نازبو
خاک و کودیاری

رازهایی برای داشتن خاک خوب در باغبانی

22 مهر 1397
1
وقتی به باغبان بودن فکر می کنیم معمولا ذهن ما به سمت گیاهانی که دوست داریم می رود مثل گل ها، میوه ها، شاخ و برگ هایی که باعث خوشحالی ما می شوند. اما گیاهان نیمی از داستان هستند. به عنوان یک باغبان باید کل دنیای باکتری ها، قارچ ها، پروتوزوآها، کرم ها، سوسک ها و میلوییدها را نیز در نظر بگیریم. یک دانه خرد شده از خاک می تواند حاوی یک میلیارد باکتری باشد. یک بیل پر از خاک خوب ممکن است دارای موجودات میکروسکوپی بیشتری نسبت به موجودات روی زمین باشند. به عنوان یک باغبان باید هر کاری می توانیم انجام دهیم تا این دنیای نادیده از موجودات زنده را خوشحال نگه داریم. زمانی که تعداد زیادی از آن ها وجود دارند و کار خود را در خاک انجام می دهند، باغ عاری از بیماری ها و آفات می ماند و به گیاهان دقیقا چیزی که برای شادابی، زیبایی و فراوانی نیاز دارند را می دهند. آیا همه میکروب ها مفید هستند؟ خیر. باکتری ها و قارچ های بد نیز وجود دارند که باعث پوسیدگی ریشه، میرایی و پژمردگی می شوند. اما می توانید کارهایی انجام دهید که نوع خوب آن ها را زنده نگه دارید. پیشنهاد می کنیم مقاله مثلث بافت خاک را نیز از دست ندهید.

چرا قارچ ها و باکتری ها بسیار مهم هستند؟

قارچ ها به تجزیه مواد آلی و تغذیه از حشرات و سایر موجودات خاک کمک می کنند. آن ها همچنین ساختار خاک را با پیوند ذرات خاک به شبکه های چند لایه به نام میسلیوم بهبود می بخشند.برخی از قارچ ها ارتباط هم زیستی با ریشه های گیاهی به نام همزی گری ها را تشکیل می دهند. بسیاری از گیاهان به همزی گری ها نیاز دارند تا مواد غذایی مورد نیاز برای رشد سالم را جذب کنند. این ارتباط بین قارچ ها و ریشه های گیاهان بیش از میلیون ها سال است. صدها نوع مختلف از همزی گری ها وجود دارد که هر کدام به نوع خاصی از گیاهان متصل می شوند. باکتری ها موجودات زنده تک سلولی هستند. برخی نقش مهمی در تجزیه مواد آلی ایفا می کنند و برخی دیگر آنتی بیوتیک های طبیعی تولید می کنند که مانع از ارگانیزم های بیماری می شوند. برخی از باکتری های تثبیت کننده نیتروژن یک رابطه هم زیستی با گیاهان تشکیل می دهند و در گره های کوچکی که به ریشه ها متصل هستند زندگی می کنند. نخود و لوبیا دو نوع از گیاهانی هستند که برای رشد سالم به باکتری های تثبیت کننده نیتروژن نیاز دارند.

4 راه برای حفظ میکروب های مفید

برای پرورش این جمعیت شگفت انگیز از موجودات مفید در خاک چه کارهایی می توانید انجام دهید؟ تغذیه آن ها مواد ارگانیک چیزی است که آن ها می خورند. شما می توانید آن ها را به صورت کمپوست، کودهای پوسیده، محصولات گیاهی، برگ های خرد شده یا کودهای طبیعی مانند دانه علوفه، امولسیون ماهی و یونجه تهیه کنید. خیلی سخت است که مواد آلی زیادی اضافه کنید. کافی است مقدار زیادی از مواد غنی از کربن (برگ، کاه پوسیده) اضافه کنید تا مقداری نیتروژن اضافی به میکروب ها برساند تا سوخت لازم برای انجام کار خود داشته باشند. به آن ها هوا بدهید بیشتر اجزای خاک برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن دارند. در یک خاک خوب و بیولوژیکی در حدود 25% هوا وجود دارد که در فضاهای بین ذرات خاک قرار دارد. برای حفظ اکسیژن خاک مواد آلی اضافه کنید و از راه رفتن در اطراف آن اجتناب کنید به خصوص در فصل بهار که هنوز خیلی مرطوب است. شما می توانید با نرم کردن خاک با یک چنگال هوا را به خاک برسانید اما از خیش زدن بیش از حد جلوگیری کنید. آن ها را مرطوب نگه دارید میکروب ها به رطوبت نیاز دارند. اما رطوبت بیش از حد مرگبار است. اگر آب همه فضاهای هوایی را در خاک پر کند موجودات خاک دچار خفگی خواهند شد. حفره های زهکشی راه حل خوبی هستند. خاک خشک نیز به همان اندازه مشکل ساز است. مالچ ها یک روش خوب برای حفظ رطوبت سطح خاک می باشند. آن ها را گرم نگه دارید موجودات خاکی بیشترین فعالیت خود را در دمای بین 20 تا 26 درجه سانتیگراد انجام می دهند. اگر شما در آب و هوای سرد باغبانی می کنید یک مالچ پلاستیکی می تواند روند گرم شدن را سریع تر کند. بعد از این که هوا گرم تر می شود مالچ می تواند درجه حرارت خاک را کاهش دهد و از گرمای بیش از حد جلوگیری کند. مقاله مربوط به انتخاب یک مالچ مناسب برای باغ سبزیجات را نیز از دست ندهید. با این اوصاف وقتی بهار سال دیگر به باغ می روید و بیل خود را در خاک فرو می کنید به میلیاردها میکروارگانیسم هایی که زیر کفش شما بیدار می شوند فکر کنید. خاک را نرم کنید، به آن ها کود شیمیایی و کود آلی بدهید و با آن ها به درستی رفتار کنید. اگر این نوشته مورد توجه شما واقع شده است، توصیه می‌کنیم مقاله آموزش اصول کوددهی را نیز مطالعه نمایید
ميثم

3 سال قبل

بسيار ممنون از مطالبتون

مطالب پیشنهادی

مثلث بافت خاک
04 مرداد 1397
ورمی کمپوست کودی ارگانیک و پایدار
25 شهریور 1396
کود سبز و مزایای استفاده از آن
12 شهریور 1396
تفاوت کود میکرو و ماکرو
17 مهر 1396
نحوه کود دهی بونسای
12 مهر 1396
خرید بهترین کود گوجه فرنگی
16 تیر 1399
جذب کود از طریق محلول پاشی برگی
23 شهریور 1396
کمپوست و چگونگی تولید آن در خانه
01 شهریور 1396
علف های هرز سودمند، خاک شما را غنی تر می کنند
07 شهریور 1396
تغذیه گیاه و علائم کمبود (قسمت3)
03 مهر 1396