نازبو
معرفی لوتوس بامبو
 • آموزش و مقالات
 • گلها

معرفی لوتوس بامبو

بامبو گیاهی است که برای ایرانی‌های علاقمند به نگهداری گل و گیاه در سال‌های اخیر آشناست و حتی در سر خیابان‌ها و چهارراه‌ها هم خرید و فروش می‌شود. گیاهی که به دلیل رشد سریع و شکل خاص تزئینی‌اش طرفداران زیادی دارد.

بامبو هم مانند بسیاری از گیاهان دیگر انواع مختلفی دارد که یکی از زیباترین و مشهورترین نوع آن بامبو لوتوس است، گیاهی که به نسبت از نظر قیمت جزو گیاهان لوکس محسوب می‌شود و البته به همان اندازه زیبا هم هست.

جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

بامبوی لوتوس برخلاف خانواده خود که زادگاهش آسیای شرقی بود، بیشتر بومی غرب آفریقا و مناطق استوایی است و برخی منابع از کامرون به عنوان کشوری یاد می‌کنند، که بامبوی لوتوس به آنجا تعلق دارد. برگ‌هایی به طول 12 تا 25 سانتیمتر و عرض به نسبت لاغر به رنگ سبز تیره یا ابلق از ویژگی‌های قابل شناسایی بامبوی لوتوس است و البته مانند بامبو رشد سریع و ساقه‌های خیلی بلند ندارد.

این گیاه از تیره "Dracaena" است نام تجاری آن لوتوس بوده و به نام‌های دیگر مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش شانس شناخته می‌شود. ساقه بامبو لوتوس باریک است و برگ‌هایش تسمه‌ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته‌ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می‌کند. رنگ برگ‌ها سبز است گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری می‌شوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان می‌دهند و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگشویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان میآورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند، روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است، چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد می‌شوند. این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده است که در آب نگهداری و فروخته میشود. برای لوتوس بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را می‌توان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته باشند.

برای خرید کود گیاهان آپارتمانی و زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

بامبو

نیازها و شرایط نگهداری

نور: از نظر نیاز به نور بامبو لوتوس مانند خانواده‌اش چندان گیاه پرتنوعی نیست و یک نور متوسط و البته غیرمستقیم برایش کفایت می‌کند، اگر نور مستقیم به آن بخورد برگ‌هایش لکه‌های قهوه‌ای‌شکلی پیدا می‌کند.
آبیاری: بامبوی لوتوس تقریبا در فصل سرما نیاز به هفته‌ای سه بار آبیاری دارد؛ اما به عنوان یک دستورالعمل کلی این نکته را در نظر بگیرید که در فاصله دو آبیاری‌تان باید سطح خاک بامبوی لوتوس همواره مرطوب باشد و هیچ‌گاه خشک نشود، پس از آبیاری هم آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.
دما: دمای ایده‌آل برای بامبوی لوتوس دمای داخل خانه است، یعنی یک هوای معتدل بین 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد.
رطوبت: همان طور که اشاره شد خاک لوتوس باید همواره مرطوب باشد، پس یک رطوبت متوسط را نیاز دارد.
تمیز نمودن برگ: اصولا گیاهانی که محور زیبایی‌شان برگ است و نه گل، باید نظافت برگ‌هایشان را جدی گرفت، بامبوی لوتوس را هم می‌توان به وسیله پارچه یا اسفنج مرطوب برگ‌هایش را درخشان کرد.

برای خرید خاک و بستر کشت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.


خاک: شامل نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب، پيت ماس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي
تغذیه: محلول تقویتی در قالب کود مایع برای آن مفید است که باید حداکثر ماهی یک بار مورد استفاده قرار گیرد و نه بیشتر چون ریشه‌های آن حساس است و می‌سوزد.
هرس: می‌توانید جوانه‌های جانبی را اگر دوست ندارید ببرید
تکثیر: آسان ترین روش بریدن جوانه‌های جانبی در فصل تابستان و قرار دادن آن در آب
تعویض گلدان: هر وقت احساس کردید گلدان دیگر مناسب نیست و ریشه‌های گیاه از گلدان خارج شده است و به نظر برسد رشد گیاه متوقف شده، می‌توان گلدان آن را با استفاده از خاک مناسب و ضدعفونی شده تعویض نمود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  محمد
  16 خرداد 1399
  محمد

  سلام ،فوق العاده بود خیلی لذت بردم فقط سوالی از شما داشتم من یک لوتوس بامبو دارم که نوک برگ هایش زرد شده و در نور مستقیم آفتاب هم نیست میتونید راهنماییم کنید؟???

