ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

سنبل الطیب یا علف گربه گیاهی چند ساله با گلهایی سفید یا صورتی است که بوی نسبتا شیرینی دارند. در قرن ۱۶ از گلهای این گیاه برای تهیه عطر استفاده می شد. نام علف گربه برای این گیاه ناشی از ویژگی آن است که گربه‌ها را به خود جذب می‌کند که به دلیل actinidine موجود در آن است.

ریشهٔ این گیاه در طب سنتی ایران دارای ارزش دارویی است و از آن به عنوان آرام بخش اعصاب، خواب آور، ضد تشنج، درمان افسردگی، هضم‌کننده غذا و ضد دل‌پیچه استفاده می‌شود.

نام  فارسی: سنبل الطیب
خاستگاه: اروپا و شمال آسیا
نام انگلیسی:
GARDEN HELIOTROPE
نام علمی: VALERIANA OFFICINALIS
خانواده:  VALERIANACEAE
نامهای دیگر: : All-Heal. Great Wild Valerian. Amantilla. Setwall. Setewale Capon’s Tail ، علف گربه

مشخصات

سنبل الطیب یا علف گربه با نام علمی “Valeriana officinalis” گیاهی است که بوته ای استوار و چندساله دارد و در اروپا و بخش‌هایی از آسیا می‌روید. دارای ریشه‌ای کوتاه و بوته‌ای با ارتفاع بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر می‌باشد. سنبل الطیب از زمان روم و یونام باستان شناخته شده بود. بقراط هم به توصیف این گیاه و شرح خواص آن پرداخته است. نام این گیاه از کلمه لاتین valere به معنی قوی و سالم بودن گرفته شده است.

ریشه این گیاه در واقع ریزومی مخروطی شکل است که اغلب قبل از گلدهی سالها می تواند رشد کند. شاخه های افقی ضعیفی از ریزوم خارج می شود که در انتها دارای جوانه ای است و از این جوانه ها شاخه های هوایی یا استولونها بیرون می آیند. تنها یک شاخه از ریشه خارج می شود که ارتفاع آن به ۱ تا ۵/۱ متر می رسد. ساقه مقطعی دایره شکل داشته و شیاردار، توخالی و به خصوص در قسمت پایین کمی کرکدار است.

نوع گل آذین از نوع cyme یا گرزن است. گلها به رنگ سفید یا صورتی بوده و بوی عجیب ولی مطبوعی دارد. هر برگ از تعداد زیادی برگچه های نوک تیز و کمابیش متقابل تشکیل شده است. تعداد برگچه ها زیاد و از ۶ تا ۱۰ جفت است. برگها کرکدار و دندانه دار است. سطح رویی برگها رگبرگهای مشخصی دارد ولی رگبرگها در سطح زیری نامشخص تر و برگ کرک بیشتری دارد. میوه از نوع کپسول بوده که در آن یک بذر فشرده دوکی شکل است.

نیازها و شرایط نگهداری سنبل الطیب

نور: این گیاه به نور کامل نیاز دارد. سنبل الطیب به سایه نیز مقاومت دارد اما با طولانی شدن سایه شاخه های آن می افتد.

دما: قسمت عمده ای از فتوسنتز سنبل الطیب در دمای ۱۷ درجه سانتی گراد انجام می شود. افزایش دما تا ۲۵ درجه سانتی گراد باعث تعویق گلدهی می شوند, همچنین دما بر روی رشد ریشه به شدت تأثیر گذار است به طوری که وزن ریشه ها در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد کاهش می یابد. بهترین دما برای رشد ریشه ها ۲۰ درجه سانتی گراد است که در این دما سایر اندامهای سنبل الطیب بهترین رشد را دارند.

خاک:  سنبل الطیب در هر نوع خاکی می تواند رشد کند ولی خاکهای غنی، لومی سنگین و رطوبت کافی را می پسندد. اگرچه این گیاه اغلب در زمینهای مرطوب رشد می کند ولی، در زمینهای خشک هم می تواند رشد داشته باشد.

آبیاری: این گیاه به آب متوسط نیاز دارد.

خواص دارویی سنبل الطیب

 اضطراب را بهبود می بخشد. سنبل الطیب به دلیل اثر آرام بخشی که دارد در کاهش استرس و اضطراب موثر است

 بی خوابی را درمان می کند. سنبل الطیب زمانی که فرد برای به خواب رفتن نیاز دارد را کاهش می دهد و کیفیت خواب را بهبود می بخشد.

• این گیاه عروق خونی را تقویت می کند و خاصیت ارتجاعی آن ها را افزایش می دهد. سنبل الطیب همچنین به کاهش فشار خون نیز کمک می کند.

 اثرات تسکین دهنده و آرام بخش سنبل الطیب باعث کاهش سردردهای میگرنی می شود و به ویژه در بهبود سردردهای ناشی از اضطراب و استرس بسیار موثر است.

•  اثر ضد تشنج دارد و در رفع ناراحتی‌های عصبی و هیستری مفید است همچنین در درمان بیماری مالیخولیا اثر مفید دارد

• ضد کرم معده و روده است.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور