0 آیتم ها - تومان
0
  • هیچ محصولی در سبد خرید موجود نیست.
بامبو خود را چگونه تکثیر کنیم؟

بامبو خود را چگونه تکثیر کنیم؟

نحوه تکثیر بامبو در منزل

نگهداری و تکثیر بامبو در محیط خانه نیز بسیار ساده بوده، یکی از روشهای ازدیاد این گیاه قلمه زدن است و در هر زمانی و فصلی می توان آن را قلمه زد. برای آشنایی با نحوه قلمه زدن بامبو و شرایط نگهداری این گیاه زیبا با “نازبو” همراه شوید.

روش قلمه زدن بامبو تصویری

عکس قلمه زدن بامبوبامبو جزو گیاهانی است که در هر زمانی و فصلی می توان آن را قلمه زد. ساقه‌های گیاه بامبو که امروزه از طرفداران زیادی برخوردار است و افراد زیادی تمایل به نگهداری آن‌ها در خانه‌های خود دارند، زمانی که بیش از حد بلند می‌شود نیاز به کوتاه و مرتب شدن دارند .

قلمه بامبو را هم در خاک و هم در آب می توان تکثیر کرد. اگر قصد شما صرفا تکثیر بامبو است بهتر است قلمه را از ۲ تا ۵ سانتی متر از زیر گره ساقه جدا کنید. گره اولین جایی است که جوانه بامبو از آنجا بوجود آمده است.

• برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معرفی گیاه بامبو را نیز مطالعه نمایید.

این منطقه وقتی از ساقه جدا شود به زودی ریشه می دهد و گیاه جدیدی بوجود می آید. به همین دلیل مهم است که آن را طوری کوتاه کنید تا جوانه گره کاملا دست نخورده باقی بماند. بعضی از مردم اصرار دارند که باید قلمه را زاویه دار برش زد تا ریشه دهد. این درست نیست. شما می توانید برش را به صورت صاف و بدون زاویه نیز انجام دهید .

روش قلمه زدن بامبو تصویریاز قسمت پایین ساقه ، بالای ریشه ، ۳ بند را در نظر بگیرید ، از وسط بند ۴ به بعد می توانید آن را قلمه بزنید . شما می توانید تعداد بند های بیشتری را انتخاب کنید ، اما اگر کمتر از سه بند داشته باشد ، ممکن است گیاه از بین برود . دقت کنید برش به وسیله ی یک تیغ یا قیچی تیز مخصوص گل انجام شود، در غیر این صورت ممکن است آوند های پایین ساقه دچار آسیب دیدگی گردد و در نتیجه گیاه از بین برود .

زمانی که مقداری از ساقه‌ بامبو را برش زده و هرس می‌کنید برگ‌ها و در نتیجه ارتفاع بامبو باز می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. البته بدون اینکه ساقه رشد کند. آن قسمت از ساقه که از بامبو جدا کرده‌اید را می‌توانید در خاک یا آب قرار دهید زیرا هر کدام یک قلمه جدید بامبو هستند.

• اگر این نوشته مورد توجه شما واقع شده است، توصیه می‌کنیم مقاله نگهداری و تکثیر لوتوس بامبو را نیز مطالعه نمایید.

آب مورد استفاده باید آب جوشیده سرد شده و یا آبی که حدود ۲ ساعت کنار گذاشته شده و کلر آن از بین رفته است.لازم است هر دو هفته یکبار آب بامبو را عوض کنید زیرا بامبو با جذب املاح موجود در آب به رشد خود ادامه می دهد و با تعویض آب در واقع املاح مورد نیاز در اختیار گیاه قرار می گیرد و گیاه رشد سریع تری خواهد داشت.پس از مدتی ساقه‌های قطع شده یا همان قلمه ها می‌توانند رشد ‌کنند و جوانه بزنند و به این ترتیب می‌توانید یک دسته بامبو جدید داشته باشید

فیلم قلمه زدن بامبوبامبو همچنین از طریق جدا کردن پاجوش هایی که از اطراف گیاه می رویند و ریشه دار کردن آن نیز تکثیر می شود . بهترین فصل برای تکثیر بامبو بهار یا تابستان و دمای مناسب حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است. چنانچه نکات فوق رعایت شوند قلمه‌های این گیاه در آب، درون دانه‌های لیکا و آب ریشه‌دار می‌شوند.

نکته: چاقویی که با آن قلمه زدن یا هرس کردن را انجام میدهید حتما باید ضدعفونی شده باشد تا بیماری به گیاه منتقل نشود هم چنین کاملا تیز باشد تا در گیاه دندانه ایجاد نکند.

در ادامه می توانید فیلم قلمه زدن بامبو را مشاهده کنید:

 

فیلم اموزش تکثیر بامبو

یک دیدگاه

  1. عباس اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸

    سلام خسته نباشید .وقتتون بخیر.من چندتا شاخه بامبو دارم مدت ۵سال هست که از انها نگهداری کردم ولی مدتی هست که نوک برگهاش زرد میشه وروی برگها لکه های سفید وقهوه ای سوخته افتاده .وقسمت پایین ساقه که دراب قرارداره قهوه ای میشه وحالت گندیده ای ونرم شده .واب ان بوی بدی میدهد. .بامبو ها قد شون نزدیک به ۱.۵ متر شده وجنسشون هم خوب هستش .اگه میشه راهنماییم کنید .ممنون

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط