نازبو
باغ آرایی و هنر باغ پروری
  • آموزش و مقالات
  • باغبانی شهری

باغ آرایی و هنر باغ پروری

باغ آرایی یا طراحی فضای سبز ویژگی‌های کاربردی عوامل و امکانات مورد نیاز برنامه و شرایط لازم را برای پاسخگویی به نیازهای روانی و اجتماعی قشرهای جامعه و نیز پاره ایی از عوامل فرعی دیگر را بیان می کند. از باغبانی به باغ پروری ‎باغبانی به صرف خود فرآورده ای فرهنگی نیست، مگر این که با چنان تغییراتی توسط انسان همراه شود که هویتی ورای تولید محصول برای سیر کردن و فروش میوه و محصولات بیابد. هنگامی که تنها به مراقبت و رسیدگی به باغ‌ها اکتفا می‌کنیم، هنوز آن باغبانی و باغداری‌ست‌. زمانی باغ به فرآورده‌ای فرهنگی به معنای تام کلمه تبدیل می‌شود که انسان به کام ‌بوهای برخاسته از باغ برسد و خوردن محصولات باغ نیز نه صرفاً برای سیر شدن، که برای متلذذ شدن در میانه‌ باغ صورت گیرد. آنگاه است که «باغ پروری» به معنای فرهنگی آن شکل گرفته است. هنگامی که باغ‌ها از شکلی که در کشاورزی داشتند خارج شدند و بخشی از زیبایی محیطی را که در جوارش قرار داشتند، بر عهده گرفتند، باغ پروری شروع شد.

باغچه‌ها و گلخانه‌های داخل آپارتمان‌ها، نمونه‌هایی از باغ پروری را به نمایش می‌گذارند. اشخاصی نیز که در پرورش و نگهداری گل و گیاه تبحر داشتند، مأمور سر پا نگه داشتن و سرزندگی آن‌ها شدند و دانش و مهارتی که به آن‌ها کمک کند در کجا چه گیاهانی پرورش دهند و در چه فصلی چه بکارند و مقدار آب، کود و غذای مورد نیاز هر یک از گیاهان و درخت‌ها چه قدر است و با چه داروهایی ‌آفاتشان را از بین ببرند.

برای خرید بذر به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

باغ آرایی نزد ملل مختلف

باغ آرایی در میان ملل و فرهنگ‌های مختلف با شیوه‌ی خاص آنان بر پا بوده است. در عهد کهن و باستان پادشاهان بودند که در جوار کاخ‌هایشان باغ‌هایی پرورش می‌دادند که هم محل خوشگذرانی شان باشد و هم مکانی برای پذیرایی از میهمانان. اما باغ در یونان باستان در خدمت علم و فلسفه بود و آکادمی‌ها و کلاس‌های درس در میان آن‌ها رشد می‌کرد. باغ‌های مصری تفرج و بهره‌وری (میوه، سبزیجات و پاپیروس) را با هم آمیزش دادند. گیاهان از نقاط مختلف دنیا وارد شده و پوشش گیاهی مصر باستان را پررونق ساخته بودند. باغ‌های زیبای عربی تمثیلی بودند از بهشت، چنان که در قرآن آن را به باغ‌هایی زیبا تشبیه می‌کند. بسیاری از امیران و به اصطلاح اربابان خوش‌گذران عرب، آن را با لم دادن روی تختی در زیر سایه که غلامان و کنیزان مدام مشغول پذیرایی‌اند، مجسم می‌کردند. ایرانی‌ها که سابقه‌ای دیرینه در باغ آرایی داشتند، به تداوم این سنت خود همت گماشتند. باغ‌های شیراز علاوه بر وجه زیبایی، لذت بردن از عطر و بوی گل‌ها را که صفت برجسته باغ آرایی ست‌، با کاشتن و گرفتن انواع عرقیات از گل‌ها تکمیل کرده است که اینک آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی می‌باشند. باغ در نزد چینیان ‌مکان آرامی بود برای مراقبه و تأمل‌، تخته سنگ‌های عظیم و به شدت شیب‌دار و کلبه‌های کلاه‌فرنگی‌، سبک خاص آنان را نمایش می‌دهد. در باغچه‌های ژاپنی که چایخانه در یک گوشه‌ آن آرامیده بود، مسیر سنگ فرش شده ‌از میان سنگ‌های قندیلی شکلی که خزه پوش شده بودند، گذر می‌کرد و به چشمه ای طبیعی و سپس چایخانه‌ای ختم می‌شد. در باغ‌های عصر روشنگری، طراحی و معماری تعیین‌کننده‌‌ترین اصول باغ آرایی بودند، که بیشتر مکانی برای تعامل ‌اشراف به شمار می‌رفتند. باغ‌های سن پترزبورگ در روسیه، لاگرانژ در اسپانیا و کاسترو در ایتالیا، کاخ بنهایم در انگلستان و مهم‌تر از همه، ورسای در فرانسه، از این جمله‌اند.

