معرفی هورتانسیا یا ادریسی
 • آموزش و مقالات
 • گلها

معرفی هورتانسیا یا ادریسی

هورتانسیا یا ادریسی با نام علمی "Hydrangea macrophylla"درختچه ای است با رشدی سریع و بومی چین و ژاپن است. بعضی گونه‌ها به صورت درختچه زینتی و بعضی‌ها به صورت گلدانی و درون خانه‌ای نگهداری می‌شوند. این گیاه یکی از متداول‌ترین و معمولی‌ترین گونه‌های زینتی است که می‌تواند در بهترین شرایط محیطی حتی تا 2.5 متر نیز رشد کند و به دلیل گل آذین‌های بزرگ و جالب توجهی که دارد تحت پرورش قرار می‌گیرد.

جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

نام  فارسی: ادریسی
خاستگاه: چین و ژاپن
نام انگلیسی:
Hydrangea
نام علمی: Hydrangea macrophylla
خانواده:   HYDRANGEACEAE  - هیدران ایاسه
نام دیگر: bigleaf hydrangea , French hydrangea

هورتانسیا در تابستان رشد رویشی داشته و در پاییز با کاهش دما، جوانه‌های گل تکامل یافته و در فروردین به گل می‌نشیند. البته زمان گلدهی آن قابل تنظیم است. در دماهای بالاتر از ۲۰ درجه و کم تر از ۱۲ درجه تشکیل جوانه‌های گل کاهش می‌یابد. یکی از ویژگی‌های مهم هورتانسیا که در بین پرورش‌دهندگان آن مهم است، تغییر رنگ گل‌های این گیاه است. رنگ گل‌ها بسته به اسیدیته(PH) خاک آبی، قرمز، صورتی، ارغوانی روشن و ارغوانی تیره است. در خاک اسیدی رنگ گل‌ها نزدیک به آبی و در خاک قلیایی، رنگ صورتی بیشتری دارد. این تغییر رنگ وابسته به جذب یون آلومینیوم توسط گیاه است. در تمامي فصل تابستان گياه رشد رويشي مي‌كند. در پاييز، با كاهش دما جوانه‌هاي گل تكامل مي‌يابند و در هواي سرد خارج گلخانه به حالت ركود رشدي (خواب) مي‌رود. اين گياه در بهمن ماه به گلخانه آورده مي‌شود تا در عيد نوروز گل بدهد.

همچنین بخوانید : گل‌های آپارتمانی محبوب و زیبا برای خانه شما

ادریسی

نیازهای هورتانسیا

آبیاری: گل ادریسی اصولاً خاک مرطوب را دوست دارد و خشکی کشیدن منجر به از بین رفتن آن می‌شود. بنابراین آبیاری و حفظ رطوبت آن باید به شکل منظم انجام گیرد. زیاده‌روی در آبیاری نیز منجر به از بین رفتن ریشه‌ها و زرد شدن برگ‌ها و حتی از بین رفتن گیاهان می‌شود.
نور: ادریسی نه تنها به مکانی روشن و پر نور نیاز دارد، بلکه روزانه حداقل  4-3 ساعت نیز باید از نور مستقیم آفتاب بهره‌مند شوند. کمبود نور منجر به عدم گلدهی گیاه، ریزش گل‌ها، عدم باز شدن تمامی غنچه‌های روی یک دسته گل، رنگ پریدگی برگ‌ها و بلند شدن شاخه‌ها می‌شود. از طرفی زیاد بودن میزان نور مستقیم آفتاب منجر به سوختگی برگ‌ها  و غنچه‌ها خواهد شد.
بنابراین بهتر است که نور مستقیم را در طی صبح دم که شدت نور آفتاب ملایم‌تر است تامین کنیم و به گونه‌ای سایبان‌هایی برای گیاه استفاده کنیم و یا گیاه را در مکان‌هایی بگذاریم که از حدود ظهر به بعد در زیر سایه قرار گیرد. البته با فرارسیدن پاییز و کاهش دمای هوا باید میزان تابش نور مستقیم را به این گیاه بیشتر کرد.
دما: ادریسی محیط تقریبا خنک را می‌پسندد و رشد گل‌های آن در دمای بیش از 22 درجه مطلوب نیست و باعث عدم شکوفایی غنچه‌ها می‌شود. بهتر است که در طی فصل رشد این گیاه را در دمای روزانه 22-18 درجه سانتیگراد و حداکثر 24 درجه سانتیگراد و شبانه در دمای 15.5-13 درجه سانتیگراد نگهداشت. بهترین دما برای شکوفایی غنچه‌ها و دوام گل‌های این گیاه حدود 16 درجه سانتیگراد است. این گیاه در برابر سرمای زمستانه نسبتا مقاوم است، از طرفی اگر این گیاهان را در فضای بیرون نگهداری می‌کنید مراقب سرماهای اواخر زمستان و یا اوایل بهار باشید، زیرا جوانه‌های این گیاهان بسیار به سرمای این دوره از سال حساس هستند و میریزند و از گلدهی بسیار کاسته می‌شود.
خاک: گیاه ادریسی به خاکی با زهکش خوب و مرطوب و با اسیدیته حدود 6 نیاز دارد. بهتر است در مخلوط خاکی این گیاه از خاک برگ حتماً استفاده شود، زیرا با وجود مواد ارگانیک رشد این گیاه بهتر صورت می‌گیرد. همچنین وجود خاک برگ به همراه کوکوپیت و پرلالیت به زهکش بهتر خاک اطراف ریشه ها کمک می‌کند.

برای خرید خاک و بستر کشت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

گل هورتانسیا

هرس: هرس را باید بعد از گلدهی و تا قبل از اواسط مرداد انجام داد. اگر دیرتر از این زمان عمل هرس انجام شود، گلدهی این گیاه برای سال آینده بسیار کاهش می‌یابد. ابتدا ساقه‌های خشکیده، شکسته و مشکل دار کوتاه می‌شوند. سپس ساقه‌هایی که بیش از اندازه مرکز گیاه را شلوغ کرده اند کوتاه می‌شوند. اگر گیاه بیش از 5 سال عمر دارد می‌توان حدود 30٪ از کل ساقه‌ها را تا نزدیکی سطح خاک کوتاه کرد. این کار به جوان‌سازی گیاه و رشد ساقه‌های جدید کمک می‌کند. سپس کوتاه کردن و سرزنی سایر ساقه را می‌توان انجام داد که این کار بهتر است در تیر ماه انجام شود. همچنین طی رشد ساقه‌های آن سرزنی می‌شوند تا رشد شاخه‌های جانبی تحریک شود. این عمل را اصولاً نباید خیلی دیر و در نزدیکی فصل پاییز انجام داد. تیرماه آخرین فرصت برای انجام عمل سرزنی این گیاه است. سپس با کوددهی مناسب می‌توان رشد و نمو شاخه‌های بیشتری در گیاه را تحریک کرد. هنگام سرزنی نیز کافی است که جوانه انتهایی را به همراه حدود دو سانتیمتر از ساقه جدا شود.
کوددهی: کودهای ملایم با فرمول 10-10-10 برای این گیاه مناسب و ایده آل است. کودهای قوی‌تر بخصوص اگر نیتروژن بیشتری داشته باشند، منجر به رشد رویشی ساقه‌ها و بلند شدن بیش از اندازه این گیاه می‌شوند. همچنین مراقب کمبود آهن در این گیاه که منجر به زرد شدن برگ‌ها به همراه رگ برگ‌های سبز رنگ می‌شود باشید که در این مورد کافی است از کودهای حاوی آهن استفاده کنید.

برای خرید کود میکرو گیاهان آپارتمانی  به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

گل ادریسی

تغییر رنگ گل ادریسی

رنگ گل ادریسی بستگی به pH بستر کشت گیاه دارد. اگر شما ادریسی با گل‌های آبی یا صورتی می‌خواهید این امکان با تغییر pH خاک وجود دارد. این فرآیند تغییر رنگ می‌تواند هفته‌ها یا ماه ها طول بکشد پس تحمل داشته باشید.
برای تغییر رنگ گل از صورتی به آبی: باید pH خاک اسیدی شود. با اضافه کردن سولفور آمونیوم و پیت ماس این فرآیند امکان پذیر است.
برای تغییر رنگ گل از آبی به صورتی: باید pH خاک بازی شود. با اضافه کردن آهک این فرآیند ممکن است. این تغییر رنگ سخت‌تر و طولانی‌تر است. گل‌های ادریسی سفید نمی‌توانند تغییر رنگ بدهند.

برای خرید هورمون و پودر ریشه زایی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

تکثیر هورتانسیا

تکثیر هورتانسیا به آسانی صورت می‌گیرد که از روش تکثیر با بذر، تکثیر با قلمه چوب نرم، تکثیر به روش خوابانیدن و نیز تکثیر با استفاده از تقسیم بوته نیز در هورتانسیا کاربرد دارد. ولی عموما توسط قلمه نیمه علفی صورت می‌گیرد.
1- تکثیر با بذر: در این روش بذرهای که از گلهای هورتانسیا گرفته میشود باید بدون هیچ آماده سازی در بستر کشت خاک غنی قرار گیرند. خاک باید آفتاب گیر باشد و دمای بستر کاشت در حدود 27 درجه سانتیگراد باشد. در این شرایط بذرها به مدت 10 الی 14 روز جوانه خواهند زد. در این روش خاک باید همیشه مرطوب باشد و خیس نماند. در هنگام آب دادن به محیط کاشت طوری عمل شود که آب با فشار وارد بست نشود و بذرها را شستشو ننماید. روشی برای آب دادن وجود دارد و آن این است که ابتدا یک توری بروی بستر کاشت پهن شود و سپس از روی آن به آرامی آب داده شود.
2- تکثیر با قلمه : در این روش از شاخه‌های رشد سال قبل که در اوایل بهار یکساله شده اند استفاده میشود و قلمه باید حاوی حداقل سه برگ باشد. ته قلمه باید آغشته به هورمون اکسین برای ریشه زایی گردد. قلمه‌ها باید در پیت یا ماسه شسته قرار گیرد و از دستگاه پا گرما(Bottom heat) برای افزایش دمای بستر کشت استفاده شود. از مه پاش بروی قلمه‌ها نیز باید استفاده کرد.
3- تکثیر با خوابانیدن: در این روش حدود 2.5 سانتیمتر از پوست ساقه قسمت پایینی برداشته شده و با خاک پوشانده می‌شود. بعد از مدتی در محل موردنظر زیر خاک ریشه‌هایی تشکیل می‌شود. سپس خاک را از محل برداشته و در حدود 2.5 سانتیمتر پایین‌تر از محل تشکیل ریشه، ساقه‌های ریشه دار را بریده و به محل کاشت انتقال می‌دهند.
4- تکثیر با تقسیم بوته: این روش عموماً در زمان خواب یا رکود گیاه صورت می‌گیرد و بوته‌های تشکیل شده از گیاه مادری جدا و به محل کاشت انتقال میابد.

تکثیر ادریسی

برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

مشکلات خاص

بعضی از شاخه‌های هورتانسیا بدون گل باقی مانده و رشد رویشی دارند: عدم تشکیل جوانه‌های گل علت این است که در نتیجه حرارت زیاد و یا بسیار کم ماه آخر تابستان و ماه‌های اول و دوم پاییز روی می‌دهد. این بی گلی در ارتباط با میزان سطح برگ فعال گیاه است که به دلایل مختلف در تابستان و ماه‌های پاییز نقصان می‌یابد و در نتیجه کاهش مواد معدنی مورد نیاز گیاه روی می‌دهد.

به گل رفتن شاخه‌های هورتانسیا در تابستان: مربوط به نوع قلمه است که از آنها در تکثیر گیاه استفاده شده است. همچنین برداشت بی موقع جوانه‌های انتهایی می‌تواند به این عارضه مربوط شود.
سوختگی برگ های هورتانسیا: باید این گیاه را در زیر سیستم مه پاش قرار داد و برگ‌ها را مرطوب کرد. آبیاری باید با دقت بیشتری انجام شود و در صورت امکان در روزهای گرم تابستان، محلی سایه برای آنها تدارک شود.
زردی برگ‌ها: نتیجه کمبود آهن است. به دلیل ضعف ریشه در جذب آهن، قلیایی بودن خاک و کمبود ازت خاک نیز ممکن است اتفاق افتد. در بسیاری از خاک‌ها کاربرد سولفات آهن (سولفات فرو) به میزان ۴ گرم در لیتر و در چند دفعه محلول پاشی توصیه شده است.
رشد و نمو ضعیف شاخه‌ها و برگ ها در زمان زودرسی: علت آن کوتاهی دوره سرمای پاییز است که هورتانسیا باید در آن شرایط تکامل یابد.
عدم گلدهی گیاه، ریزش گل‌ها، عدم باز شدن تمامی غنچه‌های روی یک دسته گل، رنگ پریدگی برگ‌ها و بلند شدن شاخه‌ها: به علت کمبود نور است
سوختگی برگ ها و غنچه ها: زیاد بودن میزان نور مستقیم آفتاب

آفات و بیماریها:

پوسیدگی قارچی توسط قارچ بوتریتیس یکی از بیماری هایی است که بخصوص در طی فصول پاییز و زمستان می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. جمع آوری برگهای خزان کرده، زهکش مناسب خاک، عدم آبیاری بیش از اندازه به جلوگیری از این بیماری کمک می کند. بیماری قارچی سفیدک پودری نیز بخصوص در شبهای سرد و مرطوب پاییز شیوع می یابد. افزایش مناسب دما ، عمل تهویه هوای محیط نگهداری گیاهان و عدم خیس ماندن برگهای گیاه از جمله راه های مبارزه با این بیماری است. زنگ، بیماری قارچی دیگری است که نقاط نارنجی رنگی بخصوص در زیر برگها ظاهر می شود در مورد بیماریهای قارچی می تواند در صورت لزوم از قارچ کش ها نیز استفاده کرد. گیاه هورتانسیا بیشتر بدانید: جوانه های گل و برگ این گیاه سمی است که باعث آماس پوست می گردد. توصیه می شود که به هنگام کار با هورتانسیا از دستکش مخصوص استفاده گردد. زمان برداشت گل ادریسی زمانی است که گل بالغ شده باشد؛ یعنی رنگ گل پر رنگ و گل حالت کاغذی و مقاوم پیدا کرده باشد.برای جلوگیری از نفوذ آفات از قیچی هرس استفاده کنید. بهترین رشد و گلدهی این گیاه وقتی است که آفتاب صبح و سایه بعدازظهر را داشته باشد.  

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  نادر غلامیان
  27 اردیبهشت 1403
  نادر غلامیان

  سلام خسته نباشید فقط خواستم تشکر کرده باشم از شما از خریدی که از مجموعه شما داشتم واقعا راضی هستم

 • پاسخ
  زهرا
  09 فروردین 1402
  زهرا

  ممنون از اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتین. من چند ماهه که این گیاه رو خریدم تازه شروع به جوانه کرده اما روی جوانه ها شته سبز می بینم. باید چکارش کنم

 • پاسخ
  المیرا
  14 تیر 1399
  المیرا

  سلام من چندروز پیش گل ادریسی گرفتم امروز نگاه کردم دیدم کلا برگاش افتاده پایین گلشم داره خشک میشه چکارش کنم جون بگیره

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  17 تیر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام المیرای عزیز اگر شرایط نگه داری رو رعایت میکنین پیشنهاد میکنم مطلب جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال رو مطالعه کنید، جهت تسریع در فرآیند بهتر شدن حال گیاه میتونین از قطره محرک رشد استفاده کنید، جهت خرید خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  مارال باستانی
  21 خرداد 1399
  مارال باستانی

  سلام خسته نباشید ببخشید شما فروش گل هورتانسیا ندارید؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  30 خرداد 1399
  نازبو - یاوری

  سلام مارال عزیز خیر متاسفانه گیاه زنده رو خیر ولی جهت خرید بذر میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  ناشناس
  12 خرداد 1399
  ناشناس

  ازآقای سعید برهان بخاطر اطلاعات کامل وجامعشان بسیار سپاسگذارم

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  30 خرداد 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین

 • پاسخ
  اوا
  25 اسفند 1398
  اوا

  من هفت ماه قبل گل ادریسی گرفتم والان شش ماه گل نمیده ومرده چ کار، کنم

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  26 اسفند 1398
  نازبو - یاوری

  سلام اگر صرفا گل نمبده دما و نور رو کنترل کنید، اگرم گیاه کلا از بین رفته که خوب کاری نمیشه کرد :-)

 • پاسخ
  ناشناس
  31 خرداد 1401
  ناشناس

  ‌میشه در داخل آپارتمان نگهداری کرد؟

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  01 تیر 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام بله ولی نور زیاد نیاز داره باید جایی نگهداری بشه که نور داشته باشه وگرنه گلدهی نداره و گلهاش میریزه

 • پاسخ
  ناشناس
  12 بهمن 1398
  ناشناس

  بسیار اموختم ممنون از اینکه این اطلاعت را دراختیار دیگران می گذارید موفق باشید اگر امکان دارد از شمایک شماره تماس می خواستم

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  15 بهمن 1398
  نازبو - یاوری

  شماره تماس قسمت پایین سایت هست

 • پاسخ
  ali akbar
  13 تیر 1398
  ali akbar

  salam man ye gol hortansiya be tazegi kharidam vali alan hame bargash shol shodan va avizon bayad chekar konam