تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

 

اگر شما دوست دارید گوجه فرنگی را در خانه پرورش دهید ولی فضای محدودی دارید، پرورش آن  در گلدان راه حل ایده آلی است. پرورش گوجه  گیلاسی، با رشد جمع و جور و میوه های کوچکی که دارد یک تنوع عالی برای امتحان کردن است. این گونه گوجه فرنگی در رنگ های سیاه، قرمز و زرد تولید می شود. گوجه بسیار کوچک کمی کشیده اندازه زیتون و شکلی شبیه به آن دارد .گوجه زیتونی آبدار، گوشتی و طعم شیرین و جالب و منحصر بفردی دارد و همچنین از نظر اسیدی نسبت به گوجه های معمولی کمتر می باشد. کاشت بذر این نوع گوجه ها بسیار ساده و مقرون به صرفه (با هر بذر می توانید چندین گوجه فرنگی تولید کنید) بوده و در هر فصلی از سال میتوان کاشت ، کافیه نور، دما و شرایط را برایش مهیا کنید تا در هر جایی اعم از پاسیو، تراس، پشت پنجره و باغچه یا باغ خور بکارید تا لذت کاشت محصولی که با دستان خود کاشید را ببرید .

گوجه گیلاسی، مانند گوجه های دیگر برای رشد نیاز به خاک حاصلخیز و زهکشی شده و PH بین ۶٫۰ الی ۶٫۸ دارد.گوجه گیلاسی، اگر ۸ ساعت یا بیشتر در روز زیر نور آفتاب باشد می تواند در گلدان به خوبی عمل بیاید اما سایز و نوع گلدان گوجه گیلاسی نیز بسیار مهم است.

انتخاب  گلدان برای پرورش گوجه گیلاسی
گلدان های زیادی با اندازه ها و مواد مختلف وجود دارند. گلدان های رسی ارزان هستند اما خاک رس متخلخل است و به سرعت در حرارت خشک می شود. پلاستیک نیز نسبتا خشک است و در طول زمان ممکن است شکسته شود. بشکه های چوبی گزینه خوبی هستند ولی خیلی سنگین می باشند. گلدان های گلی با لعاب شیشه ای یکی از بهترین انتخاب هاست زیرا به سرعت خشک نمی شوند و در سایزهای مختلفی هم وجود دارند. کیسه های پارچه ای پرورش گوجه فرنگی یک راه ارزان و خوب برای رشد گوجه فرنگی است. در نظر گرفتن اندازه گلدان بیش از حد مهم است. گلدان مناسب برای پرورش گوجه گیلاسی باید دارای عمق حداقل ۳۰ سانتی متری باشد.این میزان عمق به ریشه های کشیده گوجه گیلاسی اجازه می دهد که به طرف پایین کشیده شوند تا برای رشد گوجه گیلاسی در گلدان شرایط مناسب را فراهم کنند.اگر عمق گلدان گوجه گیلاسی کم باشد گیاه نمی تواند ریشه های کشیده و مناسب برای حفاظت و رشد گیاه را داشته باشد.اگر عمق گلدان شما کم باشد، ریشه ها نزدیک به سطح رشد می کنند و سریع تر خشک می شوند و حتی اگر زود به زود به گیاه خود آب بدهید باز هم باعث کاهش رشد گوجه گیلاسی می شود. خیلی از افراد تمایل دارند که گوجه گیلاسی را در گلدان های آویزان شده پرورش دهند.اگر شما نیز قصد انجام این کار را دارید، میبایست گلدانی را انتخاب کنید که حداقل ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر قطر داشته باشد در ضمن به میزان عمق گلدان نیز باید توجه داشته باشید.به هیچ وجه گلدانی را انتخاب نکنید که با وجود بزرگی قطر عمق کمی دارد، دقت به عمق کافی برای میزان مناسب خاک در پرورش گوجه گیلاسی بسیار مهم است.

انتخاب خاک
گوجه گیلاسی برای رشد و میوه دادن نیاز به مقدار کافی و زیاد خاک دارد.میزان مناسب خاک باعث می شود ریشه ها به خوبی رشد کنند و مواد غذایی و آب به میزان کافی به گیاه برسد.خاک کم باعث کمبود رسیدن مواد مغذی به گیاه می شود و اگر خاک را کم بریزید هم اینکه باید خاک را به دفعات نزدیک عوض کنید و هم آبیاری گیاه شما بیشتر می شود.درست مثل عمق گلدان، میزان خاک موجود در گلدان نیز به همان اندازه روی رشد گوجه گیلاسی تاثیر دارد. گلدان با خاک حاصلخیز باغ پر کنید. خاک باغ بیش از حد سنگین است و وقتی در گلدان از آن استفاده می شود سخت و فشرده می شود. خاک باغ مخصوصا برای سبزیجات بهترین گزینه است. دادن کود و مواد معدنی یا پرلیت برای سبک کردن مخلوط و مرطوب نگه داشتن آن ضروری است. برای محتویات گلدان خود، قطعات خزه، ورمیکولیت و یا پرلیت را ترکیب کنید. این مواد را بهتر است از یک مرکز باغبانی خوب به صورت فله تهیه کنید تا در هزینه های شما صرفه جویی شود.

انتخاب نوع گوجه گیلاسی
اول، انتخاب انواع جمع و جور برای جای دادن در گلدان معمولا بهتر است. چیز دیگری که باید در ذهن داشته باشیم زمان برداشت است. اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که با یخبندان همراه است انتخاب نوعی که در ۶۵ روز یا کمتر بالغ می شود بهتر است. یک مسئله مهم در نظر گرفتن میزان محصولی است که در اوایل تولید می شود و سپس تدریجا کم می شود. انواعی که رشد نامحدود دارند گیاهان بزرگتری هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. آن ها تا زمانی که سرمازده نشوند همچنان میوه می دهند.

کاشت گوجه گیلاسی
بذرها را در سینی نشا بکارید. بعد از این که گیاه به اندازه ۲۰ سانتی متر بلند شد آن را به گلدان منتقل کنید. نهال خود را در خانه ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین سرما بکارید. گوجه فرنگی به سرما حساس است بنابراین صبر کنید تا آن ها را در طول روز زمانی که دمای هوا ۲۳ درجه سانتی گراد یا گرمتر است بکارید. کاشت نهال در یک روز ابری یا در شب هم امکان پذیر است. به خوبی به بوته های گوجه فرنگی آب دهید و مقداری کود هم به آن اضافه کنید. گلدان گوجه فرنگی خود را در یک ایوان آفتابی یا جایی که از بادهای تند محافظت می شود قرار دهید.

مراقبت از گوجه گیلاسی
شرایطی که گوجه فرنگی ها در باغ دارند را در گلدان نمی توان فراهم کرد بنابراین گوجه گیلاسی شما به مراقبت بیشتری نیاز دارد. اول، آن ها را باید از درجه حرارت کم یا زیاد حفظ کنید. اگر آب و هوای بیرون سرد است آن ها را به داخل خانه منتقل کنید. در آب و هوای بسیار گرم آن ها را در یک مکانی که سایه بیشتری دارند قرار دهید. خاک ظرف به سرعت خشک می شود. دادن آب زیاد به گوجه ها باعث افتادن گلهای گوجه فرنگی و جلوگیری از میوه دادن می شود. علاوه بر این، اگر شما اجازه دهید خاک خشک شود و سپس به آن آب بدهید مشکلاتی مثل پوسیدگی پایان شکوفه یا ترک برداشتن میوه خواهید داشت. سعی کنید خاک را مرطوب نگه دارید. در گرمای تابستان هر روز به گلدان آب دهید تا مرطوب بماند اما هرگز خیس نشود. اگر شما نوعی از گوجه فرنگی که بوته جمع و جوری دارد را کشت می دهید به داربست نیاز ندارد ولی اگر انواع بوته های بزرگتر را کشت می دهید باید برای آن داربست تهیه کنید. مواد مغذی از خاک گلدان رد می شود و باید هر دو هفته کود محلول با آب به گلدان داده شود. در هشت هفته شما گوجه فرنگی گیلاسی خوشمزه در گلدان خود خواهید داشت.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور