تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

کلومنه آ (ماهی طلایی) یکی از بهترین و زیباترین گیاهانی است که شما می توانید به عنوان سبد آویز از آن استفاده کنید. علت نامگذاری ماهی طلایی به خاطر گل های این گیاه است که به رنگ های قرمز و نارنجی و ماهی شکل هستند. این گیاه به علت نگهداری ساده و عمر نسبتا طولانی یک گیاه زینتی بسیار محبوبی می باشد که تقریبا به مدت ۱۰ سال ظاهر زیبای خود را حفظ می کند.

نام فارسی:کلومنه آ
خاستگاهجنوب و مرکز آمریکا
نام انگلیسی:GOLDFISH PLANT
نام علمی:COLUMNEA GLORIOSA
خانواده:GESNERIACEAE – ژسنریاسه
نامهای دیگر:Superba، گیاه ماهی طلایی

مشخصات:

کلومنه آ شامل ۲۰۰ گونه متفاوت می باشد که همه آنها به صورت درختچه های گل دار می باشند و بومی آمریکا و کارائیب هستند. این گیاه در طبیعت بر روی تنه درختان زندگی میکند و بین ۴۵ تا ۱۲۰ سانتیمتر ارتفاع دارد و بین ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر گستردگی دارد. دارای شاخه های بلند، افتاده و ظریف هستند، برگ ها نسبتا کوچک و پرزدار و متقابل می باشند و به رنگ بنفش و سبز هستند. گل ها به رنگ قرمز و نارنجی و ظاهری شبیه به ماهی قرمز دارند.

شرایط نگهداری و پرورش کلومنه آ:

خاک: خاک پیت سبک و غنی با ph حدود ۶ بهتر است خاک خنثی و یا اسیدی باشد. برای رشد بهتر خاک باید مرطوب و خوب زهکشی شده باشد.

آبیاری: سطح بستر کاشت در بین دو آبیاری تا حدودی می‌بایست رطوبت خود را از دست بدهد و سپس گیاه را آبیاری کرد و البته هرگز نباید اجازه داد که بستر کاشت خشک شود.

دما: دمای بین ۱۸ تا ۲۴ دمایی مناسب است.

نور: به نور زیاد نیاز دارد اما نباید نور آفتاب به شکل مستقیم بر روی آن بتابد زیرا موجب ظهور لکه های سوخته بر روی برگها و گلها می‌شود. نور کم محیط نیز موجب عدم ظهور گلها، ریزش غنچه های تشکیل شده، کاهش رنگ برگسار، نازک شدن برگها و افزایش فاصله برگها بر روی ساقه خواهد شد.

رطوبت: به رطوبت زیاد احتیاج دارد و بهترین رطوبت برای آن بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است. رطوبت در گل‌دهی این گیاه بسیار تاثیر دارد به هیچ وجه غبار پاشی برای این گیاه انجام ندهید و حتی موقع آبیاری دقت کنید که آب بر روی برگهای گیاه نریزد فقط ظرف آب کنار آن بگذارید تا رطوبتش را تامین کند. در جای گرم و مرطوب از این گیاه نگهداری کنید.

کوددهی:

در تمام فصول بهتر است کوددهی انجام شود. با شروع بهار و پس از اتمام گلدهی با کودهای رشد تغذیه شود و با ورود تابستان با کودهای فسفر بالا و ازت کم تغذیه کنید تا دوباره گل بدهد، پاییز با کودهای با پتاس بالا بدهید تا هم به سرما مقاوم تر شود و هم برای گلدهی بهار آماده شود. وقتی مشاهده کردید که برگها کوچک مانده است یعنی تغذیه کم هست و باید با کود کامل تغذیه شود. در فصل بهار شاخ و برگ خشک و اضافی را هرس کنید.

تکثیر:

برای تکثیر این گیاه می‌توانید به روش قلمه ساقه عمل کنید. در بهار و یا تابستان چند شاخه که جوانه ندارند را انتخاب کنید و به طول ۷ تا ۱۰ سانتیمتر ببرید. قلمه های جدید را در یک منطقه روشن، گرم و مرطوب بکارید تا رشد کنند. گیاهان جدید تا تابستان سال آینده گل نمی دهند.

آفت ها و بیماری ها:

در مورد این گیاه بهتر است مراقب کنه های عنکبوتی، شپشکها و شته ها باشید. اگر روی برگ های این گیاه لکه هایی قهوه ای مشاهده کردید به این علت است که برگ های آنها مرطوب بوده است. بهتر است که برگ های آن خشک نگه داشته شود.


نویسنده مطلب ف زلفی پور