نازبو
آموزش و مقالات

گل قاصدک یک علف هرز سودمند

گل قاصدک یا کاسنی زرد یا خبر آور که در طب سنتی به آن طرحشقون می گویند گیاهی علفی با سرعت رشد بالا می باشد. این گیاه در بسیاری از نقاط دنیا علف هرز تلقی می شود اما گیاه قاصدک واقعا یک علف هرز سودمند است که دارای مزایای بسیار فوق العاده ای برای سلامت انسان می باشند و به عنوان یک گیاه دارویی محسوب می شود.
نام  فارسی: گل قاصدک
خاستگاه: مناطق معتدل جهان
نام انگلیسی:
COMMON DANDELION
نام علمی: TARAXACUM OFFICINALE
خانواده:  ASTERACEAE  - کاسنی
نامهای دیگر: Dandelion,Blowballs,clocks,Kukraundha

مشخصات:

گل قاصدک با نام علمی "Taraxacum officinate" گیاهی است علفی و پایا از خانواده Asteraceae (گل ستاره ای) که بومی تمامی مناطق معتدله دنیا از جمله اروپای شمالی، غرب آسیا، شمال آفریقا و آمریکای شمالی می‌باشد. بلندی ساقه آن به 10 تا 30 سانتیمتر می‌رسد، گاها ساقه این گیاه تا 70 سانتیمتر نیز رشد میکند. این گیاه دارای ریشه‌ای به رنگ قهوه‌ای است که که تا یک متر (و به ندرت تا دو متر) می‌رسد. ساقه و ریشه این گیاه پر از مایعی سفیدرنگ میباشد . برگهای آن سبزرنگ و بی کرک و دارای بریدگیهای مثلثی شکل و نوک تیز اند که بین 5 تا 45 سانتیمتر طول و بین 1 تا 10 سانتیمتر عرض دارند. در فصل بهار و تابستان گلهای زیبای زردرنگی برروی این گیاه ظاهر می‌شوند که قطری بین 3 تا 5 میلی متر دارند و همزمان هم نر می‌باشند و هم ماده.گلبرگهای زبانه‌ای شکل گل ها دایره‌وار از داخل به خارج به تدریج باز می شوند.گلها در عمر چندین روزه خود، شبها و در هنگام باران و نیز در هنگام خشکی هوا بسته می‌شوند. میوه این گیاه فندقه و دارای دسته تارهای ابریشمی در قسمت انتهایی است که به آن قاصدک می‌گویند زیرا به منظور بذرافشانی به پرواز درمی‌آید.(در باور عامیانه پیدا کردن قاصدک باعث برآورده شدن آرزو می‌شود).گل قاصدک خودبارور است . گل قاصدک به‌طور خودرو در بیشتر مزرعه‌ها و دشتها، در وسط چمن، حاشیه شوره زار، کنار جاده‌ها و اراضی بایر و به طور کلی در همه جا می‌روید که از آن به عنوان یک علف هرز یاد می شود اما باید بدانید که گیاه قاصدک یک علف هرز سودمند است زیرا مواد مغذی را به بالای خاک می کشاند و، به گیاهانی با ریشه های کم عمق در جذب مواد مغذی کمک نموده و مواد معدنی و نیتروژن اضافی را به خاک وارد می کند. همچنین حشرات گرده افشان را جذب نموده و گاز اتیلن را که به رسیدن میوه کمک می کند، آزاد می نماید. همچنین دارای مزایای بسیار فوق العاده ای برای سلامت انسان می باشند.

شرایط محیط رشد قاصدک:

خاک: این گیاه در اکثر خاکها رشد میکند. خاک شنی، ماسه ای ، لومی و خوب زهکشی شده . نسبت به PH خاک حساسیتی نشان نمی دهد و در زمینهای دارای PH بین 4.5 تا 8.5 می روید. نور: نیم سایه - سایه. آبیاری: به طور متوسط صورت گیرد. دما: دمای بین 20 تا 32 درجه برای رشد گل قاصدک مناسب است.

خواص دارویی گل قاصدک:

 با نوشیدن چای قاصدک یا خوردن گیاه آن، به راحتی می توانید از پوسیدگی دندان، تنش عضلانی و فشار خون بالا و کمبود کلسیم جلوگیری کنید.  ویتامین ها و مواد مغذی موجود در گیاهان قاصدکی به پاکسازی کبد کمک می کنند و مصرف آن ها سبب می شود که کبد ما به درستی کار کند. • چای گیاه قاصدگ با تحریک تولید انسولین از پانکراس و حفظ سطح قند خون در سطح مناسب به بیماران مبتلا به بیماری دیابت کمک می کند.  درمان‌کننده اگزما، عفونت های قارچی، پسوریازیس و دیگر عفونت های پوستی است. • درمان‌کننده کم خونی است و درمان‌کننده کم خونی است. • چای قاصدک می تواند به جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری، و همچنین اختلالات مثانه، مشکلات کلیوی و کیست های احتمالی در اندام های تولید مثل کمک کند. • چای قاصدک ، چایی گیاهی و سرشار از فیبر است که به هضم غذا و سلامت روده کمک می کند.  • یکی دیگر از مزایای مهم گیاه قاصدک، خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار بالای آن است

دیدگاه شما

مهدی

9 ماه قبل

با سلام ممنون از توضیحات مفید تون

نازبو - زلفی پور

9 ماه قبل

سلام خواهش می کنم موفق باشید

ناشناس

10 ماه قبل

خیلی خیلی ممنون از تو ضیح عالیتون

jahani

10 ماه قبل

خواهش می کنم موفق باشید دوست عزیز

ناشناس

10 ماه قبل

خیلی ممنون از توضیح خوبتون

فهیمه زلفی پور

10 ماه قبل

سلام خواهش می کنم موفق باشید