ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول
29 اردیبهشت 1397
بدون نظر

فواید پیت ماس و کاربرد آن

پیت ماس در واقع لاشه نوعی خزه است که آن را خزه تورب، خزه پوده زار و به انگلیسی اسفاگنم ( Sphagnum) مینامند.  این گیاه جزو گیاهان ابتدایی بوده  متعلق به خانواده بریفایت ها (Bryophytes) می باشد. خزه تورب بدون بذر و گل بوده و از طریق هاگ تولید مثل میکند. علت ناگذاری آن رویش این گیاه در خاک های تورب دار که در واقع همان ذغال سنگ نارس است می باشد.

این خزه ها در محیط های مرطوب و سایه ای رشد می کنند و وقتی که خزه ها شروع به تجزیه کنند، این زمین های مرطوب به بوته های پیت ماس تبدیل میگردند. شرایط مرطوب، سرد و اکسیژن بدین معنی است که حضور باکتری ها کاهش می یابد و رشد گیاه بیشتر از میزان تجزیه آن است.

آن میزان از برداشت که از سطح زمین ها باشد و حاوی خزه های تازه تر است ماس تورب (Sphagnum Moss) و آن میزان که از سطوح زیرین برداشت میشود پیت ماس (Peat Moss) نامیده میشود.

بیشترین میزان این خزه در روسه و پس از آن کانادا قرار دارد. کشورهایی مانند فنلاند، سوئد، ایرلند و آلمان همچنین شرایط ایده آل آب و هوایی را برای بوته ها دارا هستند.

پیت ماس اولین و مهمترین عامل تهویه خاک است و برای بهبود هوادهی  و تهویه زمین آسیب دیده و اصلاح خاک فشرده مصرف بسیار دارد. افزایش ظرفیت نگهداری آب و پیوند بین مواد غذایی و آب برای کمک به ریشه در جذب رطوبت و مواد غذایی از دیگر مزایای آن  است.

پیت ماس نه تنها حاوی مواد متخلخل و فیبری است، بلکه حاوی مقادیری از ویتامین ها، پلی فنل ها و اسید هومیک است.  pH  آن کمی اسیدی و ظرفیت نگهداری رطوبت آن بسیار بالا است، البته مواد مغذی از ان به اندازه یک کود کامل نیست.

این محصول را در فروشگاه نازبو تهیه کنید

قیمت خاک پیت ماس

 

pH کمی اسیدی: این عامل موجب افزایش ظرفیت بافری خاک، جلوگیری از شسته شدن مواد مغذی کود می شود. همچنین بدان معنی است که برای طیف گسترده ای از گیاهان اسید دوست ایده آل می باشد.

بهبود تخلخل خاک: پیت ماس سبب بهبود تنفس و هوادهی خاک میگردد و ساختار خاک های رسی و فشرده را بهبود میبخشد. همچنین با توجه به سرعت تجزیه کند پیت ماس، ماندگاری آن نسبتا بالاست.

حفظ رطوبت:‌ سبب افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت در خاک های ماسه ای و شنی، افزایش میزان جذب و افزایش قابلیت بیولوژیکی مواد مغذی می شود.

میتواند به خاک گلدان اضافه شود: از آنجایی که پیت ماست یک تهویه کننده مناسب برای خاک است به افزایش عمر خاک گلدان و بهبود وضعیت گیاه کمک میکند.

یک محیط کشت استریل است: پیت ماس بدون علف هرز و عوامل بیماری زا است. ای ویژگی ها سبب جلوگیری از بیماری هایی میگردد که ممکن است ریشه را بپوسانند و آن را به عنوان یک عامل ایده آل در کشت هیدروپونیک و گلدان ها مطرح می سازد.

محصولی است ارگانیک: برای پرورش نهال و کشت بذر در کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک استفاده می شود.

روابط مواد مغذی ها را افزایش می دهد: این عامل به نام ظرفیت تبادل کاتیون (CEC) شناخته می شود به این معنی که مواد مغذی در خاک آزاد می شوند و از طریق ریشه ها در دسترس گیاه قرار میگیرند.

به بهبود کمپوست کمک میکند: چه چیزی پیت موس را منحصر بفرد میکند؟ پیت ماس برای تجزیه زمان بیشتری میگیرد و دلیل آن توانایی تجزیه آن بدون نیاز به اکسیژن است. اینکه پیت ماس در شرایط مرطوب فاسد نمیشود آن را عاملی مناسب برای قرار گرفتن در کمپوست تبدیل میکند و سبب میشود مواد مغذی کمپوست در دراز مدت و به آرامی آزاد شوند.

تمام این خصوصیات جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد که به نوبه خود یک گیاه قوی و سالم را پرورش داده  که گل و میوه ای با کیفیت خوب تولید می کند.

در دنیای امروزی که خاک های ما از طریق استفاده بیش از حد و فرسایش از بین رفته اند، برخی از خاک ها بطور طبیعی بارور و حاصلخیز نیستند و نظر به اینکه بسیاری از مردم در محیط های شهری زندگی می کنند که در آن به باغبانی شهری نیاز دارند، استفاده از کمپوست و برخی از زیر مجموعه های آن نظیر پیت ماس برای داشتن گیاهانی سالم و با نشاط ضروری است.

این محصول را در فروشگاه نازبو تهیه کنید

 


نویسنده مطلب سعید برهانی