نازبو
آموزش و مقالات

ساخت باغ شیشه ای در لامپ

05 اردیبهشت 1397
12
باغ شیشه ای و نحوه ساخت آن عنوان مقاله ای است که امروز برای شما همراهان همیشگی "نازبو" در نظر گرفته ایم. برای زیباتر کردن محیط و دکوراسیون خانه و محل کار روش های متفاوتی وجود دارد، شما می تونید برای اینکار از گلدان ها و باغچه های کوچک آپارتمانی استفاده کنیداما به نظر من تراریوم روشی بسیار فوق العاده برای آوردن طبیعت به خانه یا محل کار است، تراریوم ها انواع مختلفی دارن که بسته به فضایی که می خواهید از آن استفاده کنید متفاوت هستند. در این قسمت طرز ساخت باغ شیشه ای با استفاده از حبابهای لامپهای رشته ای که دیگر دوران آنها گذشته وکم کم باید به موزه ها سپرده شوند را برای شما شرح می دهیم. این یک کار راحت و جالب است که هر کسی می تواند انجام دهد. لامپ چون هیچ حفره ای انتهای آن نیست، رطوبت را بیشتر نگه می دارد و برای گیاهانی که می خواهند تازه ریشه کنند مناسب است و پس از ریشه کردن باید در گلدان قرار گیرند. این رطوبت باعث می شود گیاه زودتر رشد کند زیرا غیر از رطوبت، از طرفی به دلیل شیشه ای بودن حباب لامپ نور بیشتری به گیاه می رسد. تنها سر حباب سوراخ است که برای قرار دادن خاک و گیاه استفاده می شود و گیاه رشد یافته می تواند از آن خارج شود. این آموزش ساده است و درعین حال کار زیباییست و با ساخت مجموعه ای از آنها می توانید خانه خود را با آنها تزئین کنید.

طرز ساخت باغ شیشه ای در لامپ

تراریوم لامپی لامپ حبابی را آماده کنید ابتدا لامپ مورد نظر را انتخاب نموده هرچه حباب بزرگ تر باشد بهتر است وعمر گیاه شما در این حباب به علت فضای بیشتر بالاتر خواهد رفت سپس به کمک یک سیم چین یا چاقو سر لامپ را باز کرده و محتوبات را خارج کنید. فقط مراقب باشید که دست خود را نبرید و یا لامپ را نشکنید زیرا بسیار ظریف و شکننده است.حتما در هنگام کار از عینک استفاده شود ودستکش صنعتی نیز استفاده نمائید.بعد از اینکه داخل لامپ حبابی کاملاً خالی شد، یکبار هم داخلش را با آب بشویید تا مطمئن شوید هیچ خرده شیشه ای داخلش نمانده است. در نهایت هم آن را برعکس روی پارچه بگذاید تا آب داخلش کاملاً بیرون بیاید. پایه گلدان را آماده کنید. جهت استقرار این حبابها میتوان از وسایل متفاوتی از قبل آویزی یا فنجانهای کوچک وهر چیز دیگری جهت استقرا به هر فرمی که مورد نظر شما میباشد استفاده نمود. لایه خاک و سنگ را اضافه کنید ابتدا سنگ ریزه ها را خیلی آرام داخل لامپ حبابی بریزید و آنها را کف حباب جمع کنید. این سنگ ریزه ها آب اضافی تراریوم را از خاک می گیرند. اگر گیاهانی انتخاب کرده اید که نیاز به خاک خشک دارند، کمی ماسه هم به سنگ ریزه ها اضافه کنید. سپس نوبت به خاک می رسد. اگر دور ریشه گیاهان خاک باشد، لازم نیست لایه خاک تراریوم را خیلی ضخیم کنید. برای ریختن خاک داخل حباب هم از قیف کاغذی استفاده کنید تا دیواره ها کثیف نشوند. کاشت گیاهان در لامپ گونه های گیاهی را که انتخاب کرده اید اضافه کنید پیدا کردن گیاهان مناسب ساخت تراریوم خیلی ساده می باشد. می توانید سری به گل فروشی بزنید و بگویید برای ساخت تراریوم کوچک به چند گیاه نیاز دارید. آنوقت می توانید از بین چندین گونه گیاهی، گیاهانی که می پسندید را انتخاب کنید. از جمله گیاهانی که می توان برای ساختن این باغ شیشه ای کوچک استفاده کرد گیاهانی مانند پیله ها شبدر تزئینی، گیاه پونه، گیاهانی با محیط کشت آبی مانند بامبو .نخل مرداب وبرگهای گیاه نی، گیاهان کاکتوس با برگهای باریک، گیاهان آکوارییومی می باشند. حتی می توانید از خزه هم استفاده کنید. بعد از انتخاب گیاهان مورد نظرتان حالا با یک موچین نرم و خیلی آرام گیاهانی که باید داخل خاک قرار بگیرند را داخل لایه خاک بکارید. بعد از قرار دادن هر گیاه داخل خاک با نوک موچین آن را کمی داخل خاک فرو کنید و سپس خاک های اطرافش را کمی بالا بیاورید. همه گیاهان را به این ترتیب داخل خاک بکارید. این مرحله از ساخت تراریوم باید با دقت زیاد انجام بشود چون گیاهان مینیاتوری بسیار آسیب پذیرند. بعد از اینکه همه گیاهان را داخل خاک کاشتید، یک بار داخل حباب آب اسپری کنید. همین مقدار آب کم باعث می شود پیوند ریشه گیاهان با خاک محکم تر بشود.  ابیاری باغهای شیشهای عمدتا به صورت اسپری یا با نی انجام میشود ونباید آب در حبابها تجمع کند به غیر از مواردی که گیاهان آبی استفاده میشوند.
اشکان

4 ماه قبل

من همه مراحل رو رفتم، جواب داده اما فقط آخر کار داخل حباب لامپ بخار زده ? باید چیکار کنم؟؟

نازبو - زلفی پور

2 ماه قبل

سلام اگه میزان رطوبتش خیلی زیاد باشه یا جاش خیلی گرم باشه این اتفاق میوفته یکی دو ساعت درشو باز بذارید

مینا

6 ماه قبل

سلام ایده ی بسیار خوبی عه اما خاک اضافی چجوری بیرون بیاد یا اصلا باید بیاد؟

امیر

10 ماه قبل

سلام من سر لامپ رو قیچی کردم بعد یه لایه شیشه ای است بعد آن چیکار کنم میترسم بترکه

ناشناس

6 ماه قبل

من با یک میخ اهنگی خیلی اروم و با احتیاط شکوندمش

نازبو - یاوری

9 ماه قبل

سلام احتیاط کنید، واقعا توصیه دیگه ای نمیتونم بکنم

نسرین

1 سال قبل

ازگل آتیشی هم میشه داخل حباب یا لامپ استفاده کرد بانورمناسب

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام اکثر گیاهان رو میشه کاشت، این گیاه رو به این اسم نمیشناسم متاسفانه

اصغر

2 سال قبل

ممنون

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام اصغر عزیز خوشحالیم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار سایر همراهان فروشگاه بذر نازبو قرار بدید.

سارا

3 سال قبل

مرسی بابت ایده های خیلی قشنگتون حرف ندارید

شروین

1 سال قبل

سلام من ترفند رو انجام دادم شما چی!!!

مطالب پیشنهادی

معرفی گیاه آگلونما
12 آذر 1396
همه چیز در مورد گل پیچ امین الدوله
28 مهر 1400
هرس ریشه گیاهان آپارتمانی
08 آبان 1396
معرفی نیلوفر پیچ یا رونده Morning glory
09 اسفند 1396
بهترین درخت برای حیاط منزل کدام است
17 مهر 1397
نحوه کاشت و خواص دارویی ریحان یا نازبو
07 مرداد 1397
نکاتی جهت افزایش سرعت در فرآیند تولید کمپوست
22 آبان 1397
جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال
23 اسفند 1396
معرفی شبدر زینتی یا اکسالیس
20 آذر 1396
توصیه های مهم برای کاشت ذرت
01 مرداد 1398