میوه های عجیب

۳۰ میوه عجیبی که تا به حال نمی شناختید

از بین گیاهانی که قابل خوردن هستند و در کشورهای دیگه به عنوان خوراکی سنتی جا افتادند، چند گونه از میوه های عجیب و شگفت انگیز وجود دارند که احتمالا تا به حال نه آنها را امتحان کرده اید و نه اسم آن را شنیده اید. این میوه ها با ظاهر و مزه های عجیب و غریب خود، تنوعی به دنیای طعم ها داده اند. امروز در “نازبو” برای هر کدام از این میوه ها، توضیح کوتاهی درباره محل رشد و مزه تقریبی آنها می نویسیم.

۱- یام‌بری ( yumberry )‌

یام‌بری (yumberry)‌ همچنین بی‌بری چینی، وکس‌بری یا توت‌فرنگی چینی نامیده می‌شود. درخت میریکا که بومی چین است میوه‌ای خوردنی به رنگ قرمز و بنفش به نام یام‌بری تولید می‌کنند. طعم این میوه با طعم انار، توت‌فرنگی و کرن‌بری قابل‌مقایسه است.

یام‌بری ( yumberry )‌

 

 

۲- طالبی شاخ دار : Horned Melon

طالبی شاخ دار ترکیبی از خانواده ملون ها و خیارها به حساب میاد. این میوه که داخلش شبیه ژله است، یکی از خوردنی های سنتی آفریقا است.

طالبی شاخ دار: Horned Melon

۳- ترگیل : Mangosteen

ترگیل رو میتونید توی کشورهایی مثل مالزی، تایلند، اندونزی یا جنوب هند پیدا کنید. این میوه عجیب که به اندازه یک توپ تنیس هست، شیرین و آبداره…

ترگیل : Mangosteen

۴- کلم رومی : Romanesco Broccoli

این سبزی عجیبی که در عکس پایین میبینید، همون گل کلم خودمونه، اما با شکل های منظم تر، که باعث میشه آدم دلش بخواد به جای خوردن، بیشتر تماشایش بکنه… کلم رومی اولین بار در ایتالیا دیده شده و مزه اش کمی ترد تر از گل کلم معمولی هست.

کلم رومی: Romanesco Broccoli

۵- مژکی : Rambutan

مژکی یه میوه درختی خوش قیافه است که توی مناطق استوایی رشد می کنه. همونطور که از اسمش پیداست، روی بدنه این میوه مژه های ضخیمی وجود داره که ظاهر جالبی بهش داده. گوشته مژکی کمی ترد است و مزه ای ترش و شیرین داره…

مژکی : Rambutan

۶- سیب آکی : Ackee

آکی یه درخت همیشه سبزه که میتونه تا ۱۰ متر رشد کنه. از میوه این درخت در غذاهای جاماییکایی استفاده می کنند. از خود میوه، هسته ها، برگ ها و حتی تنه درخت برای موارد دارویی هم میشه استفاده کرد.

سیب آکی : Ackee

۷- آکبی : Akebi

آکبی به خاطر رشد تهاجمی ای که داره، توی خیلی از کشورها از جمله نیوزلند تحت عنوان “گیاهان ناخواسته” شناخته شده. اما این گیاه حتی در ادبیات ژاپنی ها هم ازش یاد شده، جایی که اولین بار کشف اش کردند.

آکبی : Akebi

۸- پیتایا، میوه اژدها : Pitaya

پیتایا میوه ی چندین نوع کاکتوس هست که در آسیای شرقی و آمریکای جنوبی رشد می کنه. پیتایا که به میوه اژدها هم مشهوره، جنسی شبیه به کیوی داره، اما تقریبا شیرین به حساب میاد. گوشته این میوه رو میشه به صورت خام خورد، یا به صورت نوشیدنی دم کرد.

پیتایا، میوه اژدها : Pitaya

۹- جک فروت : Jackfruit

جک فروت یکی از میوه های بزرگ درختی به حساب میاد که آبدار و معطر هست و در کشورهای جنوب شرقی آسیا و شرق آفریقا رشد می کنه. از این میوه توی خیلی از دستور پخت های غذا استفاده می کنند.

