برنامه غذایی سگ جک راسل
 • نگهداری از حیوانات خانگی
 • نگهداری از سگ

برنامه غذایی سگ جک راسل

معرفی سگ جک راسل

سگ جک راسل یا جک راسل تریر یک نژاد سگ کوچک به حساب می‌آید که اصلی‌ترین ویژگی آن انرژی بالا و زندگی فعال است. این نژاد از ترکیب دو نژاد، یعنی فاکس تریر و نژاد انگلیسی چاو چاو، به وجود آمده است. نام "جک راسل" از نام یکی از پرورش دهندگان این نژاد، جان جک راسل، گرفته شده است.

سگ جک راسل به طور عمومی قدرتمند و کوچک است و ارتفاع آن حدود 25-30 سانتیمتر و وزن آن معمولاً بین 5-7 کیلوگرم است.  این سگ دارای بدن کوچک و مربعی، سری کوچک و چشمانی بزرگ و هوشمند است. دندان‌های کوچک قوی، گوش‌هایی با اندازه متوسط و دمی کوتاه از ویژگی‌های مهم این سگ است. پوست سگ جک راسل آن معمولاً پوشیده از موهای کوتاه و صاف است. در این مقاله از نازبو سعی داریم شما را با شرایط نگهداری سگ‌  ک راسل آشنا کنیم:

سگ جک راسل

طبیعت شاداب، بازیگوش و پرانرژی سگ‌های جک راسل، ایجاب می‌کند در خانه‌های حیاط‌دار یا آپارتمان‌های بزرگ زندگی کنند. آنها همچنین باهوش و آموزش‌پذیر هستند و در فعالیت‌های ورزشی و آموزشی به‌خوبی عمل می‌کنند.

سگ‌های جک راسل به تمرین منظم و فعالیت جسمانی نیاز دارند. همچنین، تغذیه مناسب با مواد مغذی کافی برای حفظ سلامتی و سطح انرژی بالای آنها لازم است. عمر متوسط ​​سگ جک راسل تریر بین 12 تا 15 سال است، اما با مراقبت و توجه کافی، آنها ممکن است بیش از این هم عمر کنند.

بهترین رژیم غذایی برای سگ جک راسل باید شامل چه مواد غذایی باشد؟

سگ جک راسل یک نژاد پرانرژی است و به یک برنامه غذایی کامل و انرژی‌بخش نیاز دارد تا سلامت او تضمین شود. برای سگ جک راسل بالغ، میزان غذای توصیه شده بین 1.25 تا 1.75 فنجان غذای سگ با کیفیت بالا در روز است. این مقدار باید با توجه به نظر دامپزشک به وعده‌های غذایی کوچک‌تر تقسیم شود.

غذاهایی که حاوی مواد مغذی مهم مانند پروتئین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند، برای سلامتی آنها بسیار حائز اهمیت هستند. همچنین، توجه به سلامت دندان‌ها نیز در زمان نگهداری از آن‌ها مهم است.

سگ‌های جک راسل عموماً وزنی بین 6-8 کیلوگرم دارند. بر اساس شورای تحقیقات ملی در آکادمی های حمایت از حیوانات، سگ‌های این اندازه تقریبا 450 تا 650 کالری در روز نیاز دارند، که بسته به سطح فعالیت آنها متغیر است. توله سگ‌ها نیز در طی رشد، میزان کالری بیشتری، تقریبا 800 تا 900 کالری، برای رشد مناسب نیاز دارند. در ادامه، مهم‌ترین ترکیبات غذایی که باید در برنامه غذایی سگ جک راسل وجود داشته باشند را مورد بررسی قرار داده‌ایم که شامل موارد زیر هستند:

1. پروتئین

سگ جک راسل در رژیم غذایی خود نیاز به مقدار مناسبی پروتئین دارد. پروتئین‌ها برای ساخت و حفظ سلامت  عضلات ضروری هستند. منابع پروتئینی مثل : گوشت مرغ،  گوسفند، گوساله، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست را در برنامه غذایی سگ جک راسل خود قرار دهید.

