ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

امروز در “نازبو” قصد داریم علت زرد شدن گیاهان آپارتمانی و دیگر بیماری های رایج در بین آنها را بررسی کنیم. شاید شما نیز با مشکل زرد شدن، ریزش، چروک شدن، قهوه ای و یا سوختن برگهای گلدان خود مواجه شده باشید که در ذیل به چند مورد از عوامل و درمان آنها می پردازیم.

۱- زرد شدن برگ گیاه:

دلایل: رطوبت کم، زهکشی ضعیف خاک،آبیاری زیاد، کم بودن جای گلدان برای ریشه ها یا دمای پایین

درمان:اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است. هنگامی که آب و هوا ناگهان تغییر کند، نباید گیاه را نزدیک بخاری بگذارید تا به تغییر ناگهانی محیط زیست واکنش بدهد. گلدان را چک کنید تا زهکشی مناسب و کافی داشته باشد و ریشه های گیاه در گلدان جای مناسبی داشته باشند.

۲- گل های کم و شاخ و برگ زیاد

دلیل: کود نیتروژنی زیاد

درمان: بیشتر گیاهان خانگی اغلب یک بار در ماه به کود نیاز دارند و در ماه های سردتر این مقدار کمتر هم می شود. برای کوددهی برنامه ریزی داشته باشید و از آن بیشتر کود ندهید.

۳- گیاهان کم پشت با گل های کم

دلیل: نور کم و ضعیف

درمان: بیشتر گیاهانی که داخل منزل نگهداری می شوند روزانه به ۱۴ ساعت نور آفتاب نیاز دارند. در اینترنت جستجو کنید و میزان نور لازم برای هر گیاهی که در منزل دارید را پیدا کنید و به مستقیم یا غیرمستقیم بودن نور یا نیاز به سایه هم توجه کنید.

۴- برگ های سوخته

دلیل: نور مستقیم زیاد

درمان: گیاه را از مقابل نور مستقیم آفتاب به جایی با نور غیرمستقیم منتقل کنید، برگ های آسیب دیده را هرس کنید و آبیاری عمیق و گهگاه را ادامه دهید تا ریشه بهتر رشد کند. از کوددهی زیاد خودداری کنید، زیرا این کار سوختگی گیاه را تشدید می کند.

درمان گیاهان آپارتمانی

۵- قهوه ای شدن نوک برگ ها

دلیل: کود یا آفت کش زیاد، خاک خشک، دمای پایین، هوای داغ، نمک انباشته یا فاسد شدن ریشه

درمان: به بیشتر گیاهان خانگی حداکثر ماهی یک بار باید کود داد. گلدان ها را در سینی ها کم عمق پر از ماسه بگذارید و آنها را پر از آب کنید تا رطوبت اطراف گلدان افزایش یابد (گلدان باید روی ماسه و بالاتر از سطح آب قرار بگیرد). یک بار در ماه آب کافی در بالای خاک بریزید تا نمک اضافی از آن خارج شود.

۶- برگ های کوچک یا پژمرده شدن گیاه

دلیل: خاک زیاد خیس یا خشک است

درمان: روتین آبیاری برای خودتان درست کنید که گهگاه ولی عمیق باشد تا رشد ریشه افزایش یابد و از فاسد شدن ریشه جلوگیری شود. اگر به فاسد شدن ریشه شک دارید، گیاه را از گلدان درآورید و سیستم ریشه ها را بررسی کنید و ریشه های عفونی (نوک سیاه شده ریشه ها با پوسیدگی چسبناک) را ببرید و با مخلوط گلدانی استریل و یک گلدان جدید، جای گیاه را عوض کنید.

۷- خال های روی برگ ها

دلیل: خال های برگی قارچی، خال های آبی

درمان: اگر گیاه شما عفونی شده است، باید آن را از گیاهان دیگر جدا کنید و برگ های عفونی را ببرید. برای پیشگیری از خال دار شدن باید تهویه هوا را بیشتر کنید یعنی فاصله بین گلدان ها را افزایش دهید و مواظب باشید که هنگام آبیاری، آب روی برگ ها نپاشد.

درمان گیاهان آپارتمانی

۸- زرد شدن نوک برگ ها و سپس قهوه شدن آنها: کل برگ ممکن است بمیرد

بیماری: سیاه تاول

درمان: برگ های عفونی را ببرید. از اسپری کردن آب به برگ ها اجتناب کنید.

۹- رشد قارچ پودری سفید روی شاخ و برگ ها، از ریخت افتادن برگ و افتادن برگ

دلیل: کپک پودری

درمان: تهویه هوای اطراف گلدان را بیشتر کنید و شاخ و برگ عفونی را قطع کنید.

۱۰- ریشه های نرم قهوه ای و سیاه، گیاهان پژمرده

دلیل: فاسد شدن ریشه یا ساق

درمان: از آبیاری زیاد پرهیز کنید. گیاه عفونی را حذف کنید، ریشه های فاسد شده را قطع کنید و با ترکیب گلدانی استریل و گلدان تمیزی، جای گیاه را عوض کنید.

۱۱- رشد نکردن، پس مرگ (خشک شدن گیاه از نوک شاخه ها به سوی ریشه) و از ریخت افتادن گیاه

بیماری: کپک بوتریتیس

درمان: گیاه بیمار را ایزوله کنید و قسمت های عفونی را ببرید. تهویه هوا در اطراف گلدان را با افزایش فاصله بین گلدان ها، بیشتر کنید.

۱۲- از دست دادن حالت شادابی

دلیل: نور شدید

درمان: نور شدید این حالت را میتواند باعث شود، حمله کنه قرمز نیز این نشانه‌ها را بروز میدهد. کثیف بودن برگها و اختلال در فتوسنتز نیز میتواند عامل دیگری برای این عارضه باشد.

۱۳- برگها می‌پیچند و می‌ریزند

درمان: این علامت مربوط به افراط در آبیاری و پایین بودن بیش از حد درجه حرارت است.

۱۴- برگهای جوانه انتهایی کوچک مانده و رنگ پریده هستند

دلیل: مرطوب بودن خاک کمپوستی

درمان: این علایم در اوایل بهار و اواخر زمستان با گرم شدن هوا و مرطوب بودن زیاده از حد کمپوست ظاهر میشوند. گیاه را به محل پرنورتر منتقل و آبیاری را کمتر کنید. اگر در فواصل رشد نیز این نشانه‌ها برطرف نشدند کمبود مواد غذایی و نور میتوانند این عارضه را سبب شوند.


نویسنده مطلب
 • سلام. خسته‌نباشید.
  من ساکن کرمانشاه هستم.دو هفته پیش دوتا سرو لاوسون مته‌ای خریدم و در تراس بزرگ و روباز که باد و آفتاب داره در گلدان گذاشتم. حالا میبینم که دارن کم‌پشت و زرد میشن و سوزن‌هاشون خشک میشه و میریزه. خاک رو مرطوب نگه داشتم و پای هر گلدان کوکوپیت و ورمی کمپوست ریختم. البته در زمان آبیاری به حدی آب ندادم که از زیر گلدان بیرون بیاد. گلدونش بزرگه و حدود دو یا سه پارچ متوسط آب میدم.
  امکانش هست کمکم کنید؟ ممنون میشم.

  • سلام این درخت حساس به کم آبی و دمای زیاد هست، بهترین حالت آبیاری هر ۵ روز میباشد که باید کاملا اب از پایین گلدان بیرون بیاد و در مکانی نگهداری بشه حداقال توی طول روز یک ساعت سایه روی اون باشه

 • سلام من یه گلدون دارم که توش یه گل کاکتوس بلند کاشتم که بالاش داره قهوه یی میشع علتشو نمی‌دونم میشع کمک کنید ممنون میشم

  • آبیاری گیاهتون کاهش بدین و گلدون بزارین در معرض تابش مستقیم آفتاب

 • سلام خسته نباشید. میشه طرز طهیه ماده تقویت کننده
  برای شادابی گل پیشنهاد کنید. ممنون می شم

 • سلام میشه .یک ماه تقویت کننده برای گل بگین ممنون میشم

 • سلام خسته نباشیدمن تقریبا کمتراز یکماهه که قلمه گیاه قهوه رو در گلدان گاشتم و در فضای خونه زیر نور مهتابی گذاشتم ولی برگهاش خشک شدن ومیریزن علتش چیه لطفا راهنمایی کنید
  یه سوال دگه هم داشم اواخر فصل بهار گل عروس خالدار گرفتم برگهاش زرد وپلاسیده شدن ریختن تنها فقط یک برگ جدید زده اونم تو فضای خونه وزیر نو مهتابیه لطفا برای نگهداری صحیحشون راهنمایی کنید

  • سلام مینای عزیز
   اطلاعاتی در مورد نحوه قلمه گیری و سایر شرایط چیزی نفرمودین با این حال پیشنهااد میکنم مطلب دلیل ریزش برگ گیاهان آپارتمانی رو مطالعه کنید.

 • سلام خسته نباشید، ما جنوب زندگی میکنیم واز کولر گازی استفاده می‌کنیم، دمای خونه بین ۲۶،۲۵ هست، میخوام ببینم این دما واسه گلا مناسبه، واینکه نوک برگ و کناره برگ گلام سیاه شدن، علت چیه

 • سلام ببخشید من هفته ی گذشته یک گیاه اختر سبز با رگه های زرد خریدم ، از پایین این گیاه از داخل خاک یه برگ پژمرده ی کوچک عین پاجوش داشت که الان از وسط اون یه برگ تازه داره میزنه . اما این برگ تازه هنوز درنیومده سرش سوخته ، میخواستم کلا بدونم که علت سوختن برگ های جدید هنوز باز نشده چی هستش؟؟ چون مارانتای خواهرم هم همین مشکل رو داره .
  ممنون میشن پاسخ بدین 🙏🙏

  • سلام ستاره عزیز
   دلیل سوختگی سر برگ های گیاه میتونه آبیاری زیاد یا زهکشی نامناسب خاک باشه