تزیین فضا با گیاهان گوشتی
  • آموزش و مقالات
  • گلها
  • دکوراسیون باغ و باغچه

تزیین فضا با گیاهان گوشتی

تزیین فضا با گیاهان گوشتی و کاکتوس‌ها بسیار آسان است و بخاطر تنوع زیاد رنگ‌، اندازه و شکل برگ از آنها می‌توان برای تزیین فضاهای کوچک و بزرگ استفاده کرد. در واقع قابلیت منحصر به فرد این گیاهان، پرورش یافتن در مکان‌هایی است که گیاهان دیگر را نمی‌توانید پرورش دهید. یکی دیگر از مزیت‌های این گیاهان تحمل بالا در شرایط خشکی و بی‌آبی است، که چرا که این گیاهان اغلب بومی نواحی گرمسیری و بیابانی هستند. بنابراین حتی اگر چندین روز به مسافرت بروید و نتوانید به آنها را بدهید، هیچ مشکلی برایشان پیش نمی‌آید. ساکولنتها گیاهان شگفت‌انگیز و بسیار زیبا هستند.

همچنین بخوانید : نحوه آبیاری گلها هنگام مسافرت و تعطیلات

پرورش گیاهان گوشتی

گیاهان گوشتی تاکتیک‌های خاصی برای بقا در طبیعت خشن دارند، که به آنها امکان میدهد با محیط سازگاری پیدا کنند. مثلاً در روزهای خیلی گرم یا خیلی خشک و همچنین در سرمای شدید زمستان به خواب فرو می‌روند تا زنده بمانند. همچنین این گیاهان می‌توانند با شرایط کم نور نیز کنار بیایند، بنابراین آن‌ها را می‌توانید حتی در فضاهای غیر آفتاب گیر داخل خانه نیز قراردهید. گیاهان گوشتی گلدانی گزینه‌های بسیار خوبی برای افرادی هستند که می‌خواهند در خانه گل و گیاه پرورش دهند. پرورشگیاهان گوشتی در فضاهای بسته نه تنها فضای زیبایی ایجاد می‌کند، بلکه برای افرادی که خانه کوچکی دارند قابلیت و انعطاف ‌پذیری زیادی در تزیین فضاها در اختیار قرار می‌دهد. از آنجایی ‌ که این گیاهان بسیار سازگار هستند، تقریباً هر نوع گلدانی برای پرورش آنها مناسب است به شرطی که قابلیت زهکشی خوب داشته باشد. اگر چه این گیاهان نیز به آبیاری منظم احتیاج دارند، اما باید حواستان باشد بین فواصل آبدهی خاک آنها خوب خشک شود. درست است که این گیاهان بسیار مقاوم هستند، اما هرگز نباید بگذارید به مدت طولانی خاکشان خیس بماند یا در زیر گلدانی حاوی آب قرار بگیرند. هنگامی که مدتی ریشه‌های گیاه در داخل آب می ‌ ماند، دچار پوسیدگی شده و می‌میرد. همان‌طور که گفته شد گیاهان گوشتی در اندازه‌های گوناگون هستند و از نظر ارتفاع، طیف وسیعی را شامل می‌شوند، بنابراین می‌توانید چیدمان آنها را به طرق مختلف می‌توانید انجام دهید.

 پرورش گیاهان گوشتی

جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

انواع گیاهان گوشتی برای تزیین فضا

برخی از متداول‌ترین گیاهان گوشتی برای تزیین فضا عبارتند از :

سدوم یا گل ناز
کراسولا
سانسوریا
ساق عروس (مرغ و جوجه‏)
آئونیوم یا بشقابی
آلوئه ورا
گاو
کالانکوئه بسیاری از مردم نمی‌دانند که کاکتوس‌ها نیز جز گیاهان گوشتی یا ساکولنت به حساب می‌آیند. کاکتوس‌ها انواع بسیارگوناگونی دارند و برخی انواع آن گل‌های زیبایی حاصل می‌کنند.

معرفی گیاهان گوشتی برای تزیین فضاها

آئونیوم یا بشقابی سیاه :

ارتفاع این درخت ساکولنت به 90 سانتیمتر می‌رسد. به همین علت و همچنین به خاطر رنگ سیاه برگ‌ها انتخاب خوبی برای کانون توجه منظره شما می‌باشد. این گیاه، گل‌ های زرد رنگی نیز حاصل می‌کند و پرورش آن آسان است.

برای خرید بذر کاکتوس به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

رشته مروارید یا رشته تسبیحی : 

رشته مروارید

از گیاهان گوشتی برای مدل گلدان آویز است که ساقه‌های تسبیحی مانندی دارد که آویزان می‌شوند و گل‌های سفید زیبایی تولید می‌کند.

برای خرید ابزار باغبانی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید. 

کاکتوس دم موشی : 

کاکتوس دم موشی

یکی دیگر از گیاهان گوشتی برای مدل آویز است که گل‌های صورتی رنگ می‌دهد و مناسب گلدان‌های آویز است.

برای خرید پکیج بذر کاکتوس گنبدی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

لیتوپس یا گیاه سنگی : 

گیاه سنگی

گزینه خوبی برای شماست. این گیاه شکل مخروطی داشته و در واقع ظاهری مشابه قلوه سنگ دارد. درست زمانی که تصور کردید به همه زیبایی‌‍های گیاه پی برده اید، تازه متوجه گل‌های زرد یا سفید رنگ زیبای آن می‌شوید که از مرکز آن شکوفه می‌کنند.

همچنین بخوانید : اشتباهات رایج در کاشت کاکتوس

سنگ ماه : 

سنگ ماه

یکی دیگر از گیاهان عجیب و جالب ساکولنت سنگ ماه ( moonstone ) است. این گیاه نیز شبیه به سنگ بوده و رنگ آن سبز روشن تا سفید است و برگ‌هایی تخم‌مرغی شکل دارد که ممکن است به رنگ آبی اسطخودوسی دربیاید. اگر این زیبایی برایتان کافی نیست، منتظر گلدهی آن شوید، چرا که گل‌های قرمز نارنجی آن حتما شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

برای خرید خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

 کاکتوس ستاره دریایی ( starfish ) : 

کاکتوس ستاره دریایی

کاکتوس ستاره دریایی ( starfish ) نیز گیاهی بسیار جالب است که خوشه‌هایی با ساقه‌های دندانه دار با گل‌هایی شبیه ستاره و الگوی موزائیکی دارد.

برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

کاکتوس جا سوزنی ( rose pincushion ) :

کاکتوس جا سوزنی

گزینه ای عالی برای تمام افراد علاقمند به پرورش کاکتوس است. این کاکتوس شکلی شبیه به توپ کوچک یا جاسوزنی بالشتکی دارد و گل‌های رز صورتی کوچکی حاصل می‌کند. کاکتوس توپ طلایی در نگاه اول شبیه به توپ به نظر می‌رسد. این گیاه کوچک شگفت انگیز در نهایت به ستون گوشتی طلایی رنگی با گل‌های زرد کمرنگ تبدیل میشود. 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

گزارش اشکال در سایت