جک فروت : Jackfruit

۱۰- کارامبولا : Carambola

کارامبولا که همچنین به نام میوه ستاره ای هم معروف هست که در کشورهایی مثل سری لانکا، بنگلادش، اندونزی و… رشد می کنه. همونطور که در تصویر میبینید، این میوه شبیه یک ستاره است، و همه قسمت های اون قابل خوردنه.

کارامبولا : Carambola

۱۱- میوه درخت هالا (یا به قولی پوهالا): Hala

این میوه عجیب در قسمت های استوایی شرق استرالیا رشد می کنه و میشه اون رو به طور خام یا پخته خورد. هالا یکی از موادی هست که در غذاهای مالدیوی ممکنه زیاد ببینید. جالبه که خوردن این میوه میتونه برای دندون حکم مسواک زدن رو داشته باشه.

هالا Hala

۱۲- دست بودا : Buddha’s Hand

این میوه عجیب از خانواده مرکبات، به شکل دست انسان رشد می کنه و به همین خاطر اسم “دست بودا” رو برایش انتخاب کردند. دست بودا عطر خیلی خوبی داره و به همین خاطر در چین و ژاپن از اون برای معطر کردن اتاق ها استفاده می کنند.

دست بودا : Buddha’s Hand

۱۳- دوریان : Durian

خیلی از مردم آسیای شرقی، این میوه رو به عنوان “شاه میوه ها” میشناسن. دوریان بوی قوی و مزه ای شبیه بادام داره.

دوریان : Durian

۱۴- سیب زمینی شیرین بنفش : Purple Sweet Potato

سیب زمینی که به خاطر بالا بودن میزانه نشاسته، مزه شیرینی به خودش گرفته…

سیب زمینی شیرین بنفش : Purple Sweet Potato

۱۵- ساپوت سیاه : Black Sapote

ساپوت سیاه یه میوه عجیب و غریب به نرمی گوجه فرنگیه که داخلش مزه پودینگ شکلاتی میده. به همین خاطر اسم دوم این میوه رو میوه پودینگ شکلاتی گذاشتند.

ساپوت سیاه : Black Sapote

۱۶- آکیوت، میوه درخت آناتو : Achiote

میوه های درخت آناتو به عنوان رنگ دهنده های طبیعی استفاده میشن و به خاطر تایید وزارت بهداشت برای سالم بودن این نوع رنگ، آکیوت یه میوه محبوب و کمیاب به حساب میاد.

آکیوت، میوه درخت آناتو : Achiote

۱۷- انگور برزیلی : Jaboticaba

انگور برزیلی، یک نوع انگور عجیبه که میوه های اون روی تنه درخت رشد می کنند. درخت این میوه به راحتی خودش رو با محیط تطبیق میده و تقریبا در هر شرایطی قابل پرورش دادن هست.

انگور برزیلی : Jaboticaba

۱۸- گرنادیا: Grenadia

این میوه شبیه میوه های خانواده ساعتی است ولی از دیگر میوه های این خانواده خوش طعم تر و کمتر اسیدی می باشد که درون آن دانه هایی با یک پوشش ژلاتینی وجود دارد و بومی مناطق شمالی جنوب آمریکا می باشد. پوست کندن و خوردن این میوه بسیار سرگرم کننده است. این میوه سرشار از ویتامین A ، B، C و E می باشد.

گرنادیا: Grenadia

۱۹- میوه آنونا Sweetsop که گاهی اوقات با نام Custard Apple یا Sugar Apple شناخته می شود

این میوه طعمی شیرین دارد. کیفیت و تنوع این میوه در آمریکا زیاد است و در بعضی از فروشگاه ها فروخته می شود اما روی هم رفته مانند سایر میوه های معمولی مثل پرتقال، سیب، انگور، توت فرنگی و هندوانه … شایع نیست. اغلب میوه های عجیب و غریب کمتر خورده می شوند.

