هورتانسیا

معرفی هورتانسیا یا ادریسی

هورتانسیا

نام  فارسی: ادریسی
خاستگاه: چین و ژاپن
نام انگلیسی:
Hydrangea
نام علمی: Hydrangea macrophylla
خانواده:   HYDRANGEACEAE  – هیدرانجیاسه
نام دیگر: bigleaf hydrangea , French hydrangea

توضیحات:

هورتانسیا یا ادریسی با نام علمی “Hydrangea macrophylla”درختچه ای است با رشدی سریع و بومی چین و ژاپن است. بعضی گونه ها به صورت درختچه زینتی و بعضی ها به صورت گلدانی و درون خانه ای نگهداری می شوند.

این گیاه یکی از متداولترین و معمولی ترین گونه های زینتی است که میتواند در بهترین شرایط محیطی حتی تا ۲٫۵ متر نیز رشد کند و به دلیل گل آذینهای بزرگ و جالب توجهی که دارد تحت پرورش قرار میگیرد.

هورتانسیا در تابستان رشد رویشی داشته و در پائیز با کاهش دما، جوانه های گل تکامل یافته و در فروردین به گل می نشیند. البته زمان گلدهی آن قابل تنظیم است. در دماهای بالاتر از ۲۰ درجه و کم تر از ۱۲ درجه تشکیل جوانه های گل کاهش می یابد.

یکی از ویژگی های مهم هورتانسیا که در بین پرورش دهندگان آن مهم است، تغییر رنگ گل های این گیاه است.  رنگ گلها بسته به اسیدیته(PH) خاک آبی، قرمز، صورتی، ارغوانی روشن و ارغوانی تیره است. در خاک اسیدی رنگ گلها نزدیک به آبی و در خاک قلیایی، رنگ صورتی بیشتری دارد. این تغییر رنگ وابسته به جذب یون آلومینیوم توسط گیاه است.

در تمامی فصل تابستان گیاه رشد رویشی می کند. در پاییز، با کاهش دما جوانه های گل تکامل می یابند و در هوای سرد خارج گلخانه به حالت رکود رشدی (خواب) می رود.این گیاه در بهمن ماه به گلخانه آورده می شود تا در عید نوروز گل بدهد.

ادریسی

نیازهای هورتانسیا

آبیاری: گل ادریسی اصولا خاک مرطوب را دوست دارد و خشکی کشیدن منجر به از بین رفتن آن می شود. بنابراین آبیاری و حفظ رطوبت آن باید به شکل منظم انجام گیرد.زیاده روی در آبیاری نیز منجر به از بین رفتن ریشه ها و زرد شدن برگها و حتی از بین رفتن گیاهان می شود.

نور: ادریسی نه تنها به مکانی روشن و پر نور نیاز دارد بلکه روزانه حداقل  ۴-۳ ساعت نیز باید از نور مستقیم آفتاب بهره مند شوند. کمبود نور منجر به عدم گلدهی گیاه، ریزش گلها، عدم باز شدن تمامی عنچه های روی یک دسته گل، رنگپریدگی برگها و بلند شدن شاخه ها می شود.

از طرفی زیاد بودن میزان نور مستقیم آفتاب منجر به سوختگی برگها  و غنچه ها خواهد شد. بنابراین بهتر است که نور مستقیم را در طی صبح دم که شدت نور آفتاب ملایم تر است تامین کنیم و به گونه ای سایبانهایی برای گیاه استفاده کنیم و یا گیاه را در مکانهایی بگذاریم که از حدود ظهر به بعد در زیر سایه قرار گیرد. البته با فرارسیدن پاییز و کاهش دمای هوا باید میزان تابش نور مستقیم را به این گیاه بیشتر کرد .

دما: ادریسی محیط تقریبا خنک را می پسندد و رشد گلهای آن در دمای بیش از ۲۲ درجه مطلوب نیست و باعث عدم شکوفایی غنچه ها می شود. بهتر است که در طی فصل رشد این گیاه را در دمای روزانه ۲۲-۱۸ درجه سانتیگراد و حداکثر ۲۴ درجه سانتیگراد و شبانه در دمای ۱۵٫۵-۱۳درجه سانتیگراد نگهداشت. بهترین دما برای شکوفایی غنچه ها و دوام گلهای این گیاه حدود ۱۶ درجه سانتیگراد است.

این گیاه در برابر سرمای زمستانه نسبتا مقاوم است از طرفی اگر این گیاهان را در فضای بیرون نگهداری می کنید مراقب سرماهای اواخر زمستان و یا اوایل بهار باشید زیرا جوانه های این گیاهان بسیار به سرمای این دوره از سال حساس هستند و میریزند و از گلدهی بسیار کاسته میشود.

خاک: گیاه ادریسی به خاکی با زهکش خوب و مرطوب و با اسیدیته حدود ۶ نیاز دارد. بهتر است در مخلوط خاکی این گیاه از خاک برگ حتما استفاده شود زیرا با وجود مواد ارگانیک رشد این گیاه بهتر صورت می گیرد. همچنین وجود خاک برگ به همراه کوکوپیت و پرلالیت به زهکش بهتر خاک اطراف ریشه ها کمک میکند.

گل هورتانسیا

هرس: هرس را باید بعد از گلدهی و تا قبل از اواسط مرداد انجام داد. اگر دیرتر از این زمان عمل هرس انجام شود گلدهی این گیاه برای سال آینده بسیار کاهش می یابد. ابتدا ساقه های خشکیده ، شکسته و مشکل دار کوتاه میشوند. سپس ساقه هایی که بیش از اندازه مرکز گیاه را شلوغ کرده اند کوتاه می شوند.

اگر گیاه بیش از ۵ سال عمر دارد میتوان حدود ۳۰٪ از کل ساقه ها را تا نزدیکی سطح خاک کوتاه کرد. این کار به جوان سازی گیاه و رشدساقه های جدید کمک می کند.سپس کوتاه کردن و سرزنی سایر ساقه را می توان انجام داد که این کار  بهتر است در تیر ماه انجام شود.

همچنین طی رشد ساقه های آن سرزنی می شوند تا رشد شاخه های جانبی تحریک شود. این عمل را اصولا نباید خیلی دیر و در نزدیکی فصل پاییز انجام داد. تیره ماه آخرین فرصت برای انجام عمل سرزنی این گیاه است. سپس با کوددهی مناسب میتوان رشد و نمو شاخه های بیشتری در گیاه را تحریک کرد. هنگام سرزنی نیز  کافی است که جوانه انتهایی را به همراه حدود دو سانیتمتر از ساقه ، جدا شود.

کوددهی: کودهای ملایم با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ برای این گیاه مناسب و ایده آل است. کودهای قوی تر بخصوص اگر نیتروژن بیشتری داشته باشند منجر به رشد رویشی ساقه ها و بلند شدن بیش از اندازه این گیاه می شوند. همچنین مراقب کمبود آهن در این گیاه که منجر به زرد شدن برگها به همراه رگ برگهای سبز رنگ می شوید باشید که در این مورد کافی است از کودهای حاوی آهن استفاده کنید.

تغییر رنگ گل ادریسی

گل ادریسیرنگ گل ادریسی بستگی به pH بستر کشت گیاه دارد.اگر شما ادریسی با گل های آبی یا صورتی می خواهید این امکان با تغییر pH خاک وجود دارد.این فرآیند تغییر رنگ میتواند هفته ها یا ماه ها طول بکشد پس تحمل داشته باشید.

برای تغییر رنگ گل از صورتی به آبی: باید pH خاک اسیدی شود.با اضافه کردن سولفورآمنیوم و پیت ماس این فرآیند امکان پذیر است.

برای تغییر رنگ گل از آبی به صورتی: باید pH خاک بازی شود.با اضافه کردن آهک این فرآیند ممکن است.این تغییر رنگ سخت تر و طولانی تر است.

گل های ادریسی سفید نمی توانند تغییر رنگ بدهند.

 

 

تکثیر هورتانسیا

تکثیر هورتانسیا به آسانی صورت میگیرد که از روش تکثیر با بذر ، تکثیر با قلمه چوپ نرم ، تکثیر به روش خوابانیدن و نیز تکثیر با استفاده از تقسیم بوته نیز در هورتانسیا کاربرد دارد. ولی عموما توسط قلمه نیمه علفی صورت میگیرد.

۱- تکثیر با بذر: در این روش بذرهای که از گلهای هورتانسیا گرفته میشود باید بدون هیچ آماده سازی در بستر کشت خاک غنی قرار گیرند. خاک باید افتاب گیر باشد و دمای بستر کاشت در حدود ۲۷ درجه سانتی گراد باشد. در این شرایط بذر ها به مدت ۱۰ الی ۱۴ روز جوانه خواهند زد. در این روش خاک باید همیشه مرطوب باشد و خیس نماند.در هنگام آب دادن به محیط کاشت طوری عمل شود که آب با فشار وارد بست نشود و بذر ها را شست وشو ننماید.روشی برای آب دادن وجود دارد و آن این است که ابتدا یک توری بروی بستر کاشت پهن شود و سپس از روی آن به آرامی آب داده شود.

۲- تکثیر با قلمه : در این روش از شاخه های رشد سال قبل که در اوایل بهار یکساله شده اند استفاده مشود و قلمه باید حاوی حداقل سه یرگ باشد. ته قلمه باید آغشته به هورمون اکسین برای ریشه زایی گردد. قلمه ها باید در پیت یا ماسه شسته قرار گیرد و از دستگاه پا گرما(Bottom heat) برای افزایش دمای بستر کشت استفاده شود. از مه پاش بروی قلمه ها نیز باید استفاده کرد.

۳- تکثیر با خوابانیدن: در این روش حدود یک اینچ از پوست ساقه قسمت پائینی برداشته شده و با خاک پوشانده میشود. بعد از مدتی در محل مورد نظر زیر خاک ریشه هایی تشکیل میشود. سپس خاک را از محل برداشته و در حدود ۱ اینچ پایین تر از محل تشکیل ریشه ، ساقه های ریشه دار را بریده و به محل کاشت انتقال میدهند.

۴- تکثیر با تقسیم بوته: این روش عموما در زمان خواب یا رکود گیاه صورت میگیرد.وبوته های تشکیل شده از گیاه مادری جدا و به محل کاشت انتقال میابد.

تکثیر ادریسی

مشکلات خاص

بعضی از شاخه های هورتانسیا بدون گل باقی مانده و رشد رویشی دارند: عدم تشکیل جوانه های گل علت این است که در نتیجه حرارت زیاد و یا بسیار کم ماه آخر تابستان و ماه های اول و دوم پاییز روی می دهد. این بی گلی در ارتباط با میزان سطح برگ فعال گیاه است که به دلایل مختلف در تابستان و ماه های پاییز نقصان می یابد و در نتیجه ی کاهش مواد معدنی مورد نیاز گیاه روی می دهد.

به گل رفتن شاخه های هورتانسیا در تابستان: مربوط به نوع قلمه است که از آنها در تکثیر گیاه استفاده شده است. همچنین برداشت بی موقع جوانه های انتهایی می تواند به این عارضه مربوط شود.

سوختگی برگ های هورتانسیا: باید این گیاه را در زیر سیستم مه پاش قرار داد و برگها را مرطوب کرد. آبیاری باید با دقت بیشتری انجام شود و در صورت امکان در روزهای گرم تابستان، محلی سایه برای آنها تدارک شود.

زردی برگها: نتیجه کمبود آهن است. به دلیل ضعف ریشه در جذب آهن، قلیایی بودن خاک و کمبود ازت خاک نیز ممکن است اتفاق افتد. در بسیاری از خاک ها کاربرد سولفات آهن (سولفات فرو) به میزان ۴ گرم در لیتر و در چند دفعه محلول پاشی توصیه شده است.

رشد و نمو ضعیف شاخه ها و برگ ها در زمان زودرسی: علت آن کوتاهی دوره سرمای پاییز است که هورتانسیا باید در آن شرایط تکامل یابد.

عدم گلدهی گیاه، ریزش گل ها، عدم باز شدن تمامی غنچه های روی یک دسته گل، رنگ پریدگی برگ ها و بلند شدن شاخه ها: به علت کمبود نور است

سوختگی برگ ها و غنچه ها: زیاد بودن میزان نور مستقیم آفتاب

آفات و بیماریها:

پوسیدگی قارچی توسط قارچ بوتریتیس یکی از بیماری هایی است که بخصوص در طی فصول پاییز و زمستان می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. جمع آوری برگهای خزان کرده، زهکش مناسب خاک، عدم آبیاری بیش از اندازه به جلوگیری از این بیماری کمک می کند.

بیماری قارچی سفیدک پودری نیز بخصوص در شبهای سرد و مرطوب پاییز شیوع می یابد. افزایش مناسب دما ، عمل تهویه هوای محیط نگهداری گیاهان و عدم خیس ماندن برگهای گیاه از جمله راه های مبارزه با این بیماری است.

زنگ، بیماری قارچی دیگری است که نقاط نارنجی رنگی بخصوص در زیر برگها ظاهر می شود در مورد بیماریهای قارچی می تواند در صورت لزوم از قارچکشها نیز استفاده کرد.

گیاه هورتانسیا

بیشتر بدانید:

جوانه های گل و برگ این گیاه سمی است که باعث آماس پوست می گردد. توصیه می شود که به هنگام کار با هورتانسیا از دستکش مخصوص استفاده گردد.

زمان برداشت گل ادریسی زمانی است که گل بالغ شده باشد؛ یعنی رنگ گل پر رنگ و گل حالت کاغذی و مقاوم پیدا کرده باشد.برای جلوگیری از نفوذ آفات از قیچی هرس استفاده کنید.

بهترین رشد و گلدهی این گیاه وقتی است که آفتاب صبح و سایه بعدازظهر را داشته باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *