نازبو
آموزش و مقالات

خاک مناسب گیاهان آپارتمانی چه خاکیست؟

خاک گیاهان آپارتمانی

خاک یکی از عناصر اصلی و مهم در پرورش و رشد هر گیاهی به حساب می آید و ترکیب و مواد مغذی موجود در خاک برای رشد گیاهان آپارتمانی از اهمیت بالایی برخوردار هست. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چه خاکی برای گیاه تان مناسب است؟ تمام افرادی که به گیاهان علاقه دارند و حتی گلخانه دار ها نیز این سوال را برایشان ایجاد می‌شود که خاک مناسب برای رشد گیاه و گلهای آپارتمانی چیست؟ اگر در انتخاب خاک مناسب گیاه خود دقت نکنید امکان دارد که شرایط گیاه تامین نشود و باعث از بین رفتن و پوسیدگی ریشه گیاه شود. اما نگران نباشید در این مقاله نحوه تهیه خاک گلدان ها را به شما آموزش خواهیم داد تا برای همیشه این مشکل را خودتان حل کنید. با ما در "نازبو" همراه باشید. جهت خرید خاک و بستر کشت مناسب به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی به شرح زیر است:

1- گیاهان آپارتمانی به خاک گلدانی احتیاج دارند که به اندازه کافی نفوذپذیر و سبک باشد و خلل و فرج کافی داشته باشد و ریشه بتواند به راحتی درون آن رشد. کند. البته سبک بودن خاک گیاهان آپارتمانی نباید به اندازه ای باشد که نتواند گیاه را محکم و صاف نگه دارد.

2- زهکشی خوب داشته باشد یعنی آب به راحتی درون آن حرکت کند ولی به اندازه ای نباشد که نتواند هیچ رطوبتی را حفظ کند و همه آن را از قسمت زهکش خارج کند. اگر خاک گلدان گیاهان آپارتمانی سنگین باشد و منافذ کافی درون آن وجود نداشته باشد، دچار غرقابی شدن می شود و با آبیاری هیچ منفذی برای تنفس ریشه باقی نخواهد ماند.

خاک گلدانی مناسب

3- با توجه به نوع گیاه مواد مغذی به اندازه کافی در آن وجود داشته باشد. همچنین از میکروارگانیسم ها هم حمایت کرده و مواد غذایی و عناصر مغذی که برای رشد و سلامت گیاهان آپارتمانی ضروری است، را هم حفظ کند. به طور کلی اغلب افراد برای خاک گلدان گیاهان خانگی خود از پیت ماس یا ورمی کمپوست استفاده می کنند. این ترکیبات برای گیاهان خانگی ضروری هستند و اگر مواد دیگری به آن اضافه شوند به تقویت و رشد بهتر گیاهان کمک می کنند. جهت خرید پیت ماس و خرید ورمی کمپوست به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

از کجا بفهمیم چه خاکی مناسب است و چه خاکی نامناسب؟

با یک آزمایش ساده می توانید متوجه مناسب بودن خاک برای گیاهان آپارتمانی بشوید. مقداری از خاک را کمی مرطوب کنید طوری که تمام قسمت مرطوب شود سپس خاک را در یکی از دستان خود بریزید و دست خود را ببندید بعد از ۲ ثانیه دست خود را باز کنید یا باید خاک مچاله شده باشد یا اینکه به محض باز کردن دست خاک نیز از هم پاشیده شود و مچاله نشود . اگر خاک مچاله شد و به هم چسبید پس این یک خاک سنگین است و درصد رس آن بالاست درست است که مواد غذایی خوبی ممکن است داشته باشد اما چون زهکشی مناسبی ندارد و چسبندگی آن بالاست ریشه گیاه را خفه کرده و باعث مرگ گیاه می شود هرچقدر درصد این چسبندگی کمتر باشد می توان گفت ترکیب مناسبی از خاک گیاهان آپارتمانی می باشد. اما اگر خاک مچاله نشود و دوباره روی کف دستتان پهن شود این خاک بهترین و عالی ترین خاک برای گیاه آپارتمانی شما است.

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد. خرید خاک

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد. خرید خاک

مناسب ترین ترکیبات خاک گلدان :

• دو قسمت برگ پوسیده
• نیم  قسمت ماسه
• نیم قسمت کود حیوانی کاملا پوسیده یا ورمی
• یک قسمت خاک باغچه
• نیم قسمت سبوس برنج

همچنین بخوانید: هوموس و آشنایی با آن

خاک گیاهان آپارتمانی مورد استفاده در گلدان به چه عواملی بستگی دارد؟

خاک گیاهان آپارتمانی  مورد استفاده در گلدان به نوع گیاه، اندازه گیاه و شرایط محیطی بستگی دارد. اگر خاک خیلی سبک (ماسه‌ای) باشد، بر اثر آبیاری پی در پی مواد غذایی سریعاً شسته شده، گیاه به کمبود مواد غذایی دچار می‌شود، ولی اگر خاک گلدان سنگین (رسی) باشد به علت خارج نشدن آب اضافی، مقدار زیادی از آن در خاک گلدان باقی می‌ماند و ریشه گیاه به علت کمبود هوا به خوبی رشد نمی‌کند، و یا رطوبت بالا باعث پوسیدگی ریشه می‌شود در نتیجه رشد و نمو گیاه متوقف می‌شود یا گیاه از بین می‌رود.

بعضی از گیاهان آپارتمانی مانند کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به خاک سبک‌تری نیاز دارند زیرا در برابر رطوبت حساس می‌باشد. به طور کلی مخلوط خاک مناسب گیاهان آپارتمانی باید دارای ساختمانی باشد، که آب بتواند به راحتی در آن نفوذ کند و تخلخل  خاک در وضعیتی باشد که آب اضافی را خارج کند تا به ریشه گیاه صدمه نزند و باعث خفگی آن نشود و از طرفی بر اثر آبیاری‌های پی در پی متراکم و سطح خاک سفت نشود.

مثلث بافت خاک

یکی از ویژگی های فیزیکی خاک بافت آن است. اندازه نسبی ذرات خاک را اصطلاحاً بافت خاک گویند که حاکی از ریزی و درشتی خاک می باشد. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید. مثلث بافت خاک چیست؟

مثلث بافت خاک

یکی از ویژگی های فیزیکی خاک بافت آن است. اندازه نسبی ذرات خاک را اصطلاحاً بافت خاک گویند که حاکی از ریزی و درشتی خاک می باشد. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید. مثلث بافت خاک چیست؟

معرفی ترکیبات خاک مناسب گلدان

1- پیت ماس: پیت ماس یا همان تورب در بسیاری از نقاط دنیا همه گیر و محبوب شده است. پیت ماس تقریبا برای همه گیاهان خانگی مناسب است و می تواند رطوبت ایده آل و مواد غذایی را در خود نگه دارد. خاک پیت با سرعت بسیار کمی از بین می رود. پیت ماس در واقع بقایای نوعی خزه و جلبک می‌باشد باعث رشد بیشتر گیاهان خانگی و در نتیجه فتوسنتز بهتر در آنها می شود و چرخه طبیعی بهتری به وجود می آورد. جهت اطلاعات بیشتر مقاله پیت ماس چیست؟ رو مطالعه کنید.

2- ورمی کمپوست: اگر به دنبال یک کود ارگانیک تمام عیار می گردید در استفاده از ورمی کمپوست شک نکنید. ورمی کمپوست را می توان یکی از بهترین تقویت کننده های گل و گیاهان آپارتمانی و حتی فضای بیرون دانست. ورمی کمپوست، عبارت است از کود آلی بیولوژیک که در اثر عبور مداوم و آرام مواد آلی در حال پوسیدگی از دستگاه گوارش گونه هایی از کرم های خاکی و دفع این مواد از بدن کرم، حاصل می شود. این مواد هنگام عبور از بدن کرم آغشته به مخاط دستگاه گوارش (موکوس)، ویتامین ها و آنزیم ها شده که در نهایت به عنوان یک کود آلی غنی شده و بسیار مفید برای ساختمان و بهبود عناصر غذایی خاک، تولید و مورد مصرف واقع می گردد.

