گل قاشقی

معرفی گل قاشقی پپرومیا

در این مطلب خواهید خواند

گل قاشقی یا برگ قاشقی که با نام پپرومیا قاشقی نیز شناخته می‌شود از نمونه گل های زینتی قاشقی در ایران می باشد. این گیاه آپارتمانی به دلیل داشتن برگ های زیبای سبز چرمی شکل و براق، قیمت مناسب، مقاوم بودن و نگهداری خیلی راحت یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی است که در خانه های ایرانی به وفور دیده می شود. محبوب‌ترین انواع گل قاشقی برای داخل آپارتمان پپرومیا کاپراتا و پپرومیا ابلق هستند. جهت خرید بذر گل و گیاه به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

مشخصات:

گل قاشقی با نام علمی “Peperomia Magnoliaefolia” از خانواده پیپراسه (فلفلی ها) دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی، نیمه گوشتی و جثه ای کوچک می باشد. منشأ این گیاهان آمریکای جنوبی، آفریقای جنوبی، آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید. از آنجا که خاستگاه آن جنگل های انبوه است نور کم، کم آبی و سایه را به راحتی تحمل می کند و به همین دلیل می تواند در رده گیاهان آپارتمانی پرطرفدار قرار گیرد.

گل قاشقی گیاهی کم توقع با برگ های قلبی شکل، گوشتی و اغلب رنگ های سفید کرمی و سبز دارد. گیاه پپرونیا یک ساقه گل دهنده با شاتون های سبز رنگ تولید می کند که ارزش زینتی ندارد. زمانی که این گیاه به گل می رود کیفیت برگ ها و زیبایی گل های آن کمتر می شود. با حذف ساقه های گل دهنده می توان گیاه را به طور مرتب به حالت رویشی و نونهالی مشاهده کرد.

گل قاشقی گیاهی بسیار حساس است و دارای ۴۰۰ گونه مختلف است ولی گونه مورد بحث که در ایران عمومیت دارد ( ابلق و سبز ) به دلیل سهولت در نگهداری، برگ های خوش رنگ و زیبا و در عین حال رشد کندی که دارد مناسب برای محل کار ، بانک ها و در کل اماکن عمومی می باشد.

گل قاشقی پپرومیا

این گیاه به نور متوسط و هوای خنک احتیاج دارد و لازم به ذکر است در صورت خرید و هنگامی که آن را به محل مور نظر آوردید ممکن است بدلیل جابه جایی شوکه شده و شاهد ریزش برگ های گل قاشقی باشید که در صورت تامین رطوبت لازم دوباره برگ‌های جدیدی در آن ظاهر می‌شود. در ادامه نحوه نگهداری گل قاشقی و روش تکثیر آن را به شما همراهان همیشگی نازبو آموزش می دهیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: معرفی گل های سایه دوست و مقاوم به نور کم

انواع گل قاشقی:

با توجه به شکل ظاهری و نحوه ی رشد، آنها را به چند گروه تقسیم نموده اند:

گروه اول: بوته ای که دارای دمبرگ های قرمز هستند و بعضی نیز برگ های گوشتی و قلبی شکل دارند .

گروه دوم: دارای ساقه های بلند و قرمز رنگ هستند و بعضی ساقه های گوشتی و برگ های گوشتی دارند و لبه ی برگ ها ارغوانی است و گاه سطح برگ با موهای بسیار ظریفی پوشیده شده است .

گروه سوم: گل قاشقی بالا رونده که اگر آن را کنار دیوار قرار دهید یا مسیر رشد آن را با استفاده طناب و سیم هدایت کنید، به اصطلاح از دیوار بالا می‌رود و رشد آن نسبت به سایر گونه ها بیش تر است. از این گونه می‌توانید به صورت آویز داخل منزل استفاده کنید. این گونه از پپرومیا، دارای ساقه قرمز رنگ و برگ های نقره ای است. برگ هایی ضخیم دارند که آب را در خود تا چند روز نگه می‌دارد.

گروه چهارم: این گونه، پپرومیا پلوسیدا نام دارد. برگ های آن، سبز و براق و قلبی شکل و گوشتی هستند. ساقه های این نوع از گیاه قاشقی ، گوشتی بوده و ارتفاع آن به ۴۵ سانتی متر نیز میرسد.

گروه پنجم: این گونه از گیاه قاشقی به پپرومیا ابلق معروف است. برگهای آن سبز و سفید با انتهای تقریبا گرد است. ساقه ها در این گیاه، سبز یا قرمز رنگ بوده و بطور کلی نیاز به نور بیشتری دارد.

گروه ششم: نام این گونه، پپرومیا کاپراتا می باشد. برگ های آن بسیار زیاد و به صورت قلبی شکل بوده که از قسمت داخلی (مرکزی) گیاه خارج میشوند. شکل ظاهری برگها چروک و راه راه تیره و روشن به رنگهای سبز و قرمز میباسد. دمبرگ های آن نیز همگی قرمز رنگ اند.

انواع گل قاشقی

گروه هفتم: پپرومیا آرجیریا ، نام گونه هفتم از گیاه پیرومیا میباشد. این گیاه، به پیرومیا ی برگ هندوانه ای نیز معروف است. برگ های این گونه شبیه به پوست هندوانه و با خطوط راه راهِ سبز تیره و روشن است. همچنین نوک برگهای این گیاه تیز بوده و دمبرگ های آن، قرمز رنگ هستند.

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا

پپرومیا گیاهی بسیار لوکس و مینیاتوری از خانواده فلفل هاست که به خاطر نگهداری راحت، گیاه بسیار مناسب برای منازل و میز کار است. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا

پپرومیا گیاهی بسیار لوکس و مینیاتوری از خانواده ی فلفل هاست که به خاطر برگهای مینایتوری و شیک خود و از همه مهمتر نگهداری راحت، گیاه بسیار مناسب برای منازل یا میز کار است.

نحوه نگهداری گل قاشقی و نیازها:

برای این که گل قاشقی شما به گلدهی برسد، باید شرایطی را برای آن فراهم کنید و نکات لازم برای نگهداری از آن را راعایت کنید. در ادامه عوامل و شرایط تاثیرگذار برای گل دادن گل قاشقی را با هم مرور می کنیم.

روش آبیاری گل قاشقی : به محیطی مرطوب نیاز دارد بنابراین در مقدار آبیاری گل قاشقی دقت کنید و نگذارید تا بستر خاک کاملا خشک شود. البته این به معنی خیس و غرقابی شدن خاک نیست زیرا در این صورت ممکن است گیاه دچار پوسیدگی ریشه شود و از بین برود. بنابراین بهتر است زمانی گیاه را آب دهید که سطح خاک نیمه خشک-نیمه مرطوب شده باشد. همچنین در نحوه آبیاری گل قاشقی این را مد نظر قرار دهید که آبیاری بیش از اندازه موجب ظهور نواحی تاول شکل بر روی برگها می‌شود که در صورت بروز چنین مشکلی، مدتی گلدان را آب ندهید تا سطح خاک خشک شود و دفعه بعد حجم کمتری از آب را استفاده کنید. هر چند یک بار برگ ها را غبارپاشی کنید تا علاوه بر شستشوی برگ ها از گرد و غبار رطوبت محیط افزایش یابد. با کاهش دمای محیط آبیاری را هم کاهش بدهید.

خاک گل قاشقی : خاک مناسب برای گل قاشقی خاکی سبک با زهکش خوب است . ترکیب خاک گل قاشقی می تواند مخلوطی از خاک معمولی + خاک برگ+ شن و یا خاک برگ+پرلیت باشد بطور کلی ترکیب هر خاک سبکی می تواند خاک مورد نیاز گل قاشقی را تامین کند چرا که این ترکیب به خوبی آب را از خود عبور می دهد. جهت خرید خاک می توانید به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه نمایید.

دما گل قاشقی : دمای مناسب برای گل قاشقی دمای ۲۵ درجه است . حداقل دمای گل قاشقی در زمستان ۱۵ درجه است که قابلیت تحمل آن را دارد. البته تا ۱۰ درجه سانتیگراد نیز مقاومت می‌کند و از بین نمی‌رود اما به تدریج برگ های آن خواهند ریخت. با کاهش دما، آبیاری این گیاه را نیز کاهش دهید. در چنین شرایطی به گیاه کود ندهید. دمای بالا نیز موجب چروکیده شدن برگها و خشک شدن آنها می شود بخصوص اگر در این شرایط گیاه خشکی نیز بکشد.

نور گل قاشقی : نور مناسب برای گل قاشقی مکانی نیم سایه – نیم آفتاب  است. این گیاه نور مستقیم آفتاب را در صبح زود یا در عصر بخصوص در فصولی همانند بهار، پاییز و تابستان تا حدودی تحمل می‌کند اما مراقب نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهر روزهای گرم بخصوص در طی فصل تابستان باشید. نور شدید موجب کمرنگ شدن و ظهور نواحی سفید رنگ بر روی برگ ها می‌شود. اگر مکان نگهداری بیش از اندازه کم نور باشد، برگها حالت ابلق خود را از دست می‌دهند و به رنگ سبز یکدست درمی‌آیند.

خرید انواع خاک

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. برای خرید خاک مناسب کلیک کنید.

خرید انواع خاک

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. برای خرید خاک مناسب کلیک کنید.

رطوبت : میزان رطوبت لازم برای برگ قاشقی حد‌ود‌ ۵۰  د‌رصد‌ است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز کند لکه‌هایی بر روی سطح برگ ظاهر می‌شود و برگ را بی‌حس می‌کند و برگ می‌افتد.

کود مناسب گل قاشقی : خاک گلدان این گیاه باید همواره مرطوب اما نه خیس و غرقابی باشد. در صورتی که برگ ها کم رنگ شوند و رشد گیاه کاهش یابد، باید از کود مناسب برای گل قاشقی استفاده کرد. کود مخصوص گل قاشقی کودی است با نصف غلظت آنچه که به سایر گیاهان زینتی داده می شود. کوددهی گل قاشقی را می‌توان در فصول رشد یک مرتبه در طی هر ماه و در فصول سرد همانند پاییز و زمستان هر ۸-۶ هفته یک مرتبه استفاده کرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید.

هرس گل قاشقی: این گیاه نیاز به هرس خاصی ندارد مگر جدا کردن برگ های زرد و آسیب دیده. همچنین در صورت علاقه به پرپشت شدن این گیاه و تحریک رشد ساقه های جانبی می توان ساقه را سرزنی کرد. هرس گل برگ قاشقی بدین صورت است که حدود ۵ سانتیمتر از نوک ساقه را باید کوتاه کرد تا از قسمت های پایین ساقه های جدید شروع به رشد کنند. البته اگر ساقه مذکور بسیار بلند شده است می توان بیش از ۵ سانت از آن قطع نمود و حتی فقط حدود یک سوم طول آن باقی گذاشت و بقیه را قطع کرد. به هر حال سالی یک مرتبه هرس کنید و در هر مرتبه هرس بیش از ۳۰٪ از حجم کل شاخسار را کوتاه نکنید.

تمیز نمودن برگ های گل برگ قاشقی: به علت شکننده بودن گل برگ قاشقی، غبارپاشی برای تمیز کردن برگ ها کافی است.

تعویض گلدان برگ قاشقی : زمان مناسب برای تغییر گلدان، فصل بهار است. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار داد. در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند.

اگر این مطلب را پسندیده‌اید، ممکن است مطلب جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال را هم دوست داشته باشید.

تکثیر و قلمه زدن گل قاشقی: 

طریقه تکثیر گل قاشقی به دو صورت است که در ذیل توضیح می دهیم:

۱- تکثیر گل قاشقی در آب: این روش را در فصل تابستان انجام دهید، به این منظور یک شاخه بلند انتخاب کرده و یک قلمه به طول ۷ الی ۱۰ سانتی‌متر را به وسیله چاقو یا قیچی جدا کنید. قلمه به یک یا دو برگ نیاز دارد، برگ‌های اضافی را به وسیله قیچی از انتها جدا کنید، این مرحله خیلی مهم است چون محل برگ‌های جدا شده در ساقه هست که ریشه می‌دهد، پس مراقب باشید به ساقه قلمه آسیبی وارد نشود.

انتهای قلمه را با قیچی به صورت مورب جدا کنید، چون در این صورت سطح بیشتری با خاک در تماس خواهد بود و ریشه‌دار کردن گیاه راحت‌تر صورت می‌گیرد، سپس قلمه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و در بستری که زهکشی خوبی داشته باشد مثل پیت‌ماس، کوکوپیت و پِرلیت یا خاک‌برگ و ماسه بکارید. به وسیله آب‌پاش روی برگ‌های گیاه را مرطوب نموده و سپس با یک کیسه پلاستیک شفاف روی گلدان را بپوشانید تا رطوبت گیاه تأمین گردد. دمای مورد نیاز قلمه ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

توجه: از قرار دادن گلدان در مقابل تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید، ظرف مدت ۲۰ الی ۳۰ روز در صورت داشتن رطوبت کافی قلمه ریشه‌دار خواهد شد.

استفاده از هورمون ریشه زایی در قلمه زدن

گاهی اوقات بعضی گیاهان با قلمه زدن به سختی تکثیر می شوند. کلیک کنید تا با نحوه ریشه دار کردن قلمه های سخت آشنا شوید.

استفاده از هورمون ریشه زایی در قلمه زدن

قلمه زدن یکی از ساده ترین راه ها برای تکثیر گیاهان است اما گاهی اوقات بعضی گیاهان با قلمه زدن به سختی تکثیر می شوند. کلیک کنید تا با نحوه ریشه دار کردن قلمه های سخت آشنا شوید.

۲- تکثیر گل قاشقی با برگ : در این روش یک برگ از گیاه به وسیله قیچی جدا کنید، به وسیله کاتر یا چاقو می‌توان به چهار نوع مختلف قلمه برگ را آماده کرد و در بستر مناسب کاشت: ۱- تمام برگ با دُمبرگ ۲- تمام برگ بدون دُمبرگ ۳- نیمه پایینی برگ بدون دُمبرگ ۴- نیمه بالایی برگ

قلمه برگ آماده شده را در صورت امکان به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و سپس در بستر مناسب مثل  پیت‌ماس، کوکوپیت و پِرلیت یا خاک برگ و ماسه بکارید، گیاه را در محیطی گرم، مرطوب و دور از تابش مستقیم آفتاب نگهدارید تا ریشه بدهد. لازم به ذکر است که هورمون ریشه زایی لازم و ضروری نیست ولی آغشته کردن برگ به آن، ریشه‌دار کردن قلمه برگ‌ها را سریع‌تر میسر می‌سازد.

همچنین بخوانید: آموزش قلمه زدن گیاهان

آفات گل قاشقی و بیماری ها:

 • پوسیدگی ناشی از فعالیت قارچ فیتوفترا Phytophthora و پتیوم Pytium از جمله آفت گل قاشقی است که این گیاه را آزار می‌دهد و شرایطی همانند هوای مرطوب و سرد و یا آبیاری بیش از حد باعث فعالیت این قارچ می‌شود و در نتیجه گیاه از سطح خاک خواهد پوسید.
 • بیماری لکه برگی قارچ سرکوسپورا cercospora هم گاهی در این گیاه مشاهده می‌شود که در اثر آن بر روی سطح زیرین برگها لکه های سیاه رنگی به وجود می‌آیند.
 • لکه برگی ریزوکتونیا Rhizoctonia لکه‌هایی قهوه‌ای تا سیاه رنگ با حاشیه‌های برآمده ایجاد می‌کند.
 • لکه برگی میروتسیوم Myrothecium نواحی آبدار با حلقه‌هایی سیاه و سفید در نواحی زیر سطح برگ بوجود می‌آورد.
 • در چنین شرایطی می‌توان از سموم قارچ کش استفاده کرد. استفاده از مواد براق کننده برگها باعث ایجاد لکه‌هایی نارنجی-قرمز بر روی برگها می‌شود بنابراین برای پاک کردن برگهای این گیاه از پارچه مرطوب استفاده کنید. ویروس موزاییک خیار نیز می‌تواند در برگها لکه‌های حلقوی ایجاد کنند و موجب کوتاهی قامت گیاه و بدشکلی برگها شود و چاره ای بجز حذف و دور انداختن برگهای بیمار نیست. برای خرید قارچ کش به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

خرید انواع کود

برای داشتن گیاهان سالم و محصولات پربار باید بطور مرتب کوددهی صورت پذیرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید.

خرید انواع کود

برای داشتن گیاهان سالم و محصولات پربار باید بطور مرتب کوددهی صورت پذیرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید.

علت گل ندادن گل قاشقی : گل دادن گل قاشقی ارتباط مستقیمی با نور خورشید دارد.کم بود نور مهمترین علت گل ندادن گل قاشقی است. در صورت چنین شرایطی محل گلدان را عوض کرده ( ترجیحا پنجره شرقی) تا گلدهی گل قاشقی را شاهد باشید.

علت زرد شدن گل قاشقی : کنه تار عنکبوتی یکی از حشراتی است که به این گیاه حمله می‌کند که می تواند علت زرد شدن برگ گل قاشقی باشد. در اینصورت از سموم سیستمیک باید استفاده کرد. یکی دیگر از دلایل آن کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان است، که در این صورت باید هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

علت ریزش برگ گل قاشقی : دمای پایین هوا و سرما می‌تواند علت ریزش برگ گل قاشقی باشد.

علت پژمرده شدن گل قاشقی : آبیاری زیاد و غرقابی کردن گیاه باعث پوسیدگی و پژمردگی گیاه می‌شود.

کپک خاکستری روی ساقه ها: قارچ بوتری تیس عامل آن است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است. با سم قارچ کش گیاه را سم پاشی و گلدان را به محل گرم تری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و آبیاری را کاهش دهید.

برگ ها خم می شوند: گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید و گلدان را به محل خنک تری منتقل کنید.

برگ ها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند: شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منتقل نمایید.

برگ ها چین و چروک دار،خشک می شوند و می ریزند: هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل کنید.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

23 پاسخ

 1. سلام من دو سال هست گل قاشقی خریدم ولی رشدش متوقف شده و فاصله بین برگها زیاده دلیلش چیه؟🙏

 2. سلام گل قاشقی من برگهاش از دم برگ سیاه میشوند ومی ریزند ممنون میشم علتش بدونم ودرمانش رو بگین

 3. ممنونم عالی بود
  گل قاشقی من بیش از حد بزرگ شده و برگ های سبز و خوبی داره اما برگها بیش از حد بزرگن و نمیدونم چرا گل نمیده اگه کسی میدونه راهنمایی کنه

  1. سلام
   گل قاشقی گل نداره، یه سری ابلق داره و یه سری سبز ولی گل نمیده

 4. سلام بر روی برگهای گل من لکه های نقره یی رنگی میفته و برگ قهوه یی شده و میفته بنظرتون دلیلش چیه؟؟؟

  1. رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید، زیر برگ ها رو از حیث وجود حشره و افت بررسی کنید

 5. سلا گل قاشقی من توی تراسه والان مدتیه که گل داده .میخواستم بدونم آیا باید برای رشد خودش گلهاشو بچینم یا نیازی نیست

  1. سلام
   مسلما گیاهی که به گل میشینه رشدش کمتر میشه برای رشد بهتر میتونین گل رو بچینین

  1. سلام
   ممنون از شما، لطفا اگه تجربه ای دارید با دوستان دیگه به اشتراک بزارین، جهت خرید بذر میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 6. سلام من چهار ساله گل قاشقی دارم قدش بلند شده وخودش رو به سمت پایین کشیده اگه از ساقه کوتاه کنم تو خاکش بکارم خوب میشه

  1. سلام
   گیاه مقاومیه، بسته به خاک داره ولی نباید مورد خاصی داشته باشه، البته پیشنهاد ما استفاده از خاک های استاندارده، جهت خرید خاک میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 7. سلام روزتون بخیر گل قاشقی من اول توی اب بود ریشه داد بعد توی خاک گذاشتم ولی الان دو تا از برگش پاره میشه چکار کنم ممنون

  1. سلام دوست و همراه عزیز ناربو
   احتمالا به دلیل بیش از اندازه توی آب موندن این اتفاق افتاده، گیاه رو کاور کنید و آبیاری رو بیشتر کنید. نور رو بیشتر کنید و از قطره محرک رشد هم پیشنهاد میکنم استفاده کنید. جهت خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 8. سلام گل قاشقی من پژمرده شدن علتش چی میتونه باشه ؟ نور هم مطابق با نور لامپ توی خونه است

  1. سلام زهره عزیز
   منظورتون از پژمرده شدن چیه ؟، گل سایه دوستیه جز نوع ابلقش و مشکلی در محیط خونه نداره، ریشه رو از حیث پوسیدگی و آفت بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.