ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

بر اساس نظرسنجی ها، کمتر از نیمی از باغبانان خانگی از هر نوع کود شیمیایی برای چمن ها و باغ های خود استفاده می کنند. نکته تاسف بار در مورد این آمار این است که باغبانان گندم یا گل های زیادی تولید نمی کنند و احتمالا در حال مبارزه با بیماری ها و مشکلات آفات هستند که می توان از آنها اجتناب کرد. گیاهانی که خوب تغذیه شده اند سالم تر، زیباتر و کارآمدتر می باشند. این مقاله اصول چرایی و چگونگی کوددهی (بارور کردن) باغ شما را پوشش می دهد.

مواد مغذی گیاهی

گیاهان به کود نیاز دارند زیرا بیشتر خاک مواد مغذی لازم برای رشد مطلوب را فراهم نمی کند. حتی اگر خیلی خوش شانس باشید و با خاک باغ بزرگ شروع کنید، چون گیاهانتان در حال رشد هستند مواد غذایی را جذب می کنند و خاک حاصلخیزی خود را از دست می دهد. آن گوجه فرنگی های خوشمزه و رزهای زیبایی را که سال گذشته پرورش داده اید را به خاطر می آورید؟ مواد غذایی لازم برای ساخت بافت این گیاهان از خاک گرفته شده است. با کوددهی باغ خود مواد مغذی از دست رفته را دوباره تامین کنید و مطمئن شوید گیاهان امسال به مواد غذایی کافی برای شکوفایی دسترسی دارند.

شش ماده غذایی اولیه که گیاهان به آن نیاز دارند، وجود دارد. سه ماده غذایی کربن، هیدروژن و اکسیژن را از آب و هوا می گیرند. سه مورد دیگر نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند.

نیتروژن به گیاهان کمک می کند که پروتئین های لازم برای تولید بافت جدید را دریافت کنند. در طبیعت نیتروژن کم است بنابراین گیاهان تا اندازه ای می توانند نیتروژن جذب کنند، اما این بدان معنی نیست که عناصر ضروری دیگر را در نظر نگیریم. اگر نیتروژن بیش از حد در دسترس باشد، گیاهان ممکن است شاخ و برگ فراوانی را تولید کند اما میوه یا گل تولید نکند. در واقع رشد ممکن است کوتاه مدت باشد چرا که گیاه به اندازه کافی عناصر دیگر که به آن نیاز دارد را جذب نکرده است.

فسفر ریشه را تحریک می کند و به رشد جوانه ها و گل ها کمک می کند، نیروی زندگی را بهبود می بخشد و اندازه دانه را افزایش می دهد. این کار با کمک به انتقال انرژی از یک بخش به بخش دیگر انجام می شود. برای جذب فسفر، اکثر گیاهان به PH خاک ۶٫۵ تا ۶٫۸ نیاز دارند. مواد ارگانیک و فعالیت ارگانیسم های خاک نیز باعث افزایش فسفر می شوند.

پتاسیم باعث افزایش توان کلی گیاه می شود. این گیاه به کربوهیدرات ها کمک می کند و مقاومت در برابر بیماری ها را افزایش می دهد. همچنین به تنظیم فعالیت های متابولیک کمک می کند.

سه ماده غذایی دیگر وجود دارد که گیاهان به آن ها نیاز دارند اما در مقادیر بسیار کمتر:

کلسیم توسط گیاهان در غشای سلولی، در نقاط رشد خود و برای خنثی کردن مواد سمی استفاده می شود. علاوه بر این کلسیم ساختار خاک را بهبود می بخشد و به اتصال ذرات ارگانیک و معدنی کمک می کند.

منیزیم تنها مولکول فلزی کلروفیل است. بدون آن گیاهان نمی توانند نور خورشید را پردازش کنند.

گوگرد جزء بسیاری از پروتئین ها است.

در نهایت، هشت عنصر دیگری وجود دارد که گیاهان به مقدار کمی به آنها نیاز دارند. این ها به عنوان مواد مغذی کم مصرف نامیده می شوند و شامل بور، مس و آهن هستند. خاک سالمی که مواد آلی بالایی دارد معمولا حاوی مقادیر کافی از هر یک از این مواد مغذی کم مصرف می باشد.

کودهای ارگانیک و مصنوعی

آیا گیاهان واقعا به جایی که مواد غذایی خود را دریافت می کنند اهمیت می دهند؟ بله به این دلیل که کودهای آلی و مصنوعی موادغذایی را به روش های مختلف تامین می کنند. کودهای آلی از رسوبات معدنی طبیعی و مواد آلی مثل استخوان، گیاه و یا کود کمپوست ساخته می شوند. کودهای مصنوعی از مواد خام فرآوری شیمیایی ساخته می شوند. به طور کلی مواد مغذی در کودهای آلی قابل حل نیستند و به آرامی در طول یک دوره از چند ماه یا حتی سال ها رها می شوند. به همین دلیل کودهای آلی در پاییز به کار برده می شوند تا مواد مغذی در فصل بهار در دسترس باشند. این کود آلی باعث تحریک میکروارگانیسم های مفید خاک و بهبود ساختار خاک می شود. میکروب های خاک نقش مهمی در تبدیل کودهای آلی به مواد مغذی محلول ایفا می کنند که توسط گیاهان شما جذب می شوند. در بیشتر موارد کودهای آلی و کمپوست تمام مواد ثانویه و مواد مغذی مورد نیاز گیاهان شما را فراهم می کنند.

کودهای مصنوعی محلول در آب هستند و می توانند تقریبا بلافاصله توسط گیاه جذب شوند. استفاده بیش از حد از کودهای مصنوعی می تواند به گیاهان شما آسیب برساند و شاخ و برگ آن ها را بسوزاند. کودهای مصنوعی گیاهان را سریع تقویت می کنند اما برای بهبود بافت خاک، تحریک زندگی خاک یا بهبود حاصلخیزی بلند مدت خاک کار کمی انجام می دهند. از آن جا که کودهای مصنوعی بسیار محلول در آب هستند، می توانند از طریق جویبارها و آبگیرها از بین بروند. کودهای مصنوعی در اوایل بهار مزایایی دارند. از آن جا که آن ها محلول در آب هستند برای گیاهان در دسترس هستند حتی زمانی که خاک هنوز سرد است و میکروب های خاک غیرفعال هستند. به همین دلیل برای اطمینان از در دسترس بودن مواد مغذی برخی از کودهای ارگانیک مانند کود فرمالدئید PHC، حاوی مقادیر کمی کودهای مصنوعی نیز می باشند.

برای سلامتی دراز مدت باغ خود، بهتر است گیاهان خود را با استفاده از کود آلی و کمپوست تغذیه کنید. این به شما خاکی می دهد که غنی از مواد آلی و پر از زندگی میکروبی است.

تغذیه برگی چیست؟

گیاهان می توانند از طریق برگ ها مواد مغذی را ۸ تا ۲۰ برابر بیشتر از طریق ریشه جذب کنند. در نتیجه اسپری کردن شاخ و برگ با مواد مغذی مایع می تواند بازده قابل توجهی به همراه داشته باشد. برای گرفتن نتیجه بهتر، اسپری گیاهان را در مراحل حیاتی رشد مانند زمان پیوند، زمان گلدهی و درست بعد از چیدن میوه ها تنظیم کنید.

 

PH خاک چیست؟

حتی اگر مواد مغذی مناسب در خاک وجود داشته باشد، برخی از مواد مغذی توسط گیاهان جذب نمی شوند اگر PH خاک بیش از حد زیاد یا کم باشد. برای اکثر گیاهان PH خاک باید بین ۶٫۰ تا ۷٫۰ باشد. آزمایش خاک PH خاک شما را اندازه گیری می کند. شما می توانید یک نمونه را به آزمایشگاه ارسال کنید و یا کیت خانگی بخرید و این کار را خودتان انجام دهید. برای بالا بردن PH می توان از خاکستر آهک یا چوب استفاده کرد. گوگرد یا سولفات آلومینیوم می تواند PH را کاهش دهد.

به خاطر داشته باشید که بهتر است PH خاک را به آرامی در طول یک یا دو سال افزایش دهید. تنظیمات دراماتیک می تواند نتیجه عکس داشته باشد و ممکن است بدتر از قبل شود. یک راه حل مفید استفاده از کمپوست است. کمپوست می تواند PH خاک را تعدیل کند و یکی از بهترین راه ها برای حفظ PH بر روی ۶٫۵ است.

 PH یا اسیدیته خاک چیست؟

 نحوه اندازه گیری PH خاک

چگونه یک کود را انتخاب کنیم؟

در اغلب موارد یک کود ۵-۵-۵ کلیه مواد مغذی را که همه گیاهان برای رشد سالم نیاز دارند فراهم می کند. اگر آزمایش خاک، کمبودهای مواد مغذی خاصی را نشان دهد، یا اگر می خواهید به گیاهان خاص (گوجه فرنگی و گل ها) کود بدهید، شما می توانید یک فرمول خاص را انتخاب کنید. آنچه انتخاب می کنید به خاک و گیاهان در حال رشد بستگی خواهد داشت.

سه عددی که در یک برچسب کود می بینید از جمله ۵-۵-۵ به شما می گوید که کود شیمیایی حاوی چه مقدار از مواد مغذی است. شماره اول همیشه نیتروژن (N)، دوم فسفر (P) و سوم پتاسیم (K) است. این نسبت N-P-K مواد مغذی موجود را با وزن موجود در آن کود نشان می دهد. برای مثال اگر یک کیسه ۴۰ کیلویی کود دارای نسبت N-P-K از ۴-۷-۵ باشد، ۲ کیلو نیترات، ۳ کیلو فسفات (که حاوی فسفر است)، ۱٫۸ کیلو پتاس (که حاوی پتاسیم است) و ۳۴ کیلو پر کننده را شامل می شود.

توجه داشته باشید که نسبت N-P-K از کود آلی به طور معمول کمتر از کودهای مصنوعی است. این به این دلیل است که بر اساس قانون این نسبت تنها می تواند مواد غذایی را که در دسترس هستند، بیان کند. اغلب کودهای آلی شامل مواد مغذی کم مصرف هستند که در طول زمان در دسترس قرار خواهند گرفت. آن ها همچنین حاوی بسیاری از عناصر کمیاب هستند که ممکن است توسط کودهای مصنوعی تامین شوند. برای ایجاد سلامتی و حاصلخیزی بلند مدت خاک خود، توصیه می کنیم از کود آلی دانه ای استفاده کنید. مکمل با یک کود محلول در آب تضمین می کند که گیاهان شما مواد غذایی مورد نیاز هنگام رشد فعال را دارند.

جهت خرید کود NPK 20-20-20 به اینجا مراجعه کنید

مطالب پیشنهاد-:

کمپوست و چگونگی تولید آن در خانه

ورمی کمپوست کودی ارگانیک و پایدار

کاشت سبزیجات در بسته های کاه

آشنایی مختصر با انواع بستر کشت

نکاتی جهت افزایش سرعت در فرآیند تولید کمپوست

 آشنایی با انواع کود NPK

جذب کود از طریق محلول پاشی برگی


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور