تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

کود NPK چیست؟

سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به عنوان عناصر کلیدی در تغذیه گیاهان مطرح شده و ممکن است این سوءتفاهم پیش آید که این عناصر به تنهایی کافی هستند ولی اینطور نیست و حتی کمبود یک عنصر بسیار کم مصرف با وجود فراوانی تمام عناصر دیگر ممکن است به زردی و پژمردگی گیاه منجر شود.

بطور کلی صنعت کشاورزی تا حد زیادی به این کود وابسته می باشد تا کمبود مواد غذایی را در گیاهان جبران نماید

عناصر پر مصرف (ماکرو) شامل: ازت – فسفر – پتاس – کلسیم – منیزیم
عناصر کم مصرف (میکرو) شامل : آهن – روی – منگنز – مس – بر–نیکل– مولیبدن

به کود هایی که مجموع عناصر فوق را با هم و به نسبت متناسب دارا باشد اصطلاحا کود کامل یا NPK گفته می‌شود.

گیاهان بیشتر از هرچیز دیگری به سه عنصر نیتروژن (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K) نیاز دارند.

جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

عملکرد نیتروژن (N) برای گیاه

نیتروژن در اصل به رشد سریع شاخ و برگ کمک میکند. همچنین در تولید بذر گیاه و افزایش میوه موثر است. کمک به فتوسنتز و کیفیت بهتر محصول از مزایای استفاده از نیتروژن است.

عملکرد فسفر (P) برای گیاه

فسفر مهمترین عامل در روند صحیح فتوسنتز برای گیاه است. کمک به روند تبدیل انرژی خورشید به انرژی شیمیایی قابل استفاده برای گیاهان. فسفر توانایی گیاه برای مقابله با استرس رو بالا میبرد. از دیگر مزیتهای فسفر، ریشه زایی بهتر و زیاد شدن شکوفه در گیاهان رو میتوان نام برد.

عملکرد پتاسیم (K) برای گیاه

پتاس به کیفیت میوه و تشکیل پروتئین در میوه کمک میکند. کاهش بیماریها در گیاه از دیگر فواید پروتئین است. در گیاهان زینتی برای گل‌دهی و در درختان میوه به درشت شدن میوه و رنگ انداختن میوه کمک میکند.

انواع کود NPK و موارد مصرف آنها:

کود ۱۸-۱۸-۱۸
این کود به دلیل درصد بالایی از عناصر NPK به همراه ریز مغذی‌ها تأثیر فوق‌العاده‌ای روی گیاهان زینتی دارد این کود بخصوص در مورد گیاهانی که گل تولید می‌کنند مانند ارکیده، رز، شمعدانی، بگونیا تأثیر زیادی دارد (مناسب برای همه گیاهان).

 کود ۳۶-۱۲-۱۲
این کود نقش به سزایی در گلدهی دارد، وقتی گیاه آماده گل‌دهی می‌شود این کود میزان کمیت گل‌دهی را به شدت افزایش می‌دهد. در تولید گیاهانی مثل لیلیوم، ارکیده، ختمی‌ها، رز، بگونیا استفاده می‌شود.

 کود ۱۳-۴۰-۱۳
این کود آغاز کننده تحریک ریشه است به ویژه برای خاک‌های سرد و مرطوب.

 کود ۳۸-۱۱-۳
به دلیل پایین بودن ازت و بالا بودن پتاسیم مناسب برای کاکتوس‌ها است به ویژه برای جوانه‌های با سن بیشتر از سه ماه استفاده می‌شود، همچنین این کود در گلخانه‌های هیدروپونیک استفاده می‌شود.

کود ۳۰-۱۵-۱۵
این کود تحریک‌کننده گل و میوه است و برای همه گیاهان مناسب می‌باشد.

 کود ۲۰-۶-۱۹
کود کامل اختصاصی گیاهان آپارتمانی و فصلی می‌باشد مناسب برای گیاهان دارای گل، گل بریده، درختان میوه، مرکبات، صیفی جات و همچنین غلات و حبوبات که سبب تحریک و توسعه شاخ و برگ می‌شود.

 کود ۳۶-۱۲-۶
این کود مناسب محصولات دارای پیاز مانند گل‌های پیاز دار با خاک شدیداً تثبیت شده با پتاسیم.

 کود ۳۶-۱۲-۷٫۵
مخصوص استفاده برای محصولات هیدروپونیک.

 کود ۶-۶-۱۹
برای سبزیجات برگی و گیاهان علفی گلدانی کاربرد دارد.

کود ۱۰-۵-۲۰
کود اختصاصی برای گیاهان آپارتمانی، درخت و درختچه‌ها و بونسای. این کود به دلیل داشتن ازت بالا برای هر گونه گیاه گلدانی برگ سبز و انواع نخل‌ها، گیاهان سوزنی، چمن و درختچه‌های زینتی مناسب می‌باشد.

کود ۲۰-۲۰-۲۰
این کود حاوی عناصر پرمصرف مورد نیاز گیاهان نظیر نیتروژن، فسفر و پتاسیم، هر یک با غلظت ۲۰% و همچنین سایر عناصر کم مصرف نظیر بر، مس، آهن، منگنز، مولیدن و روی (به صورت کلات EDTA) به عنوان یک کود کامل و به صورت پودر کریستالی آبی رنگ ارائه می‌گردد. استفاده از این کود موجب رشد اولیه گیاه و افزایش قند، بهبود رنگ و طعم میوه شده و برای درختان میوه، انگور، صیفی جات، سبزیجات، انواع گل و غلات بسیار مناسب می‌باشد

جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • سلام چرا رفرنس نمیدید اگه بخواهیم توی سمینارمون ارائه بدیم به چی رفرنس بدیم

 • با سلام و احترام ، مدتها به دنبال اطلاعاتی در مورد کودهای NPK بودم که خوشبختانه امشب سایت خوب شما را پیدا کردم و از مطالب مفیدتون بسیار سپاسگزارم ، لطفا بفرمایید کود ۱۸-۱۸-۱۸- با کود ۱۷-۱۷-۱۷ خیلی تفاوت دارد یا من چون ۱۷-۱۷-۱۷ دارم میتونم بجای آن استفاده کنم ؟ با تشکر از شما

  • باسلام و احترام.
   عدد نوشته شده بر کودهای npk نشان دهنده درصد عناصر نیتروژن ، فسفر و پتاسیم است. پس تفاوت چندانی بین عددی که گفتید نیست مگر با هدف خاصی تهیه شده باشد‌. اگر بر اثر ناآشنایی و سهل انگاری این‌کود را خریده اید به راحتی استفاده نمایید.

  • فرق چندانی ندارند یک درصد در ترکیب. منتهی بفرمایید برای چه گیاهی.

 • سلام.
  برای محبوب شب و رز و ساناز که در گلدان کاشته شده اند از کدوم کود مایع استفاده کنیم؟

 • با سلام ایا کود ۱۲٫۱۲٫۳۶ برای کاشت گوجه فرنگی و خیار قابل استفاده است. ممنون