تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

تراریوم کاکتوس و ساکولت

این روزها هر کجا بروید حتما یک باغچه شیشه‌ای یا همان تراریوم را می‌بینید. از منازل آپارتمانی گرفته تا مدرسه و دفتر کار و … . شاید در نگاه اول تصور کنید درست کردن آن کار بسیار مشکلی است اما اینطور نیست و تنها با داشتن مواد و وسایل مورد نیاز می‌توان در کمترین زمان یک تراریوم زیبا ساخت.

در این مقاله به صورت مرحله به مرحله نحوه ساخت یک تراریوم کاکتوس به همراه نکات کلیدی برای نگهداری آنرا به شما آموزش می‌دهیم .

روش کار:

قبل از شروع کار توجه به چند نکته لازم است:

۱- از آنجائیکه می خواهید تراریوم کاکتوس و ساکولنت بسازید ظرفی که انتخاب می کنید دهانه ی نسبتا گشادی داشته باشد تا هوا به خوبی در آن جریان پیدا کند چون رطوبت زیاد باعث از بین رفتن گیاهانتان می شود. همچنین دهانه ی گشاد سبب سهولت در کار کاشت کاکتوس هایی که تیغ بلند دارند می شود .

۲- تنگ شیشه ای خیلی نازک نباشد که در حین کار بشکند.

۳- ظرف مورد نظر عاری از هرگونه آلودگی و یا چسب و مواد شیمیایی باشد و قبل از استفاده حتما با مایع ظرف شویی کاملا شسته شده و خشک شود.

۴- کاکتوس ها و ساکولنت هایی که انتخاب می کنید از نظر نیاز نور و آب به هم نزدیک باشند و رشد زیادی نداشته باشند تا بعدا دچار مشکل نشوید.

۵- در صورت در دسترس بودن حتما از زغال اکتیو استفاده کنید چون باعث تصفیه هوای داخل تراریوم شده و مانع ایجاد بوی نامطبوع می گردد. زغال اکتیو را می توانید از آکواریوم فروشی ها تهیه کنید.

باغ شیشه ای

وسایل مورد نیاز برای تهیه یک تراریوم شیشه ای عالی :

تنگ شیشه ای با دهانه باز

شن و ماسه

مقداری سنگ ریزه

خاک مناسب برای کاکتوس

کاکتوس های کوچک

زغال چوب

آموزش مرحله به مرحله ساخت تراریوم کاکتوس و ساکولنت :

مرحله اول :

ابتدا باید سنگ ریزه ها را در کف تنگ شیشه ای بریزید به این ترتیب گلدان دارای زهکش خوبی خواهد شد. و از پوسیدگی ریشه های کاکتوس جلوگیری می شود. سپس مقداری شن را روی آن بریزید. زغال اکتیو را روی شن ها بریزید. زغال فعال هوای داخل تراریوم را تصفیه می مند. به این ترتیب از بوی بد تراریوم نیز جلوگیری می شود.

مرحله دوم :

خاک را به آن اضافه کنید. برای این که تراریوم شما نمای بهتری از خاک را نشان دهد و لایه ها به خوبی دیده شوند. بهتر است اضافه کردن خاک و شن و ماسه رنگی را از کناره های ظرف شروع کنید.
در این مرحله باید کاکتوس ها را به آرامی از گلدان درآورد و به تنگ منتقل کرد.

قطر خاک باید به گونه ای باشد که تمامی ریشه های کاکتوس را در طول رشد نیز در بر بگیرد.

مرحله سوم :

حال می توان شن های رنگی را لایه لایه روی خاک تراریوم ریخت. به ترکیب رنگ دقت کنید. شما به راحتی می توانید شن هایتان را مدل دار و یا اندازه گیری شده در گلدان مرتب کنید.

مرحله چهارم :

وقت آن رسیده که سطح تراریوم را با وسایل تزیینی بیارایید. در اینجا برای تزیین از سنگهای معدنی مانند کوارتز رنگی استفاده شده است. از سنگ های کف رودخانه، صدف و .. می توانید استفاده کنید.

تراریوم کاکتوس و ساکولنت

بیشتر بدانید:

برای اینکه خاک منافذ شن و سنگ ریزه های لایه ی زیرین را پر نکند پیشنهاد می کنیم از خزه استفاده کنید. روی لایه های شن مقداری خزه قرار دهید و خاک را روی خزه ها بریزید.

برای ساخت تراریوم کاکتوس باید دقت کنید که کاکتوس هایی را انتخاب کنید که رشد سریعی ندارند. اگر رشد کاکتوس تند باشد باید سریعا ظرف تراریوم را تغیر دهید.

تراریوم کاکتوس را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. بهتر است چند روز اول تراریوم را آبیاری نکنید تا ریشه های آن محکم شوند.

تراریوم را بیش از اندازه آبیاری نکنید چرا که عموما گلهای کاکتوس که برای داخل تراریوم انتخاب می شوند به میزان آب کمی نیاز دارند.

 

 


نویسنده مطلب سعید برهانی