ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

مراقبت از گیاهان خانگی

امروز در “نازبو” به ۱۰ نکته مهم در مراقبت و نگهداری گیاهان خانگی که میتواند در رشد گیاه شما موثر باشد اشاره میکنیم.

۱- نگذارید گیاهان تکیده شوند:
ریشه گیاهان به همان اندازه که به آب نیاز دارد به هوا هم نیاز دارد. مرطوب بودن همیشگی خاک بعضی از گلها به معنای مرگ آنهاست. آب را به دفعات و مقدار مناسب به گیاه بدهید.

۲- گیاهان نیاز به استراحت دارند:
افراد مبتدی معمولا” از شنیدن اینکه همه گیاهان به استراحت زمستانی نیاز دارند شگفت زده میشوندیعنی در مقایسه با فصل رویش فعال به آب کمتر، مواد غذایی کمترو گرمای کمتر نیاز دارند.

۳- بپذیرید که بعضی از گیاهان موقتی زود از بین می روند:

بعضی از گیاهان معمولی که به رسم هدیه ردوبدل میشوند از جمله سیکلامن و مینا بیش از یک هفته باقی نمی مانند. این گیاهان گل دهنده که در گلدان عرضه می شوند میهمان موقتی بشمار میروند.

۴- رطوبت بیشتری برای گیاهان فراهم کنید:
خشکی هوای اتاقی که با دستگاه حرارت مرکزی گرم می شود در زمستان تفاوتی با هوای کویر ندارد. باید بالا بردن رطوبت هوا را بیاموزید.

۵-مشکلات پیشرو را به سرعت حل کنید: چه مبتدی باشید چه کارکشته گاهی مشکلاتی پیش می آید. یک یا دو آفت شپشک آردی یا سپردار را به آسانی می توان از گیاه جدا کرد و از بین برد. اگر این یکی دو آفت سریعا” از بین نرود طغیان میکند و این حالت چاره ناپذیر است. دادن آب بیش از اندازه در وهله نخست گیاه را از بین نمی برد اما اگر طولانی شود به مرگ گیاه می انجامد. باید نشانه های مسئله را خیلی زود تشخیص داد و بسرعت آن را حل کرد.

۶- گیاهان را گروه بندی کنید:
تقریبا” همه گیاهان وقتی گروه بندی شوند و نزدیک هم قرار گیرند بهتر به نظر می آیند و بهتر رشد می کنند.

۷- گلدان ها را تعویض کنید:
بعداز یک یا دو سال گیاهان به تدریج بیمارگونه به نظر می رسند در موارد زیاد با تعویض گلدان ها و گذاشتن در گلدان بزرگتر مسئله حل می شود.

۸- عاقلانه انتخاب کنید:
گیاه باید بتواند در محلی که برای آن انتخاب کرده اید به اوج شکوفایی برسد. گیاهی که سایه دوست است باید در سایه باشد. حتی متخصص گل و گیاه هم نمی تواند گیاه سایه دوست را در آفتاب به شکوفایی مورد نظر برساند.

۹- ابزار مناسب را در اختیار داشته باشید:
برای دادن آب به گلها، آب پاشی تهیه کنید که لوله آب ریز آن بلند و باریک باشد، برای بالا بردن رطوبت محیط و دفع ذرات گرد و خاک از روی برگ و مبارزه با آفات، آب فشان داشته باشید.
به مقداری کمپوست مرغوب، تعدادی گلدان با اندازه های متفاوت چندتایی چوب قیم و نخ(برای بستن ساقه های ترد و شکننده) نیاز دارید. ظرف زیر گلدان ضروری است تا از نفوذ آب به قالی و مبل و صندلی جلوگیری کند. یک بطری کود شیمیایی مایع و مواد شیمیایی برای دفع آفات از لوازم ضروری دیگر برای حفظ شادابی گیاهان است. یک اسفنج نرم، یک چنگال و قاشق کهنه آشپزخانه، یک افشانه برای جلا دادن به برگ ها، و یک قیچی باغبانی از دیگر لوازم ضروری جعبه ابزار باغبانی هستند.

۱۰- مراقب نیازهای خاص گیاهان باشید:
به روش نگهداری که در مورد هر گیاه گفته شده توجه کنید.


نویسنده مطلب