تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

سانسوریا یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود که به مراقبت زیادی نیاز ندارد، به همین دلیل به یکی از مناسب ترین گزینه ها برای زیبایی دکوراسیون داخلی منزل و یا محیط های اداری محسوب می شود.

سانسوریا (نام علمی: Sansevieria ) این گیاه بومی مناطق گرمسیری آفریقای جنوبی است و به‌صورت بوته‌ای رشد می‌کند. سانسوریا گیاهی است با برگ های شمشیری، سبز رنگ،  بسیار کم توقع و مقاوم در برابرخشکی و سایه و قادر به رشد مطلوب و ادامه زندگی در شرایط آپارتمانی.

گیاه سانسوریا گونه‌ای از خانواده سوسنیان یا لیلیاسه است،طول گیاه گاهی بیش از یک متر می‌رسد و زیستگاه اصلی آن غرب آفریقا می‌باشد. این گیاه مثل گیاهان دیگه در واریته ابلق یا دور طلایی نیاز نوری بیشتری نسبت به نوع ساده خودش داره.

سانسوریا دارای گونه‌های کوتاه و بلند می‌باشد. رشد خود را در دمای بین ۱۸-۲۵ درجه دارد و به دمای زیر صفر حساس می باشد و در جاهایی که نور مناسب باشد رشد مطلوب تری را خواهد داشت ولی به سایه و نور کم منزل نیز مقاوم  است.

این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده و در نقاط مختلف منزل می‌توان آن را نگهداری کرد. این گیاه همچنین دارای گلی است که به رنگ ترکیبی سبز و سفید در بخش میانی گیاه می‌روید البته گل آن جذابیت خاصی ندارد اما معطر است.

سانسوریا

نیازها:

نور:  نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است ولی در سایه هم قادر به ادامه زندگی است ، تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند. در واقع سانسوریا نسبت به نور بسیار مقاوم است، اما نور کامل مناسب ترین نور برای این گیاه به خصوص نوع ابلق آن محسوب می شود .

دمای مناسب سانسوریا : در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتیگراد قدرت تحمل دارد ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ است، در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان ۲۴ درجه . نسبت به سرما حساس است و سرمای بیش از حد تاب نمی آورد و دچار یخ زدگی می گردد.

آبیاری صحیح سانسوریا : بین دو آبیاری خاک خشک شود و خشکی خاک را میتواند تا حدی تحمل کند ولی خشکی زیاد باعث چروکی برگها می شود.

سانسوریا به علت داشتن ساقه های گوشتی و ابدار نیاز ابی پایینی داره پس از ابدهی بیش از حد ممکن خودداری کنید.

آبیاری سانسوریا در تابستان هفته ای یکبار ودر زمستان ده روز الی دو هفته یکبارانجام میشه . در ضمن از ابپاشی و غبار پاشی روی ساقه های این گیاه خودداری کنید.

رطوبت: نیاز رطوبتی کمی دارد،به غبارپاشی احتیاج نیست.

کوددهی و تغذیه : هر دو هفته یکبار کمبود عناصر در خاک گلدان را با اضافه نمودن کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور جبران کنید.

خاک مناسب سانسوریا : خاک کمپوست بهترین خاک این گیاه است. همچنین مخلوطی از شن، ماسه، رس و مقدار کمی کود پوسیده دامی می تواند گزینه مناسبی باشد.

پاجوش سانسوریا و جوانه زنی زمانی سریع م مطلوبتر روی میدهد که گیاه در بستری از خاک سنگین رشد کند.

تعویض گلدان: گلدان کوچکتر را بر بزرگ ترجیح میدهد،گلدان را عوض کنید،مگر اینکه در حال ترکیدن باشد و سه سال یکبار عمل تعویض را انجام دهید،خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.

زمان تعویض گلدان سانسوریا در بهمن و اسفندماه قبل از اینکه جوانه‌های جدید رشد خود را شروع کند می‌باشد.

تمیز نمودن برگها:برگهای غبارالود را با پارچه و با اسفنج مرطوب تمیز کنید.

سانسوریا

 

روش تکثیر سانسوریا

۱) قلمه برگ: برگ‌ها را به قسمت‌هایی به طول ۱۰ سانتیمتر بریده و در دمای ۲۰-۱۸ درجه به‌ صورت عمودی در محیط کشت (ماسه) قرار می‌دهیم که ریشه و جوانه نابجا از محل بریده شده برگ ظاهر می‌گردد. بهتر است قلمه‌ها را در محیطی رطوبتی قرار دهیم که باعث زودتر ریشه دار شدن آنها می‌شود.

طرز تکثیر سانسوریا با برگ :

ابتدا باید توجه داشت که خود گیاه ابلق باشد تا بتوان نوع ابلق را از آن بدست آورد.

برای قلمه،برگ هایی را انتخاب کنید که تازه و بلند باشند،برگ های کوچک سبز نمی شوند(جوانه نمی زنند)،از برگ های بلند که بالغ شده اند استفاده کنید – حدود ۳۰ سانت به بالا. برگ را هر ۸ سانت به ۸ سانت ببرید.

حال برگ ها را ۲ یا ۳ روز کنار گذاشته تا آماده کاشت شوند. به یاد داشته باشید که برگ ها را سر و ته نکارید.

برای اینکه گیاه شما ابلق بماند (با نوارهای حاشیه طلایی رنگ) ،باید پایین برگ را به صورت عدد هشت برش دهید،در واقع یک مثلث از پایین برگ (قلمه ۸ سانتی)جدا نمایید.اگر این کار را انجام ندهید گیاه شما ساده و سبزرنگ خواهد شد!

حال بستر ماسه تهیه کرده و برگ ها را درون آن فرو نمایید تا حدی که قسمت هشت شکل زیر خاک رود.تعداد برگ ها در گلدان اهمیتی ندارد و می توان آن ها را به صورت فشرده در حدود ۱۰ عدد در یک گلدان با قطر دهانه ۲۰ سانت کاشت. گلدان را در محلی با دمای ۱۸-۲۰ درجه قرار میدهیم.

پس از گذشت ۳ هفته برگ ها شروع به ریشه دار شدن می کنند و در هفته چهارم جوانه می زنند،آنوقت می توان آن ها را جدا کرده و در گلدان های مجزا قرار داد.

مناسب ترین خاک برای آنها مخلوطی از ۲ قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت خاک لومی است.

با این روش می توان سانسوریا را به صورت ابلق تکثیر کرد، با حذف قسمت سبز رنگ از برگ، گیاه ناچار می شود برای جوانه زدن از دو پایه خود که دارای نوارهای طلایی رنگ هست اقدام کند و به همین دلیل ابلق می شود.

۲) تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم:
تقسیم بوته در این گیاه در فصل بهار صورت می‌گیرد. زمانی که ارتفاع برگ‌ها بلند شد و گلدان به صورت پر در آمد و ریزوم تمام گلدان را اشغال کرد گیاه پایهه مادری را از گلدان خارج نموده و سپس با استفاده از چاقو یا قیچی باغبانی قسمت زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم می‌کنیم.

سپس هر دو یا سه گیاهچه را در یک گلدان جداگانه و با ترکیب خاکی مناسب کشت می‌کنیم. مزیت این روش در این است که در ابلق‌ها گیاهان جدید نیز که ایجاد می‌گردند ابلغ خواهند بود.

سانسوریا

چند نکته:

– استفاده هر دو ماه یک‌بار از سم قارچ کش مانکوزب جهت پیشگیری از بیماری قارچ به صورت دو گرم در یک لیتر الزامی هست، هم در خاک و هم برگ‌ها، این گیاه بسیار محکم در صورت ایجاد لکه گندیدگی در روی برگ‌ها به سرعت خراب میشه که باید حتماً با مانکوزب از این بیماری پیشگیری شود.

– جدیداً سانسوریا های رنگی در بازار دیده می‌شود که این رنگ‌ها طبیعی نبوده و فقط برای زیبایی گیاه استفاده می‌شود و با رشد گیاه آن نیز بزرگ می‌شود. این رنگ‌ها با دستگاه‌های مخصوص بر روی گیاه زده می‌شود. رنگ‌ها نیز مخصوص این کار بوده و نمی‌توان با رنگ‌های شیمیایی رنگ‌آمیزی کرد.

–  این گیاه توانایی بالایی در تصفیه هوای محیط داره. پس پیشنهاد میکنیم از این گیاه در اتاق خواب استفاده کنید. هم زیبایی خاصی به اتاق خواب میده و هم سلامتی رو براتون به ارمغان میاره.

ترکیب این گیاه با اگلونما صحنه ی زیبایی ایجاد میکند زیرا این گیاه بصورت نیمه چتر دید را به سمت پایین در دور تا دور گلدان و سن سی ویرا به صورت عمودی دید را به سمت بالا هدایت میکند و اگر از پوتوس هم به عنوان گل آویز در کنار اگلئونما استفاده شود منظره دلفریبی به اتاق میدهد!

یکی از نکات مفید و مثبت دیگر اینکه این گیاه کم توقع دارد اینست که بخاطر بافت پر آب و گوشتی خودش توانایی بسیار زیادی در مقاومت در برابر بی آبی و خشکی دارد. پس با خیال راحت به سفرهای دو سه هفته ای رفته و هیچ نگرانی نداشته باشید.

 سانسوریا در زمان بالغ شدنش به گل می شینید یعنی تولد یک گل خوشبو از سانسوریا که هوا رو معطر میکند. این گل به رنگ سفید و سبز هست اما زیبایی خاصی ندارد.

 

سانسوریا

عوارض و درمان:

علت رنگ پریدگی و از دست بین رفتن رنگهای سانسوریا : نور کافی نیست،و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نموده و یا کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه مصنوعی هر سه هفته یکبار جبران کنید.

زخم های قهوه ای روی برگها نمایان شده اند: ابیاری بیش از اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و پس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

علت قهوای و خشک شدن برگهای ساسوریا : گیاه تشنه و هوا گرم است،گلدان را ابیاری کنید و به محل خنک تری منتقل نمایید.

دلیل بد شکل شدن برگ سانسوریا : هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی کنید.

برگهای جدید نرم و ابکی هستند و می افتند : تغذیه بیش از اندازه است،تغذیه مصنوعی را متوقف کنید تا برگها سفت شوند،با نصف میزان توصیه شده کافی است،در پائیز و زمستان تغذیه لازم نیست.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند : حشره افت عامل است،با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

حاشیه برگها دارای لکه های قهوه ای و خشک شده است: برگهای گیاه با شیشه گرم در ارتباط است،ان را جابجا کنید.

نقاط قهوه ای رنگ مانند روی برگها مشاهده میشود : از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با پارچه یا اسفناج تمیز کنید.

برگها سیاه رنگ شده و ابکی هستند: یخ زدگی عامل ان است،در شبهای سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها از قاعده میپوسند : خاک باتلاقی شده است،اب زیر گلدانی را خارج کنید و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،ابیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید،زهکش را بازدید نمایید.


نویسنده مطلب سعید برهانی
  • با سلام سانسوریای من سبز هست ولی بعد از یک مدتی برگ های آن خیلی شل می شه و از حالت شق و رقی می افتد می خواستم بدانم باید چکار کنم