3- کوکوپیت: کوکوپیت از الیاف پوست میوه نارگیل به دست می آید. از کوکوپیت بیشتر در ترکیب خاک گیاهان و گل‌های آپارتمانی استفاده می شود. کوکوپیت ها به صورت قالبی و فشرده در بازار موجود می‌باشد که با اضافه کردن آب از حالت فشرده خارج می‌شود. جهت خرید کوکوپیت به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.
ترکیب خاک کوکوپیت رطوبت خوبی دارد و برای کاشت انواع بونسای و کاکتوس می شود از این نوع خاک استفاده کرد. برای قلمه زنی و کاشت بذر هم ترکیب این خاک رو پیشنهاد می شود. مقاله کوکوپیت بستری مناسب برای نهال را از دست ندهید.

4- پرلیت: پرلیت از سنگهای آتشفشانی تشکیل می شود، پرلیت قابلیت این رو دارد که رطوبت زیادی در خودش ذخیره کند و به مرور زمان به خاک گلدان تزریق کند. در خیلی از مواقع از پرلیت به عنوان یک بستر بسیار عالی برای ریشه زایی استفاده می شود. جهت خرید پرلیت به این لینک مراجعه کنید.

5- خاک برگ: خاک ‌برگ از پوسیده شدن قسمت‌های مختلف برگ تهیه می‌شود. برای تهیه خاک برگ معمولاً از برگ درختان مانند چنار، افرا، نارون، و درختان میوه که رگبرگ های ضخیمی ندارند استفاده می‌شود. خاک برگ به تنهایی دارای مواد غذایی نیست و یا بسیار ناچیز است و بیشتر برای سبک کردن خاک و بهبود بافت خاک استفاده می‌شود.  برای خرید خاک برگ به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

خرید انواع کود

یکی از مهمترین کارها و ابزارهای لازم برای باغبانی و پرورش گیاهان خرید کود است. برای داشتن گیاهان سالم و محصولات پربار باید بطور مرتب کوددهی صورت پذیرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید. خرید کود

خرید انواع کود

یکی از مهمترین کارها و ابزارهای لازم برای باغبانی و پرورش گیاهان خرید کود است. برای داشتن گیاهان سالم و محصولات پربار باید بطور مرتب کوددهی صورت پذیرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید. خرید کود

ترکیب خاک گیاهان گوشتی

خاک مناسب گلدان های گیاهان گوشتی باید دارای زهکشی بسیار خوبی باشد و به گونه ای باشد که به هیچ وجه آب مازاد را در خود نگه ندارد. گیاهان گوشتی معمولا آب فراوانی را در برگ ها و ساقه خود ذخیره می کنند و این خاصیت بوته هایی است که جزء خانواده ای از گیاهان سرزمین های خشک و بیابانی می باشد.

بیشتر بخوانید: پرلیت کشاورزی و آشنایی با آن

ترکیب خاک گلدان های معمولی آپارتمانی

اگر امکان استفاده از ترکیباتی که در بالا ذکر شد را ندارید بهترین خاک برای گیاهان آپارتمانی در حالت معمولی استفاده از ترکیب چهار عنصر طبیعی به نسبت های درست است. این چهار عنصر ترکیب یک به چهار ماسه، خاک برگ، خاک باغچه الک شده و کود حیوانی کاملا پوسیده می باشد. این ترکیب بهترین حالت نگهدارندگی آب، بهترین زهکشی آب و منبع تغذیه گیاه و همچنین شرایطی درست برای تنفس ریشه گیاه را دارا می باشد.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

نحوه ضد عفونی کردن خاک

از آنجا که خاک‌های ترکیبی ممکن است ناقل بیماری‌ها، آفت‌ها و بذرهای علف هرز باشند،‌ لذا باید قبل از مصرف ضد عفونی شوند. در مواردی که عمل ضد عفونی کردن خاک صورت نگیرد معمولا مشکلات زیادی به وجود آمده و در بعضی مواقع خسارات فراوان به بار می‌آورد.

نحوه زهکشی کردن گلدان

زهکشی یعنی خارج کردن آب اضافی از خاک به عبارتی دیگر شرایطی را برای خاک گیاه فراهم آورید که آب اضافی درون خاک باقی نماند. هرچقدر زهکشی خاک بهتر انجام شود آب اضافه سریعتر از زیر گلدان خارج می شود. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

اسیدیته یا PH خاک چیست؟

PH خاک بطور مستقیم یا غیرمستقیم رشد گیاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهم‌ترین نقش PH خاک کنترل حلالیت عناصر غذایی در خاک می‌باشد. به عبارتی قابلیت جذب عناصر غذایی وابستگی زیادی به PH خاک دارد. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

رازهایی برای داشتن خاک خوب

وقتی به باغبان بودن فکر می کنیم معمولا ذهن ما به سمت گیاهانی که دوست داریم می رود مثل گل ها، میوه ها، شاخ و برگ هایی که باعث خوشحالی ما می شوند. اما گیاهان نیمی از داستان هستند. خاک یکی از عناصر اصلی در پرورش هر گیاهی به حساب می آید

دیدگاه شما

زهرا

8 ماه قبل

سلام مطالب مفید بود من بذر ریحون درباغچه کاشتم ورشدخوبی داشت ولی یه نوع علف زردرنگ مارپیچ به دور ریحون هامیپیچه عاچلتش چیه ؟ ممنون ازپاسخگویی شما

نازبو - زلفی پور

8 ماه قبل

سلام علف هرز هست دوست عزیز به اسم علف هرز سس احتمال داره که توی بذرها بوده یا خاک باغچتون

سمیه اسیابانی

1 سال قبل

سلام خسته نباشید من خاک گلدانهامو عوض کردم وازخاک برگ وماسه استفاده کردم ولی خیلی دیر خاک خوشک می شه می خاستم بدونم ایا خاک برگ اب کمتری لازم داره گلهام

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام بسته به گیاه متفاوته

حامد

1 سال قبل

سلام. خاک مخصوص برای گیاه دراسنا کامپکت چیه؟ و اینکه اگر خاک گلدان متراکم شده باشه و اب رو به راحتی عبور نده برای زهکشی خاک باید چه کارکنم؟ ؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام جهت خرید خاک به فروشگاه نازبو مراجعه کنید، در مورد خاکی که فرمودین باید با پرلیت یا کوکوپیت و از این دست موارد مخلوط بشه تا زهکشی مناسبی پیدا کنه.

ناشناس

1 سال قبل

ایا میشه از خاک برگ برای همه گلها استفاده کرد

فاطمه

8 ماه قبل

سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون. میشه برای خاک گلدون فقط از مخلوط ماسه شسته شده و کمپوست کامل استفاده کرد..نسبتش چطور باشه؟

نازبو - زلفی پور

8 ماه قبل

سلام نه دوست عزیز ترکیب مناسبی نیست ماسه برای اینکه به زهکشی بودن خاک کمک کنه اضافه میشه بسته به نوع گیاهتون باید از ترکیب خاکی مناسب استفاده کنید

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام فقط خاکبرگ خیر، باید با سایر موارد مخلوط بشه

MAFM

1 سال قبل

سلام ممنون باز هم مطالب مفیدی دادین فقط میخواستم بدونم خاک من ریزه و رنگ بسیار روشنی داره و با کود حیوانی ترکیب شده. کمی سنگین تر از ماسه ست و بعد مرطوب کردن کمی به هم میچسبه. آیا خاک من برای پرورش گیاهان میوه مثل گوجه مناسبه؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام اگه برای کشت خانگی مد نظرتون هست و کود داره، شوری هم نداره مشکلی نداره، برای کشت صنعتی نیاز به آنالیز خاک هست

محتشم

1 سال قبل

وقت بخير ميشه از خاك كنار رود كارون واسه سبزي كاري استفاده كرد ؟دليلش رو هم لطفا توضيح بدين، و اينكه ميتونم از بالا پشت بام واسه كاشت و توليد آلوئه ورا استفاده كرد؟براي اموزش تخصصي كاشت الوئه ورا به كجا مراجعه كنم؟ممنون ميشم راهنمايي كنيد .

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام مواردی که فرمودین نیاز به بررسی دقیق آب و هوا و آنالیز خاک داره، از یه کارشناس کشاورزی در منطقه خودتون کمک بگیرید

سعید

1 سال قبل

سلام.من ۱۳ لیترخاک برگ . ۱۰لیتر پیت ماس . ۲لیتر کوکوپیت . ۵لیتر پرلیت . ۲لیتر کود ورمی تهیه کردم.بنظر شما ترکیب همه این مقدارها با هم برای گلهای اپارتمانی مناسب هست؟ از راهنماییتون سپاسگذار میشم.

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام سعید عزیز بله ولی بهتره از خاک های استاندار استفاده کنید، جهت خرید خاک به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

Ramin

1 سال قبل

سلام قیمت خاک ترکیبی کوکوپیت پرلیت ورمی کمپوست ۵لیتری چنده ؟ی سوال دیگه من خودم میخوام ترکیب خاک مناسبی بسازم به نظر شما ورمی کمپوست وپیت ماس وپرلیت ترکیب خوبه ممنون میشم راهنماییم کنین

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام رامین عزیز بصورت مجزا در نازبو موجوده میتونین قیمت رو مشاهده کنید و خرید کنید در مورد ترکیب هم پینشهاد میکنم خاک برگ هم مخلوط کنید

امیر

1 سال قبل

سلام ممنون از توضیحاتتون میخواستم ببینم چه مقدار از خاک های مورد استفاده در داخل تولید میشه؟ آیا وارداتی هست یا کل خاک هایی که نیاز داریم داخلی هست؟ ممنون میشم توضیح بدید

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام امیر عزیز کوکوپیت و پیتماس وارداتی هستن و مابقی داخلی معمولا

موج

1 سال قبل

با سلام من یه بسته خاک کامل خریدم بعد دیدم روش نوشته خاک مخصوص بونسای مدتی میشه که گلدون گل نخل اریکا م رو عوض کردم و از این خاک استفاده کردم الان یکسالی میشه که گلم استپ کرده و هیچ رشدی نداره میتونه از خاکش باشه چون احساس میکنم خاکش هم خیلی سنگین تره نسبت به خاک های دیگه . و اینکه آیا از این خاک مخصوص بونسای میشه واسه سایر گلهای آپارتمانی استفاده کرد یا نه؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو بستگی به ترکیبات خاک داره، ولی معمولا چون بونسای برنامه تغذیه خاصی داره خاک های مخصوص بونسای ضعیف هستن

شاهین

2 سال قبل

سلام ، چرا هر چی کامنت میذارم ، تو این سایت منتشر نمیشه ؟؟ مدیر سایت ؟ سر کشی به این صفحه نمیکنی ؟؟؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام شاهین عزیز پیام و سوالات دوستان و همراهان بسیار زیاده و توان ما محدود، بازم من از دیر پاسخ دادن عذرخواهی میکنم

شاهین

2 سال قبل

سلام . من برای تهیه خاک گلدان های خانگی که معمولا برای شمعدانی ، حسن یوسف ، چمن عروس و الورا۶ و .... به روش زیر عمل کردم ... ماسه شماره 06 که در اون دانه های ریز مثل خاک هم زیاد یافت میشه را با کود گوسفندی به صورت نصف به نصف مخلوط کردم .. به نظر میاد رطوبت رو خوب نگه میداره .. ولی نگرانم که مقدار کور زیاد باشه و گیاه رو بسوزونه .. ایا این درصد مخلوط درست هست ؟؟ شما چه درصدی بین ماسه و کود گوسفندی رو پیشنهاد میدین ؟؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ... فقط همین دو تا ترکیب رو در دسترس دارم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام شاهین عزیز بسته به پوسیده بودن یا نبودن متفاوته، کود گوسفندی معمولا باعث سوختگی نمیشه ولی باید کنار بسترهای دیگه استفاده بشه، پیشنهاد ما حداکثر ۲۰ درصد بستر هست، میتونین از فروشگاه نازبو انواع بستر به صورت مجزا یا ترکیبی رو تهیه کنید.

احسان

2 سال قبل

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما ببخشید برای درست کردن خاک برگ در گودال به غیر از آب و کود ازته و اوره ميشه از کود حیوانی سوخته هم استفاده کرد؟ ( مثلا به غیر از کود ازته یک لایه نازک هم کود حیوانی روی برگها ریخت )

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام احسان عزیز بله، فقط ترجیحا کود دامی پوسیده استفاده کنید.

بهنام

2 سال قبل

یادم رفت بپرسم آیا میشه قاطی برگ کمی چوب باریک، کاغذ و مقوا و پوست تخم آفتابگردان و پوست تخم کدو استفاده کنم؟ البته اگه فرض کنیم آلوده نباشند

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام بهنام عزیز چوب در صورتی که خیلی باریک باشه موردی نداره، کاغذ و مقوا خیر و پوست تخمه مقدارش اگه کم باشه موردی نداره

ناشناس

2 سال قبل

بسیار سپاسگذارم از پاسخ و راهنمایتان. من فکر میکردم جنس کاغذ و مقوا از چوب هست و مانند چوب باریک برای خاک خوب باشه و تجزیه بشه . میشه بپرسم چرا خوب نیستند؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام و عرض ادب فرآیند تجزیه ش طولانیه، وقتی که داخل بستر باشه به خاطر نگه داری آب باعث میشه قارچ و پوسیدگی ریشه توی بستر کشت اتفاق بیفته

بهنام

2 سال قبل

سپاسگذارم از مطالب خوبتان. بجای یک واحد سبوس برنج چه چیزی می شه جایگزین کرد؟ چطور مدفوعی که پوسیده نیست رو پوسیده کنم؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام بهنام عزیز کوکوپیت یا خاک برگ هم حتی میشه جایگزین کرد، کود رو هم میتونین جایی زیر یک لایه خاک دفن کنید بعد از چندماه پوسیده میشه

ناشناس

2 سال قبل

پس با این حساب بر اساس فرمول قبلی خودتان برای یک گلدان، دو و نیم قسمت برگ و یک قسمت خاک باغچه و نیم قسمت ماسه و نیم قسمت کود پوسیده؟ درسته؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو مشکلی نداره، میتونین از خاک های استاندارد نازبو هم استفاده کنید، جهت خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

L....@

2 سال قبل

با سلام و تشکر از مطالب مفیدی که قرار دادین, استفاده از کومبست های که در سطح شهر به خاک باغچه میزنن برای گلدان خانگی هم مناسب هست؟ با تشکر

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو بسته به نحوه تهیه و مواد تشکیل دهنده اونها داره، پیشنهاد میکنم در صورتی که گیاه حساسی دارید از بسترهای استاندارد استفاده کنید، جهت خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

پازوکی

2 سال قبل

مطالب عالی بود

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین

متین

2 سال قبل

سلام من تقریبا دوسالی میشه که چندتاگل مثل کاج مطبق وبرگ انجیری ودیغن باخیا خریداری کردم ولی ازموقعی که آوردم دیگه شادابی قبل وندارن وتقریباهیچ رشدی ندارن مخصوصاکاجم که تکون نخورده وهیچ رشدی نداره علتش چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمابیم کنید البته بایدبگم ضلع پنجره هاغربیه ونور زیادی توخونه نمیادولی چون پنجره زیاده خونه روشنه

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام متین عزیز نور و رطوبت فاکتورهای مهمی برای رشد گیاهان هستن، این دوتا فاکتور را کنترل کنید و از قطره محرک رشد و کوددهی گیاه استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد و خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید

ناشناس

2 سال قبل

از چه برگی استفاده بشه

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو از تمام برگ ها میشه استفاده کرد ولی هرچی برگ نازکتر باشه فرآیند تبدیل زودتر انجام میشه.

ناشناس

2 سال قبل

سلام.ببخشید خاک مناسب برای شفلرا چه خاکی هست؟ممنون

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو خاک مخصوص شفلرا باید با بافتی متوسط به همراه پیت ماس باشد. خاک شفلرا می تواند مخلوطی از خاک معمولی(باغچه) + خاک برگ + پیت ماس باشد، مطالعه مقاله شفلرا و نگهداری آن در خانه رو توصیه میکنم، همچنین جهت خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

آشنا.

2 سال قبل

تشکر بابت اطلاعات مفیدتون????

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام همراه عزیز نازبو خرسندیم که ما رو دنبال می کنید، خوشحال میشیم اگه توصیه یا تجربه ای دارید در اختیار ما و سایر همراهان فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدید، جهت خرید خاک به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

یاسر

2 سال قبل

سلام. در پارک محل ما ، در کنار درختی ، برگهای ریختادشده از قبل ، کمی در زیر خاک رفته و حالت پوسیده گرفته ، آیا میتوان بعنوان خاک برگ استفاده کرد ؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام یاسر عزیز به دلیل امکان آلودگی برگ ها پیشنهاد نمیشه اینکار، میتونین از خاک برگ و خاک های آماده استاندارد استفاده کنید، جهت خرید خاک میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

ناشناس

2 سال قبل

سلام اگر خاک بعد از یکهفته همچنان مرطوب باشد، خاک خوبیه؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

باسلام به صرف مرطوب بودن خاک بعد از یک هفته نمیتوان گفت ولی احتمالا تخلخل خوبی نداره و زهکشی مناسبی هم نداره خاک، اگر این دو مورد مشکلی نداشته باشه، برای گیاهان با نیاز آبی بالا مشکلی نداره، جهت خرید خاک می تونید به فروشگاه نازبو مراحعه کنید.

سارا

9 ماه قبل

سلام میشه فقط خاک و با ماسه شسته شده برای گل استفاده کرد؟

نازبو - زلفی پور

9 ماه قبل

سلام چه خاکی دوست عزیز؟ خاکی که استفاده می کنید باید غنی باشه و زهکشی مناسبی داشته باشه

زهرا

2 سال قبل

سلام خسته نباشید من میخوام برای اولین بار تو خونه سبزی بکارم چند مدل خاک هم خریدم اما نمیدونم باید با چه نسبتی باهمدمخلوطشون کنم تا سبزی هام خوب در بیان میشه لطفا راهنمایی کنید؟؟خاک هام خاک باغچه خاک برگ غنی شده کوکوپیت ورمی کمپوست و خاک کاکتوس هستن

نازبو - یاوری

2 سال قبل

باسلام سبزیجات معمولا کم توقع هستن از نظر خاک ولی ترکیبات شما، دو واحد خاک برگ، یک واحد کوکوپیت، یک تا دو واحد ورمی و دو واحد خاک باغچه میتنونه مناسب باشه همچنین میتونین جهت خرید خاک های تخصصی به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

زهرا

2 سال قبل

سلام خسته نباشید من میخوام برای اولین بار سبزیجات بکارم تو خونه چند مدل خاک خریدم ک نمیدونم با چه اندازه ای ترکیبشون کنم خاک‌ها شامل خاک برگ غنی شده ورمی کمپوست کوکو پیت و خاک کاکتوس و خاک باغچه میشن میشه لطفا بگید اینا رو چجوری و با‌چ اندازه ای ترکیب کنم تا بتونم همه مدل سبزی بکارم ؟؟؟

سعید

2 سال قبل

سلام استاد خسته نباشید میخواستم بپرسم برای تهیه خاک برگ، برگ کدوم گیاهان پیشنهاد میشه و این که ته توضیح کلی برای تهیه خاک برگ لطف کنید ممنون میشم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

باسلام البته که ما استاد نیستیم و در کنارهم در حال یادگیری هستیم، جهت تهیه خاک برگ، برگ همه گیاهان قابل استفاده است ولی هرچی برگ گیاه ضخیم تر و دارای بافت سفت تری باشه زمان تبدیل اون بیشتر خواهد بود. لطفا مطلب زیر رو مطالعه کنید : کمپوست و چگونگی تولید آن در خانه همچنین جهت خرید بذر میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید

زارع

3 سال قبل

سلام آیا میشود، خاک های بیرون (زمین های خالی سطح شهر) را با خاک گلدان مخلوط و استفاده کرد؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام و عرض ادب پیشنهاد نمیکنیم چون آلودگی های زیادی ممکنه داشته باشن، با این حال این سه تا مطلب بیشتر میتونه بهتون کمک کنه :\ خاک مناسب گیاهان آپارتمانی نحوه ضد عفونی کردن خاک مثلث بافت خاک

فهیمه

3 سال قبل

مخلوط خاک باخچه وکود برگ خوبه یانه ??

نازبو - یاوری

3 سال قبل

سلام در صورتیکه خاک برگ استریل باشه و خاک باغچه سبک بله مناسبه به نسبت یک به سه باهم مخلوط بشن، زه کش گلدان فراموش نشه

Javadchian

3 سال قبل

واقعا این قسمت عالی بود مخصوصا روش شناخت خاک سبک و سنگین با مُشت ⁦◉‿◉⁩⁦

ناشناس

3 سال قبل

سلام خسته نباشیدمن چندسالیه که توی خونه گل نگهداری مزکگم اماالان چندماهیه که گلهام پژمرده وخشک مزشن نمیدونم دلیلش چیه؟درضمن عدس هم کاشتم یه بوته خیلی باریکی سبز شدوچندسانت رشدکرد وخشک شدمیشه دلیش رابگیدممنون

ابوالفضل یاوری

3 سال قبل

سلام، اسم گل ها و شرایط نگه داریشون رو بفرمایید، در صورتی که تمام گل هاتون خوب بودن و الان این اتفاق به یکباره داره میفته، یعنی تمامی شرایط مانند قبله (دما، رطوبت، نور) دو دلیل میتونه داشته باشه، یکی ضعیف شدن خاک که میتونین بهش کودرسانی کنید و یکی کوچیک شدن گلدون که می تونین گلدونش رو یه سایز تاکید میکنم یه سایز بزرگتر کنید جهت خرید کود می تونین اینجا رو کلیک کنید و جهت خرید گلدان هم می تونین اینجا رو کلیک کنید. در مورد عدس هم مهمترین دلیل برای مشکلی که فرمودین کمبود نور هستش

محمدرضا حق شناس

3 سال قبل

با سلام و احترام ممنون از مطالب اموزنده شما ....که من واقعا توهیچ سایتی توضیحات را اینقدر واضح و روشن ندیدم . سپاسگزارم استاد

ابوالفضل یاوری

3 سال قبل

ممنونم

Salma

3 سال قبل

سلام ...ببخشید من یه گل کوچیک تقریبا یه ماهه خریدم ولی هیچ رشدی نداره و احساس میکنم ظعیف تر شده باید چیکار کنم ؟گلدونش خیلی کوچیکه برا همونه ؟

سعید

3 سال قبل

سلام میشه از فضله قناری در خاک استفاده کرد؟

مهرداد

3 سال قبل

بله میشه منتهی خیلی مواظب باشید فضله پرندگان خیلی گرم است .یعنی اینکه میزان ازت بالایی داره و زیاده روی از ان هم باعث سوختگی گیاه میشه.بهترین روش هم ریختن فضله درون آب است.بعد چند روز آب رو صاف کنید و به گیاهان بدید

پویا

3 سال قبل

خیر ،هر نوع کود حیوانی باید پوسیده باشد.

ناشناس

1 سال قبل

میشه توضیح بدین!!! یعنی چی پوسیده باشه؟؟؟؟

داود

3 سال قبل

ایا بجای کود حیوانی میتوان از کمبوست استفاده کرد

مجتبی فلاح

3 سال قبل

بلی

صالح

1 سال قبل

سلام آیا میشه ماسه رو با خاک برگ مخلوط کرد و برای خاک گلدان ها استفاده کرد؟ و اگه میشه درصد هرکدوم چقدر باشه

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام بله ولی ماسه شیرین و شسته شده، درصد هم بستگی به گیاهی داره که میخواید براش استفاده کنید، جهت خرید خاک گلدان استاندارد میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.