ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

همانند کودکی که رشد کرده و به لباس های بزرگ تری نیاز دارد گیاه نیز همین طور است.اکثر گیاهان پس از مدتی رشد می کنند و از گلدان ها و ظروفی که درونشان هستند بزرگ تر می شوند؛ پس باید هر چند وقت یک بار گلدان گیاهان مورد علاقه تان را تعویض کنید.

لازمه ی رشد خوب گیاه داشتن شرایط مطلوب، فضای رشد، خاک خوب و کود مناسب است. اگر گلدان برای گیاه کوچک باشد ریشه ها بیرون می زند و گیاه نمی تواند به اندازه لازم رشد کند. بر عکس اگر گلدان خیلی بزرگ باشد گیاه هم کوچک به نظر می آید و هم ممکن است ریشه گیاه به علت رطوبت زیاد خاک، فاسد شود و گیاه از بین برود که لازمه آن تعویض گلدان می باشد.

علائمی نشان دهنده زمان تعویض گلدان

ارتفاع گیاهتان نسبت به گلدان بیش از اندازه بلند است اگر این چنین باشد و خطر خم شدن و سقوط گیاهتان وجود داشته باشد یا اینکه هم اکنون این اتفاق افتاده باشد باید به فکر تعویض گلدان باشید.

خاک گیاهتان تُهی و عاری از مواد مغذی شده باشد -گیاهان سالم مواد مغذی مورد نیازشان را از خاکی که درونشان هستند می‌گیرند. اگر خاک گیاهتان بد منظر شده یا روی آن را دلمه‌هایی از نمک، کپک یا قارچ پوشانده است، وقتش رسیده که گلدان و همچنین خاک گیاهتان را تعویض کنید.

ریشه‌های درهم پیچیده و بیرون زده -متوجه شدن این مسئله که ریشه‌ها چه زمانی در هم پیچیده شده‌اند امری مشکل است، چون تمام این اتفاقات زیر خاک می‌افتد و از دیده پنهان است. اما اگر رشد گیاهتان متوقف شده و یا آرام‌تر شده است، می‌توانید حدس بزنید که علت آن کمبود جای ریشه‌ها است.

خروج ریشه از سوراخ انتهای گلدان و کند شدن رشد گیاه از نشانه های لزوم تعویض گلدان است. گیاهان غیرسالم را از فهرست تعویض گلدان خارج سازید چون احتمال دارد بعد از جابجایی به دلیل عدم مقاومت لازم خشک شوند.

هنگامی که مشاهده کردید ریشه از سوراخ زیرگلدان بیرون آمده و یا ریشه ها درسطح خاک گلدان متورم و به خوبی دیده می شوند و یا در فواصل آبیاریها ، گیاه پژمرده و پلاسیده به نظر می رسد و یا رشد آن متوقف گردیده و یا برگهای جدید آن کوچکتر از حد معمول و نیز بی رنگ شده اند و برگهای تحتانی آن نیز زرد گردیده اند ، وقت تعویض گلدان فرا رسیده است .

تعویض گلدان

طریقه ی تعویض گلدان ها :

گرچه در تمام فصول در محیطی سربسته و فاقد کوران می توان نسبت به تعویض گلدان ها اقدام نمود ولی بهترین فصل برای تعویض آنان نیمه دوم اسفند تا نیمه ی اول فروردین ماه می باشد . ضمناً توجه داشته باشید عملیات تعویض گلدان بایستی حتماً در محیطی سربسته و فاقد کوران هوا نظیر دستشویی ، هال و اطاق انجام پذیرد .

۱ـ ابتدا دقت نمایید که خاک گلدان خیس نبوده و حداقل یکی دو روز از آبیاری آن گذشته باشد تا اینکه خاک به راحتی از گلدان جدا شود .

۲ـ گلدان را به پهلو به یک طرف بخوابانید . پارچه لایه دار نرمی روی گلدان پهن نموده در حالی که با یک دست گیاه را محکم نگاه داشته اید با دست دیگر با چکش چوبی یا دسته چکش معمولی ضرباتی از روی پارچه به لبه گلدان بزنید تا خاک از گلدان جدا شود . سپس این عمل را برای طرف دیگر نیز تکرار کنید و گیاه را با خاک از گلدان بیرون آورید .

۳ـ ریشه های به هم پیچیده را به آرامی با چنگال از هم جدا کرده در حالی که کپه ی خاکی دست نخورده مانده است ریشه های به هم پیچیده و آویخته را قیچی کنید .

۴ـ گلدان جدید به هیچ وجه نبایستی بیش از حدود پنج الی شش سانتیمتر ( یک سایز ) عریض تر و گودتر از گلدان اولی باشد . ابتدا در ته آن چند تکه سفال محدب ریخته و روی آن را با لایه ای از پوست برنج یا خزه و یا خاک برگ مرطوب بپوشانید . ضخامت این لایه برای گلدان های کوچک حدود ۲/۵ سانتیمتر و برای گلدانهای بزرگتر حدود ۷/۵ سانتیمتر می باشد سپس مقداری خاک مورد نظر روی این لایه بریزید .

۵ـ وقتی که گیاه را در گلدان جدید قرار می دهید دقت کنید که خاک درون گلدان از لبه ی آن حدود ۲ ـ ۳ سانتیمتر پایین تر باشد و تنظیم این اندازه را با افزودن و یا کم کردن خاک ته گلدان می توان حفظ کرد . حالا اطراف گلدان ( جاهای جانبی و خالی )را خاک ریخته و با تکه چوبی آن را بکوبید و سفت کنید تا از نفوذ هوا جلوگیری شود .

۶ـ سطح خاک گلدان را صاف نموده و با انگشتان دست آن را سفت نمایید و آبیاری مفصلی انجام دهید به طوری که آب از زهکش زیر گلدان خارج شود .

۷ـ بهترین موقع برای تعویض گلدان در آپارتمان همان طوری که اشاره شد نیمه دوم اسفند تا نیمه ی اول فروردین ماه می باشد ولی حرفه ایها در تمام فصول در محیطی سربسته اقدام به تعویض آن می نمایند .

۸ـ هنگامی که گیاهی را از گلدانی به گلدان بزرگتر انتقال دادید حداقل تا شش ماه نباید مجدداً گلدان را به هردلیلی تعویض نمایید . زیرا امکان تلف شدن گیاه تقریباً حتمی است .

تعویض گلدان

نکاتی در مورد تعویض گلدان :

اندازه گلدان از مشخصاتی مرتبط با هم، در قاعده، در سر، انتها و ارتفاع برخوردار است که نامگذاری آن براساس دهانه قطر بالایی است که با ترتیب ۷ـ۹ـ۱۲ـ۲۰ـ۲۵ـ۳۷ است. بنابراین برای جابجائی گیاه خود از گلدانی به گلدان دیگر گلدانی با یک سایز بزرگتر را انتخاب کنید.

گلدانهای سفالی بدون لعاب و با لعاب، پلاستیکی، چوبی و از جنس فایبرگلاس هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که گیاهدار با در نظر گرفتن محل قرارگیری گلدان، حساسیت گیاه و هماهنگی با محیط می تواند بهترین انتخاب را داشته باشد.

اگر از گلدان کهنه و قدیمی استفاده می کنید، قبل از جابجایی گیاه، رسوبات قبلی آن را پاک کنید و در صورت استفاده از گلدان نو، آن را برای مدتی غرق آب کنید تا بدنه آن سیراب شود.

 


نویسنده مطلب سعید برهانی