اطلاعیه: خرید بالای 4۰۰هزار تومان رایگان ارسال می‌گردد. یک درصد از درآمد های نازبو صرف کمک به محیط زیست می شود. خرید از نازبو به منزله قبول قوانین سایت است. نازبو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. ارسال پستی سفارشات به تمامی نقاط کشور

کوکوپیت

کوکوپیت بستری مناسب برای نهال

کوکوپیت Cocopeat) از الیاف نارگیل فشرده شده تهیه میشود و به شکل مکعبهای فشرده ، قالب های کوچک ، تخته ای و یا صفحات گرد وارد میشود .جهت استفاده بایستی آنها را باز کرده در معرض هوا قرار داد و به آن آب اضافه کرد . با اینکار 1 کیلوگرم کوکوپیت خشک به تقریبا 15 لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل میشود. کوکوپیت اغلب از کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند سریلانکا، هندوستان و … وارد کشور میشود.

Trichodema نوعی قارچ است که به طور طبیعی در کوکوپیت موجود است و در همزیستی با ریشه گیاه آن را از قارچ های بیماری زا مانند Pythium محافظت میکند. این خصوصیت در کوکوپیتهای استرلیزه شده وجود ندارد. کوکوپیت به عنوان یک افزودنی به خاک بکاربرده میشود و با توجه به کمبود مواذ مغذی در ترکیب آن معمولا تنها افزودنی برای رشد گیاه نیست. وقتی گیاه در کوکوپیت پرورش داده میشود بسته به نوع گیاه بایستی از مواد مغذی دیگری نیز استفاده کرد.

برای خرید کوکوپیت نازبو می توانید به این لینک مراجعه کنید.

کوکوپیت

بعضی از کوکوپیتها به خوبی تجزیه نمیشوند و شروع به مصرف کردن نیتروژن موجود میکنند و در صورت کم بودن، برای مصرف نیتروژن با گیاه رقابت میکند. کوکوپیتهای نامرغوب شامل مقادیر زیادی EC ( نمک ) می باشند که قبل از مصرف باید شسته شوند. قالبهای کوکوپیت بر اساس نوع و درصد الیاف و میزان باز شدن پس از جذب آب درجه بندی میشوند.

به دلیل خواص فیزیکی خاص کوکوپیت در کشتهای هیدروپونیک به وفور از این ماده استفاده میشود. ترکیب رایج برای استفاده در بستر گیاهان خانگی و زینتی معمولا نسبت ۵۰ درصد کوکوپیت + ۴۰ درصد پیت ماس + ۱۰ درصد پرلیت است. امروز در “نازبو” قصد داریم شما را با بخشی از فواید کوکوپیت آشنا کنیم.

برخی از موارد مصرف کوکوپیت:

_ هم اکنون کوکوپیت بعنوان محیط کشتی برای خزانه های نهال و نشاء، در گیاهان گلدانی، در عملیات طراحی باغ، تولید گلها، سبزیجات، درختها و درختچه ها به روش هیدروپونیک، در پرورش قارچ بعنوان لایه پوششی و در صنایع تولید کمپوست استفاده میشود.
_ به عنوان جایگزین کودگیاهی .
_ به عنوان خاک مرغوب برای گلدان (قابل ترکیب با شن و کود گیاهی ).
_ برای رشد گیاه قارچ لازم و حیاتی است .
_ چون کوکوپیت، یک جذب کننده خوب و قوی است میتوان از کوکوپیت خشک برای جذب روغن در زمین های لغزنده استفاده کرد .
_ به عنوان بستر در محل های نگهداری حیوانات برای جذب فضولات حیوانی جهت تمیز ماندن اینگونه محیط ها .

کوکوپیت، اسیدی است و PH آن بین 5.5 تا 6.5 است .این PH برای برخی از گیاهان بالاست ولی اکثر گیاهان معروف از جمله توت فرنگی و گلهای شاخه بریده بسیار مناسب می باشد . کوکوپیت بسیار آب دوست است و می تواند آب را جذب کرد حتی وقتی کاملا خشک است .

کوکوپیت

مزایای استفاده از کوکوپیت :

۱- تخلخل هوایی عالی:
الیاف نارگیل حتی زمانیکه از آب اشباع شده باشد تخلخل هوایی بسیار خوبی را دارا بوده و با کاربرد صحیح موجب افزایش رویش بذر, ریشه، گل و میوه در گیاهان می شود. این نتایج در بخش صیفی بخصوص گوجه فرنگی و نیزدر بخش تولید گلهای شاخه بریده بخصوص گل رز و گل لیلیوم و در بخش کاشت بذر درخت و درختچه قابل توجه بوده است.

۲- ظرفیت نگهداری بسیار خوب آب:
ظرفیت نگهداری آب در هر قالب کوکوپیت فشرده ۷ تا ۱۰ لیتر آب بوده و رطوبت را بیشتر از پیت موس به خود جذب و گیاه به سرعت رشد می کند و کیفیت گیاه را بخصوص در شرایط آب و هوایی خشک تا زمان فروش حفظ می نماید.

۳- آبیاری بهینه:
کوکوپیت بر خلاف پیت ماس رطوبت را حتی از یک هوای خشک جذب میکند این سهولت خیس شدن و خصوصیت زهکشی سریع الیاف نارگیل بدان معنی است که الیاف نارگیل نیازی به آبیاری مکرر و در فواصل کوتاه ندارد . این امر منجر به کاهش مصرف کود و هزینه کمتر آبیاری میگردد.

۴- کاهش زمان جوانه زنی (Germination) و رشد سریع ریشه:
کیفیت ذاتی الیاف نارگیل, در دسترس بودن آب و هوای بهینه برای ریشه دارنمودن سریع و تکثیر ایده آل گیاه می باشد. در بسیاری از موارد این امر منجر به سرعت بیشتر ریشه دارشدن قلمه ها در طول سال و نیز استفاده بهینه از فضای گلخانه و تجهیزات می گردد.

۵- فاقد علف هرز و هرگونه بیماریهای ناشی از خاک:
کوکوپیت به دلیل آنکه الیاف نارگیل (Coir ) بالاتر از سطح زمین رشد می کند ، هیچگونه بذور علف هرز و بیماریهای ناشی از خاک را به همراه ندارد.

۶- ماندگاری کوکوپیت:
کوکوپیت برخلاف تمامی رقبایش, دیرتر از بین میرود و به علت دارا بودن ماده چوبی (Lignin) به مقدار ۴۵% این اطمینان را به وجود می آورد که در محیط های کشت به خوبی به مدت زمان طولانی باقی بماند.
الیاف کوکوپیت، در خاک به مدت ۵ – ۴ سال باقی مانده و از تراکم و فشردگی ذرات خاک جلوگیری کرده و محل مناسبی را برای رشد و توسعه ریشه فراهم می نماید.

۷- محدوده PH ایده آل:
کوکوپیت، دارای PH ایده آل بین ۵/۶ تا ۶/۵ بوده و به خنثی نمودنPH خاک های قلیایی کمک می کند و موجب جذب مناسب مواد غذایی به ریشه خواهد شد.

۸- جایگزین مناسب:
بهترین جایگزین مناسب برای پیت ماس , پشم سنگ , ورمیکو لیت , پرلیت , سنگ خلل و فرج دار (Pumice) , خاک رس منبسط شده میباشد.

کوکوپیت

نحوه استفاده از کوکوپیت:

هر قالب کوکوپیت را در ظرفی محتوی ۱۰-۸ لیتر آب (جهت غنی تر نمودن کوکوپیت میتوان همراه آب مواد غذایی نیز اضافه نمود.) قرار داده و پس از جدا شدن الیاف از هم به صورت خالص یا به همراه پرلیت مورد استفاده قرار میگیرد. حجم حاصل از باز شدن الیاف هر قالب تا ۵۰ – ۶۰ لیتر خواهد شد.

مهم ترین خواص کوکوپیت:

_ توانایی نگهداری آب بالا: کوکوپیت، در مقایسه با پیت ماس نیاز به آبیاری کمتری (تا۶۵%) دارد. کوکوپیت نسبت به پیت ماس آب بیشتری نگهداری می کند.

_ توانایی دوباره خیس شدن و خصوصیت زهکشی سریع کوکوپیت، باعث کاهش از دست رفتن نوترینت ها از طریق آبشویی می شود.

_ pH کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدی است و بنابراین برای گیاهان بسیار مناسب است.

_ کوکوپیت، طبیعی ترین تهویه کننده خاک است و از سخت شدن خاک جلوگیری میکند و تخلخل خاک را افزایش می دهد.

_ کوکوپیت، به رشد باکتری، قارچ و علف هرز مقاوم است و درواقع بدون پاتوژن است.

_ مقدار بالای لیگنین در آن توسعه میکروارگانیسم های مطلوب را تشویق می کند.

_ کوکوپیت را می تواند بعنوان یک محیط کشت بدون خاک در هیدروپونیک مورد استفاده قرار بگیرد.

_ کوکوپیت، کاملا آلی است. هیچ گونه تاثیر نامطلوبی بر محیط زیست ندارد.

_ از لحاظ فیزیکی مقاوم است و به کندی تجزیه می شود و فقط وقتی ۱۰ ساله است شروع به تجزیه شدن می کند

 

محصولات فروشگاه

16 پاسخ

 1. ممنون از مطالب مفید و آموزنده تون .
  چجوری میتونیم تو کوچیک رو تهیه کنیم

 2. سلام. مطالبتون خیلی عالی بود. میخواستم بدونم از الیاف مویی شکل نارگیل میشه توی خونه کوکوپیت درست کنیم؟ اکه میشه لطفا توضیح بدید… ممنون از راهنماییتون…

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   بله ولی خوب مقدار این الیاف باید زیاد باشه، چون استریل میشه و بصورت قالبی پرس میشه، ولی در اصل کوکوپیت از الیاف نارگیله اما در ایران اگه تولید بشه معمولا با لیف درخت خرما تولید میشه جهت خرید کوکودپیت استاندارد میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 3. سلام آیاازاین کودمیشه برای درختان میوه هایی مثل انارو گوجه سبزاستفاده کرد؟

   1. سلام، خیلی ممنون از مطالب خوبتون
    سوال من اینه که در باغ گلها به هنگام خرید خاک آماده برای کاشت و‌ تعویض گلدان کوکوپیت به همراه پرلیت فروختند که تا حدی به نظرم قیمت زیادی هم گرفتند و من خوشحال بودن که خاک آماده و کامل و درجه یکی خریدم در حالیکه بعدا تحقیق کردم و‌متوجه شدم این خاک جذب رطوبت بالایی داره و به صورت ترکیبی با خاکهای دیگه استفاده میشه! سوالم اینه که الان کاج مطبق و لیندا رو کامل با این خاک کاشتم و ممکنه گیاه آسیب ببینه؟؟؟ نیازی هست خاک رو تغییر بدم و اصلاح کنم؟؟؟ الان که تازه عوض کردم گلدونو و گیاه تو شک هست بکنم این کارو یا دیرتر؟؟
    سپاس فراوان

    1. سلام پدرام عزیز
     بهتره به مقداری با پیتماس، خاک برگ، ماسه و ورمی مخلوط بشه.

 4. سلام
  برای درست کردن یه گلدان مناسب خیار اگه لطف کنید بگید چه نوع خاک و چه نوع کود و هر کدوم به چه مقدار
  و همچنین هر چند یک بار باید کود اضافه کنیم .

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   جهت خرید خاک میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید. کوددهی هم بسته به مرحله رشد گیاه متفاته ولی معمولا هر سه هفته یکبار با دوز مناسب، مناسبه

 5. سلام ممنون ازمطالب خوبتان خیلی خوب وعالی میخواهم بپرسم آیامیشه پوست تخم مرغ جایگزین کردبازهم ممنون

  1. سلام
   خیر کاربرد هر کدام متفاوته، پوست تخم مرغ بیشتر فایده تغذیه ای داره برای رشد گیاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.