نازبو
آموزش و مقالات

معرفی و کاشت گوجه زیتونی

گوجه زیتونی
عمق کاشت: یک سانتی متر
فصل کاشت: اوایل بهار
زمان جوانه زنی:
6 روز
تعیین میزان نور: آفتاب دوست
نوع خاک:   سبک و غنی
نام انگلیسی: Roma Tomato

توضیحات:

گوجه زیتونی قرمز درختی (Lycopersicum Esculentum enchantment)  معروف به "Roma Tomato"  از خانواده گوجه فرنگی است در واقع این نوع واریته زیر مجموعه گوجه های "Plum" می باشد که بعدا وارد بازار شد. که به آن گوجه فرنگی ایتالیایی یا رومی هم گفته می شود. این واریته نسبت به تخم مرغی شکل کشیده تر و گلابی شکر تری دارد و به دلیل دانه های کمتر عمر انبار داری خیلی بیشتری دارد. . این واریته اولین بار در سال 1950 توسط شرکت های آمریکایی به عنوان واریته مقاوم به بیماری فوزاریوم ، ورتیسیلیوم ،ویروس موزاییک و آفت نماتد معرفی شد. این نوع گوجه آبدار و مناسب برای تولید رب گوجه فرنگی می باشد و دارای تخم کمتر نسبت به بقیه گوجه ها بوده برای همین در تزیینات انواع غذاها و سالادها استفاده می شود. زمان رسیدن میوه 78 روز و  مناسب  برای مناطق با آب و هوای خنک ، تابستان های خنک و کوتاه ،  می باشد . این واریته از گوجه فرنگی نسبت به خاک بد و کم آبی نیز مقاومت بیشتری نسبت به گوجه فرنگی معمولی دارد. گیاهیست یک ساله با ساقه های خشبی و کرک دار و شاخه شاخه . برگ های گوجه فرنگی ، مرکب بوده و از برگچه های بریده تشکیل شده اند . گل های گوجه زیتونی ، زرد رنگ و در انتهای شاخه قرار می گیرند . از هر گل یک میوه گوجه زیتونی ، بوجود می آید که گوشتی بوده کروی شکل و یا بیضوی شکل می باشد که علاوه بر مقادیر فراوانی ویتامین A و C از نظر مواد دیگر مانند : فسفر ، آهن ، سیلیس و سایر مواد مفید غنی می باشد. شما هم اکنون می توانید برای خرید گوجه زیتونی خوشه ای از فروشگاه نازبو اینجا کلیک کنید گوجه زیتونی

نیازها:

آب و هوا: بهترین دما برای جوانه زنی بذر گوجه زیتونی 30 درجه سانتیگراد می‌باشد و بعد از جوانه زنی دما را تا 24 درجه در مواقع روز و 18 درجه در هنگام شب کاهش می‌دهیم. درجه حرارت مناسب برای پرورش بوته گوجه فرنگی بین 35-20 درجه است. خاک: گوجه زیتونی ، در خاک سبک و قوی و آفتاب گیر با pH بین 5.5 تا 6.8 بهترین عملکرد را دارد. همینطور در منزل یا باغچه می‌توانید از خاکهای مخصوص کاشت بذر یا خاکهای هلندی یا بنفشه آفریقایی استفاده کنید.

کاشت، داشت، برداشت:

کاشت: بذر گوجه زیتونی را هم می توان به صورت نشایی و هم به صورت مستقیم در زمین کاشت. ولی نسبت به کاشت به صورت نشایی عکس العمل مثبتی نشان می دهد. به صورت مستقیم بذر را پس از رفع خطر سرما ، از اوایل اسفند ماه تا اوایل فروردین ماه در زمین اصلی می کارند، که باید زمین جوی پشته ایجاد شده و بذر را بالای داغ آب کاشت، عمق کاشت یک سانتی متر و فاصله ی دو جوی و پشته نسبت به هم 60 سانتی متر و فاصله ی دو بوته از هم باید 60 سانتی متر می باشد ، در مناطقی مثل بندرعباس بذر در پاییز در زمین اصلی کاشته شده و در زمستان به خوبی میوه ها رسیده و آماده عرضه به بازار است . برای تهیه و کاشت به صورت نشایی ،بذر را چند هفته قبل در خزانه و در سینی نشا یا سینی کشت می کارند این مدت 6 الی 8 هفته می باشد، برای جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی ،قبل از کاشت، بذرها و خاک با قارچکش کاربندازیم ضدعفونی شود، می‌توانید خاک را خیس نموده و با کمک مایکروویو به مدت یک دقیقه جوشانده شود. بهترین زمان نشاکاری در صبح یا غروب می باشد که هوا خنک است.بعد از جوانه زنی وقتی  که بوته ها 6 تا 10 سانتیمتر رشد کردند و خطر سرما مرتفع گردید ، بوته های جوان را به زمین اصلی منتقل می نمایند. گوجه زیتونی داشت آبیاری مزرعه گوجه زیتونی حداقل هفته ای یک مرتبه انجام می شود.آبیاری باید منظم انجام شده زیرا آبیاری نامرتب باعث بروز انواع بیماری ها می شود. همینطور اگر زمین کاملا خشک شود و یکدفعه آبیاری انجام شود ،میوه ها ترک میخورند. در تمام مدت رشد بایستی خاک مزرعه را سله شکنی نمود و علفهای هرز را از بین برد. از تماس میوه گوجه فرنگی با خاک باید جلوگیری نمود به همین منظور هدایت شاخه بوته های گوجه زیتونی توسط داربست چوبی، پلاستیکی ویا فلزی صورت می گیرد. در صورتی که بخواهید بوته گوجه زیتونی را در گلدان پرورش ­دهید، باید به این نکته توجه نمود که نبایستی گلدان آنرا در دریچه آشپزخانه قرار دهید، زیرا بوی گاز موجب متوقف شدن رشد آن می­گردد. برداشت در شرایط استاندارد حدود 20 روز زمان می برد تا گل گوجه به میوه تبدیل شود. بعد از سپری شدن دوره رشد رویشی گياه و معمولا بسته به شرایط محیطی هر منطقه و نوع رقم مورد کشت به فاصله زمانی ۵۰-۴۵ روز بعد از گل دادن میوه گوجه فرنگی قابل برداشت است.    

دیدگاه شما

ناشناس

3 سال قبل

من میخواهم دیگرمعلومات درباره گوجه زیتون بگرم