2. چربی

چربی‌ها نیز برای حفظ سلامت جسمانی سگ جک راسل ضروری هستند. این دسته از مواد غذایی انرژی لازم را برای سگ فراهم می‌کنند و به جذب بیشتر ویتامین‌ها نیز کمک می‌کنند. حتما باید منابع چربی سالم مانند روغن ماهی، روغن زیتون و روغن کنجد را در رژیم غذایی سگ جک راسل خود قرار دهید.

3. کربوهیدرات

کربوهیدرات‌ها نیز برای تامین انرژی سگ جک راسل مهم هستند. اما توجه کنید که میزان کربوهیدرات در رژیم غذایی این سگ‌ها باید معتدل باشد تا از ایجاد مشکلات وزنی جلوگیری شود. می‌توانید از منابع کربوهیدراتی مثل برنج، آرد جو، سیب زمینی و سبوس در برنامه غذایی آن‌ها استفاده کنید.

4. میوه‌ها و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی برای تقویت سیستم گوارشی سگ ضروری هستند. میوه‌ها و سبزیجاتی مانند هویج، سیب، آلوئه ورا، توت فرنگی و سبزیجات تازه را در برنامه غذایی سگ جک راسل قرار دهید.


برنامه غذایی سگ جک راسل

5. توجه به سایز و نیازهای سگ

سگ جک راسل عموما وزنی بین 6-8 کیلوگرم دارد. با توجه به سطح فعالیت و وضعیت جسمانی سگ خود، میزان کالری مورد نیاز او را تنظیم کنید. همچنین، در نظر داشته باشید که هر سگ به حجم غذای متفاوتی نیاز دارد و برای تعیین برنامه غذایی مناسب برای سگ جک راسل تریر خود، بهتر است با متخصص تغذیه حیوانی یا دامپزشک مشورت کنید. با رعایت این نکات، می‌توانید بهترین برنامه غذایی را به سگ جک راسل تریر خود ارائه دهید.

برنامه غذایی سگ جک راسل در سنین مختلف

1.برنامه غذایی توله سگ جک راسل (زیر 1 سال)

توله سگ جک راسل در 4 هفته اول تنها باید با شیر مادر تغذیه شود تا در بزرگسالی دچار مشکل نشود. با این حال اگر توله زیر 4 هفته خریداری کرده‌اید، باید به او شیر خشک مخصوص به توله سگ بدهید. پس از 4 هفتگی می‌توانید کم کم غذای خشک یا خانگی را به رژیم غذایی او اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که غذای توله سگ جک راسل شامل ترکیبی از پروتئین، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

همچنین، اطمینان حاصل کنید که غذای توله سگ شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم مانند ویتامین A، D، E، C، گروه B و کلسیم باشد. می‌توانید از مکمل‌های ویتامینی مخصوص توله سگ استفاده کنید.

توله سگ جک راسل نیاز به تغذیه منظم دارد. تعیین ساعات غذاخوری منظم و تقسیم غذا به چندین وعده کوچک در طول روز می‌تواند مفید باشد. همچنین، هنگام تغییر غذای توله سگ از شیر به غذای خشک، بهتر است آن را به تدریج انجام دهید تا معده‌اش به آن عادت کند و مشکلات گوارشی برای او ایجاد نشود.

2. برنامه غذایی سگ جک راسل بالغ

مقدار مناسب غذا برای سگ جک راسل بالغ بستگی به سن، اندازه سطح فعالیت و سلامتی سگ دارد. برای تعیین مقدار کالری مورد نیاز سگ بالغ در طول روز باید این نکته را در نظر بگیرید که چربی و کربوهیدرات زیادی به او داده نشود. زیرا سگ‌های بالغ جک راسل در مقایسه با توله سگ‌ها به چربی و کربوهیدرات کمتری نیاز دارند.

 معمولا سگ‌های جک راسل بالغ با جثه متوسط به 1 یا 2 وعده غذا در طول روز نیاز دارند، اما بهتر است که حجم غذا را کاهش داده و تعداد وعده را تا 3 یا 4 دفعه در روز افزایش دهید، زیرا این نژاد از سگ مستعد افت قند خون هستند و به علت جثه کوچک انرژی کمتری را در بدن خود ذخیره می‌کنند.

