ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

کاشت خیار در خانه به این معنی است که شما می توانید در تمام طول سال به این میوه دسترسی داشته باشید. مانند بسیاری از میوه‌ها، طعم خیار پرورشی خودتان با خیارهایی که از بیرون تهیه می‌کنید از زمین تا آسمان متفاوت است! این میوه خوشمزه را می‌توانید در گلدانی در حیاط یا بالکن پرورش دهید! کاشت خیار در گلدان و پرورش آن در منزل بی‌نهایت آسان است و محصول فراوانی هم به شما می‌دهد.

خیار یک میوه مغذی است که به روش های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که خیار خارج از خانه کاشته می شود، فضای زیادی را اشغال می کند. اما شما می توانید گونه ای از خیار را در خانه، در یک گلدان مناسب بکارید که تولید میوه کند و به گرده افشانی هم نیازی نداشته باشد.

انتخاب بذر خیار :

پیش از خرید بذر، توجه کنید که چه نوع بذر خیاری برای شما مناسب است. خیارهای گلخانه‌ای لازم است که در کیسه‌های مخصوص و در کنار شیشه باشند تا به خوبی رشد کنند. خیارهای شیار دار در مناطق آفتابی با خاک مناسب و جذب کنندۀ سریع آب رشد مناسبی خواهند داشت. به همین منظور نوع بذری که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است

۱- برای کاشت خیار در خانه از بذرهای هیبرید استفاده کنید.

۲- دارای ساقهای کوتاه تر باشد تا فضای کمتری را اشغال کند.

آب و هوای گرم برای پرورش گیاه مناسب است .سعی کنید مکانی آفتابی برای کاشت خیار در خانه در نظر بگیرید ،دمای خاک باید حداقل ۲۱ درجه باشد ،بنابر این مطمئن شوید بذر ها پس از آخرین یخبندان کاشته شوند .خیار را می توان در جعبه کاشت در باغچه و یا ظروف مناسب با استفاده از داربست کاشت .

جهت خرید بذر خیار اینجا کلیک کنیدکاشت خیار در خانه

مراحل کاشت خیار در گلدان

۱- بذر هیبرید خیار که نیازی به گرده افشانی ندارد را تهیه کنید. در هنگام خرید بذر خیار، گونه ای را انتخاب کنید که خوشه ی آن کوتاه باشد تا فضای کمتری را اشغال کند.

۲- یک گلدان بسیار بزرگ انتخاب کنید. خیار حتی در گونه های با خوشه ی کوتاه، نیاز به فضای زیادی برای رشد دارد. شما همچنین می توانید گلدان خیار را از جایی آویزان کنید تا فضای کمتری بگیرد.

۳- برای کمک به زهکشی و جلوگیری از خیس شدن ریشه خیار، چند سنگ کوچک (خرده ریز خاک رس یا شن) در ته گلدان قرار دهید.

۴- گلدان خود را با مخلوطی از خاک و کمپوست پر کنید (۵۰ درصد خاک، ۵۰ درصد کمپوست) . شما می توانید از خاک باغ خود استفاده کنید، اما ممکن است برخی آفات به طور ناخواسته به خانه شما وارد شوند.

۵- چهار یا پنج بذر خیار در عمق ۱۲ میلیمتری بکارید. در صورت امکان بذرها را با فاصله ۱۲ میلیمتری از هم بکارید. اگر خیلی نزدیک به هم کاشته شوند مانع رشد یکدیگر خواهند شد.

۶- بعد از اتمام کاشت، به بذرها به طور کامل آب بدهید اما به صورتی که خاک آبکی نشود. چند بار آب بدهید تا زمانی که آب از ته گلدان خارج شود.

۷- گلدان خیار خود را پشت یک پنجره آفتابی قرار دهید. برای رشد بهینه، گیاه باید حداقل ۶ ساعت نور خورشید در روز دریافت کند.

۸- اجازه دهید نهال خیار به اندازه ۵ تا ۷ سانتی متر بلند شود.

۹- ۲ گیاه که از بقیه قوی تر به نظر می رسند را شناسایی کنید و بقیه را به طوری که خاک به هم نریزد به آرامی از خاک بیرون آورید.

۱۰- اجازه دهید ۲ گیاه باقی مانده تا ارتفاع ۲۵ سانتی متر رشد کنند. اگر به نظر می رسد گیاه به اندازه کافی نور دریافت نمی کند جای آن را تغییر دهید.

۱۱- گیاه قوی تر را انتخاب کنید و دیگری را از ریشه بیرون آورید. این کار باعث می شود شما یک گیاه قوی و سالم که به خوبی میوه تولید می کند داشته باشید.

۱۲- یک چوب یا یک داربست کوچک در نزدیکی بوته خیار قرار دهید. در این صورت گیاه هر روز به اندازه ۳ سانتی متر بالا می رود که بستگی به میزان نوری که از خورشید دریافت می کند دارد.

۱۳- به گیاه خود آب بدهید به طوری که خاک مرطوب بماند. اطمینان حاصل کنید که آب از پایین گلدان تخلیه می شود . در این صورت شما می دانید که ریشه هم مرطوب شده است.

کاشت خیار در خانه

شرایط محیطی نگهداری و کاشت خیار در خانه

خاک: مخلوطی از خاکبرگ، کم پوست و پرلیت یا خاک گلدانی ویژه گیاهان آپارتمانی برای کاشت خیار در گلدان مناسب است. خاک باغ یا باغچه به دلیل داشتن برخی آفات در خود برای کاشت گلدانی خیار توصیه نمی‌شود.نور: خیار به نور فراوان نیاز دارد پس برای کاشت خیار در گلدان آنرا در پرنورترین قسمت خانه قرار دهید.

آبیاری خیار : نیاز آبی خیار بالا است به‌ویژه زمانی که گیاه به مرحله گلدهی و تولید میوه میرسد لازم است هرروز آبیاری صورت گیرد.

دما: بوته‌های خیار بهترین رشد را در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد خواهند داشت.

کاشت خیار در گلدان و پرورش آن در آپارتمان به‌راحتی امکان‌پذیر است و با رعایت همین نکات ساده می‌توانید برداشت خوبی داشته باشید.

دلایل ریزش گل های بوته خیار

بوته خیار اصولا گل دهی زیادی دارد. از لحاظ ژنتیک گیاهی، خیار و راسته این میوه گل‌های نر و ماده دارند. افتادن گل‌های نر خیار کاملا طبیعی است. چون فرایند گرده افشانی خود را انجام داده اند. حتی برخی گل‌های نر که تازه رسیده اند، قبل از رسیدن گل‌های ماده یا حتی رشد اولین میوه سقوط خواهند کرد و سپس آن گل‌های نر که کار باروری خود را انجام می دهند سقوط می کنند که نشان دهنده گرده افشانی موفقیت آمیز بوده است. افتادن گل‌های ماده پس از رشد به اندازه میوه نیز کاملا طبیعی است. شرایط آب و هوایی، مانند گرمای بیش از حد و یا سرما، می‌تواند باعث عدم فعالیت گرده افشانی شود. برخی از حشره کش‌های معمولی مانند کارباریل برای زنبورها بسیار سمی هستند و همچنین می توانند جمعیت میوه تولیدی گل را کاهش دهند. اگر استفاده از حشره کش ضروری باشد، سعی کنید آنها را در طول دوره های آب و هوای سرد یا زمانی که زنبورها فعال نیستند برای جلوگیری از تاثیر بر میزان تولید میوه، استفاده کنید.

موقعی که عمل گرده افشانی درست انجام نمی شود یا حشرات و زنبورهای کمی اطراف بوته ما می باشند که نمی توانند کار گرده افشانی را انجام دهند برای جلوگیری از نیافتادن گل های ماده کارهای بسیار زیادی می شود انجام داد . مثلا با استفاده از یک قلم مو نقاشی یا گوش پاک کن گرده‌های نر را به گل ماده منتقل کنید. یا از گیاهانی مثل گشنیز، بومادران، شبدر شیرین و نعنای تند در کنار خیارها بکارید تا جمع آوری حشرات در آن منطقه بیشتر شود. این گیاهان علاوه بر کمک به گرده افشانی با جذب حشرات مفید می‌توانند از افات طبیعی بوته خیار نیز جلوگیری کنند.


نویسنده مطلب سعید برهانی
  • مطالب و مقالات سودمند شما استفاده شد . در مورد لامپ کشت مطلبی نبود در صورت امکان در این مورد هم توضیح داده شود. متشکرم

  • سلام وقت بخیر من تازه خیار سبز خاردار ایتالیایی رو خریدم این هم گرده افشانی داره؟

    • سلام
      اگر هیبرید باشه خیر، ولی الان فصل کاشتش نیست مگه اینکه توی محیط کنترل شده نگه داری کنید.