0 آیتم ها - تومان
0
  • هیچ محصولی در سبد خرید موجود نیست.
آموزش کاشت هویج در خانه

آموزش کاشت هویج در خانه

هویج فرنگی:

نام انگلیسی CَARROTS
فصل کاشت بهار و پاییز
زمان کاشت تا برداشت محصول برای انواع زودرس ۲ ماه و برای انواع دیررس ۴ تا ۵ ماه
مدت زمان جوانه زدن ۲۰ روز
خاک سبک
نور مورد نیاز گیاه (نور خورشید) زیاد
دمای مورد نیاز گیاه ۱۵-۳۰
آبیاری و رطوبت مرطوب
میزان بذر لازم در هر ۱۰۰ متر ۶۰-۷۰ گرم

شرایط اقلیمی

هویج فرنگی به عنوان یک محصول فصل خشک، بهترین رشد را در میانگین دمایی ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتی گراد دارد، رشد هوایی در شرایط میانگین دمای هوای ۲۸ درجه سانتی گراد افت کرده و ریشه دارای طعم نامناسبی می گردد. در دمای پایین رنگ هویج کم رنگ شده و ریشه ها در دمای کمتر از ۱۶ درجه سانتی گراد بلند و باریک می شوند. در دمای ۴ تا ۱۰ درجه سانتی گراد رشد ریشه و اندام های هوایی بسیار کم می گردد.

مناطق بسیاری وجود دارد که نیازهای دمایی را برای تولید هویج براورده می کنند. هویج در مناطق نیمه قطبی سوئد – فنلاند و آلاسکا که عرض جغرافیایی شمالی آن ها بیش عرض شمالی بوده و کمتر از ۶۰ روز بدون  یخبندان در سال دارند، هویج در ارتفاعات ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متری کاستاریکا و مناطق کوهستانی گواتمالا کشت می شود و در فیلیپین در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری می توان هویج را در سراسر سال کشت نمود. برای پرورش هویج در مناطق گرمسیری شب های خنک لازم است.

نحوه کاشت هویج در خانه:

رقم یا نوع هویج موردنظر برای کاشت در گلدان را انتخاب کنید. معمولاً ارقام کوچکتر هویج بهتر و سریعتر از ارقام هویج با طول استاندارد، برای کاشت در گلدان سازگار می شوند. ارقامی را انتخاب کنید که دارای ریشه کوتاه و کروی شکل یا گرد باشند.

ارقامی که مناسب کاشت در گلدان هستند عبارتند از: Thumbelina، Parmex و Parisienne همچنین ارقام “Nantes” هویج را که دارای شکل مخروطی هستند، می توانید انتخاب کنید. ارقام مذکور، کوتاه تر و عریضتر از رقم هویج استاندارد هستند. این ارقام شامل گونه های Danvers Half Long، Chantenay Red Core و Shin Kuroda، می باشند.

توجه: رقم نانتس (Nantes) هویج، اندازه ریشه ۱۶-۲۰ سانتی متر و ریشه دارای شکل سیلندری و سازگار با تمام شرایط آب و هوایی و دارای رنگ نارنجی است. همچنین بوته راست و قوی و مناسب برای برداشت ماشینی است.

یک ظرف یا گلدان با عمق کافی و مناسب برای کاشت هویج انتخاب کنید. ظرف انتخابی حداقل یک فوت (۳۰ سانتیمتر) یا بیشتر عمق داشته باشد. هویج در زیر زمین رشد می کند و سیستم ریشه ی هویج نیاز به فضای زیادی برای رشد دارد. همچنین ظرف باید سوراخ های زهکشی کافی برای جلوگیری از تجمع آب اضافی و جلوگیری از ایجاد پوسیدگی در هویج، داشته باشد.

نوع ظرف کاشت هویج تا زمانی که هویج هنوز رشد زیادی نکرده است، موضوع مهمی نیست. شما می توانید از ظروف یا گلدانهای سفالی، پلاستیکی یا سنگی استفاده کنید، و همچنین می توان یک گلدان دایره ای یا یک گلدان بزرگ مستطیل شکل، برای کاشت هویج خود انتخاب کنید.

ظرف موردنظر برای کاشت هویج را کاملاً تمیز کنید. اگر در ظرفی که قبلاً استفاده شده است، می خواهید هویج خود را بکارید، باید قبل از کاشت هویج، ظرف را با آب گرم و صابون بشویید. تخم های باکتری ها و حشرات میکروسکوپی و ریز اغلب در داخل ظروف مخفی می شوند و ممکن است گیاهان هویج را آلوده کنند، و مانع افزایش عملکرد محصول شوند.

بستر کاشت نرم بهمراه زهکش خوب برای کاشت هویج فراهم کنید. ترکیبات خاک و یا بدون خاک هر دو می توانند برای کاشت هویج مفید باشند.مخلوطی از خاک قرمز (خاک رس)، کمپوست تجزیه شده و شن و ماسه را به نسبت مساوی برای تهیه ی یک ترکیب مناسب جهت کاشت هویج در گلدان امتحان کنید.

مخلوطی از کوکو پیت را با مقدار کمی پرلیت، برای تهیه ی یک ترکیب بدون خاک برای کاشت هویج در نظر داشته باشید.

گاهی اوقات می توان کاشت هویج را در اسفندماه نیز شروع کرد. هویج در آب و هوای سردتر بهتر رشد می کند. برخی از ارقام “زودرسِ” هویج باید در اوایل اسفندماه کاشته شوند، در حالی که بسیاری از انواع گونه های اصلی “main crop” بهتر است در اواسط اسفند ماه کاشته شوند.

ظرف موردنظر را با بستر کاشت تهیه شده برای هویج، پر کنید. یک اینچ (۲۵ میلی متر)، بین قسمت بالایی بستر کاشت و لبه ی ظرف کاشت هویج فاصله قرار دهید.در صورت تمایل، کود را با خاک گلدان هویج مخلوط کنید. کود باعث افزایش رشد هویج می شود، اما ضروری نیست.

سوراخ های کوچکی در بستر کاشت هویج ایجاد کنید. سوراخ ها باید حدود نیم اینچ (۱۳ میلی متر) عمق و تقریباً سه اینچ (۷۶ میلی متر) از هم فاصله داشته باشند. در داخل هر یک از سوراخ های ایجاد شده در بستر کاشت، دو یا سه بذر هویج قرار دهید.

سوراخ های ایجاد شده در بستر کاشت هویج را پر کنید. سوراخ های روی سطح بستر کاشت را خیلی فشرده نکنید و خاک را روی بذرها پرت نکنید، زیرا این کار ممکن است به بذرهای هویج آسیب رسانده و آنها را خراب کند. در عوض، به آرامی خاک را بر روی هر سوراخ بریزید.

بذرهای هویج را کاملاً آبیاری کنید. محیط کشت را بیش از حد آبیاری نکنید تا که از آب اشباع شوند، بلکه به اندازه کافی آب اضافه کنید تا محیط برای بذرهای هویج بسیار مرطوب نگه داشته شود.

گلدان هویج را در مکانی که نور و سایه جزئی دریافت می کند، بگذارید. هویج به عنوان یک سبزی ریشه ای، مکان سایه دار را بخوبی تحمل می کند. البته قرار دادن گلدان هویج در مکانی که هر روز شش ساعت نور دریافت می کند، نسبت به مکانی که هیچ نوری را دریافت نمی کند باعث افزایش رشد هویج می شود.

محیط کاشت هویج را مرطوب نگه دارید. گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد که گلدان هویج را دو بار در روز، در آب و هوای گرم و آفتابی، آبیاری کنید. اجازه ندهید خاک برای مدت زمان طولانی، خشک بماند. هویج را یکبار در هفته برای افزایش رشد، با کود تغذیه کنید. البته کوددهی به بوته های هویج کاملاً اختیاری است.

وقتی که جوانه های سبز هویج به ارتفاع یک اینچ (۲۵ میلی متر) رسیدند، بوته های اضافی را حذف کنید. جوانه ها و بوته های اضافی هویج در خاک را با استفاده از قیچی بچینید تا فقط یک جوانه در هر سوراخ باقی بماند.

برای حذف بوته های اضافی روش کشیدن جوانه های هویج، توصیه نمی شود. ریشه کن کردن (Uprooting) بوته های هویج، می تواند محیط کشت را خراب کرده و به ریشه ی گیاهان باقی مانده آسیب برساند.
در اطراف جوانه های هویجی که خمیده بنظر می رسند، خاک اضافه کنید. اگر ساقه ی جوانه های هویج خم شود، ریشه ها بدرستی شکل نمی گیرند.

ریشه هویج هایی که از بستر کاشت بیرون می آیند را مجدداً با خاک پوشش دهید. بدلیل اینکه وقتی ریشه های هویج در معرض نور خورشید قرار می گیرند، سبز شده و هویج ها غیرقابل خوردن می شوند.

اگر بر روی بوته های هویج انواع قارچ ها یا سفیدک mildew (نوعی بیماری گیاهی) مشاهده کردید گوگرد وتابل (wettable) و یا ضد قارچ را روی بوته ها اسپری کنید . وقتی بوته های هویج در محیط بیش از حد مرطوب نگه داشته شوند، مستعد ابتلا به سفیدک هستند و اگر گیاهان هویج شما مدت زمان طولانی باران دریافت کنند، نیاز به اسپری موارد بالا بر روی محصولات خود دارید.

توجه: سم گوگردی وتابل جهت مبارزه با سفیدک سطحی و بیماریهای قارچی میوه و گیاهان زینتی و نباتات زراعی و صیفی بکار می‌رود طرز مصرف اینگونه سموم بصورت اسپری می‌باشد.

محصول هویج را پس از گذشت دو تا دوماه و نیم، بسته به انواع مختلفی که برای رشد انتخاب کردید، برداشت کنید. برگهای سبز را در بالای ریشه با دست گرفته و به آرامی آنها را تکان داده و بیرون بکشید. هرچه هویج ها زودتر برداشت شوند، هویجها شیرین تر خواهند بود.

برای تهیه بذر هویج می توانید به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

هویج فرنگی

تشکیل ساقه گل دهنده

هنگامی که بوته های بذری با قطر ریشه ۶ میلی متر یا بیشتر (در مرحله نونهالی نباشند) در معرض یک دوره دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد قرار گیرند، گل دهی صورت می گیرد. آزمایشات نشان می دهند که ورنالیزاسیون (بهاره کردن)به مدت ۸ هفته در دمای ۸ تا ۹ درجه سانتی گراد برای گل دهی هویج لازم است و در هویج هایی با ریشه های بزرگ تر گل دهی راحت تر صورت می گیرد. گزارش شده است انواع قرمز رنگ حاوی آنتوسیانین تحت شرایط روز بلند گل می دهند.

خاک، رطوبت و تغذیه

هویج فرنگی در انواع زیادی از خاک ها به خوبی رشد می کند و ترجیحا به خاکی با زهکشی خوب و PH خنثی (۵/۵ تا ۷) نیاز دارد. خاک های لوم شنی یا خاک های آلی فاقد کلوخ یا سنگ، برای تولید ریشه های صاف و راست ترجیح داده می شود. میزان فشردگی خاک بر رشد و طول ریشه موثر است. فشردگی خیلی کم یا خیلی زیاد برای رشد ریشه مضر است. در خاک های بسیار فشرده شده ریشه به صورت مخروطی و در خاک های نرم، نازک و بلند می شود.

بذر هویج فرنگی را در ردیف هایی به عرض ۸ تا ۱۵ سانتی متر می پاشند و مشخص گردیده که حداکثر عملکرد در هویج با تراکم ۱۰۰ تا ۱۵۰ بوته در متر مربع است و عملکرد در کشت به صورت ردیف های مستطیلی شکل با نسبت ۱ به ۶ بیشتر از فضای مربعی شکل با نسبت ۱ به ۱ می باشد.

وجود رطوبت کافی در فصل رشد بسیار مهم است . مجموع ۴۵ تا ۹۰ سانتی متر آب (شامل آب بارندگی) برای کیفیت و عملکرد بالا لازم است. تحت شرایط کم خاک، طعم هویج بسیار تند و شدید می گردد و در خاک های با رطوبت زیاد، ریشه ها کم رنگ می گردند. هویج برای عملکرد خوب ، به مواد غذایی موجود در خاک به میزان۷۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم ازت، فسفر ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم و ۱ تا ۵ کیلوگرم پتاس در هکتار نیاز دارد.

هویج فرنگی

طرز کاشت هویج در سطح وسیع

هویج فرنگی در سطح وسیع در دو نوبت بهار و پاییز کشت می شود. زمان کشت بذر هویج در مناطق سردسیر، پس از رفع سرمای بهاره در بهار و در مناطق گرمسیر در پاییز و زمستان است. اراضی سبک و قابل نفوذ برای رشد کامل ریشه ضرورت دارد.

زمینی که برای کشت هویج انتخاب می شود را در ابتدا بایستی شخم عمیق زد و در پاییز به هر هکتار آن ۲۵ تا ۳۰ تن کود حیوانی پوسیده اضافه کرد. سپس در اوایل فروردین زمین را به صورت جوی و پشته آماده نمود. فواصل ردیف ها در هویج زودرس ۲۵ سانتی متر و در هویج های دیررس ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر و فواصل بوته ها را به طور متوسط ۵ تا ۱۰ سانتی متر روی ردیف در نظر می گیرند.

بذر هویج را در کنار پشته ها می کارند و عمق کاشت بذر ۰/۵ تا ۱ سانتی متر است. بعد از آن که بذرها سبز و بوته ها ۴ برگه شدند تدریجا در ۲ تا ۳ نوبت آن ها را پراکنده کرده و پس از پراکنده کردن باید مزرعه را بلافاصله آبیاری نمود تا ریشه هایی که اطرافشان خالی شده پوشانده شوند.

عمل پراکنده کردن باید تا زمانی صورت بگیرد که فاصله بین بوته ها به ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر برسد. مدت فعالیت ریشه در خاک در حدود ۶ ماه است و در این مدت مواد غذایی لازم را از خاک جذب و ذخیره می نماید. در تمام این مدت سله شکنی بعد از هر آبیاری ضروری است.

هویج فرنگی

برداشت

برای مصرف تازه هویج، هنگامی که قطر اغلب ریشه ها در محل طوقه به ۵/۲ تا ۵/۳ سانتی متر برسد برداشت می کنند که بسته به دمای محیط معمولا مصادف با ۶۵ تا ۸۵ روز یا بیشتر بعد از کاشت است.

هویج های مورد استفاده برای فرآوری را برای افزایش رنگ و ماده خشک در زمان بلوغ، به مدت بیشتری روی زمین باقی می گذارند.

شرایط انبار داری

هویج را می توان در دمای ۰ تا ۱ درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی ۹۳ تا ۹۸ درصد به مدت پنج ماه نگهداری کرد. چنانچه اندام هوایی از ریشه جدا گردد. جهت انبار داری بهتر است، زیرا آب و مواد غذایی در طول انبارداری از ریشه به قسمت هوایی گیاه منتقل می شود.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط