نازبو
آموزش و مقالات

چگونگی درمان گیاهان آپارتمانی

امروز در "نازبو" قصد داریم علت زرد شدن گیاهان آپارتمانی و دیگر بیماری‌های رایج در بین آنها را بررسی کنیم. شاید شما نیز با مشکل زرد شدن، ریزش، چروک شدن، قهوه ای و یا سوختن برگ‌های گلدان خود مواجه شده باشید که در ذیل به چند مورد از عوامل و درمان آنها می‌پردازیم :

بررسی علل زرد شدن و بیماری گیاهان آپارتمانی

1- زرد شدن برگ گیاه

دلایل: رطوبت کم، زهکشی ضعیف خاک، آبیاری زیاد، کم بودن جای گلدان برای ریشه‌ها یا دمای پایین
درمان: اگر برگ‌های پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند که روندی کاملاً طبیعی است (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگ‌های پیر به برگ‌های جوان منتقل می‌شوند و برگ‌های پیر به مرور زرد شده و ریزش می‌کنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگ‌های کهنه، می‌بایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا می‌شوند، احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است. هنگامی که آب و هوا ناگهان تغییر کند، نباید گیاه را نزدیک بخاری بگذارید تا به تغییر ناگهانی محیط زیست واکنش بدهد. گلدان را چک کنید تا زهکشی مناسب و کافی داشته باشد و ریشه‌های گیاه در گلدان جای مناسبی داشته باشند.

برای خرید خاک و بستر کشت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

2- گل‌های کم و شاخ و برگ زیاد

دلیل: کود نیتروژنی زیاد
درمان: بیشتر گیاهان خانگی اغلب یک بار در ماه به کود نیاز دارند و در ماه‌های سردتر این مقدار کمتر هم می‌شود. برای کوددهی برنامه ریزی داشته باشید و از آن بیشتر کود ندهید.


3- گیاهان کم پشت با گل‌های کم

دلیل: نور کم و ضعیف
درمان: بیشتر گیاهانی که داخل منزل نگهداری می‌شوند، روزانه به 14 ساعت نور آفتاب نیاز دارند. در اینترنت جستجو کنید و میزان نور لازم برای هر گیاهی که در منزل دارید را پیدا کنید و به مستقیم یا غیرمستقیم بودن نور یا نیاز به سایه هم توجه کنید.

4- برگ‌های سوخته

دلیل: نور مستقیم زیاد
درمان: گیاه را از مقابل نور مستقیم آفتاب به جایی با نور غیرمستقیم منتقل کنید، برگ‌های آسیب دیده را هرس کنید و آبیاری عمیق و گهگاه را ادامه دهید تا ریشه بهتر رشد کند. از کوددهی زیاد خودداری کنید، زیرا این کار سوختگی گیاه را تشدید می‌کند.

درمان گیاهان آپارتمانی 
5- قهوه ای شدن نوک برگ‌ها

دلیل: کود یا آفت کش زیاد، خاک خشک، دمای پایین، هوای داغ، نمک انباشته یا فاسد شدن ریشه
درمان: به بیشتر گیاهان خانگی حداکثر ماهی یک بار باید کود داد. گلدان‌ها را در سینی‌ها کم عمق پر از ماسه بگذارید و آنها را پر از آب کنید تا رطوبت اطراف گلدان افزایش یابد (گلدان باید روی ماسه و بالاتر از سطح آب قرار بگیرد). یک بار در ماه آب کافی در بالای خاک بریزید تا نمک اضافی از آن خارج شود.

برای خرید بذر به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

6- برگ‌های کوچک یا پژمرده شدن گیاه

دلیل: خاک زیاد خیس یا خشک است
درمان: روتین آبیاری برای خودتان درست کنید که گهگاه ولی عمیق باشد تا رشد ریشه افزایش یابد و از فاسد شدن ریشه جلوگیری شود. اگر به فاسد شدن ریشه شک دارید، گیاه را از گلدان درآورید و سیستم ریشه‌ها را بررسی کنید و ریشه‌های عفونی (نوک سیاه شده ریشه‌ها با پوسیدگی چسبناک) را ببرید و با مخلوط گلدانی استریل و یک گلدان جدید، جای گیاه را عوض کنید.

7- خال‌های روی برگ‌ها

دلیل: خال‌های برگی قارچی، خال‌های آبی
درمان: اگر گیاه شما عفونی شده است، باید آن را از گیاهان دیگر جدا کنید و برگ‌های عفونی را ببرید. برای پیشگیری از خال‌دار شدن باید تهویه هوا را بیشتر کنید، یعنی فاصله بین گلدان‌ها را افزایش دهید و مواظب باشید که هنگام آبیاری، آب روی برگ‌ها نپاشد.


درمان گیاهان آپارتمانی

8- زرد شدن نوک برگ‌ها و سپس قهوه شدن آن‌ها که کل برگ ممکن است بمیرد

بیماری: سیاه تاول
درمان: برگ‌های عفونی را ببرید. از اسپری کردن آب به برگ‌ها اجتناب کنید.

9- رشد قارچ پودری سفید روی شاخ و برگ‌ها، از ریخت افتادن برگ و افتادن برگ

دلیل: کپک پودری
درمان: تهویه هوای اطراف گلدان را بیشتر کنید و شاخ و برگ عفونی را قطع کنید.

10- ریشه‌های نرم قهوه‌ای و سیاه، گیاهان پژمرده

دلیل: فاسد شدن ریشه یا ساق
درمان: از آبیاری زیاد پرهیز کنید. گیاه عفونی را حذف کنید، ریشه‌های فاسد شده را قطع کنید و با ترکیب گلدانی استریل و گلدان تمیزی، جای گیاه را عوض کنید.

11- رشد نکردن، پس مرگ (خشک شدن گیاه از نوک شاخه‌ها به سوی ریشه) و از ریخت افتادن گیاه

بیماری: کپک بوتریتیس
درمان:
گیاه بیمار را ایزوله کنید و قسمت‌های عفونی را ببرید. تهویه هوا در اطراف گلدان را با افزایش فاصله بین گلدان‌ها، بیشتر کنید.

12- از دست دادن حالت شادابی

دلیل: نور شدید
درمان: نور شدید این حالت را می‌تواند باعث شود، حمله کنه قرمز نیز این نشانه‌ها را بروز می‌دهد. کثیف بودن برگ‌ها و اختلال در فتوسنتز نیز می‌تواند عامل دیگری برای این عارضه باشد.

13- برگ‌ها می‌پیچند و می‌ریزند

درمان: این علامت مربوط به افراط در آبیاری و پایین بودن بیش از حد درجه حرارت است.

برای خرید ورمی کمپوست با کیفیت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.
 

14- برگ‌های جوانه انتهایی کوچک مانده و رنگ پریده هستند

دلیل: مرطوب بودن خاک کمپوستی
درمان: این علایم در اوایل بهار و اواخر زمستان با گرم شدن هوا و مرطوب بودن زیاده از حد کمپوست ظاهر می‌شوند. گیاه را به محل پرنورتر منتقل و آبیاری را کمتر کنید. اگر در فواصل رشد نیز این نشانه‌ها برطرف نشدند کمبود مواد غذایی و نور می‌توانند این عارضه را سبب شوند.

دیدگاه شما

ه

4 ماه قبل

سلام گیاه من در برابر حرارت زیاد بوده و برگاش پژمرده شدن چیکار کنم؟

شيرازي

1 سال قبل

سلام وقتتون بخير... گل استرليتزيا من دچار پوسيدگي ريشه شد و بعداز شستشوي ريشه نوك ريشه اصلي سياه ولي مابقي سالم است... آيا نوك سياه را از ريشه جدا كنم ؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام اگه زیاد نیست از قارچکش استفاده کنید تا گیاه خودشو بگیره

زهرا

1 سال قبل

با سلام من یک گلدان ساناز دارم که پس از آنکه برگ ها کمس جوانه می زند و رشد می کند، برگ ها می سوزند و خشک میشوند و گلدان رز من پس از برگ در آوردن برگ ها می پیچند و کم کم می ریزند، از بهار که گلدان را تعویض کردم هنوز گلدان پر از برگ و گل نشده است.آبیاری بیش از حد ندارم.

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام گیاه و ریشه رو از نظر آفت و پوسیدگی بررسی کنید.

ناشناس

1 سال قبل

سلام من دو تا سوال داشتم از خدمتتون ۱) من برگای یکی از گلدونام به دلیل آب ندادن خشک شده، باید چکار کنم تا دوباره احیا بشه؟؟ ۲) یه گلدونمم ساقه ها و برگاش سیاه شده، دلیلش چیه و آیا میشه احیاش کرد؟؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام اولی رو با رطوبت محیطی بالا یا کاور کردن گیاه دومی هم از پوسیدگی به دلیل آبدهی زیاد یا قارچ میتونه باشه

ناشناس

2 سال قبل

سلام گیاه پاندانوس دارم که سر برگهاش داره خشک میشه علتش چیه و چجوری درمانش کنم

HM

12 ماه قبل

سلام من لوبیا کاشتم و بزگ شده لوبیا هم شروع کرده بده اما زیر برگهاش پر سیاهی های کوچیک شد و بیشتر شدن تا اینکه همه برگها کمرنگ شدن و زرد شدن و افتادن ، و اینا دارن به بقیه گیاهانم هم آسیب میزنن چی کار کنم؟ راه و روش خونگی یا چیز خونگی ای هست که از بین ببره آفاتش رو؟

نازبو - زلفی پور

11 ماه قبل

سلام یک مقاله در مورد آفت کش های طبیعی میفرستم خدمتتون میتونه کمکتون کنه 10 روش درست کردن آفت کش های طبیعی و ارگانیک

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام معمولا به دلیل رطوبت پایینه

ناشناس

2 سال قبل

سلام ....من یه گلی دام به اسمه جوفیل ولی برگدهاش میریزه علت چیه چکارش کنم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو گیاه رو کاور کنید و آبیاری رو منظم کنید.

ستاره

2 سال قبل

سلام ببخشید من هفته ی گذشته یک گیاه اختر سبز با رگه های زرد خریدم ، از پایین این گیاه از داخل خاک یه برگ پژمرده ی کوچک عین پاجوش داشت که الان از وسط اون یه برگ تازه داره میزنه . اما این برگ تازه هنوز درنیومده سرش سوخته ، میخواستم کلا بدونم که علت سوختن برگ های جدید هنوز باز نشده چی هستش؟؟ چون مارانتای خواهرم هم همین مشکل رو داره . ممنون میشن پاسخ بدین ??

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام ستاره عزیز دلیل سوختگی سر برگ های گیاه میتونه آبیاری زیاد یا زهکشی نامناسب خاک باشه

ناشناس

3 سال قبل

سلام خسته نباشید، ما جنوب زندگی میکنیم واز کولر گازی استفاده می‌کنیم، دمای خونه بین 26،25 هست، میخوام ببینم این دما واسه گلا مناسبه، واینکه نوک برگ و کناره برگ گلام سیاه شدن، علت چیه

نازبو - یاوری

3 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو از نظر دما نسبتا خوبه ولی رطوبت محیطی پایینه برای گیاه، سوختگی سر برگ ها هم به این دلیله، سعی کنید با مه پاشی و ساخت جزیره کنار گیاهان خودتون به شادابی گیاهان کمک کنید، خوندن این مطالب رو پیشنهاد میکنم : چگونه رطوبت مناسب را برای گیاهان فراهم کنیم؟ چگونه گیاهانی شاداب و سرزنده داشته باشیم؟

مینا اح

3 سال قبل

سلام خسته نباشیدمن تقریبا کمتراز یکماهه که قلمه گیاه قهوه رو در گلدان گاشتم و در فضای خونه زیر نور مهتابی گذاشتم ولی برگهاش خشک شدن ومیریزن علتش چیه لطفا راهنمایی کنید یه سوال دگه هم داشم اواخر فصل بهار گل عروس خالدار گرفتم برگهاش زرد وپلاسیده شدن ریختن تنها فقط یک برگ جدید زده اونم تو فضای خونه وزیر نو مهتابیه لطفا برای نگهداری صحیحشون راهنمایی کنید

نازبو - یاوری

3 سال قبل

سلام مینای عزیز اطلاعاتی در مورد نحوه قلمه گیری و سایر شرایط چیزی نفرمودین با این حال پیشنهااد میکنم مطلب دلیل ریزش برگ گیاهان آپارتمانی رو مطالعه کنید.

معصومه

3 سال قبل

سلام میشه .یک ماه تقویت کننده برای گل بگین ممنون میشم

امیر

1 سال قبل

سلام،وقت بخیر ببخشید سال قبل نهال خرمالو در باغچه کاشتم،امسال بهار به باغچه کودحیوانی دادم،الان برگ های درخت خرمالو از پایین گیاه حالت سوختگی گرفتن تا بالا دلیلش چیه؟و برای رفع ان چکار باید بکنم؟ ممنون از پاسخگوییتون

نازبو - زلفی پور

10 ماه قبل

سلام معمولا کوددهی زیاد باعث این مشکل میشه از یک باغبان یا کارشناس کشاورزی منطقه خود کمک بگیرید که بتونه خاک رو بررسی کنه

نازبو - یاوری

3 سال قبل

سلام پیشنهاد میکنم مطلب زیر رو مطالعه کنید : بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی همچنین جهت خرید بذر و خرید کود میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید

ناشناس

3 سال قبل

سلام خسته نباشید. میشه طرز طهیه ماده تقویت کننده برای شادابی گل پیشنهاد کنید. ممنون می شم

نازبو - یاوری

3 سال قبل

پیشنهادم استفاده از کودهای استاندارده، همچنین میتونین از کمپوست خانگی هم استفاده کنید، مطلب زیر میتونه مفید باشه : نکاتی جهت افزایش سرعت در فرآیند تولید کمپوست

ناشناس

3 سال قبل

سلام من یه گلدون دارم که توش یه گل کاکتوس بلند کاشتم که بالاش داره قهوه یی میشع علتشو نمی‌دونم میشع کمک کنید ممنون میشم

نازبو - یاوری

3 سال قبل

آبیاری گیاهتون کاهش بدین و گلدون بزارین در معرض تابش مستقیم آفتاب

کتایون اسدی

4 سال قبل

سلام. خسته‌نباشید. من ساکن کرمانشاه هستم.دو هفته پیش دوتا سرو لاوسون مته‌ای خریدم و در تراس بزرگ و روباز که باد و آفتاب داره در گلدان گذاشتم. حالا میبینم که دارن کم‌پشت و زرد میشن و سوزن‌هاشون خشک میشه و میریزه. خاک رو مرطوب نگه داشتم و پای هر گلدان کوکوپیت و ورمی کمپوست ریختم. البته در زمان آبیاری به حدی آب ندادم که از زیر گلدان بیرون بیاد. گلدونش بزرگه و حدود دو یا سه پارچ متوسط آب میدم. امکانش هست کمکم کنید؟ ممنون میشم.

شیرین

1 سال قبل

سلام برگ عبایی من همه ی برگهاش داره میسوزه چ کنم؟از بغل هم میسوزه

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام ریشه رو بررسی کنید احتمالا پوسیدگی داره، از قارچکش استفاده کنید

حمید

3 سال قبل

سلام این درخت حساس به کم آبی و دمای زیاد هست، بهترین حالت آبیاری هر ۵ روز میباشد که باید کاملا اب از پایین گلدان بیرون بیاد و در مکانی نگهداری بشه حداقال توی طول روز یک ساعت سایه روی اون باشه

علیرضا

2 سال قبل

سلام ،من یک بلوبری دارم ، بعد از اینکه جای گیاه رو عوض کردم تمام برگ های قبلی شروع به خشک شدن و برگ های جدید هم زرد شدن ،میخواستم راهکار این مشکل رو بگید ممنون

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام علیرضای عزیز احتمالا به ریشه آسیب رسیده، شاید نشه براش کاری کرد