3. برنامه غذایی سگ جک راسل سالخورده

سگ‌های جک راسل سالخورده بیشتر از توله‌ها و بالغ‌ها مستعد چاق شدن و اضافه وزن هستند، بنابراین باید رژیم غذایی آن‌ها مستقیماً تحت نظارت دامپزشک‌ باشد. برای تقویت مفاصل و استخوان‌ها باید ویتامین و ترکیبات معدنی بیشتری در رژیم غذایی آن‌ها قرار بگیرد.

تعداد وعده‌های غذایی برای سگ جک راسل سالخورده کاملاً شبیه سگ بالغ است، با این تفاوت که در رژیم غذایی آن‌ها حجم وعده‌ها باید کمتر شود تا از اضافه وزن جلوگیری شود. زیرا با افزایش سن، سگ‌ها کالری کمتری می‌سوازنند و در نتیجه نیاز به غذای کمتری نیز دارند. علاوه بر این، به این موضوع دقت کنید که آب آشامیدنی همیشه در دسترس سگ‌های سالخورده باشد تا کبد و کلیه آن‌ها دچار مشکل نشود.

به مراقبت از دندان‌ها و لثه‌های سگ جک راسل سالخورده توجه کنید. برس دندان و مسواک‌های مناسب برای سگ‌های سالخورده را خریداری نمایید و در صورت لزوم، به دامپزشک خود مراجعه کنید.

در سگ‌های جک راسل سالخورده، برخی علائم بیماری‌های مرتبط با سن ممکن است ظاهر شوند. مراقبت از آن‌ها در برابر بیماری‌هایی مانند چاقی، آرتروز، بیماری‌های قلبی و دیگر بیماری‌های مربوط به سن، مهم است.

خرید تشویقی سگ جک راسل

لیست مواد غذایی ممنوعه برای سگ جک راسل

در ادامه مقاله، لیستی از مواد غذایی که سگ جک راسل به هیچ عنوان نباید مصرف کند و وجود آن در رژیم غذایی این سگ ممنوع است را بررسی کرده‌ایم که شامل موارد زیر است:

 • شکلات
 • پیاز
 • سیر
 • توت فرنگی
 • انگور
 • تخم مرغ خام
 • مغز گردو
 • پرتقال
 • آووکادو
 • پنیر
 • قهوه
 • نمک
 • مواد حاوی کافئین

خرید تشویقی سگ جک راسل

در زمان خرید تشویقی سگ، علاوه بر طعم و قیمت  مواردی  وجود دارند که باید به آن توجه کنید. یکی از این موارد در نظر گرفتن این نکته است که تشویقی سگ باید به اندازه وعده‌های غذایی او سالم و مقوی باشد تا علاوه بر این که برای او یک جایزه خوشمزه باشد باعث حفظ و یا بهبود سلامت نیز بشود.

تشویقی سگ نیکیتا

یکی از فاکتورهایی که تعیین کننده مفید بودن تشویقی سگ است، سن او می‌باشد. خوراکی‌های سگ باید سالم و دارای ارزش غذایی باشند، بنابراین باید تشویقی سگی  را انتخاب کنید که با سن سگ شما مطابقت داشته باشد. برای سگ‌های سالخورده یا سگ‌هایی که مشکلات دندانی دارند، غذای تشویقی نرم گزینه عالی است. هم‌چنین برای سگ‌های لاغر، تشویقی سگ با کالری بالا گزینه خوبی خواهد بود.

فاکتور مهم دیگر در زمان خرید تشویقی سگ، سابقه پزشکی او است. اگر سگ جک راسل شما سابقه پزشکی دارد، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید تا رژیم غذایی مناسبی برای او تعیین شود. مشاوره با دامپزشک ایده‌ای را در مورد اینکه چه چیزی باید به سگ خود بدهید و از چه مواد غذایی اجتناب کنید، ارائه خواهد داد که به شما کمک خواهد کرد مناسب‌ترین تشویقی را برای سگ جک راسل خود خریداری نمایید.

در صورتی که قصد دارید برای سگ جک راسل خود، تشویقی سگ خریداری نمایید، می‌توانید با مراجعه به سایت  تشویقی سگ نیکیتا ، در بین صدها محصول این سایت، بهترین و مناسب‌ترین گزینه را برای سگ انتخاب نموده و خریدی امن و رضایت‌بخش داشته باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!