آنونا Sweetsop

۲۰- میوه پالمیرا : Palmyra Fruit
یک میوه هسته دار شبیه سرخالو (lychee) است اما بزرگتر می باشد و سوراخ ندارد. این میوه یک میوه شایع در هند است که در طول تابستان موجود است. میوه هایی که اندازه بزرگتر دارند معمولا دارای دو یا سه هسته هستند.

میوه پالمیرا : Palmyra Fruit

۲۱- سیب چوبی : Wood Apple
این میوه در جنوب هند یافت می شود، پوسته بیرونی این میوه بسیار سخت است و باید توسط یک چکش یا یک ابزار سخت شکسته شود و قسمت درونی آن خمیری می باشد. توصیف عطر و طعم این میوه دشوار است ولی باید گفت که عطر و طعم خیلی خوبی دارد. همچنین این میوه خواص دارویی زیادی دارد و برای سلامتی مفید می باشد.

سیب چوبی : Wood Apple

۲۲- سیب ستاره ای : Star Apple یا Breast Milk Fruit
قسمتی از این میوه را سوراخ می کنند و بخش درونی آن را می خورند. پوست این میوه استفاده ای ندارد. این میوه نام های زیادی دارد. در ویتنام به این میوه، میوه شیری می گویند زیرا قسمت درونی آن شیری است.

سیب ستاره ای Star Apple یا Breast Milk Fruit

۲۳- مار میوه : Snake Fruit یا salak
پوست این میوه شبیه مار است به همین دلیل به این اسم نامیده می شود. این میوه یک طعم ترش و شیرین دارد و بومی آسیا می باشد.

مار میوه : Snake Fruit یا salak

۲۴- میوه چشم اژدها : Longan یا Dragon Eye
میوه چشم اژدها یک میوه گرد یا یک هسته بزرگ است که پوست نازک و سفتی دارد و بومی آسیا می باشد. این میوه طعم شیرینی دارد. میوه Longan برای بیماری های قلبی مفید است و از آن استفاده های دارویی دیگیری هم می شود.

میوه چشم اژدها : Longan یا Dragon Eye

۲۵- چیکو : Sapodilla یا Chico Fruit
چیکو یک میوه گرد یا بیضی شکل است و دارای یک پوست نازک می باشد. گوشت این میوه شبیه گلابی است و طعم شیرین و کمی اسیدی دارد. درون این میوه دانه های دوکی شکلی وجود دارد و در مناطق گرمسیری رشد می کند.

چیکو : Sapodilla یا Chico Fruit

۲۶- فی جوآ : Feijoa یا Guavasteen یا Pineapple Guav
فی جوآ بومی برزیل است. این میوه را از وسط نصف می کنند و درون آن را تخلیه می کنند. فی جوآ قوامی شبیه گلابی دارد و سرشار از ویتامین c و ید می باشد و خواص دارویی زیادی دارد و در درمان بیماری های قلبی و بیماری گواتر موثر است.

فی جوآ : Feijoa یا Guavasteen یا Pineapple Guav

۲۷- میوه میمون : Lakoocha
میوه میمون یک طعمی شبیه کیوی دارد. این میوه بومی هند است.

میوه میمون : Lakoocha

۲۸- فراتوت : Noni Fruit
این میوه بوی بد و طعم تند و زننده ای دارد که معمولا برای مقاصد دارویی در اشکال مختلف استفاده می شود. این میوه برای برخی از بیماری ها مفید است.

فراتوت : Noni Fruit

۲۹- لیمو ترش اسپانیایی : Spanish Lime
اگرچه این میوه شبیه لیمو است و طعم آن هم شبیه لیمو می باشد ولی لیمو نیست. این میوه در اصل اسپانیایی نیست و بومی آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد.

لیمو ترش اسپانیایی : Spanish Lime

۳۰- خربزه ازبکستان : Melons of Uzbekistan
این خربزه یکی از بهترین انواع خربزه در جهان است و طعم آن با دیگر خزبزه ها متفاوت می باشد.

خربزه ازبکستان : Melons of Uzbekistan

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *