نازبو
آموزش و مقالات

اشتباهات رایج در خرید و کاشت بذر کاکتوس

21 شهریور 1396
6
خرید بذر کاکتوس و ساکولنت:

شاید شما نیز در انتخاب بذر کاکتوس و فاکتورهایی که می بایست هنگام خرید در نظر گرفت دچار مشکل شده باشید. بذر کاکتوس جز بذرهای بسیار حساس در بین گیاهان می‌باشد که در خردی آن باید خیلی دقت کرد. قیمت بذر کاکتوس متفاوت است و این تفاوت به دلیل واریته، تولید کننده، درصد سبز شدن، تازه بودن بذر، و از همه مهم‌تر خالص بودن بذر  و عوامل دیگر می‌باشد. توجه داشته باشد پایین بودن قیمت بذر کاکتوس نشانه منصف بودن فروشنده نیست و به احتمال زیاد به دلیل ناخالص بودن یا کهنه بودن و.. می‌باشد.

فروشندگان متقلب و کلاه‌بردار شرایطی فراهم می‌کنند تا همه موارد عالی به نظر برسد. امروز در "نازبو" شما را با نکاتی که هنگام خرید بذر کاکتوس باید به آن توجه کنید اشاره می کنیم.

خرید بذر کاکتوس

جهت خرید بذر انواع کاکتوس ارزان و با کیفیت می توانید به فروشگاه نازبو سر بزنید خرید بذر کاکتوس خرید بذر کاکتوس

حتماً در هنگام خرید بذر کاکتوس به موارد زیر توجه فرمایید:

1- جدیداً بعضی فروشندگان بذرهای گران قیمت مثل بذرهای سایت استارآستروفیتوم را خریداری می‌کنند و با تعدادی بذر معمولی مخلوط می‌کنند و با قیمت پایین می‌فروشند و خود را منصف می‌دانند و خریداران متأسفانه به علت پایین بودن قیمت نسبت به بازار به دام این شیادها می‌افتند.

2- از خریداران شناخته شده خرید کنید و یا از فروشنده درخواست کنید اعتماد شما را جلب کند. جلب اعتماد می‌تواند معرفی توسط دوستان یا ارائه پروانه کسب و غیره باشد.

3- کلاه‌برداران معمولاً خود را بسیار خوب و متین جلوه می‌دهند. پس فریب ظاهر و رفتار را نخورید. و سعی دارند با پیشنهادهای عالی مانند ارسال رایگان یا تخفیف‌های ویژه شما را برای خرید ترغیب نمایند.

4- شما بابت بذر خریداری شده وجه پرداخت می‌کند پس از فروشنده بخواهید با ارائه فاکتور حتی فاکتور دستی امضاء شده بذرهای خود را ضمانت کند. فاکتور سندی است که در مواجه به مشکل می‌توان از طریق مراجع قانونی از طریق آن پیگیری کرد پس از فروشنده درخواست فاکتور نمایید.

5- قیمت بذر بستگی به شرایطی مانند تولید کننده، کشور تولید کننده و واریته و میزان درصد سبز شدن دارد پس به عنوان مثال بذر اچینو گرزونی هم می‌تواند ۱۰ تومان باشد هم ۱۰۰ تومان و این اختلاف قیمت به دلیل موارد گفته شده می‌باشد.

6- در خریدهای عمده حتماً ابتدا مقداری بذر به عنوان تست خریداری کنید سپس خرید عمده انجام دهید.

7- گذاشتن عکس‌های زیبا برای فروختن بذر کار راحتی است پس حتماً از فروشنده درخواست کنید تا ضمانت کند بذر خریداری شده دقیقاً مثل عکس محصول باشد.

8- بذرهایی که در ایران تولید می‌شوند معمولاً نا خالص و بی ارزش هستند به همین دلیل بذر تولید شده در ایران جزء بی ارزش‌ترین و ارزان‌ترین بذرها در دنیا می‌باشد. البته موضوع خالص بودن بذر برای کلکسیونرها و علاقه‌مند حرفه‌ای به کاکتوس‌ها اهمیت بیشتری دارد.

9- شبکه‌های اجتماعی تبدیل به محلی شده است برای کلاه‌برداری و تخریب دیگران و به راحتی در مورد همه چیز بدون تحقیق نوشته می‌شود پس سعی کنیم فرهنگ استفاده درست از شبکه‌های اجتماعی را یاد بگیریم.

10- بعضی از بذرها مانند بعضی گونه‌های تفروها خیلی کم سبز می‌شوند و کم بودن سبز شدن بعضی از واریته مربوط به فروشنده نیست.

بذر کاکتوس

بذر کاکتوس

کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت یکی از روش‌های تکثیر این گیاهان است. در مورد کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت و همچنین نگهداری از آنها مقالات زیادی قرار داده شده است. در این مقاله به ۱۰ اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت ها می‌پردازیم.

1- بذرهای کاشته شده به نور نیازی دارند؟ این اشتباه بزرگی است که باعث رشد علفی و از بین رفتن جوانه‌های کاکتوس می‌شود. جوانه‌های کاکتوس و ساکولنت به نور نیاز دارند ولی نه نور مستقیم و شدید آفتاب بلکه به نور فیلتر شده.

2- بذرهای کاشته شده را می‌توانم در نور مستقیم آفتاب قرار بدهم؟ خیر آفتاب شدید و نور مستقیم آفتاب بخصوص در فصل بهار و تابستان باعث سوختگی و از بین رفتن جوانه‌هامی‌شود. همان‌طور که در بالا ذکر شده جوانه‌ها به نور فیلتر شده و ملایم آفتاب نیاز دارند.

3- بدون ضدعفونی با قارچ‌کش می‌توان بذرها را کاشت؟ برای دریافت نتیجه بهتر حتماًضدعفونی اولیه بستر کشت نیاز است و شاید یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت بذرکاکتوس‌ها همین مرحله باشد. چون در صورت وجود قارچ‌ها در بستر بلافاصله بعد سبز شدن جوانه‌ها از بین می‌روند.

4- آیا بعد از سبز شدن بذرها باز هم نیازی به استفاده از قارچ‌کش هست؟ جوانه‌هایکاکتوس و ساکولنت به بیماری‌های قارچی بسیار حساس می‌باشند و با یک آلودگی جزئی امکان دارد همه جوانه‌ها از بین بروند برای پیشگیری هر دو هفته قارچ‌کشی بستر نیاز می‌باشد.

5- بعد سبز شدن بذرها می‌توانم در ظرف را بردارم و یا رطوبت گلخانه را کم کنم؟ خیر باید این کار به تدریج انجام شود و تا زمانی که جوانه‌ها مقداری بزرگ شوند نباید رطوبت را کم کرد و این مدت ممکن است تا ۳ الی ۱۲ ماه طول بکشد که به نوع بذر و میزان رشد آن بستگی دارد.

6- برای کاشت بذر می‌توانم از خاک باغچه یا ورمی استفاده کنم؟ خیر بهترین بستر برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت پیت ماس و در صورت عدم دسترسی به پیت ماس خاک کوکوپیت می‌باشد.

7- آیا نیازی هست کف بستر کاشت سوراخ باشد؟ بله برای خروج آب اضافی و جلوگیری از پوسیدگی ریشه باید کف ظرف کشت دارای سوراخ‌هایی باشد.

8- آیا روش کاشت بذر کاکتوس تنها همین روش‌هایی است که نوشته شده؟ خیر برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت روش‌های بسیار زیادی وجود دارد. ولی سعی کنید روش کشت مناسبی را انتخاب کنید زیرا در حال حاضر اشخاص بی تجربه در کانال‌های تلگرامی خود را کارشناس و استاد معرفی می‌کنند و دوستان را با اشتباه راهنمایی می‌کنند.

9- آیا دما در سبز شدن و رشد بذرها تأثیری دارد؟ بله دما یکی از آیتم‌های مهم در سبز شدن و میزان رشد بذر می‌باشد. میزان دما به نوع بذر بستگی دارد. به عنوان مثال بذرلیتوپس در دمای بالای ۳۰ درجه حتی اگر سبز هم شود از بین خواهد رفت.

10- از هر جایی می‌توان بذر تهیه کرد؟ بذر گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها و ساکولنت هابسیار حساس می‌باشند و تنها سبز شدن ملاک نیست گاهی چندین سال زمان می‌بردتا واریته گیاه مشخص شود که مشخصاً آگه از جایی معتبری خرید نکنید بعد چند سال فروشنده جوابگو نخواهد بود و تمام زحمات شما به باد خواهد رفت. به هر فروشنده و سایتی اعتماد نکنید و گذاشتن عکس‌های زیبا و الکی کار خیلی سختی نیست!

فیلم کاشت بذر کاکتوس در گلدان

[aparat id="Db4rf"]

نیر قاسمی

1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر بنده آبان آذر از شما بذر چند نوع گیاه خرید کردم همزمان از چند سایت دیگه هم خرید داشتم بذر های شما ۹۹ درصد جوانه زدن بذرهایی که از سایت های دیگه خریدم خیلیییی کم در حد ۱ الی ۳ درصد جوانه زدن خواستم ازتون تشکر کنم

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو خوشحالیم که راضی بودید

مهدی ملکی

3 سال قبل

سلام هرچند دیر سال نو را تبریک میگویم اخوی درمورد بند ۹مثال زدید از لیپوس ولی دمای موردنیاز و شرایط رشد لیپوس را نگفتید ....در ضمن یک کانال تبگرام معرفی کنید تا راحت تر ارتباط بگیریم

مجتبی فلاح

3 سال قبل

سلام دوست عزیز. سال نو شما هم مبارک و سرشار از شادی. لیتپوس دمای ۲۰ درجه و خنک طلب میکنه. آدرس کانال ما @nazboo_com

ali

4 سال قبل

سلام کود حیوانی برای کاکتوسها مناسب هستن؟؟؟ ممنون از راهنمایتون

مدیریت

4 سال قبل

باسلام در صورتی که کاملا پوسیده باشن، کیفیت خوبی داشته باشن و از نوع کاوی باشن همچنین به مقدار بسیار کم استفاده بشن قابل استفاده هست ولی پیشنهاد اینه که از کودهای شیمیایی مخصوص کاکتوس استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی

نگهداری و پرورش گل شب تاب یا ژینورا
28 تیر 1396
معرفی گیاه عروسک پشت پرده یا فیسالیس و خواص آن
19 تیر 1397
چگونه گیاهانی شاداب و سرزنده داشته باشیم؟
04 اردیبهشت 1397
طرز کاشت دانه انار
21 تیر 1399
کاشت ریحان در آپارتمان
04 بهمن 1396
آبیاری کاکتوس و ساکولنت
16 بهمن 1396
آشنایی با کود کامل NPK 20-20-20
28 شهریور 1396
گیاهان آپارتمانی با آبیاری کم
19 مهر 1396
10 گیاهی که حشرات را فراری میدهد
12 بهمن 1396
معرفی گل قرنفل
04 تیر 1397