باشند. زیرا وجود هر کدام از عوامل مختلف محیطی در زمان مناسب، می تواند به جوانه زنی و رشد بوته گوجه فرنگی کمک کند. بدین ترتیب نیاز است تا با همه عوامل محیطی و نیاز به آنها در زمان های مختلف آشنا شد.

دما

درجه حرارت یکی از مهمترین پارامتر ها برای جوانه زنی بذر گوجه فرنگی به شمار می رود. به همین خاطر در هنگام کاشت بذر گوجه گلخانه ای باید به دمای داخل گلخانه توجه ویژه ای بشود. زیرا کم بودن بیش از حد و یا زیاد بودن دمای گلخانه می تواند باعث جلوگیری از جوانه زنی مناسب و به موقع بذر گوجه گلخانه ای بشود.

بدین ترتیب در صورتی که هوای داخل گلخانه سرد تر از حد مجاز باشد، باید به کمک وسایل گرمایشی و در صورتی که دمای داخل گلخانه گرم تر از حد مجاز باشد، با روش مناسب دما را به حد مطلوب و مورد نظر رساند. دمای ۲۵ الی ۳۰ درجه را می توان مناسب ترین دما برای جوانه زنی بذر گوجه گلخانه ای دانست. سرد شدن بیش از حد دما می تواند جوانه زنی را به عقب بیندازد.

نور

نور یکی از پارامترهایی است که پس از جوانه زنی باید برای بوته گوجه فرنگی تامین شود. بدین ترتیب زمانی که بذر گوجه در داخل خاک قرار دارد و جوانه زنی را نیز شاهد نمی باشیم، نیازی به نور طبیعی و یا مصنوعی نمی باشد. رسیدن نور به بوته گوجه فرنگی پس از جوانه زنی، باعث غذا سازی و انجام فتوسنتز می شود. این موضوع از ایجاد رقابت نوری بین بوته های مختلف نیز به طور جدی جلوگیری می کند.

آبیاری

یکی از عواملی که بر روی جوانه زنی بذر گوجه تاثیر گذار می باشد، آبیاری است. بستری که بذر داخل آن کشت می شود نباید به صورت کامل خشک شود. بدین ترتیب به صورت روزانه باید بررسی های لازم انجام شود و در صورت لزوم آبیاری انجام شود. معمولا در روزهایی که هوا بسیار گرم بوده، ممکن است در روز چند مرتبه آبیاری هم نیاز باشد. این در حالی است که در روز های سرد سال ممکن است هر ۲ الی ۳ روز یک بار نیاز به آبیاری تشخیص داده شود.

میزان رطوبت

میزان رطوبت موجود در گلخانه باید به طور دقیق اندازه گیری شود و اگر از محدوده مجاز کمتر و یا بیشتر باشد، اقدامات لازم برای تنظیم شدن آن انجام شود. به طور معمول میزان رطوبت گلخانه باید بین ۶۰ الی ۸۰ درصد باشد.

بذر گوجه فرنگی گلخانه ای

آشنایی با انواع بذر گوجه گلخانه ای

بذر گوجه گلخانه ای از جمله بذر هایی به شمار می رود که دارای ارقام بسیار مختلفی می باشد. این موضوع باعث افزایش اهمیت انتخاب بذر گوجه می شود. زیرا نیاز است شرایط مختلف سنجیده شوند و پس از آن اقدام به انتخاب رقم مناسبی از این بذر ها کرد. ارقام مختلف بذر گوجه فرنگی را ممکن است نتوان در اقلیم های مختلف آب و هوایی کشت کرد.

بدین ترتیب نیاز است تا بر اساس شرایط موجود، بهترین بذر گوجه فرنگی گلخانه ای انتخاب شود. در غیر این صورت ممکن است جوانه زنی، رشد و یا بار دهی گوجه فرنگی در حد مطلوب نباشد. این موضوع باعث دو چندان شدن اهمیت انتخاب بذر گوجه شده و نیاز است برای انجام این کار اطلاعات مناسبی از انواع ارقام بذر گوجه گلخانه ای داشته باشیم.

بذر گوجه گلخانه ای رابی Rubi

بذر گوجه گلخانه ای رابی Rubi

این نوع از بذر ها به طور معمول دارای خوشه بندی متوسط می باشند. بذر رابی دارای قابلیت های بسیار زیادی می باشد، برای مثال رنگ میوه این نوع از بذر ها قرمز خوش رنگ بوده که مورد پسند مشتریان واقع می شود. همچنین میوه حاصل از این نوع بذر در برابر ترک خوردگی مقاوم بوده و در نتیجه برای مصارف بسیار مختلفی می توان از این محصول استفاده کرد. مقاومت بالای بذر رابی به انواع ویروس ها نیز می تواند از به وجود آمدن بیماری های مختلف جلوگیری کند. بدین ترتیب کاشت این نوع بذر کم هزینه بوده، زیرا نیاز به سمپاشی زیاد برای دفع آفات وجود ندارد.

بذر گوجه گلخانه ای نمارین Namarin

بذر گوجه گلخانه ای نمارین Namarin
نمارین Namarin یکی از بذر های هیبریدی گوجه گلخانه ای به شمار می رود. میوه حاصل از این نوع بذر ها دارای کیفیت بالایی بوده و این موضوع باعث شده تا در اغلب موارد میوه این نوع از بذر ها برای مصارف تازه خوری استفاده شود. قدرت انبار داری گوجه های حاصل از بذر نمارین بسیار خوب می باشد. گوجه های به دست آمده از بذر نمارین حالت کروی و زیبایی دارند. این رقم از بذر های گوجه گلخانه ای نسبت به ویروس ها و قارچ ها مقاوم بوده و به ندرت دچار بیماری می شود.

بذر گوجه گلخانه ای نورا Nora

بذر گوجه گلخانه ای نورا Nora

نورا یکی دیگر از ارقام بذر گوجه گلخانه ای هیبرید به شمار می رود. در اغلب موارد گوجه های بدست آمده از این بذر به صورت تازه خوری مصرف می شوند. گوجه های بدست آمده از بذر نورا دارای قابلیت انبار داری بسیار خوبی می باشند. بذر نورا را می توان از جمله ارقام زودرس دانست و شکل ظاهری گوجه های حاصل از این نوع بذر ها نیز کروی می باشد. این نوع از بذر ها به انواع بیماری های ویروسی مقاوم بوده و این مزیت باعث می شود تا بتوان به راحتی از آنها بهره برداری کرد.

بذر گوجه گلخانه ای سیلویانا Sylviana

بذر گوجه گلخانه ای سیلویانا Sylviana

یکی از مشخصه های بارز این بذر ها، پر بار بودن آنها در هنگام بار دهی می باشد. بدین ترتیب افرادی که قصد دارند به سود بیشتری برسند، می توانند این نوع از بذر های گوجه فرنگی را انتخاب کنند. این بذر می تواند گوجه های سفت با قابلیت ماندگاری بسیار بالایی را تولید کند. این بذر از انواع هیبریدی بوده و دارای میوه خوش رنگ می باشد.

جهت صادرات نیز از گوجه های به دست آمده از بذر سیلویانا استفاده کرد. این بذر علاوه بر گلخانه، به صورت داربستی نیز قابل کشت می باشد. میوه حاصل از این بذر ها متوسط رس بوده، یعنی نه زودرس می باشد و نه گوجه های به دست آمده دیر رس می باشند.

این بذر در برابر ویروس موزائیک گوجه فرنگی بسیار مقاوم بوده و به راحتی با مشکل مواجه نمی شود. همچنین این نوع از بذر ها در برابر مشکلاتی مانند فوزاریوم، نماتد، ورتیسیلیوم، ویروس پیچیدگی زردی گوجه فرنگی، کپک برگی (فولیا) و در برابر پژمردگی لکه ای مقاوم می باشند.

 


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • با سلام و خسته نباشی به شما که اطلاعات خوبی در اختیار ما گذاشته اید دست شما درد نکند ممنون از لطف شما

  • سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای مرتبط دارید در اختیار ما و سایر همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین، جهت خرید بذر گوجه فرنگی میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 • عالی بود

  • سلام مرضیه عزیز
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین