تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

پیوند زدن کاکتوس مسئله ای است که توجه بسیاری از دوستداران گلها و گیاهان را به خود جلب می کند. اگر چه پیوند زنی یکی از روشهای تکثیر این گیاه محسوب می شود اما بسیاری از پرورش دهندگان سعی می کنند تا با پیوند زدن انواع مختلف کاکتوس بر روی هم گیاهانی با منظره ای جالب توجه ایجاد کنند.

کاکتوس یکی از قشنگترین گیاهان برای نگهداری در خانه و آپارتمان است که نگهداری از آن خیلی راحت است. برای پیوند زدن کاکتوس روش های متفاوتی وجود دارد. هر کدام از کاکتوس ها رفتار منحصر به فردی دارند. اما میتوان اکثر آنها را به یک شیوه پیوند زد. در این مطلب ساده ترین شیوه ی پیوند کاکتوس را به صورت مرحله ای آورده ایم.

قبل از هرچیز با اصطلاحات پیوند کاکتوس آشنا شوید.

پایه پیوند: کاکتوسی که به عنوان قسمت پایینی و عضو ریشه دار استفاده می شود و وظیفه ی تغذیه بخش بالایی را به عهده دارد. معمولا از کاکتوسهای استوانه ای یا مخروطی برای پایه استفاده می شود.

انواع پایه های مناسب جهت پیوند:
انواع میرتلو (پایه آبی یا نقره ای)
انواع برزو
بیشتر خانواده سرئوس ها
اچینوپسیس
اپونتیا
و پرسیکا

پیوندک کاکتوس : به کاکتوسی که بر روی پایه قرار گرفته و در واقع قسمت رشد کننده گیاه می باشد پیوندک گفته می شود. کاکتوسها را در هر سنی می توان روی هم پیوند زد اما بهتر است که کاکتوسی را که پیوندک را تشکیل می دهد، گیاهی جوان و به سن یک یا دو ساله باشد.

حلقه آوندی: اگر کاکتوسی را برش دهید در وسط برش قسمتی دایره مانند را مشاهده می کنید به نام حلقه آوندی که شاهرگ حیاتی گیاه است. در هنگام پیوند زدن تا حد ممکن باید این حلقه هم در پایه و هم در قلمه در تماس با هم قرار گیرد. دقت داشته باشید که آوند ها در همه ی کاکتوس ها حلقه ای نیستند و در برخی از آنها به صورت دو خط موازی قرار گرفته اند.

چند نکته مهم:
۱- مناسبترین زمان پیوند، اواخر بهار یا تابستان است. (البته بستگی به نوع کاکتوس نیز دارد)
۲- اندازه پایه و پیوندک را متناسب با هم انتخاب کنید.
۳- زمان رشد پایه و پیوندک متناسب با هم باشد. (برخی از کاکتوس ها دو بار در سال رشد می کنند)
۴- کاکتوس پایه سالم بوده و تحمل نگهداشتن پیوندک را در آینده داشته باشد.

وسایل و گیاهان مورد نیاز برای پیوند
۱- کاکتوس سالم و مناسب برای پایه
۲- پیوندک
۳- تیغ یا چاقوی نازک و تیز
۴- انبر یا دستکش برای نگهداشتن کاکتوس
۵- مایع ضد عفونی کننده مانند الکل یا پرمنگنات
۶- کش لاستیکی مرغوب (یا هر چیزی که با آن بتوان به خوبی پیوندک و پایه را روی هم محکم نگهداشت)

آموزش مرحله ای پیوند زدن کاکتوس با عکس :

نحوه پیوند زدن کاکتوس :

اولین مرحله برای پیوند زدن کاکتوس شستشوی ابزار برش مورد استفاده با الکل می باشد. با این کار از آلوده شدن پایه و پیوندک به بیماری های قارچی جلوگیری می شود.
بعد از انتخاب پایه ی سالم کاکتوس را برش افقی دهید و قسمت بالایی گیاه را جدا کنید.

بعضی از گونه های کاکتوس بعد از پیوند زدن شکل غیر عادی پیدا کرده و به پایین خم می شوند. علت آن است که پایه و پیوندک را مناسب هم انتخاب نکرده اند. پس اندازه پایه و محل برش را نسبت به نوع پیوندک انتخاب کرده تا مدتی بعد دچار مشکل نشوید.

پس از اینکه پایه را برش افقی دادید لبه های محل برش را به صورت اریب ببرید این کار به این دلیل انجام می شود که بعد از خشک شدن و چروکیده شدن سطح برش، پیوندک از پایه جدا نشود.

اگر بعد از برش اریب لبه ها سطح مقطع پایه از پیوندک کمتر شد لایه نازکی از روی پایه ببرید.بعد از برش پایه دوباره ابزار برش را ضدعفونی کرده و پیوندک را برش افقی دهید. دقت کنید سطح مقطع پایه و پیوندک متناسب باشد.

پیوندک را بر روی پایه قرار داده و با دستکش مناسب و یا انبر کمی آنرا بر روی پایه فشار داده و بلغزانید تا هوای محبوس شده بین آنها خارج شود. دقت کنید که حلقه های آوندی روی هم قرار بگیرند.دستمال کاغذی یا فوم های پارچه هایی را برش بزنید و بر روی یک تکه نوار چسب بچسبانید.

طول نوار چسب باید به اندازه ای باشد که وقتی نوار بر روی پیوندک قرار گرفت دو سر چسب به گلدان محکم شوند.اینکار را میتوان با هر نوع نوار چسب و یا حتی با کش های انعطاف پذیر انجام داد. فقط دقت کنید که پایه و پیوندک درست در جای خودشان واقع شوند و تکان نخورند.

گیاه پیوند زده شده را چند روزی در سایه و محل نسبتا خنک (۲۰ تا ۲۵ درجه) قرار دهید و پس از اطمینان از موفقیت آمیز بودن پیوند آنرا به تدریج به محل مورد نظرتان منتقل کنید.نگهدارنده ی پیوند را به مدت یک هفته یا بیشتر جدا نکنید تا پیوند به خوبی برقرار شده و با مشکل رو به رو نشود.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور