نازبو
پیت ماس چیست ؟
 • آموزش و مقالات
 • بستر کشت

پیت ماس چیست ؟

پیت ماس چیست؟

پیت ماس مواد فیبری مرده هستند و زمانی تشکیل می‌شوند که خزه یا ماس ( moss ) و موجودات زنده دیگر مرده و در باتلاق‌های توربی طی چند هزار سال تجزیه می‌شوند. در واقع معنی لغوی عبارت پیت ماس، خزه تورب است. پیت ماس در واقع لاشه نوعی خزه است که آن را خزه تورب، خزه پوده زار و به انگلیسی اسفاگنم (Sphagnum) می‌نامند. این گیاه جزو گیاهان ابتدایی بوده متعلق به خانواده بریفایت‌ها (Bryophytes) می‌باشد. خزه تورب بدون بذر و گل بوده و از طریق هاگ تولید مثل می‌کند. علت نامگذاری آن رویش این گیاه در خاک‌های تورب دار که در واقع همان ذغال سنگ نارس است می‌باشد. این خزه‌ها در محیط‌های مرطوب و سایه ای رشد می‌کنند و وقتی که خزه‌ها شروع به تجزیه کنند، این زمین‌های مرطوب به بوته‌های پیت ماس تبدیل می‌گردند. شرایط مرطوب، سرد و اكسیژن بدین معنی است كه حضور باكتری‌ها كاهش می‌یابد و رشد گیاه بیشتر از میزان تجزیه آن است. آن میزان از برداشت که از سطح زمین‌ها باشد و حاوی خزه‌های تازه‌تر است ماس تورب (Sphagnum Moss) و آن میزان که از سطوح زیرین برداشت می‌شود پیت ماس (Peat Moss) نامیده می‌شود.

جهت خرید پیت ماس و خرید پیت ماس هلندی به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

پیت ماس‌‌ها در رنگ‌ها و جنس‌ها و بافت‌های مختلفی رده‌بندی می‌شوند. اغلب پیت‌ماس‌ها دارای وزن کمی هستند و تا ۲۰ برابر وزن خود (پیت ماس) آب جذب می‌کنند ولی سرعت از دست دادن آب نیز در پیت ماس‌ها زیاد است. ولی پیت ماس‌ها ظرفیت نگهداشت آب و مواد غذایی قابل قبولی دارند. در اصطلاح دو نوع پیت ماس معروف هستند. پیت سفید (که واقع رنگ آن قهوه‌ای روشن است) و پیت سیاه. باغبان‌ها در نوع و روش مصرف آنها معتقدند که هرکدام ممکن است برای یکسری از گیاهان مناسب و برای دیگری مناسب نباشند.

بیشتر بخوانید : اسیدیته یا PH خاک چیست؟

پراکندگی جغرافیایی

خزه تورب عمدتا در شمال نیم کره شمالی در سرزمین‌های بسیار مرطوب توندرا – جائی که گیاهان بزرگتر به دلیل سرمای شدید و شرایط سخت محیط فرصت رشد پیدا نمی‌کنند، پدید می‌آید، مانند سرزمین‌های منتهی به اقیانوس منجمد شمالی، نروژ و استونی و… همچنین در نیم کره جنوبی در کشور نیوزلند و جزایر تاسمانی و جنوب شیلی و آرژانتین که دارای تنوع گونه‌ای بسیار کمتری می‌باشد. بیشترین میزان این خزه در روسیه و پس از آن کانادا قرار دارد. کشورهایی مانند فنلاند، سوئد، ایرلند و آلمان همچنین شرایط ایده آل آب و هوایی را برای این بوته‌ها دارا هستند.

برای خرید خاک و بستر کشت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

فواید کاربرد پیت ماس

افزایش ماده آلی خاک: درصد ماده آلی در پیت ماس بالاست و باعث بهبود ساختمان خاک می‌گردد.

pH کمی اسیدی: این عامل موجب افزایش ظرفیت بافری خاک، جلوگیری از شسته شدن مواد مغذی کود می‌شود. همچنین بدان معنی است که برای طیف گسترده ای از گیاهان اسید دوست ایده آل می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله نحوه اندازه گیری PH خاک را مطالعه کنید.

بهبود تخلخل خاک: پیت ماس سبب بهبود تنفس و هوادهی خاک می‌گردد و ساختار خاک‌های رسی و فشرده را بهبود می‌بخشد. همچنین با توجه به سرعت تجزیه کند پیت ماس، ماندگاری آن نسبتاً بالاست. همچنین از خاک در برابر فرسایش محافظت می‌کند.

حفظ رطوبت:‌ پیت ماس قادر است تا ۲۰ برابر وزن خشک خودش آب نگه دارد و به تدریج آن را در اختیار گیاه قرار دهد. به این ترتیب سبب افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت در خاک‌های ماسه‌ای و شنی، افزایش میزان جذب و افزایش قابلیت بیولوژیکی مواد مغذی می‌شود.

بیشتر بخوانید : کوکوپیت بستری مناسب برای نهال

می‌تواند به خاک گلدان اضافه شود: از آنجایی که پیت ماست یک تهویه کننده مناسب برای خاک است به افزایش عمر خاک گلدان و بهبود وضعیت گیاه کمک می‌کند.

یک محیط کشت استریل است: پیت ماس بدون علف هرز و عوامل بیماری زا است. این ویژگی‌ها سبب جلوگیری از بیماری‌هایی می‌گردد که ممکن است ریشه را بپوشانند و آن را به عنوان یک عامل ایده آل در کشت هیدروپونیک و گلدان‌ها مطرح می‌سازد.

محصولی است ارگانیک: برای پرورش نهال و کشت بذر در کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک استفاده می‌شود.

روابط مواد مغذی‌ها را افزایش می‌دهد: این عامل به نام ظرفیت تبادل کاتیون (CEC) شناخته می‌شود به این معنی که مواد مغذی در خاک آزاد می‌شوند و از طریق ریشه‌ها در دسترس گیاه قرار می‌گیرند.

به بهبود کمپوست کمک می‌کند: چه چیزی پیت موس را منحصر به فرد می‌کند؟ پیت ماس برای تجزیه زمان بیشتری می‌گیرد و دلیل آن توانایی تجزیه آن بدون نیاز به اکسیژن است. اینکه پیت ماس در شرایط مرطوب فاسد نمی‌شود آن را عاملی مناسب برای قرار گرفتن در کمپوست تبدیل می‌کند و سبب می‌شود مواد مغذی کمپوست در دراز مدت و به آرامی آزاد شوند.

جهت خرید ورمی کمپوست به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

تمام این خصوصیات جذب مواد مغذی را بهبود می‌بخشد که به نوبه خود یک گیاه قوی و سالم را پرورش داده که گل و میوه ای با کیفیت خوب تولید می‌کند. در دنیای امروزی که خاک‌های ما از طریق استفاده بیش از حد و فرسایش از بین رفته‌اند، برخی از خاک‌ها به طور طبیعی بارور و حاصلخیز نیستند و نظر به اینکه بسیاری از مردم در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند که در آن به باغبانی شهری نیاز دارند، استفاده از کمپوست و برخی از زیر مجموعه‌های آن نظیر پیت ماس برای داشتن گیاهانی سالم و با نشاط ضروری است.

خرید پیت ماس از فروشگاه نازبو با بهترین کیفیت و قیمت خرید پیت ماس

موارد مصرف پیت ماس

کود این خزه که پیت ماس (peat moss) هم نامیده شده به ماده‌ای جامد شبیه خاک اطلاق می‌گردد که در مصارف عمومی باغبانی، گلخانه‌ای، پرورش گل و… کاربرد دارد. در حال حاضر اکثر تولیدکنندگان این ماده (پیت ماس)، در کنار مواد تشکیل دهنده پایه و اصلی خزه تورب از مقداری نیترات (ازت)، پتاسیم و کلسیم به منظور غنای بیشتر و تبدیل آن به نوعی کود بهره می‌گیرند. از نشانه‌های کیفت این ماده (پیت ماس) یکی کیفیت و کمیت عناصر تشکیل دهنده آن و مقادیر نسبی آن‌ها و دیگری ریزتر بودن دانه‌های آن می‌باشد. در ایران رنگ سیاه و تیره این ماده بیشتر مقبولیت دارد.

بیشتر بخوانید: آشنایی مختصر با انواع بستر کشت

در مرحله‌ای از چرخه عمر خزه تورب که به صورت پوسیده و گیاه خاک در آمده بعد از فشرده شدن به عنوان بهبود دهنده خاک و بسترهای کشت مورد استفاده قرار می‌گیرد ؛ که ظرفیت آبگیری و همچنین ظرفیت جذب مواد مغذی را بالا می‌برد. همچنین هنگام استفاده از خاکهای شنی و ماسه‌ای و به عنوان بستر کشت برای گیاهانی که برای رشد و نمو به رطوبت بالایی احتیاج دارند مانند بنفشه آفریقائی، همچنین برای رشد قارچها که میسلیوم – بافت مولد قارچ – در کمپوست با لایه‌ای از پیت ماس روی سطح آن رشد و نمو پیدا می‌کنند. همچنین به عنوان ترکیب خاک برای گلدان‌ها به خصوص برای گلدان‌های آپارتمانی و کاشت نشاء گلخانه‌ای و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درختان: جهت کاشت درختان یک قسمت پیت ماس، با دو قسمت خاک را مخلوط کرده و پس از حفر چاله (دو برابر طول ریشه) و سست کردن خاک در ته چاله، درخت را در آن قرار داده و حفره را با مخلوط پیت ماس و خاک پر کرده و آبیاری می‌نمائید. جهت جابجایی درختان نیز یک قسمت پیت و دو قسمت خاک را در اطراف ریشه قرار دهید.

بیشتر بخوانید : نحوه ضد عفونی کردن خاک

سبزیجات، صیفی جات و گل‌ها: کافیست 5 سانتی متر پیت ماس را روی بستر بریزید و آن را تا 15 سانتیمتر عمق خاک مخلوط کنید و سپس دانه‌ها را بکارید. برای کاشت پیازچه بطور مساوی شن و خاک و پیت ماس را مخلوط نمائید.

چمن: برای کاشت چمن 5 سانتیمتر پیت را با 15  سانتیمتر خاک مخلوط کرده و دانه و کود را اضافه نمایید و بعد از آن سطح را با 6 میلیمتر پیت ماس بپوشانید.

قارچ: در تولید قارچ از پیت ماس جهت پوشش سطح Compost استفاده می‌شود.

نشاء: در تولید نشاء گلخانه‌ای پیت و كوكوپیت را به تناسب با هم مخلوط كرده، در سینی نشاء و … ریخته و بذر را در آن می‌كارند. در جنوب كشور به منظور تولید نشاء گلخانه‌ای گوجه فرنگی در فصل تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  نعمت اله فلاح
  16 آبان 1402
  نعمت اله فلاح

  خیلی مفید بود

 • پاسخ
  نعمت اله فلاح
  16 آبان 1402
  نعمت اله فلاح

  خیلی مفید بود

 • پاسخ
  حسین محمدپور
  21 اردیبهشت 1401
  حسین محمدپور

  سلام آیا میشه به جای پیت ماس از پوست/سبوس برنج استفاده کرد؟ و یا تر کیب آن با ماسه بادی؟ به طور کلی جایگزین ساده پیت ماس چیه؟

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  01 خرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام برای چه منظوری دوست عزیز؟ سبوس برنج برای سبک کردن خاک و همچنین به عنوان کود استفاده میشه

 • پاسخ
  مهدی
  04 فروردین 1401
  مهدی

  سلام ببخشید پیت ماس و خزه ذغال سنگی یکی هست یا فرق دارن ؟ اگه فرق دارن چه فرقی دارن

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  03 اردیبهشت 1401
  نازبو - یاوری

  سلام در مورد خزه ای که فرمودین اطلاعی ندارم

 • پاسخ
  شهرزاد
  01 شهریور 1400
  شهرزاد

  خیلی از اطلاعات مفیدتون ممنونم . من تازه کارم و تازه شروع به کاشت انواع بذرها کردم ‌. اطلاعاتتون برام خیلی مفید بود . هم در مورد کوکو پیت هم پیت ماس . راستش نمیدونستم کاشت چند بذر متفاوت انقدر کار سختیه و هر بذر یک روش کاشت و خاک متفاوت و آبیاری متفاوتی داره !!!

 • پاسخ
  ناشناس
  17 تیر 1399
  ناشناس

  سلام ایا استان گلستان نمایندگی هم دارید

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  22 تیر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست عزیز خیر متاسفانه، جهت پیت ماس میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید، یا با همکاران ما تماس بگیرید.

 • پاسخ
  ناشناس
  18 خرداد 1399
  ناشناس

  سلام.بسته ای چقد و هربسته چنوکیلوعه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  31 خرداد 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو جهت مشاهده مشخصات، قیمت و خرید پیت ماس میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  جابرجدیدی
  12 اردیبهشت 1399
  جابرجدیدی

  سلام خسته نباشیدببخشیدایاخودم میتونم پیت ماس تهیه کنم؟ من چندوقته دنبال پیت ماس هستم نمی خوام بخرم خودم می خوام پیداکنم من بچه روستاهستم اسلاپیت ماس میتونم پیداکنم داخل روستای ماهست؟ برای ترکیپ خاک گل می خوام خواهش می کنم توضیح بدید

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  15 اردیبهشت 1399
  نازبو - یاوری

  سلام جابر عزیز پیت ماس بصورت ابتدایی ماده طبیعیه که همه جا هم پیدا نمیشه و بعد از اون برای کارهای مختلف فرموله میشه، پیت ماس رو که فکر نمیکنم بتونین پیدا کنین توی محل زندگیتون ولی ترکیب خاک رو میتونین به دست بیارین، پیشنهاد میکنم مقالات مثلث بافت خاک و خاک مناسب گیاهان آپارتمانی چه خاکیست؟ رو بخونین، جهت خرید خاک و خرید پیت ماس هم میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  فرنود
  26 فروردین 1399
  فرنود

  با سلام آیا میتوان بجای پیت ماس چیز دیگری را با خاک مخلوط کرد؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  27 فروردین 1399
  نازبو - یاوری

  سلام و عرض ادب چیزی جایگزین پیت ماس نیست ولی از مخلوط کودبرگ و کود پوسیده دامی میتونین استفاده کنید جهت خرید پیت ماس میتوانید به فروشگاه نازبو مراجعه کنید

 • پاسخ
  ناشناس
  29 آذر 1399
  ناشناس

  عالی بود بذر گلها در پیت ماس سریعتر میروید یادر خاک ماسه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  01 دی 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو برای هر محصول متفاوته ولی به دلیل نگه داری بالای رطوبت معمولا داخل پیت ماس بهتر جوانه میزنه

 • پاسخ
  پروانه
  16 فروردین 1399
  پروانه

  اطلاعات خوبو جامعی بود مچکرم

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  16 فروردین 1399
  نازبو - یاوری

  باسلام ممنون از شما، در صورتی که اطلاعات بیشتری دارید خوشحال میشیم که اطلاعات خودتون رو در اختیار ما و سایر دوستان قرار بدید، همچنین جهت خرید پیت ماس میتونید به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  ناشناس
  19 آبان 1398
  ناشناس

  ایا این خاک آتش زا هم هست

 • پاسخ
  ابوالفضل یاوری
  21 آبان 1398
  ابوالفضل یاوری

  خیر

 • پاسخ
  مهدیه
  16 آبان 1398
  مهدیه

  سلام میشه پیتماست و پرلیت کود حیوانی و خاک رو باهم قاطی کرد و برای کاشتن گل استفاده کرد؟؟؟

 • پاسخ
  ابوالفضل یاوری
  21 آبان 1398
  ابوالفضل یاوری

  بله ولی تخلخل خاک بالا باشه

 • پاسخ
  ناشناس
  11 آبان 1398
  ناشناس

  خوب بود

 • پاسخ
  امین
  15 شهریور 1400
  امین

  من استفاده کردم و کاملا راضی بودم۰ممنون

 • پاسخ
  حسن
  19 مهر 1398
  حسن

  خیلی خوب بود ممنون

 • پاسخ
  aziz
  14 آبان 1397
  aziz

  عالی بود آیا میتوان به جای کود حیوانی هر دو یا سه سال برای درختان در پاییز استفاده کرد

 • پاسخ
  میلاد
  02 اردیبهشت 1401
  میلاد

  بهتره از ورمی کمپوست استفاده بکنی

 • پاسخ
  ناشناس
  15 شهریور 1400
  ناشناس

  استفاده کردم و راضی بودم۰ممنونم

 • پاسخ
  رضایونسی
  28 فروردین 1397
  رضایونسی

  تجربه عالی بود..بنده استفاده لازم را کردم

 • پاسخ
  محمد
  05 آذر 1396
  محمد

  خیلی به کارم اومد. ممنونم.