نازبو
آموزش و مقالات

شیرین بیان و خواص دارویی آن

شیرین بیان گیاهی خودرو بومی جنوب اروپا، شمال آفریقا و نواحی معتدل آسیا ست. در اکثر نقاط ایران خصوصاً در شهرستان خاتم، مروست و نواحی شرقی و شمال شرقی و همچنین آذربایجان، سلسله جبال بختیاری و شهرستان اقلید به فراوانی می‌روید. این گیاه از جمله گیاهان دارویی خود روست و کمتر مورد کشت و کار قرار می‌گیرد. در یونان باستان از آن برای تسکین سرفه و درمان سوءهاضمه استفاده می کردند.
نام  فارسی: شیرین بیان
خاستگاه: جنوب اروپا و بخش هایی از آسیا
نام انگلیسی: LIQUORICE
نام علمی: GLYCYRRHIZA GLABRA
خانواده: FABACEAE - بقولات
نامهای دیگر: licorice

مشخصات:

شیرین بیان گیاهی علفی و چندساله است که ارتفاع آن به 1 متر می رسد. نام علمی این گیاه از لغت یونایی glukurrhiza به معنی ریشه شیرین گرفته شده است که به شیرین بودن ریشه اشاره دارد. برگهای آن مرکب بوده که در هر برگ 9 تا 17 برگچه دیده می شود. گلها 1 تا 1.5 سانتی متر طول داشته و به رنگ ارغوانی- سفید هستند. میوه ها مانند سایر گیاهان این تیره در غلاف تشکیل می شود. ریشه این گیاه  از نوع استولون است. یکی از مهمترین ترکیبات موجود در ریشه آن آنتول است. طعم شیرین ریشه این گیاه هم ناشی از ماده گلیسیرین است که شیرینی آن 30 تا 50 بار بیشتر از شکر است.

شرایط نگهداری و پرورش شیرین بیان:

خاک: این گیاه برای رشد مناسب به خاکهای ماسه ای و لومی ( سبک) با ph اسیدی نیاز دارد. نور: در محیطهای نیمه سایه و آفتابی رشد می کند. دما: در مدت رویش به هوای گرم و رطوبت متوسط نیاز دارد.

تکثیر:

برای تکثیر شیرین بیان، ابتدا بذرها را به مدت 24 ساعت در آب گرم می خیسانند و سپس در بهار یا پاییز در گلخانه کشت می کنند. بعد از اینکه گیاهان رشد کافی کردند، در اواخر بهار یا اوایل پاییز به زمین اصلی منتقل می شوند. از تقسیم ریشه هم می توان استفاده کرد. هر تکه ریشه باید حداقل یک جوانه داشته باشد.

خواص دارویی شیرین بیان:

مهمترین خاصیت آن که جدیدا کشف شده است و در آلمان و اروپا و آمریکا استفاده می شود درمان کننده زخم معده و سرطان معده است. این گیاه خاصیت ضد اسپاسمی دارد و با اختلالات گوارشی به ویژه نفخ، کندی هضم غذا، آروغ، گاز معده و همچنین در درمان زخم معده، ورم معده و مشکلات روده موثر است.  سرفه را برطرف می کند، برای نرم کردن سینه موثر است و تنگی نفس را تسکین می دهد.  مدر و عرق آور و ملین است  در درمان هپاتیت نیز مورد استفاده قرار می گیرد چون به کاهش التهاب کبد کمک می کند. • برای برطرف کردن زخم و التهاب دهان ریشه شیرین بیان را بمکید.  خوردن آن از پیری جلوگیری می کند، برای تقویت عمومی بدن مفید است. این گیاه را اگر قبل از غذا مصرف کنید برای لاغری موثر است.

دیدگاه شما