مرگ گیاهان آپارتمانی

مرگ گیاهان آپارتمانی و علت پژمرده شدن گیاهان

در این مطلب خواهید خواند

مرگ گیاهان آپارتمانی اتفاقی نیست. اگر موجودی را به عنوان عضوی از خانواده خود می پذیریم باید مسئولیت نگهداری از او را نیز همیشه به گردن بگیریم.

چرا گیاهان دچار مرگ ناگهانی می شوند؟

آیا شما جزو آن دسته از افرادی هستید که هر کاری برای زنده نگه داشتن گیاهان خود انجام می ­دهند؟  مانند انسان ها هیچ دو گیاهی کاملا شبیه هم نیستند و نیازهای متفاوتی دارند و صدالبته نحوه نگهداری شان هم مختلف خواهد بود. گاهی توجه زیادی و بی شک بی توجهی موجب از بین رفتن سبزی خانه گرم مان می شود.

دلایل از بین رفتن گیاهان و مشکلات رایج گیاهان آپارتمانی

با اجتناب از انجام این اشتباهات با کشتن گیاهان خداحافظی کنید. مهمترین عوامل مرگ گیاهان آپارتمانی عبارتند از:

۱- نگهداری گیاهان در محیط نامناسب شان

هر گیاهی نیازهای مخصوص به خودش را دارد. اگر گیاهی را به تازگی تهیه کرده‌اید و با نیازهای آن آشنا نیستید می‌توانید روش نگهداری آن را از کتاب‌ها یا اینترنت در بیاورید. بعضی از گیاهان به مکان قرارگیری‌شان بسیار حساس هستند و قرار گرفتن در محیط نامناسب باعث مرگ شان می‌شود.

۲- تعویض مکرر مکان قرارگیری گیاه

گیاهان بعد از مدتی قرارگیری در محیطی خاص، به آن محیط عادت می‌کنند و خودشان را با آن تطبیق می‌دهند. اگر به طور مکرر از محیطی به محیط دیگر منتقل شان کنید نمی‌توانند خودشان را به سرعت با محیط جدید سازگار کنند و این به رشد گیاهانتان ضرر میزند.

۳- خاک مناسب شعار یک باغبان خوب:

یکی از دلایل مرگ گیاهان آپارتمانی مناسب نبودن خاک وبستر کشت است. خاک کلید اصلی است! وقتی صحبت از نگهداری گیاهان درون آپارتمان می‌رسد نمی‌توان از هر خاکی استفاده کرد. فراموش نکنید که هر گیاهی خاک مخصوص به خود را می‌پسندد و اگر خاکش با چیزی که طلب می‌کند مغایرت داشته باشد گیاهتان دیر یا زود می‌مرد. بعضی گیاهان در خاک سبک بعضی سنگین و… رشد می‌کنند. شما حتی می‌توانید ترکیب خاک دلخواه و مغذی مخصوص خودتان را برای گیاهانتان درست کنید.

۴- آبیاری بیش از حد

حتی باغبانان با تجربه هم گاهی این اشتباه را می‌کنند. عموما افرادی که تازه باغبانی را شروع کرده‌اند تصور می‌کنند آبیاری زیاد باعث سلامت و رشد سریع‌تر گیاهشان می‌شود. در پرورش گیاهان داخل خانه، که نور خورشید کمتری به گیاهان می‌رسد، اغلب بهتر این است که خاک را هر از گاهی خشک بگذاریم. البته اگر گیاهانتان رطوبت دوست هستند و به خاک همیشه خیس نیاز دارند این کار را نکنید و آبیاری منظم انجام دهید.

۵- قرار دادن گیاهان در نور زیاد یا کم

درست است که گیاهان مناسب آپارتمان به نور نیازمندند اما گیاهان درون خانه اغلب به نور کمتری نیاز دارند و در نظر نگرفتن نیاز نوری‌شان موجب ضعیف شدن یا حتی مرگ شان می‌شود. بهتر است قبل از تعیین محل قرار دادن گیاه از نیاز نوری اش مطلع باشید. حتی گیاهان آپارتمانی مقاوم و گیاهان گلدار آپارتمانی مقاوم برای شادابی و طراوت به مقداری نور غیر مستقیم احتیاج دارند.

۶- دمای نامناسب

گیاهان آپارتمانی به این دلیل خانگی هستند که دما و محیط داخل خانه را می‌پسندند و تنها اندکی از آنها هستند که دمایی پایینتر یا بالاتر از دمای معمول خانه را می‌طلبند. بهترین دما برای اکثر گیاهان خانگی ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است. در کل سعی کنید دما را ثابت نگه دارید و از تغییرات شدید دمایی در اطراف محیط گیاه‌تان جلوگیری کنید.

۷- عوض نکردن گلدان گیاه

اگر گیاهی دارید که مدت زیادی است گلدان آن را عوض نکرده اید احتمالا ریشه‌ها انبوه و در هم گره خورده شده اند و دیگر جایی برای رشد ندارند. اگر گیاهان آپارتمانی و گلدان آپارتمانی شما جز گیاهان کم رشد نیستند هر سال یا هر دوسال به تعویض گلدان نیاز دارند. وقتی برگ‌ها بدون هیچ دلیل دیگری شروع به زرد شدن کردند و یا ریشه ها از انتهای گلدان بیرون آمدند، همه اینها نشانه نیاز گیاه به تعویض گلدان است.

۸- نادیده گرفتن گیاه

یکی از مهمترین عوامل مرگ گیاهان آپارتمانی نادیده گرفتن گیاه است. بسیاری از ما گیاهی را می‌کاریم و بعد انگار وجود آن را در خانه فراموش می‌کنیم. آبیاری بیش از حد یکی از نتایج نادیده انگاشتن گیاهان است. بسیاری افراد می‌گویند هر گیاهی که تهیه می‌کنند بعد از مدتی می‌میرد یا اصطلاحا ” گیاه به دست شان نمی افتد! ” ، توجه نکردن به گیاهان علت اصلی این اتفاق است. بی توجهی به بیماری‌های گیاهان، فراموش کردن تغذیه مصنوعی و تقویت گلهای خانگی و … . از این کارها بپرهیزید!

۹- گیاهان خود را هرس نمی کنید.

همیشه حواستان به هرس کردن و چیدن گل ها و برگ های اضافی باشد. هرگز اجازه ندهید گل شما در قسمت های بالایی سنگین شود. البته هر گلی میزان مخصوصی به هرس نیاز دارد.

۱۰- تمیز نکردن برگ‌ها

آیا تمیز کردن برگ‌های گیاهان آپارتمانی لازم است؟ بله! به دو دلیل شما حتما باید برگ‌های گیاهتان را تمیز کنید. اول اینکه این کار ظاهری دلفریب به آنها می‌بخشد! و دوم اینکه به سلامت آنها کمک می‌کند. در حالت عادی هم نور خورشید کمتری در خانه نسبت به بیرون وجود دارد، وجود گرد و خاک روی برگ ها لایه ای به وجود می آورد که جلوی رسیدن همان اندک نور به گیاه را هم می‌گیرد و مانع از انجام عمل فتوسنتز گیاهان می‌شود. در صورت پاک نکردن برگ‌ها بعد از مدتی گیاهانتان بدون هیچ دلیل قابل مشاهده ای شروع به ضعیف شدن می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.