ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

 

دیفن باخیا گیاه مقاوم و همیشه سبزی است که بخاطر نگهداری راحت به عنوان یک گیاه زینتی و آپارتمانی نگهداری می شود. این جنس دارای ۳۰ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز چند ساله است که برای برگهای زیبایش پرورش داده می شوند.

نام  فارسی: دیفن باخیا
خاستگاه: آمریکای جنوبی
نام انگلیسی:
 Dumb Cane
نام علمی: DIEFFENBACHIA AMOENA
خانواده:   ARACEAE  – شیپوری
نامهای دیگر: عصای لالی – سمبرگ – Dumb Cane

مشخصات:

دیفن باخیا با نام علمی “DIEFFENBACHIA AMOENA” گیاهی است با برگ های زیبا از خانواده آراسه “ARACEAE” که در اکثر آپارتمان ها وجود دارد که گاهی در صورت بالا بودن سن گیاه و مهیا بودن شرایط،گل می‌دهد که البته خیلی کم دیده می شود. گیاه دیفن باخیا بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است که چندین نوع دارد؛ طول برگ های شکننده این گیاه ممکن است تا ۴۷ سانت نیز برسد و پهنای برگ ها نیز به نصف این مقدار افزایش می یابد.

شهرت این گیاه با نام سَمبرگ به علت ماده سمی کلسیم اگزالات (raphides) است . این ماده نوعی کریستال سمی است که پس از آسیب دیدگی دیوار سلولی و تخریب آن به بیرون ترشح می شود. در واقع ترشح این ماده سمی یکی از مکانیسم های گیاه در مقابل حیواناتی است که برای این گیاه دشمن به حساب می آیند.

تکثیر دیفن باخیا

نیازهای دیفن باخیا :

آبیاری : در تابستان هفته‌ای ۳-۲ مرتبه و در زمستان یکبار در هفته گیاه را آبیاری کنید.البته در تابستان خاک گلدان را بررسی کنید و در صورت خشک بودن سطح خاک گیاه را بلافاصله آب دهید و در زمستان بگذارید سطح خاک خشک شود و بعد گیاه را آب بدهید. آبیاری بیش از اندازه گیاه موجب زرد شدن برگهای موجود در قسمت پایین گیاه و ایجاد نواحی قهوه‌ای رنگ بر روی پهنه برگ می‌شود.

دما: بین ۱۵ تا ۲۵ درجه رشد خوبی دارد. در صورت گرمتر شدن هوا عمل غبارپاشی را انجام دهید و خاک گلدان را بازبینی کنید تا به دلیل افزایش دمای محیط اگر خاک خشک شده است عمل آبیاری را انجام دهید. افزایش دمای محیط باعث لوله شدن برگهای گیاه می شود و هوای خیلی گرم و خشک موجب خشکی برگها و ریزش آنان می‌شود.

البته گاهی لوله شدن برگهای مسن و ریزش آنان طبیعی است زیرا گیاه در حال رشد است و با این کار برای برگهای جدید فضای کافی ایجاد می شود. اگر دمای هوا به زیر ۱۰ درجه بیاید برگهای موجود در قسمت پایین گیاه کم رنگ می‌شوند و خواهند ریخت و بعد از مدتی نیز گیاه از بین خواهد رفت. این گیاه را در جلوی کولر یا پنکه قرار ندهید.

نور: مکانی سایه با نوری غیر مستقیم برای این گیاه مناسب است. نور مستقیم آفتاب نباید به آن بتابد. نور بیش از اندازه موجب کم رنگ شدن برگها و سفید شدن آنها می‌شود. نور کم موجب علفی شدن گیاه و طویل شدن بیش از اندازه دمبرگها می شود. در مکانهایی که کم نور است می‌توان از نمونه‌هایی استفاده کرد که برگهای سبز تیره دارند.

خاک: خاکی با زهکش خوب برای این گیاه استفاده کنید. مخلوط از ۲ قسمت پیت موس +یک قسمت خاک معمولی + یک قسمت شن و یا مخلوطی از خاک معمولی+خاک برگ+۲۰٪ شن  برای این گیاه محیط خوبی را فراهم می‌آورد.

کوددهی: برای تغذیه مصنوعی می‌توان هر ماه یک مرتبه از کودهایی محلول که برای گیاهان زینتی و آپارتمانی وجود دارد همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰  استفاده کرد. توجه کنید که کوددهی بیش از اندازه به این گیاه می تواند منجر به ظهور لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگها شود . هنگامی که حجم ریشه‌های گیاه زیاد شود گیاه به سمت بالا رانده می‌شود و ریشه ها از منافذ زیرین گلدان بیرون می آیند که در این زمان می بایست گلدان گیاه را عوض کرد.

غبارپاشی : دیفن‌باخیا رطوبت بالای هوا را بخصوص زمانی که دمای هوا بالا است دوست دارد بنابراین در روزهای گرم گیاه را غبارپاشی کنید اما این عمل را در زیر نور آفتاب انجام ندهید زیر بر روی برگها لکه‌های سوخته ایجاد می‌شود.

تمیز نمودن برگها: برای تمیز کردن برگ می توانید اسفنج مرطوب را دو تا ۳ هفته یکبار روی برگها بکشید. از هیچ ماده شوینده ای استفاده نکنید که موجب بسته شدن روزنه های برگی می شود. به دلیل سمی بودن گیاه از دستکش استفاده کنید.

نام فارسی سَمبرگ بر گرفته شده از سمی بودن شیره گیاهی و تحریک شدید اعضا حساس است.

گل دادن دیفن باخیا

جابه جایی : برگهای این گیاه بعد از آبیاری ترد و شکننده می‌شود بنابراین اگر قصد جابجایی گیاه را دارید چند روزی آبیاری ان را به تاخیر اندازید تا بر اثر برخورد دیگر اشیا به گیاه، برگهای گیاه صدمه نبیند.

گل دادن دیفن باخیا : در صورت بالا بودن سن گیاه و مهیا بودن شرایط،گل میدهد که البته خیلی کم دیده می شود (طول گل دیفن باخیا  به ۱۳ سانتیمتر می رسد ولی چندان مشخص نیست)

علت زرد شدن برگ دیفن باخیا :

اگر مشاهده کردید که برگها دیفن باخیا زرد شده و زیر آنها تار عنکبوت بسته است، مطمئنا کنه قرمز به آن آسیب رسانده، بنابراین هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سم پاشی کنید.برگهای گیاه در اثر هوای خشک و گرم، خشکیده شده و سقوط می کنند. لکه های سوخته روی برگها نیز در اثر غبار پاشی در آفتاب مستقیم حادث می شود.

همچنین در هوای سرد و مرطوب، قارچ بوتریتیس می تواند فعالیت کرده و برگ و ساقه ها را بپوساند. برای مقابله با این عارضه، گیاه را در دمای ۱۶ درجه سانتیگراد نگهدارید و غبار پاشی را کم کنید و با سم قارچ کش، سمپاشی نمایید.

برگهای رنگ پریده و متمایل به سفید، نشانه این است که یا نور زیاد است و یا گیاه به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد. اگر دیدید، برگهای پایینی گیاه دیفن باخیا زرد شده و لکه های قهوه ای در حاشیه آنها، مشاهده می گردد، حتما آبیاری بیش از اندازه بوده است. هوای سرد نیز می تواند باعث رنگ پریدگی و سقوط برگها شود.

تکثیر دیفن باخیا:

از اواسط بهار تا اویل تابستان ، قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۱۰ تا ۵/۱۲ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز، از گیاه مادری جدا کنید و برگهای پایینی قلمه را قطع نمایید. سپس در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و آنها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید.

تا زمان ریشه دهی که تا ۲ ماه طول می کشد، دما را ۲۲ تا ۲۴ درجه سانتیگراد، نگاه دارید. لازم است گاهی کیسه را بردارید تا هوادهی انجام شود و از انتشار آلودگی‌های قارچی جلوگیری به عمل آید. زمانی که ریشه دهی انجام شد، کیسه را برداشته و تغذیه مصنوعی را آغاز کنید. پس از رشد کافی قلمه، آن را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی، منتقل نمایید.

اگر دیفن باخیا، بیش از اندازه رشد کرده و دارای ساقه های بلند، محکم و بدون برگ شده باشد، می توانید با روش تقسیم ساقه هم، این گیاه را تکثیر کنید

قیمت دیفن باخیا

آفات دیفن باخیا :

اگر برگها ریز و ساقه دراز گشته است علت آن است که نور ناکافی است و گیاه برای گرفتن نور بیشتر خود را به طرف بالا می‌کشد. گیاه را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

اگر برگها زرد و زیر آنها تار عنکبوت تشکیل شده است عامل آن کنه قرمز است هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سم پاشی کنید.

برگها خشک شده و سقوط می‌کنند علت آن هوای بسیار گرم است .

اگر برگها و ساقه می پوسد عامل آن نوعی قارچ است که در اثر سرما تولید می‌شود سعی کنید گیاه را کمتر غبار پاشی کنید و آن را به محل گرم تر منتقل نمایید.

اگر برگها رنگ پریده و به سفیدی گرایش پیدا نموده اند یا نور زیاد است یا احتیاج به تغذیه دارد

اگر برگهای پایینی زرد و لکه های قهوه‌ای در حاشیه آنها مشاهده می‌گردد آبیاری بیش از اندازه است .

اگر برگها رنگ پریده و سقوط می‌کنند هوا خیلی سرد است گیاه به محل گرمتری منتقل نمایید.

بیشتر بدانید:

تعویض گلدان در فصل بهار هر سال و قبل از آغاز رویش انجام شود.

سایه سنگین سبب ریزش برگ ها خواهد شد.

بهترین مکان برای این گیاه پنجره جنوبی یا پنجره شرقی روشن است.

در دمای بیشتر از ۲۴ درجه سانتی گراد روزانه اسپری آب را انجام دهید.

آیا گیاه دیفن باخیا سمی است؟

نام فارسی آن یعنی سم برگ به سمی بودن برگ های دیفنباخیا اشاره دارد. شیره گیاهی سمی دیفن باخیا باعث می‌شود اعضای بدن تحریک شود و برای کودکان و حیوانات خانگی مضر است. پس اگر فرزند کوچک یا حیوانی در خانه دارید، گلدان دیفن باخیا را از دسترس او خارج کنید و خودتان هم در زمان تیمار، آبیاری و تکثیر با احتیاط رفتار کنید.


نویسنده مطلب سعید برهانی
  • عالی بود .تشکر

  • سلام خسته نباشید من جدبدا گیاه اگلونما به گلهای خونه اضافه کردم فقط میخاستم بدونم اونم برگهاش سمی هست یا نه چون خیلی نسبت به سمی بودن وسواس دارم

  • عاشق دیفنم