پپرومیا

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا

در این مطلب خواهید خواند

پپرومیا کاپراتا (پپرومیا چروک) با نام علمی “Peperomia coperata” گیاهی بسیار لوکس و مینیاتوری از خانواده فلفل ها می باشد. این جنس دارای بیش از ۱۰۰۰ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز با برگ های بسیار زیبا که معمولا بالا رونده هستند. زیستگاه اصلی این گیاه آمریکای جنوبی (برزیل)، آفریقای جنوبی و به صورت کلی مناطق گرمسیری است. این گیاه زینتی دارای ساقه های کوتاه و برگ های قلبی شکل به رنگ های سبز، قرمز و .. است که از قسمت مرکزی گیاه بیرون می آیند. گل های آن سفید رنگ و به شکل گل آذین سنبله است و طول آن ها ۱۲ تا ۱۵ سانتی متر می رسد و از اوایل فصل بهار تا اواخر پاییز نمایان می شوند. ارتفاع پپرومیا تقریبا به ۸ تا ۲۵ سانتی متر و گسترش آن به ۱۲ تا ۱۵ سانتی متر می رسد. پپرومیا کاپراتا به خاطر برگ های مینیاتوری و شیک خود و از همه مهمتر نگهداری راحت، گیاه بسیار مناسب برای منزل یا میز کار است که یک نمای پفکی و بافت نرمی به محیط اطراف می بخشد خصوصا اگر رنگ سبز پپرومیا در گلدان سیاه سفالی کاشته شود بسیار دلنواز است. جهت خرید بذر گل و گیاهان زینتی به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

انواع گل پپرومیا کاپراتا:

گونه های مختلف گیاه پپرومیا کاپراتا عبارت است از :

” Emerald cultivar” که دارای جثه کوچک و جمع و جوری می باشد.

“Variegata” که دارای برگ هایی به رنگ سبز و سفید است.

“Burgundy” که دارای برگ های سبز مایل به قرمز است.

“Rosso” با شاخ و برگ های صاف و براق می ‎باشد.

پرورش همه انواع این گیاهان بسیار آسان و بدون هیچ گونه دردسری است و تنها چیزی که واقعا باعث آزار رسیدن به این گیاهان می ‎شود، مرطوب بودن بیش از حد خاک آن ها است .

همچنین بخوانید: گیاهان آپارتمانی و زینتی و نحوه پرورش آن

گل پپرومیا

شرایط نگهداری گل پپرومیا کاپراتا:

آبیاری: مهمترین قسمت در نگهداری این گل فقط آبیاری است که با در نظر گرفتن آن دیگر خیالتان راحت است خاک این گل نه باید همیشه خیس باشد و نه اجازه دهید خاکش خشک شود. هنگامی که خاک خشک شد آن را از زیر گلدانی مثل بنفشه آفریقایی آبیاری کنید

نور : این گیاه نیازمند نور کم و غیر مستقیم است و در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید آسیب می ‎بیند و بهتر است این گیاه را در کنار پنجره های پوشیده شده با پرده و یا پنجره های رو به شمال و یا شرق نگهداری کنید و همچنین این گیاهان در زیر نور چراغ های فلورسنت نیز به رشد خود ادامه خواهند داد. برای اطلاعات بیشتر مقاله انواع نور مصنوعی برای رشد گیاهان را مطالعه نمایید.

رطوبت:این گل به رطوبت بالا  نیازمند است البته این گل  بومی برزیل است ولی معلوم نیست که آیا بومی جنگل آمازون است یا خیر ولی چیزی که معلوم است کشور برزیل است که یک کشور با آب و هوای استوایی است!! ولی علی الحساب، یک سینی را  پر از آب کرده و گلدان  را درون آن قرار دهید.

خاک : در ادامه بحث آبیاری گفته شد که به آبیاری زیاد حساس است. بله حساس است ولی با زهکشی مناسب می توان این مشکل را حل کرد بهترین خاک ترکیب پیت ماس و پرلیت زیاد و یا خاکبرگ می باشد. برای خرید خاک مناسب به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

دما:بهترین دما بین محدوده ی ۱۸ الی ۲۵ می باشد کلا گیاهان گرمای بیشتر از حد را با رطوبت بیشتر از حد تحمل می کنند.

تغذیه:کود دهی به این گیاه باید به صورت ماهانه و در طول فصول بهار و تابستان انجام شود . کود مایع و یا محلول شده در آب برای این گیاه بسیار مناسب می باشد .

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی

خرید انواع کود

برای داشتن گیاهان سالم و محصولات پربار باید بطور مرتب کوددهی صورت پذیرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید.

خرید انواع کود

برای داشتن گیاهان سالم و محصولات پربار باید بطور مرتب کوددهی صورت پذیرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید.

تکثیر گل پپرومیا:

برای تکثیر این گیاه مخصوصا نوع کوچک آن ، بهتر است برگها را با دمبرگ، از اواسط بهار تا اواسط تابستان جدا کنید و دمبرگ را با حفظ حدود ۵/۲تا ۳ سانتیمتر از طول آن با یک چاقوی تیز ببرید.سپس برگها را در یک ظرف مسطح حاوی کمپوست بذر و قلمه فرو کنید و بعد از آن یک آبیاری سبک انجام دهید. پهنک برگ باید با خاک تماس داشته باشد اما به زیر خاک فرو نرود. قلمه های برگی پپرومیا را در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و در نور مناسب نگاه دارید. برگهای پژمرده و فاسد، باید بلافاصله خارج شوند. ریشه دهی تا دو ماه طول خواهد کشید و گیاه جدید در محل اتصال برگ به دمبرگ به وجود می آید. زمانی که گیاه به اندازه ۳ تا ۵ سانتیمتر رشد کرد آن را بیرون آورده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله آموزش قلمه زدن گیاهان رو مطالعه نمایید.

تعویض گلدان گل پپرومیا:

این کار تنها در مواقعی که گیاه نیازمند گلدان بزرگتری باشد باید انجام شود. از قرار دادن گیاه در گلدان های خیلی بزرگ خودداری کنید زیرا گلدان های بزرگ رطوبت را برای مدت طولانی تری در خود نگه می دارند . همچنین لازم است از گلدان هایی که دارای سوراخ زهکشی در انتها خود هستند استفاده کنید و در صورتی که می خواهید از گلدان های بدون زهکشی استفاده کنید بهتر است در انتهای گلدان مقداری سنگ های ریز رودخانه ای بریزد تا ریشه گیاه از آب اضافی در امان باشد.

همچنین بخوانید: چطور گیاهان را با محیط بیرون و فضای باز سازگار کنیم؟

جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال

شوکه شدن گیاه مشکلی رایج و غیرقابل اجتناب است که برای حرفه ای ها نیز رخ می دهد. در اینجا راهکارهای جلوگیری از شوکه شدن گیاهان را یاد می‌گیرید.رای خرید خاک مناسب کلیک کنید.

جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال

شوکه شدن گیاه مشکلی رایج و غیرقابل اجتناب است که برای حرفه ای ها نیز رخ می دهد. در اینجا راهکارهای جلوگیری از شوکه شدن گیاهان را یاد می‌گیرید.

بیماری ها و درمان:

برگ ها رنگ پریده و رشد متوقف شده استگیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یک بار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید. برای خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

رنگ برگ ها زرد و سطح زیرین آن ها مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است، گیاه را هر دو هفته یک بار با سم کنه کش سم پاشی نمایید، غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل آن است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، با سم قارچ کش گیاه را سم پاشی و گلدان را به محل گرم تری منتقل نموده، غبار پاشی را تا رفع علائم متوقف و آبیاری را کاهش دهید. برای خرید قارچ کش کلیک کنید.

به نظر می رسد برگ ها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمایید، آبیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید، آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم می شوند:به گیاه زیاد آب داده اید! اجازه دهید بین دو آبیاری خاک خشک شود. شاید هم گیاه تشنه است و هوا خشک است، فورا آبیاری نمایید، بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، گلدان را به محل خنک تری منتقل کنید..

برگ ها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند: شدت نور زیاد است، گلدان را به محل کم نور تر منتقل کنید.

نقاط زنگ مانند روی برگ ها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید، با غبار پاشی و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگ ها را تمیز نمایید.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود سپس با میزان کمتری آبیاری را شروع کنید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله مرگ گیاهان آپارتمانی و علت پژمرده شدن گیاهان را نیز مطالعه نمایید.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.