نازبو
آموزش و مقالات

پیت ماس چیست ؟

19 شهریور 1396
29

پیت ماس چیست؟

پیت ماس مواد فیبری مرده هستند و زمانی تشکیل میشوند که خزه یا ماس ( moss ) و موجودات زنده دیگر مرده و در باتلاق های توربی طی چند هزار سال تجزیه می شوند. در واقع معنی لغوی عبارت پیت ماس، خزه تورب است. پیت ماس در واقع لاشه نوعی خزه است که آن را خزه تورب، خزه پوده زار و به انگلیسی اسفاگنم ( Sphagnum) می نامند.  این گیاه جزو گیاهان ابتدایی بوده  متعلق به خانواده بریفایت ها (Bryophytes) می باشد. خزه تورب بدون بذر و گل بوده و از طریق هاگ تولید مثل میکند. علت ناگذاری آن رویش این گیاه در خاک های تورب دار که در واقع همان ذغال سنگ نارس است می باشد. این خزه ها در محیط های مرطوب و سایه ای رشد می کنند و وقتی که خزه ها شروع به تجزیه کنند، این زمین های مرطوب به بوته های پیت ماس تبدیل میگردند. شرایط مرطوب، سرد و اكسیژن بدین معنی است كه حضور باكتری ها كاهش می یابد و رشد گیاه بیشتر از میزان تجزیه آن است. آن میزان از برداشت که از سطح زمین ها باشد و حاوی خزه های تازه تر است ماس تورب (Sphagnum Moss) و آن میزان که از سطوح زیرین برداشت میشود پیت ماس (Peat Moss) نامیده می شود. جهت خرید پیت ماس به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

ز

پیت ماس‌ ها در رنگها و جنس‌ها و بافتهای مختلفی رده‌بندی می شوند. اغلب پیت‌ماس‌ها دارای وزن کمی هستند و تا ۲۰ برابر وزن خود (پیت ماس) آب جذب می کنند ولی سرعت از دست دادن آب نیز در پیت ماس ها زیاد است. ولی پیت ماس ها ظرفیت نگهداشت آب و مواد غذایی قابل قبولی دارند. در اصطلاح دو نوع پیت ماس معروف هستند. پیت سفید (که واقع رنگ آن قهوه‌ای روشن است) و پیت سیاه. باغبانها در نوع و روش مصرف آنها معتقدند که هرکدام ممکن است برای یکسری از گیاهان مناسب و برای دیگری مناسب نباشند.

پراکندگی جغرافیایی:

خزه تورب عمدتا در شمال نیم کره شمالی در سرزمین‌های بسیار مرطوب توندرا – جائی که گیاهان بزرگ تر به دلیل سرمای شدید و شرایط سخت محیط فرصت رشد پیدا نمی‌کنند، پدید می‌آید مانند سرزمینهای منتهی به اقیانوس منجمد شمالی، نروژ و استونی و… همچنین در نیم کره جنوبی در کشور نیوزلند و جزایر تاسمانی و جنوب شیلی و آرژانتین که دارای تنوع گونه‌ای بسیار کمتری می‌باشد. بیشترین میزان این خزه در روسیه و پس از آن کانادا قرار دارد. کشورهایی مانند فنلاند، سوئد، ایرلند و آلمان همچنین شرایط ایده آل آب و هوایی را برای این بوته ها دارا هستند.

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد. خرید خاک

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد. خرید خاک

فواید کاربرد پیت ماس:

افزایش ماده آلی خاک: درصد ماده آلی در پیت ماس بالاست و باعث بهبود ساختمان خاک می‌گردد.

pH کمی اسیدی: این عامل موجب افزایش ظرفیت بافری خاک، جلوگیری از شسته شدن مواد مغذی کود می شود. همچنین بدان معنی است که برای طیف گسترده ای از گیاهان اسید دوست ایده آل می باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله نحوه اندازه گیری PH خاک را مطالعه کنید.

بهبود تخلخل خاک: پیت ماس سبب بهبود تنفس و هوادهی خاک میگردد و ساختار خاک های رسی و فشرده را بهبود میبخشد. همچنین با توجه به سرعت تجزیه کند پیت ماس، ماندگاری آن نسبتا بالاست. همچنین از خاک در برابر فرسایش محافظت می کند.

حفظ رطوبت:‌ پیت ماس قادر است تا۲۰ برابر وزن خشک خودش آب نگه دارد، و بتدریج آن را در اختیار گیاه قرار دهد. به این ترتیب سبب افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت در خاک های ماسه ای و شنی، افزایش میزان جذب و افزایش قابلیت بیولوژیکی مواد مغذی می شود.

میتواند به خاک گلدان اضافه شود: از آنجایی که پیت ماست یک تهویه کننده مناسب برای خاک است به افزایش عمر خاک گلدان و بهبود وضعیت گیاه کمک میکند.

یک محیط کشت استریل است: پیت ماس بدون علف هرز و عوامل بیماری زا است. ای ویژگی ها سبب جلوگیری از بیماری هایی میگردد که ممکن است ریشه را بپوسانند و آن را به عنوان یک عامل ایده آل در کشت هیدروپونیک و گلدان ها مطرح می سازد.

محصولی است ارگانیک: برای پرورش نهال و کشت بذر در کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک استفاده می شود.

روابط مواد مغذی ها را افزایش می دهد: این عامل به نام ظرفیت تبادل کاتیون (CEC) شناخته می شود به این معنی که مواد مغذی در خاک آزاد می شوند و از طریق ریشه ها در دسترس گیاه قرار میگیرند.

به بهبود کمپوست کمک می کند: چه چیزی پیت موس را منحصر بفرد میکند؟ پیت ماس برای تجزیه زمان بیشتری میگیرد و دلیل آن توانایی تجزیه آن بدون نیاز به اکسیژن است. اینکه پیت ماس در شرایط مرطوب فاسد نمیشود آن را عاملی مناسب برای قرار گرفتن در کمپوست تبدیل میکند و سبب میشود مواد مغذی کمپوست در دراز مدت و به آرامی آزاد شوند. جهت خرید ورمی کمپوست به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

تمام این خصوصیات جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد که به نوبه خود یک گیاه قوی و سالم را پرورش داده  که گل و میوه ای با کیفیت خوب تولید می کند. در دنیای امروزی که خاک های ما از طریق استفاده بیش از حد و فرسایش از بین رفته اند، برخی از خاک ها بطور طبیعی بارور و حاصلخیز نیستند و نظر به اینکه بسیاری از مردم در محیط های شهری زندگی می کنند که در آن به باغبانی شهری نیاز دارند، استفاده از کمپوست و برخی از زیر مجموعه های آن نظیر پیت ماس برای داشتن گیاهانی سالم و با نشاط ضروری است.

خرید پیت ماس

خرید پیتماس از فروشگاه نازبو با بهترین کیفیت و قیمت خرید پیت ماس

موارد مصرف پیت ماس:

کود این خزه که پیت ماس (peat moss) هم نامیده شده به ماده‌ای جامد شبیه خاک اطلاق می‌گردد که در مصارف عمومی باغبانی، گلخانه‌ای، پرورش گل و… کاربرد دارد. در حال حاضر اکثر تولیدکنندگان این ماده (پیت ماس)، در کنار مواد تشکیل دهنده پایه و اصلی خزه تورب از مقداری نیترات (ازت)، پتاسیم و کلسیم به منظور غنای بیشتر و تبدیل آن به نوعی کود بهره می‌گیرند. از نشانه‌های کیفت این ماده (پیت ماس) یکی کیفیت و کمیت عناصر تشکیل دهنده آن و مقادیر نسبی آنها و دیگری ریزتر بودن دانه‌های آن می‌باشد. در ایران رنگ سیاه و تیره این ماده بیشتر مقبولیت دارد.

بیشتر بخوانید: آشنایی مختصر با انواع بستر کشت

در مرحله‌ای از چرخه عمر خزه تورب که به صورت پوسیده و گیاه خاک در آمده بعد از فشرده شدن به عنوان بهبود دهنده خاک و بسترهای کشت مورد استفاده قرار می‌گیرد ؛ که ظرفیت آبگیری و همچنین ظرفیت جذب مواد مغذی را بالا می‌برد. همچنین هنگام استفاده از خاکهای شنی و ماسه‌ای و به عنوان بستر کشت برای گیاهانی که برای رشد و نمو به رطوبت بالایی احتیاج دارند مانند بنفشه آفریقائی، همچنین برای رشد قارچها که میسلیوم – بافت مولد قارچ – در کمپوست با لایه‌ای از پیت ماس روی سطح آن رشد و نمو پیدا می‌کنند. همچنین به عنوان ترکیب خاک برای گلدانها به خصوص برای گلدانهای آپارتمانی و کاشت نشاء گلخانه ای و … مورد استفاده قرار می گیرد.

درختان: جهت کاشت درختان یک قسمت پیت ماس، با دو قسمت خاک را مخلوط کرده و پس از حفر چاله (دو برابر طول ریشه) و سست کردن خاک در ته چاله ، درخت را در آن قرار داده و حفره را با مخلوط پیت ماس و خاک پر کرده و آبیاری می نمائید . جهت جابجایی درختان نیز یک قسمت پیت و دو قسمت خاک را در اطراف ریشه قرار دهید .

سبزیجات، صیفی جات و گلها: کافیست 5 سانتی متر پیت ماس را روی بستر بریزید و آنرا تا 15 سانتی متر عمق خاک مخلوط کنید و سپس دانه ها را بکارید. برای کاشت پیازچه بطور مساوی شن و خاک و پیت ماس را مخلوط نمائید.

چمن: برای کاشت چمن 5 سانتی متر پیت را با 15  سانتی متر خاک مخلوط کرده و دانه و کود را اضافه نمایید و بعد از آن سطح را با 6 میلی متر پیت ماس بپوشانید.

قارچ: در تولید قارچ از پیت ماس جهت پوشش سطح Compost استفاده می شود.

نشاء: در تولید نشاء گلخانه ای پیت و كوكوپیت را به تناسب با هم مخلوط كرده ، در سینی نشاء و … ریخته و بذر را در آن می كارند . در جنوب كشور به منظور تولید نشاء گلخانه ای گوجه فرنگی در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرد .

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

اسیدیته یا PH خاک چیست؟

PH خاک بطور مستقیم یا غیرمستقیم رشد گیاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهم‌ترین نقش PH خاک کنترل حلالیت عناصر غذایی در خاک می‌باشد. به عبارت دیگر قابلیت جذب عناصر غذایی وابستگی زیادی به PH خاک دارد. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

کوکوپیت بستری مناسب برای نهال

کوکوپیت از الیاف نارگیل فشرده شده تهیه میشود و به شکل مکعبهای فشرده ، قالب های کوچک ، تخته ای و یا صفحات گرد وارد می شود. جهت استفاده بایستی آنها را باز کرده در معرض هوا قرار داد و به آن آب اضافه کرد. جهت آشنایی بیشتر با فواید استفاده کوکوپیت کلیک کنید.

نحوه ضد عفونی کردن خاک

از آنجا که خاک‌های ترکیبی ممکن است ناقل بیماری‌ها، آفت‌ها و بذرهای علف هرز باشند،‌ لذا باید قبل از مصرف ضد عفونی شوند. در مواردی که عمل ضد عفونی کردن خاک صورت نگیرد معمولا مشکلات زیادی به وجود آمده و در بعضی مواقع خسارات فراوان به بار می‌آورد.

پرلیت کشاورزی و آشنایی با آن

پرلیت کشاورزی یک شیشه آتشفشانی انبساط یافته است که با زبری ذاتی خود، تداخل ذره ای فوق العاده مناسبی را فراهم می کند که تهویه عالی و بازدهی بالاتر مخلوط خاک را موجب می شود. در این مقاله به ضرورت استفاده از پرلیت می پردازیم جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
حسین محمدپور

4 ماه قبل

سلام آیا میشه به جای پیت ماس از پوست/سبوس برنج استفاده کرد؟ و یا تر کیب آن با ماسه بادی؟ به طور کلی جایگزین ساده پیت ماس چیه؟

نازبو - زلفی پور

4 ماه قبل

سلام برای چه منظوری دوست عزیز؟ سبوس برنج برای سبک کردن خاک و همچنین به عنوان کود استفاده میشه

مهدی

6 ماه قبل

سلام ببخشید پیت ماس و خزه ذغال سنگی یکی هست یا فرق دارن ؟ اگه فرق دارن چه فرقی دارن

نازبو - یاوری

5 ماه قبل

سلام در مورد خزه ای که فرمودین اطلاعی ندارم

شهرزاد

1 سال قبل

خیلی از اطلاعات مفیدتون ممنونم . من تازه کارم و تازه شروع به کاشت انواع بذرها کردم ‌. اطلاعاتتون برام خیلی مفید بود . هم در مورد کوکو پیت هم پیت ماس . راستش نمیدونستم کاشت چند بذر متفاوت انقدر کار سختیه و هر بذر یک روش کاشت و خاک متفاوت و آبیاری متفاوتی داره !!!

ناشناس

2 سال قبل

سلام ایا استان گلستان نمایندگی هم دارید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست عزیز خیر متاسفانه، جهت پیت ماس میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید، یا با همکاران ما تماس بگیرید.

ناشناس

2 سال قبل

سلام.بسته ای چقد و هربسته چنوکیلوعه

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو جهت مشاهده مشخصات، قیمت و خرید پیت ماس میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

جابرجدیدی

2 سال قبل

سلام خسته نباشیدببخشیدایاخودم میتونم پیت ماس تهیه کنم؟ من چندوقته دنبال پیت ماس هستم نمی خوام بخرم خودم می خوام پیداکنم من بچه روستاهستم اسلاپیت ماس میتونم پیداکنم داخل روستای ماهست؟ برای ترکیپ خاک گل می خوام خواهش می کنم توضیح بدید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام جابر عزیز پیت ماس بصورت ابتدایی ماده طبیعیه که همه جا هم پیدا نمیشه و بعد از اون برای کارهای مختلف فرموله میشه، پیت ماس رو که فکر نمیکنم بتونین پیدا کنین توی محل زندگیتون ولی ترکیب خاک رو میتونین به دست بیارین، پیشنهاد میکنم مقالات مثلث بافت خاک و خاک مناسب گیاهان آپارتمانی چه خاکیست؟ رو بخونین، جهت خرید خاک و خرید پیت ماس هم میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

فرنود

2 سال قبل

با سلام آیا میتوان بجای پیت ماس چیز دیگری را با خاک مخلوط کرد؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام و عرض ادب چیزی جایگزین پیت ماس نیست ولی از مخلوط کودبرگ و کود پوسیده دامی میتونین استفاده کنید جهت خرید پیت ماس میتوانید به فروشگاه نازبو مراجعه کنید

ناشناس

1 سال قبل

عالی بود بذر گلها در پیت ماس سریعتر میروید یادر خاک ماسه

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو برای هر محصول متفاوته ولی به دلیل نگه داری بالای رطوبت معمولا داخل پیت ماس بهتر جوانه میزنه

پروانه

2 سال قبل

اطلاعات خوبو جامعی بود مچکرم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

باسلام ممنون از شما، در صورتی که اطلاعات بیشتری دارید خوشحال میشیم که اطلاعات خودتون رو در اختیار ما و سایر دوستان قرار بدید، همچنین جهت خرید پیت ماس میتونید به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

ناشناس

2 سال قبل

ایا این خاک آتش زا هم هست

ابوالفضل یاوری

2 سال قبل

خیر

مهدیه

2 سال قبل

سلام میشه پیتماست و پرلیت کود حیوانی و خاک رو باهم قاطی کرد و برای کاشتن گل استفاده کرد؟؟؟

ابوالفضل یاوری

2 سال قبل

بله ولی تخلخل خاک بالا باشه

ناشناس

2 سال قبل

خوب بود

امین

1 سال قبل

من استفاده کردم و کاملا راضی بودم۰ممنون

حسن

2 سال قبل

خیلی خوب بود ممنون

aziz

3 سال قبل

عالی بود آیا میتوان به جای کود حیوانی هر دو یا سه سال برای درختان در پاییز استفاده کرد

میلاد

5 ماه قبل

بهتره از ورمی کمپوست استفاده بکنی

ناشناس

1 سال قبل

استفاده کردم و راضی بودم۰ممنونم

رضایونسی

4 سال قبل

تجربه عالی بود..بنده استفاده لازم را کردم

محمد

4 سال قبل

خیلی به کارم اومد. ممنونم.

مطالب پیشنهادی

در فروردین ماه چه بکاریم؟
26 اردیبهشت 1400
اصول باغبانی در فصل گرم تابستان
12 تیر 1398
تکثیر ساکولنت به روش قلمه برگ
03 دی 1396
معرفی گل آماریلیس
30 شهریور 1396
معرفی گل زنبق
26 آبان 1397
سوپر جاذب ها و آشنایی با آن
23 شهریور 1396
معرفی گل آشوریا یا ساق عروس
18 دی 1396
چرا کاکتوس ها چروک می شوند؟
25 مهر 1396
7 روش ساخت گلدان های آویز
25 مهر 1396
همه چیز در مورد درخت ارغوان
28 اردیبهشت 1401