نازبو
معرفی فلفل زینتی
 • آموزش و مقالات
 • سبزیجات
 • گلها

معرفی فلفل زینتی

فلفل زینتی "Capsicum annuum"، از خانواده "solanaceae" می‌باشد. گیاهان گلدانی فلفل زینتی را می‌توان در فصل تابستان، خارج از گلخانه نگهداری كرد. گونه مذكور، یكساله بوده و بومی نواحی گرم امریكا است. برگ‌های فلفل زینتی سبز نسبتاً روشن و مستطیلی شكل می‌باشند. فلفل زینتی گیاهی دو منظوره است. هم میوه‌های آن جنبه زینتی دارد و هم نوعی فلفل است و می‌توان آن را مصرف کرد (ممکن است با ذائقه برخی سازگار و با دیگران ناسازگار باشد و ممکن است احتیاطاتی در مورد مصرف آن وجود داشته باشد) ولی به هر روی بوته‌های ریز و پاکوتاه فلفل زینتی بسیار مورد توجه است. فلفل زینتی را می‌توان به عنوان گیاه گلدانی پشت پنجره یا پاسیو و گیاه فضای باز در فصل‌های گرم سال کشت کرد. این واریته از فلفل زینتی پاکوتاه است ولی در صورت داشتن شرایط مناسب و بعد از چند ماه رشد به قدی در حدود نیم متر میرسد.

نام  فارسی: فلفل زینتی
خاستگاه: جنوب آمریکای شمالی و شمال آمریکای جنوبی
نام انگلیسی:
Ornamental chili pepper
نام علمی: CAPSICUM ANNUUM
خانواده: SOLANACEAE  - سیب زمینیان
رنگ‌ها: قرمز، زرد، سبز، بنفش، صورتی، نارنجی

شما می‌توانید بذر فلفل زینتی را هم اکنون از اینجا فروشگاه نازبو خریداری نمایید.

فلفل زینتی

برای خرید بذر سبزیجات به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نیازهای فلفل تزیینی

نور : به نور کامل احتیاج دارد، آفتاب کامل را تحمل می‌کند.

دما : در تمام طول سال معدل درجه حرارت قابل تحمل ۱۵ درجه است، حداقل 10 و حداکثر ۲۱ درجه

آبیاری: بین دو آبیاری خاک باید خشک شود. اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود، در زمان گلدهی و تشکیل میوه آبیاری را به هفته ای یکبار کاهش دهید.

رطوبت: یک جزیره زیر گلدان ایجاد کنید، ولی اگر در حیاط قرار دارد نیاز به رطوبت ندارد.

تغذیه: کود آهن باعث تحریک گلدهی در این گل می‌شود. هر هفته با مایع غذایی و یا مواد جامد محلول در آب مخصوص گل‌های زینتی طبق دستور گیاه خود را تغذیه مصنوعی کنید. پس از شروع گلدهی تغذیه مصنوعی تا پایان گلدهی متوقف گردد. كود مورد نیاز فلفل زینتی را می‌توان به میزان 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یكبار، از اردیبهشت تا شهریور، مصرف نمود.

خاک مناسب : مخلوطی از دو قسمت كود دامی پوسیده، یك قسمت خاك باغچه و ماسه برای پرورش این گیاه مناسب و مطلوب می باشد. خاک باید سبک با زهکشی خوب ودارای ph حدود ۶ باشد.

برای خرید خاک و بستر کشت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

تعویض گلدان :  سعی کنید زمانی گلدان را تعویض کنید که ریشه‌ها از زیر آن بیرون زده باشند، افزایش سایز گلدان باعث ریزش گل‌ها و عدم گلدهی می‌شود.

تمیز نمودن برگ‌ها : تامین رطوبت به وسیله غبارپاشی برگ‌ها را تمیز می‌کند، از مواد شیمیایی براق کننده استفاده نکنید.

تکثیر : برای تكثیر این گیاه، می‌توانید بذرها را در اواخر زمستان و اوایل بهار در طرف كم عمقی، حاوی كمپوست مخصوص بذر بكارید و خاك را مرطوب نگاه داشته و روی آن را با شیشه یا پلاستیك بپوشانید. بعد از رشد نشاءها آنها را به گلدان اصلی حاوی كمپوست گلدانی منتقل كنید.

برای خرید هورمون و پودر ریشه زایی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

فلفل زینتی

عوارض و درمان فلفل زینتی

برگ‌ها پر پشت ولی گل‌ها ظاهر نمی‌شوند: گلدان‌ها خیلی بزرگ است، گیاه دوست دارد ریشه‌هایش در هم باشد، گیاه به گلدان‌های کوچکتری نیاز دارد.

رنگ میوه ها زرد باقی مانده و قرمز نمی‌شوند: نور کافی نیست، گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید، گیاه نور مستقیم را به راحتی تحمل می‌کند

شاخه‌ها دراز و بد شکل هستند: هوا خیلی گرم است، گیاه را به محل سرد و با جریان ملایم هوا منتقل و غبارپاشی روزانه را با آب فاقد املاح و اب ولرم فراموش نکنید، در بهار شاخه‌ها را حدود ۵ سانتیمتر کوتاه کنید.

تمام برگ‌ها زرد و سقوط می‌کنند: هوا خیلی گرم است، یا آبیاری زیاد از اندازه است،شرایط را بازدید کنید و گیاه را به محلی با جریان ملایم هوا منتقل کنید و آب زیر گلدانی را خارج کنید، اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود، سپس آبیاری کنید

برگ‌ها پژمرده شده و سقوط می‌کنند: نور کافی نیست، گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید.

برگ‌های جدید بد شکل و حشراتی با مواد چسبناک در سطح آنها مشاهده می‌شود: گیاه را با سم حشره کش هر هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم برطرف شوند.

برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

رشد گیاه متوقف است: هوا سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگ‌ها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است : عامل آن کنه ریز قرمز است، سطح زیرین برگ‌ها را با پارچه نرم و یا اسفنج تمیز نموده و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند، غبارپاشی و تامین رطوبت در کاهش افت موثر است

برگ‌ها سیاه می‌شوند: هوا سرد است و یا صدمه مربوط به مواد براق کننده شیمیایی است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید و از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نگردد.

برگ‌ها زرد می‌شوند: گیاه خیلی تشنه است، فورا آبیاری کنید، خاک را در بهار و تابستان همیشه مرطوب نگه دارید، بعد از تشکیل میوه ها در زمستان آبیاری را کمتر کنید

حشراتی اطراف گلدان‌ها در پرواز هستند: با سم حشره کش گیاه را سمپاشی نموده تا حشرات از بین بروند.

غنچه‌ها باز نشده می‌ریزد : کمبود رطوبت یا کمبود نور یا خاک ضعیف عامل آن است. شرایط را بازبینی کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  فردین غفاری
  29 شهریور 1397
  فردین غفاری

  سلام : بوته خریداری شده بسیار فلفل سبز که بعداز مدتی قرمز وبسیار تند میشد ولی بوته رشدی نداشت .بعد از تعویض گلدان بزرگ تر وریختن مقدار زیادی تفاله قهوه یه مرتبه رشد بوته بسیار زیاد شد وشاخه های زیادی .....اما در زمان گل دادن همه آنها می ریخت ونوک برگ ها قدیمی هم خشک می شد کمی آهن به تازگی اضافه کردم ولی تغیری بجز ریختن برگ های جوان نداشت .من خودم حس می کنم وجود آهن زیادی باعث ریزش گل ها می شود ابیاری هم منظم است ولی در معرض مستقیم نور خورشید نیست ...

گزارش اشکال در سایت