نازبو
آموزش و مقالات

18 عنصر برای رشد عادی و کامل گیاهان

به دلیل اینکه خاک منبع اصلی تغذیه گیاه است فهم خواص شیمیایی خاک بسیار مهم است. بسیاری از گیاهان به 18 عنصر برای رشد عادی و کامل کردن سیکل زندگی خود نیاز دارند که 15 عنصر آن از طریق خاک تامین می‌شود. این عناصر را مواد غذایی اصلی برای رشد هر گیاه می‌نامیم که دانشگاه تنسی آمریکا در جزوه ای با عنوان کودها و کاربردشان در جدول زیر آنها را طبقه‌بندی نموده است:

 

مواد غذایی اصلی مورد نیاز گیاه و نماد شیمیایی آن‌ها
موادی که توسط آب و هوا تامین می‌شود موادی که توسط سیستم خاک تامین می‌شود
غیر معدنی  اصلی یا درشت مغذی‌ها ثانویه ریز مغذی‌ها
کربن - C نیتروژن - N کلسیم - Ca زینک - Zn
هیدروژن - H فسفر - P منیزیم - Mg کلر - Cl
اکسیژن - O پتاسیم - K سولفور - ُS بورون - B
      مولیبدیوم - Mo
      مس - Cu
      آهن - Fe
      منگنز - Mn
      کبالت - Co
      نیکل - Ni

 

 

 

در این میان سه عنصر کربن، هیدروژن و اکسیژن توسط هوا  (به شکل دی اکسید کربن) و آب تامین می‌شوند. پانزده عنصر دیگر توسط خاک تامین می‌شوند که در این میان نیتروژن، فسفر و پتاسیم بدلیل اینکه به مقدار بسیار زیادی در مقایسه با سایر عناصر مورد نیاز هستند و در رشد گیاه موثرترند در گروه مواد اصلی خاک طبقه بندی شده اند. عناصر کلسیم، منیزیم، سولفور(گوگرد)، در گروه ثانویه قرار گرفته‌اند، دلیل آن تاثیر کمتر این عناصر در رشد گیاه است، کلسیم و منیزیم در مواد آهکی که جهت تنظیم PH خاک به آن اضافه می‌شوند وجود دارد و سولفور نیز با بارش باران به آن اضافه می‌شود و از مواد ارگانیک خاک آزاد می‌شود. تخمین زده می‌شود که بارش باران سالانه در حدود 1 تا 2 کیلو در هر 1000 متر زمین گوگرد وارد نماید. ریز مغذی‌ها یا کم مصرف‌ها نیز به این دلیل که در رشد و نمو گیاه تاثیر خیلی کمتری دارند و در اغلب گیاهان در مقادیر بسیار اندک وجود دارند در این دسته قرار گرفته‌اند، استفاده از کودهای این عناصر به نسبت عناصر دیگر باید با حساسیت بیشتری انجام گیرد و بمانند شمشیر دو لبه استفاده زیاد از آنها می‌تواند اثرات نامطلوب بیشتری در مقایسه با سایر عناصر بر جای بگذارد.  

دیدگاه شما

کبری

4 سال قبل

به نظر من قهوه و تفاله آن نیز یکی ار مواد لازم برای تامین عناصر ضرور خاک و گیاه میباشد ولی در سطح وسیع کاربرد زیاددی نخواهد داشت جایگزین های بهتری وجود دارد