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  31 خرداد 1399
  نازبو - یاوری

  سلام محمد عزیز از آب مقطر یا بدون کلر استفاده کنید، همچنین گیاه رو تغذیه کنید. جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  رضافرید
  04 آبان 1398
  رضافرید

  بامبو لوتوس دارم ساقه اش از بالا داره زرد و چروک میشه مشکلش چیه لطفا راهنماییم کنید

 • پاسخ
  ابوالفضل یاوری
  08 آبان 1398
  ابوالفضل یاوری

  سلام شوری آب و نور میتونه دلیلش باشه، از آب دستگاه تصفیه براش استفاده کنید

 • پاسخ
  مریم
  08 خرداد 1398
  مریم

  سلام. من بعد از عید فک کنم اردیبهشت یا فروردین امسال بود که یه بامبو لوتوس سرحال خریدم. آوردم خونه و گذاشتم روی میز تحریرم.. جایی که نور غیر مستقیم بهش میخوره و دمای خونه مونم معتدله.. همیشه خاکشو نم یا همون خیس می کردم با آب پاش.. بهشم به موقع آب میدادم.. نه خیلی زیاد نه خیلی کم..تا اینکه هوس کردم برای تقویت شدنش ( که البته تا قبل از اون هیچ مشکلی نداشت) یه ذره داروی تقویتی بدم.. به محص اینکه دارو رو دادم، از فرداش برگاش زرد شد و الان تنه ی یکی از این لوتوس هام کلا زرد شد.. البته دو تای دیگه فعلا سبزن.. نمیدونم تو اون دارو که نوشته برای تقویت گیاهان هست، چی بود که اینجوری شد.. و الا تا قبل از دادن داروی تقویتی، لوتوس من سبزه سبز بود.. تو رو خدا یه راه حلی بهم بدین که دوباره لوتوسم برگرده به زندگی.. دلم نمیخواد زرد بشه و از بین بره.. من تاکید کنم که فقط یک بار.. اونم اندازه شاید 30 قطره تو آب قاطی کردم و بهش دادم.. اگه راه حلی میدونید که لوتوسم رو نجات بدم، تو رو خدا راهنماییم کنید.. ممنون.

 • پاسخ
  راضی
  03 اردیبهشت 1398
  راضی

  سلام خسته نباشید... بامبو لوتوس من برگای بالاش سبز کم رنگ شده... چرا؟ ممنون

 • پاسخ
  فرید طباطبایی
  04 خرداد 1398
  فرید طباطبایی

  سلام وقت بخیر دقت داشته باشید که خاک گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشه یعنی وقتی از بالا آب میریزید بلافاصله آب از پایین گلدان خارج شود و روی خاک نماند برای اینکار لازمه که کف گلدان مقداری سنگ قلوه ریز بریزید و بعد خاک در ضمن خاکتون رو با نسبت برابر دانه لیکا ریز مخلوط کنید. علت اصلی این مشکل تخلیه نشدن کامل آب از گلدان می تواند باشد. احتنال بعدی کمبود مواد ریزمغذی از جمله اهن می تواند باشد کمبود آهن موجب کم رنگ شدن برگ ها می شود برای گیاه لوتوس بهتر است کود مایع npk 10.10 10 یا نسبت 3 بیست تهیه کنید که ریزمغز ها نیز در آن وجود داشته باشند علامت ریزمغز ها روی جعبه کود با حرف انحصاری +TE نشان داده می شود. کود مایع را به مقداری که نوشته شده روی بسته کود با یک لیتر آب حل کنید و روی برگ ها اسپری کنید زمان اسپری کردن نباید گیاه تشنه باشد و از آخرین آبیاری دو روز گذشته باشد. بهترین زمان کود دهی هنگام طلوع صبح یا غروب خورشید می باشد. موفق باشید

 • پاسخ
  پژمان
  03 فروردین 1398
  پژمان

  سلام ضمن عرض تشکر از مطالب مفیدتون مخواستم سوال کنم آیا گیاه لوتو رو میتونیم توی تنگ شیشه ای همراه باخاک مناسب نگهدا ی کنیم؟

 • پاسخ
  ناشناس
  20 فروردین 1401
  ناشناس

  بله

 • پاسخ
  آنیتا
  20 مهر 1397
  آنیتا

  سلام خسته نباشید بامبو لوتوس من برگهاش زرد شده ساقه هم درحال چروک شدنه مشکلش چیه؟

 • پاسخ
  یگانه
  20 تیر 1397
  یگانه

  سلام من تقریبا یک ساله ک یک لوتوس بامبو دارم اما اصلن هیچ تغیری نکرده و رشد نمیکنه از نظر ابیاری و جا و نور مشکلی نداره ،چرا پس رشد نمیکنه؟؟؟؟

 • پاسخ
  اعظم
  07 تیر 1397
  اعظم

  سلام وقت بخیر مطالبتان جامع و کامل بود . پایدارباشید