نازبو
آموزش و مقالات

چند نکته مفید برای مراقبت از درختان

میزان آبی که یک درخت نیاز دارد به عوامل زیادی از جمله سن، گونه درخت، زمان سال، آب و هوا و نوع خاک بستگی دارد. به طور معمول درختان تازه کاشته شده و جوان به آبیاری بیشتری نسبت به درختان قدیمی نیاز دارند. اما در طول دوره های طولانی خشکسالی همه درختان باید از آبیاری کافی بهره مند شوند. در طول دوره خشکسالی هدف این است که برای به حداکثر رساندن رشد درختان جوان و حفظ سلامتی درختان قدیمی آب کافی ارائه شود. توصیه می کنیم مقاله تکنیک های باغبانی برای آب و هوای خشک را نیز مطالعه بفرمایید.

آبیاری درختان تازه کاشته شده

برای چند ماه اول پس از کاشت، بیشتر ریشه های درخت هنوز درون توپ اصلی ریشه قرار دارند و ریشه ها از این منطقه شروع به رشد می کنند. توپ ریشه و خاک اطراف باید به طور مساوی مرطوب نگه داشته شود تا رشد ریشه ای سالم را داشته باشد. بعد از چند ماه منطقه آبیاری را گسترش دهید تا تمام منطقه زیر سایبان را پوشش دهد. این کار را می توان برای دو یا چند فصل رشد درختان در نظر گرفت تا زمانی که ریشه ها به خوبی رشد کنند و فراتر از محل کاشت روند. این امر برای فراهم کردن رطوبت مکمل در سال های اولیه، در صورتی که طبیعت به طور منظم بارندگی را تامین نکند، حیاتی است. درختان جدید ممکن است به آبیاری بیش از سه بار در هفته نیاز داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که توپ ریشه خشک نمی شود.

آبیاری درختان قدیمی

این یک تصور غلط رایج است که ریشه های درخت یک تصویر آینه ای از سایبان آن در زمین است. در حقیقت ریشه های یک درخت قدیمی معمولا فراتر از لبه سایبان آن می روند. اگرچه برخی از ریشه های محکم ممکن است به عمق خاک برسد اما بیشتر ریشه های درخت در عمق 30 تا 45 سانتی متری از زمین متمرکز می شوند. هنگامی که درختان قدیمی را آبیاری می کنید کل منطقه زیر سایبان درخت و چند متر فراتر از خط سایبان را به طور عمیق آبیاری کنید. در حالت ایده آل شما باید هربار که آبیاری می کنید خاک را تا عمق 25 سانتی متر مرطوب نمایید. برای جلوگیری از پوسیدگی آب را به طور مستقیم در اطراف تنه وارد نکنید.

چگونه بفهمیم که زمان آبیاری است؟

ساده ترین را برای بررسی رطوبت خاک این است که یک پیچ گوشتی بلند داشته باشید و آن را در خاک فرو کنید. پیچ گوشتی به آسانی وارد خاک مرطوب می شود اما به سختی وارد خاک خشک می شود. اگر نمی توانید حداقل 15 سانتی متر آن را داخل خاک فرو کنید وقت آن است که آبیاری کنید. این تکنیک در خاک های رسی و لومی بهتر عمل می کند. همچنین بخوانید» آبیاری درختان در فصل زمستان نحوه آبیاری آبیاری از طریق آبپاش ها راحت ترین راه برای پوشش اراضی وسیع هستند اما این روش نا کارآمد است زیرا نیمی از آب سریع تبخیر می شود. درختان با روش های آبیاری که آب را به آرامی روی سطح خاک می‌ریزد، بهتر عمل می کنند. از این طریق ممکن است چند ساعت طول بکشد تا یک درخت بالغ به درستی آبیاری شود. شلنگ های خیس کننده یک روش کارآمد برای آبیاری درختان هستند زیرا آن ها پر از منفذ هستند و آب را به آرامی آزاد می کنند. دور تا دور یک درخت را با یک شلنگ پر منفذ به مدت یک ساعت یا بیشتر محصور کنید تا زمانی که آب تا حدود 15 تا 20 سانتی متر به داخل خاک نفوذ کند برای اطمینان می توانید با پیچ گوشتی امتحان کنید. یک تنظیم کننده فشار باعث بهبود کارایی و طول عمر شلنگ های منفذدار می شود. در صورت امکان برای حفظ آب از آبیاری در گرمترین ساعات روز از 10 صبح تا 6 بعدازظهر اجتناب کنید. بیشتر بخوانید» انواع آبیاری و روش های جدید آبیاری در جهان

نکاتی برای کاهش استرس درختان در طول خشکسالی

 از حفاری کردن در زیر و اطراف درختان خودداری کنید تا ریشه ها به هم نریزند.  هرس های سنگین را انجام ندهید. اما خوب است که شاخه های شکسته، مرده، آفت زده یا بیمار را از بین ببرید. مراقب آفات، بیماری های حشره ای و علف های هرز باشید چون درختان استرس زده نسبت به حمله آسیب پذیر تر هستند. علف های هرزی که در زیر درختان رشد می کنند بسیاری از آب مورد نیاز شما را از بین می برند و مانع از رسیدن آب به ریشه های درختان می شود. استفاده از مالچ های آلی مانند پوست خرد شده درخت یا کاه چوب کاج به حفظ رطوبت کمک می کند و از رشد علف های هرز جلوگیری می کند. از کودهای شیمیایی با نیتروژن بالا در زیر درختان خودداری کنید. به عنوان یک قاعده درختان استرس زده نباید کوددهی شوند. زمانی که منابع آب محدود می شوند درختان به طور طبیعی رشد خود را آهسته می کنند. استفاده از کود شیمیایی موجب افزایش سرعت رشد می شود که باعث می شود درخت به آب بیشتری نیاز داشته باشد. همچنین نمک موجود در بسیاری از کودها می تواند به ریشه های درختان در طول خشکسالی آسیب برساند. توصیه می کنیم مقاله روش هایی برای صرفه جویی آب در باغبانی را نیز از دست ندهید.

دیدگاه شما

محمد

2 سال قبل

عالی بود. متشکر. میشه راجع به سوپرجاذب ها در ابیاری هم توضیح بدین؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

باسلام لطفا مطالب زیر رو مطالعه کنید : سوپر جاذب ها و آشنایی با آن پرلیت کشاورزی و آشنایی با آن جهت خرید هم میتونین لینک های زیر رو دنبال کنید : آب بان پلیمر سوپر جاذب پرلیت نازبو

صفوی

3 سال قبل

باسلام اقای محترم بهتر نبود ادرس وتلفن خودرا می نوشتی تا راحت شما را پیدا کنیم

ناشناس

2 سال قبل

عالی بود خیلی خوب بود

نازبو - یاوری

3 سال قبل

سلام و عرض ادب آدرس و تلفن داخل فوتر(قسمت پایینی سایت) وجود داره

علیرضا

3 سال قبل

با تشکر از توضیحات خوب و جامع شما