معرفی و کاشت گوجه زیتونی
 • آموزش و مقالات
 • باغبانی
 • سبزیجات

معرفی و کاشت گوجه زیتونی

گوجه زیتونی

عمق کاشت: یک سانتی متر
فصل کاشت: اوایل بهار
زمان جوانه زنی:
6 روز
تعیین میزان نور: آفتاب دوست
نوع خاک:   سبک و غنی
نام انگلیسی: Roma Tomato

برای خرید بذر انواع گوجه فرنگی را از فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

گوجه زیتونی قرمز درختی (Lycopersicum Esculentum enchantment) معروف به "Roma Tomato" از خانواده گوجه فرنگی است. در واقع این نوع واریته زیر مجموعه گوجه‌های "Plum" می‌باشد که بعدا وارد بازار شد. که به آن گوجه فرنگی ایتالیایی یا رومی هم گفته می‌شود. این واریته نسبت به تخم مرغی شکل کشیده‌تر و گلابی شکرتری دارد و به دلیل دانه‌های کمتر عمر انبار داری خیلی بیشتری دارد. این واریته اولین بار در سال 1950 توسط شرکت‌های آمریکایی به عنوان واریته مقاوم به بیماری فوزاریوم، ورتیسیلیوم، ویروس موزاییک و آفت نماتد معرفی شد. این نوع گوجه آبدار و مناسب برای تولید رب گوجه فرنگی می‌باشد و دارای تخم کمتر نسبت به بقیه گوجه‌ها بوده برای همین در تزیینات انواع غذاها و سالادها استفاده می‌شود. زمان رسیدن میوه 78 روز و  مناسب  برای مناطق با آب و هوای خنک، تابستان های خنک و کوتاه می‌باشد . این واریته از گوجه فرنگی نسبت به خاک بد و کم آبی نیز مقاومت بیشتری نسبت به گوجه فرنگی معمولی دارد. گیاهیست یک ساله با ساقه‌های خشبی و کرک دار و شاخه شاخه. برگ‌های گوجه فرنگی، مرکب بوده و از برگچه‌های بریده تشکیل شده اند.
گل‌های گوجه زیتونی، زرد رنگ و در انتهای شاخه قرار می‌گیرند. از هر گل یک میوه گوجه زیتونی، بوجود می‌آید که گوشتی بوده کروی شکل و یا بیضوی شکل می‌باشد که علاوه بر مقادیر فراوانی ویتامین A و C از نظر مواد دیگر مانند : فسفر، آهن، سیلیس و سایر مواد مفید غنی می‌باشد.


شما هم اکنون می توانید برای خرید گوجه زیتونی خوشه ای از فروشگاه نازبو اینجا کلیک کنید.

گوجه زیتونی

نیازهای گوجه زیتونی

آب و هوا: بهترین دما برای جوانه زنی بذر گوجه زیتونی 30 درجه سانتیگراد می‌باشد و بعد از جوانه زنی دما را تا 24 درجه در مواقع روز و 18 درجه در هنگام شب کاهش می‌دهیم. درجه حرارت مناسب برای پرورش بوته گوجه فرنگی بین 35-20 درجه است.
خاک: گوجه زیتونی، در خاک سبک و قوی و آفتاب گیر با pH بین 5.5 تا 6.8 بهترین عملکرد را دارد. همینطور در منزل یا باغچه می‌توانید از خاک‌های مخصوص کاشت بذر یا خاک‌های هلندی یا بنفشه آفریقایی استفاده کنید.

کاشت، داشت، برداشت

کاشت: بذر گوجه زیتونی را هم می‌توان به صورت نشایی و هم به صورت مستقیم در زمین کاشت. ولی نسبت به کاشت به صورت نشایی عکس العمل مثبتی نشان می‌دهد. به صورت مستقیم بذر را پس از رفع خطر سرما، از اوایل اسفند ماه تا اوایل فروردین ماه در زمین اصلی می‌کارند، که باید زمین جوی پشته ایجاد شده و بذر را بالای داغ آب کاشت، عمق کاشت یک سانتیمتر و فاصله دو جوی و پشته نسبت به هم 60 سانتیمتر و فاصله دو بوته از هم باید 60 سانتیمتر می‌باشد، در مناطقی مثل بندرعباس بذر در پاییز در زمین اصلی کاشته شده و در زمستان به خوبی میوه‌ها رسیده و آماده عرضه به بازار است. برای تهیه و کاشت به صورت نشایی، بذر را چند هفته قبل در خزانه و در سینی نشاء یا سینی کشت می‌کارند، این مدت 6 الی 8 هفته می‌باشد، برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های قارچی، قبل از کاشت، بذرها و خاک با قارچکش کار بندازیم ضدعفونی شود، می‌توانید خاک را خیس نموده و با کمک مایکروویو به مدت یک دقیقه جوشانده شود. بهترین زمان نشاءکاری در صبح یا غروب می‌باشد که هوا خنک است. بعد از جوانه زنی وقتی  که بوته ها 6 تا 10 سانتیمتر رشد کردند و خطر سرما مرتفع گردید، بوته های جوان را به زمین اصلی منتقل می‌نمایند.

گوجه زیتونی
برای خرید کود مخصوص گوجه فرنگی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

داشت : آبیاری مزرعه گوجه زیتونی حداقل هفته‌ای یک مرتبه انجام می‌شود. آبیاری باید منظم انجام شده، زیرا آبیاری نامرتب باعث بروز انواع بیماری‌ها می‌شود. همینطور اگر زمین کاملا خشک شود و یکدفعه آبیاری انجام شود، میوه‌ها ترک می‌خورند. در تمام مدت رشد بایستی خاک مزرعه را سله شکنی نمود و علف‌های هرز را از بین برد. از تماس میوه گوجه فرنگی با خاک باید جلوگیری نمود، به همین منظور هدایت شاخه بوته‌های گوجه زیتونی توسط داربست چوبی، پلاستیکی و یا فلزی صورت می‌گیرد. در صورتی که بخواهید بوته گوجه زیتونی را در گلدان پرورش ­دهید، باید به این نکته توجه نمود که نبایستی گلدان آنرا در دریچه آشپزخانه قرار دهید، زیرا بوی گاز موجب متوقف شدن رشد آن می‌­گردد.
برداشت : در شرایط استاندارد حدود 20 روز زمان می‌برد تا گل گوجه به میوه تبدیل شود. بعد از سپری شدن دوره رشد رویشی گياه و معمولاً بسته به شرایط محیطی هر منطقه و نوع رقم مورد کشت به فاصله زمانی ۵۰-۴۵ روز بعد از گل دادن میوه گوجه فرنگی قابل برداشت است.    

دیدگاه ها

 • پاسخ
  ناشناس
  20 آبان 1398
  ناشناس

  من میخواهم دیگرمعلومات درباره گوجه زیتون بگرم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

گزارش اشکال در سایت