بامبو لوتوس

معرفی لوتوس بامبو

گیاه آپارتمانی بامبو لوتوس

بامبو گیاهی است که برای ایرانی‌های علاقه‌مند به نگهداری گل و گیاه در سال‌های اخیر آشناست و حتی در سر خیابان‌ها و چهارراه‌ها هم خرید و فروش می‌شود. گیاهی که به دلیل رشد سریع و شکل خاص تزئینی‌اش طرفداران زیادی دارد.

بامبو هم مانند بسیاری از گیاهان دیگر انواع مختلفی دارد که یکی از زیباترین و مشهورترین نوع آن بامبو لوتوس است، گیاهی که به نسبت از نظر قیمت جزو گیاهان لوکس محسوب می‌شود و البته به همان اندازه زیبا هم هست.

بامبوی لوتوس برخلاف خانواده خود که زادگاهش آسیای شرقی بود، بیشتر بومی غرب آفریقا و مناطق استوایی است و برخی منابع از کامرون به عنوان کشوری یاد می‌کنند که بامبوی لوتوس به آنجا تعلق دارد. برگ‌هایی به طول ۱۲ تا ۲۵ سانتیمتر و عرض به نسبت لاغر به رنگ سبز تیره یا ابلق از ویژگی‌های قابل شناسایی بامبوی لوتوس است و البته مانند بامبو رشد سریع و ساقه‌های خیلی بلند ندارد.

این گیاه از تیره “Dracaena” است نام تجاری آن لوتوس بوده و به نام های دیگر مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش شانس شناخته میشود.ساقه بامبو لوتوس باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند .

رنگ برگ ها سبز است گونه های مختلفی از دراسیناها در خانه ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند.

علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگشویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان میآورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.

این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده است که در آب نگهداری و فروخته میشود. برای لوتوس بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته باشند.

بامبو

نیازها و شرایط نگهداری

نور: از نظر نیاز به نور بامبو لوتوس مانند خانواده‌اش چندان گیاه پرتنوعی نیست و یک نور متوسط و البته غیرمستقیم برایش کفایت می‌کند، اگر نور مستقیم به آن بخورد برگ‌هایش لکه‌های قهوه‌ای‌شکلی پیدا می‌کند.

 آبیاری: بامبوی لوتوس تقریبا در فصل سرما نیاز به هفته‌ای سه بار آبیاری دارد؛ اما به عنوان یک دستورالعمل کلی این نکته را در نظر بگیرید که در فاصله دو آبیاری‌تان باید سطح خاک بامبوی لوتوس همواره مرطوب باشد و هیچ‌گاه خشک نشود، پس از آبیاری هم آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.

 دما: دمای ایده‌آل برای بامبوی لوتوس دمای داخل خانه است، یعنی یک هوای معتدل بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد.

 رطوبت: همان طور که اشاره شد خاک لوتوس باید همواره مرطوب باشد، پس یک رطوبت متوسط را نیاز دارد.

 تمیزنمودن برگ: اصولا گیاهانی که محور زیبایی‌شان برگ است و نه گل، باید نظافت برگ‌هایشان را جدی گرفت، بامبوی لوتوس را هم می‌توان به وسیله پارچه یا اسفنج مرطوب برگ‌هایش را درخشان کرد.

 

خاک: شامل نسبت مساوی از خاک برگ مرغوب یا پیت موس،‌ خاک باغچه، دانه‌های ریز لیکا یا پرلیت و مقداری پودر قارچ کش ترکیب شده باشد تا زهکشی

 تغذیه: محلول تقویتی در قالب کود مایع برای آن مفید است که باید حداکثر ماهی یک بار مورد استفاده قرار گیرد و نه بیشتر چون ریشه‌های آن حساس است و می‌سوزد.

هرس: میتوانید جوانه های جانبی را اگر دوست ندارید ببرید

تکثیر: آسان ترین روش بریدن جوانه های جانبی در فصل تابستان و قرار دادن آن در آب

تعویض گلدان: هروقت احساس کردید گلدان دیگر مناسب نیست آن را تعویض کنید خاک

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *