نازبو
کاشت ریحان در آپارتمان
 • آموزش و مقالات
 • سبزیجات
 • خودتان انجام دهید

کاشت ریحان در آپارتمان

چگونه در آپارتمان خودمان ریحان بکاریم؟ ریحان از سبزی‌های مورد علاقه و پرطرفدار بیشتر ایرانی‌ها است و از خواص بی‌نظیری برای درمان بیماری‌ها برخوردار است. همانند کاشت سبزی خوردن، کاشت ریحان نیز در گلدان و در فضای آپارتمان بسیار ساده است و در هر زمان و هر فصلی در بستر خاکی و در بستر بدون خاک می‌توان آن را پرورش داد و ضمن داشتن گلدانی سبز در فضای منزل، از خوردن ریحان تازه لذت برد.

طریقه کاشت ریحان در گلدان

به منظور کاشت ریحان در گلدان می‌توان هم از بذر و هم با استفاده از ساقه‌های آن استفاده نمود.

برای خرید بذر ریحان بنفش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

کاشت ریحان از طریق بذر

 • ابتدا بذرهای سالم و استاندارد ریحان را یک روز قبل از کاشت در مقداری آب ولرم بریزید. بذر ریحان را بین 8 ساعت تا سه روز مجازيم در آب نگه داريم تا متورم شوند.
 • گلدان مناسبی را انتخاب نموده و آن را با مخلوط خاک باغچه و خاکبرگ پر کرده تا ارتفاع حداقل 15 سانتیمتر گلدان را پر می‌کنیم. توجه داشته باشید که زهکش خاک به خوبی صورت گیرد.
 • در زمان کاشت، ابتدا بذرها را از آب خارج و به روي يک پارچه يا روزنامه منتقل مي‌کنيم تا نم آنها گرفته شود
 • بذرها را حداکثر در عمق 5/0 تا 1 سانتیمتری، به صورت فاصله‌دار (فاصله بوته ها باید 15 سانتیمتر باشد) روي سطح خاک مي‌پاشيم و روي بذرها را با کمي خاک مي‌پوشانيم، دقت کنيد که اگر اندازه بذر دو ميليمتر باشد، حداکثر دو ميلي‌متر بايد روي آن با خاک پوشانده شود.
 • در مرحله بعد، سطح مقطع گلدان را با تکه‌ای گونی یا يک برگ روزنامه مي‌پوشانيم تا بذرها دقيقا زير روزنامه قرار بگيرند و با يک آبپاش کوچک و روزانه دو تا چهار بار روي آن آب مي‌ريزيم تا سطح آن کاملاً خيس شود و گلدان را دو تا پنج روز در گرم‌ترين جاي ممکن قرار دهيد.
 • زمانی که ریحان جوانه زد، نباید بگذارید خاک خشک شود. باید هر روز آبیاری انجام دهید. اگر بذرهای ریحان را در سینی نشاء کاشته اید، بعد از این که جوانه زد و چند سانتیمتر بلند شد به صورتی که برگ حقیقی در آن شکل گرفت، آن را به گلدان بزرگتر انتقال دهید. جالب است بدانید، سبزی ریحان یک مرتبه که چیده شود، دو مرتبه رشد کرده و بزودی آماده چیدن مجدد می شود. البته باید هنگام چیدن دقت کنید که دو تا سه بند پایین آن حفظ شود تا انشعابات جدید ایجاد شوند.

برای خرید پکیج بذر سبزی ایتالیایی اینجا را کلیک کنید. 

ریحان

کاشت ریحان از طریق ساقه

سبزی ریحان را می‌توانید به راحتی، با استفاه از ساقه‌های گیاه دوباره سبز کنید. به این منظور:

ساقه‌های تازه و سالم ریحان را در ظرف آبی قرار دهید تا ریشه بزنند. وقتی ریشه‌ها حدودا پنج سانتیمتر شدند آنها را به گلدان منتقل نموده و با احتیاط بدون اینکه ریشه‌ها آسیب ببینند، در خاک بکارید. در عرض چند هفته برگ‌های جدید جوانه می‌زنند و بعد از مدتی یک گیاه کامل خواهید داشت.

برای خرید بذر سبزی خوردن به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

شرایط محیطی مورد نیاز کاشت ریحان

آبیاری: ریحان نیاز به آبیاری منظم دارد. خاک گلدان بایستی دائما مرطوب باشد، توجه داشته باشید که خاک حالت غرقابی نگردد. نور: همه سبزی‌ها برای رشد بهتر نیاز به نور کافی دارند. گلدان خود را در مکانی از منزل قرار دهید که آفتابگیر باشد.
خاک: ریحان در همه نوع خاکی روییده می‌شود، ولی بهترین خاک ترکیبی از خاک باغچه، خاکبرگ و ماسه یا پرلیت است.
کوددهی: بهتر است بعد از گذشت حدود دو هفته به ریحان‌های روییده شده کود ‌دهیم به ویژه اگر از بستر غیر خاکی مانند پرلیت استفاده کرده باشیم. کود مورد نیاز را می‌توانید از فروشگاه‌های گل و گیاه تهیه کنید.
آفات و بیماری‌ها: برای جلوگیری از آفت زدن سبزی‌ها هر از چند گاهی باید مقداری آب را با الکل مخلوط کنید و به جای سم، روی سبزی‌ها اسپری نمایید. حتی اگر ریحان‌ها مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشند با این کار، از بین می‌روند. از طرف دیگر، چون طی مراحل رشد از هیچ سمی استفاده نمی‌شود، سبزیجات کاملاً ارگانیک (طبیعی) هستند. البته راه‌های دیگری نیز برای پیشگیری از آفت‌زدگی گیاهان وجود دارد؛ مثلا می‌توانیم یک گلدان گیاه جعفری یا همیشه‌بهار را کنار گلدان ریحان خود قرار دهید. با این روش تا ۶۰ درصد از بیمار شدن گیاه و حمله شته‌ها کاسته می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  سفارش تاج گل طبیعی
  30 شهریور 1397
  سفارش تاج گل طبیعی

  خسته نباشید ممنون به خاطر این وبسایت مفید