معماری در باغ آرایی

چینش همه‌ عناصر باغ در ارتباط با یکدیگر و با قواعد تجسمی، معماری باغ آرایی را شکل می‌بخشد، اما نه معماری شیئی ‌بی‌جان،‏ بلکه به مثابه معماری موجودی زنده و با طراوت که به بینندگانش مدام حس زندگی می‌بخشد. باغی که در آن مجسمه‌ها، سنگ‌ها، صخره‌ها، پله‌ها و گذرگاه‌های مارپیچ در سطح و ارتفاعی متفاوت با هم قرار گرفته و آبگیرهای آن چون شریانی در همه‌ی قطعات باغ جاری باشد، گزینش گل‌ها و گیاهان نسبت به آن‌ها و حتی لانه‌های انواع پرندگان و سایر حیوانات ‌(حشرات، سنجاب‌ها و ...)‏ به دقت تعبیه شود و نحوه‌ گردآوری‌شان در هر باغچه نسبت به ساختار کلی باغ به گونه‌ای ‌باشد که چشم نوازی و خوشبویی را نیز مد نظر قرار داده باشد. دکوراسیون باغ چیز جالبی به نظر می‌رسد. شاید شما هم به فکر این افتاده باشید که از وسایل دور ریختی که در منزل وجود دارد و یا دکوراسیون دور ریختنی منزل استفاده‌های مفید و بهتری ببرید. پس اگر حال و حوصله‌ خلق کردن یک چیز جدید را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.


بیشتر بخوانید : استفاده بهینه از آب باران با رین گاردن

۱ – نیمکت زیبایی که ساختن آن نباید خیلی سخت باشد. خریدن میز و صندلی برای حیاط و باغچه ممکن است هزینه‌ی زیادی ببرد. اما راه‌هایی هست تا شما خودتان میز و صندلی و نیمکت حیاطتان را بسازید! از تخته‌های قدیمی برای ساختن یک نیمکت زیبا و مدرن استفاده کنید. با یک هزینه کم تخته‌های غیر قابل استفاده را به یک نیمکت زیبا تبدیل کنید و به زیبایی باغ خود اضافه کنید. همچنین می‌توان بلوک‌های بتنی که کم هزینه هم هستند را روی هم چید و با تعدادی تشک و کوسن این نیمکت زیبا تمام می‌شود؛ و فضای نشیمن خوبی را برای اعضای خانواده در محوطه بیرونی خانه فراهم می‌کند.


 

 2- کاشت گیاه به صورت متفاوت از لوسترهای قدیمی خود برای کاشت گیاهان استفاده کنید. این کار یک ایده بسیار خوب و کم خرج است. این کار باغ شما را به یک باغ با دکوراسیون زیبا و مدرن تبدیل می‌کند.


 

3- نورپردازی باغ نورپردازی در محوطه‌ی بیرونی همیشه فضای دوست داشتنی را ایجاد می‌کند. استفاده از چراغ‌های شاد و مهیج با درخشش کافی که از منحرف شدن نور جلوگیری می‌کنند. نمونه‌های مبتکرانه‌ای وجود دارد که اشکال و رنگ‌های گوناگونی را ارائه می‌دهد. می‌توانید آنها را دور درخت بپیچید و یا یک راه نوری درست کنید!

بیشتر بخوانید : مراحل طراحی و اجرای روف گاردن یا بام باغ

4- تنه‌ درختان در ساده‌ترین حالت، باغچه‌های زیبایی خواهند بود. در تصویر زیر از ساقه درختان برای کاشت گل استفاده شده است. یک ایده بسیار شیک برای دکوراسیون باغ است که در عین حال مقرون به صرفه هم می‌باشد.

5- استفاده از پالت از چوب پالت و تخته برای مسیر ورودی باغ خود استفاده کنید. از پالت‌های قدیمی برای این کار استفاده کنید که هزینه زیادی نداشته باشد.

برای اطلاعات تکمیلی مقاله آموزش ساخت مسیر باغی در حیاط خانه را نیز مطالعه کنید.
 

6- تزئین دیوار باغ فضاهای شهری و دیوارهای خالی هم می‌توانند مثل یک فضای سبز عمودی باشند. از گیاهان کوتاه که کم رشد می‌کنند، می‌توانید استفاده کنید. این جعبه‌های معمولی ساده از یک قلاب آویزان شده و نقطه عطفی را ایجاد می‌کنند. همچنین می‌توانید گیاهان خود را در پالت‌های چوبی دیواری بکارید. این ایده‌ها نه تنها دکوراسیون باغ شما را زیبا می‌کند، بلکه باعث می‌شود، شما از وسایل کهنه استفاده مجدد کنید.


 

7- بازیافت وسایل قدیمی از کیف‌های دستی قدیمی و دیگر وسایلی که استفاده نمی‌کنید، می‌توانید برای قرار دادن گیاهان در آن‌ها استفاده کنید و سپس با آن‌ها باغ خود را تزئین کنید.

8- استفاده از بطری‌های خالی از بطری‌های خالی برای طراحی یک دکوراسیون زیبا در باغ استفاده کنید.


بیشتر بخوانید : مراحل طراحی و اجرای روف گاردن یا بام باغ

9- ایده‌ای شیک برای باغ آرایی از وسایل غیرقابل استفاده مانند شکل زیر برای کاشت گیاه استفاده کنید. این یک ایده بسیار خلاقانه و هنرمندانه است.


10- استفاده از قفس پرنده‌ها برای کاشت گیاه از قفس‌های قدیمی و خالی پرنده‌ها برای طراحی مدرن باغ خود استفاده کنید. این قفس‌ها را در خانه باغ یا لابی حلق آویز کنید و طرحی فوق العاده از وسایل کهنه درست کنید.

 

مطالب پیشنهادی:

مراحل طراحی و اجرای روف گاردن یا بام باغ

استفاده بهینه از آب باران با رین گاردن

باغبانی شهری با سبزیجات

چگونه یک مارپیچ گیاهی بسازیم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!