نازبو
فضای کوچک محدودیت است؟!
  • آموزش و مقالات
  • باغبانی
  • خودتان انجام دهید

فضای کوچک محدودیت است؟!

اجازه ندهید فضای کوچک مانع سرسبزی خانه شما شود. از میوه‌های خوشمزه گرفته تا سبزیجات و گل‌ها در فضای کوچک آپارتمان قابل رویش هستند از این فضاهای کوچک می‌توان علاوه بر کاشت گل و گیاه‌های دلخواه، برای استراحت‌های عصرگاهی در حیاط منزل هم کمک گرفت. برای این منظور ما ایده‌های مفیدی برایتان داریم که مناسب و جالب هستند.

چند ایده برای ایجاد محیط زیبا و باغبانی در فضای کوچک و آپارتمان

گلدان‌های بالانشین گلدان‌ها و گیاهانی که بیشتر دوست دارید را بالاتر از دیگر گلدان‌ها قرار دهید. برای این منظور می‌توانید از بلوک‌های سیمانی ساده استفاده کنید. به هر تعداد که دوست دارید، از این بلوک‌ها بگذارید و سپس گلدان‌های عزیز خود همچون بونسای را روی آنها قرار دهید تا جلوه بیشتری داشته باشند. با بلوک‌ها دو یا سه پایه بسازید، روی سطح آنها یک ورقه فلزی مقاوم بگذارید تا چیزی شبیه میز ضدآب ایجاد شود. این کار به آبیاری راحت‌تر این گیاهان نیز کمک می‌کند.

  گلدان  

دیوار سبز بسازید
زندگی شهری به معنی زندگی در فضای کوچک است و برای داشتن فضای بیشتر باید به صورت عمودی فکر کرد. در این بالکن استفاده از فضای عمودی برای قرار دادن گلدان بسیار زیبا و جالب است و استفاده بهینه از قضای کوچک است.
میزِ فوری برای استفاده بهتر از فضای کوچک می‌توانید گلدان قدیمی و بزرگ و سنگین که در گوشه حیاط یا انباری افتاده است را در بهترین قسمت باغچه حیاط قرار دهید. میز یا سنگ بزرگی روی آن قرار دهید تا سطح رویی میز را تشکیل دهد. اطراف آن نیز به تعداد دلخواه صندلی قرار دهید. به این ترتیب، یک میز جالب توجه و کاملاً متفاوت در گوشه باغچه درست کرده‌اید، که می‌توانید از فضای کوچک عصرهای بهار و تابستان در آنجا از سرسبزی اطراف لذت ببرید.

میزگلدان  

برای خرید بذر به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

ویتامین سی روزانه خود را دریافت کنید
درختان کوچک مرکبات نه تنها زیبا هستند، بلکه در شرایط درست می‌توانند سود آور هم باشند. گلدان‌های خاک رس را از این مرکبات پر کنید و در فضای بیرون در نور خورشید قرار دهید.

  
آلاچیق چهارفصل
اگر بتوانید در باغچه خود یک آلاچیق ساده بسازید، در روزهای گرم تابستان از گرما و تیغ آفتاب و در روزهای پاییز و زمستان از خیس شدن زیر بارش باران و برف در امان خواهید بود. در ضمن، خیالتان راحت است که می‌توانید اسباب و مبلمان دلخواه خود را در این آلاچیق بچینید و هر ساعت از شبانه روز که دوست دارید، با خانواده یا تنها در این نشیمن باز و خنک استراحت کنید.

 توت فرنگی در کنار پنجره
از فضای کوچک آپارتتمان خود چه بهره‌ای می‌توانید ببرید؟ تنها چیزی که برای کاشت توت فرنگی‌های خوشمزه نیاز دارید یک ردیف گلدان کنار پنجره است. شما می‌توانید دسرهای خانگی تان را با توت فرنگی که خودتان پرورش داده اید، تزیین کنید.

الوان رنگ‌ها
گوشه‌ای از فضای کوچک باغچه خود را به فضای شاد و رنگارنگی تبدیل کنید که به بیننده و ساکنین طراوت و شادابی را منتقل کند. میز و صندلی، نیمکت یا تختی در گوشه حیاط بگذارید و به جای اینکه از قالی و پتوهای تیره برای روی آنها استفاده کنید، انواع پارچه‌ها، بالشت‌ها و پتوهای رنگی و شاد انتخاب کنید. این فضای کوچک و شاد، موجب شادی بیشتر عصرهای شما می‌شود.  

رزهای کوچک بکارید
برای آپارتمان نشینان خوش شانس که به بالکن یا پشت بام دسترسی دارند و همچنین می‌خواهند از فضای کوچک خود لذت ببرند می‌توانند گلدان‌ها را در جایی قرار دهند که روزی ۵ تا ۶ ساعت آفتاب ببینند، رزهای کوچک انتخاب مناسبی هستند. این گیاه‌ها در طول تابستان گل‌های رنگی زیبا می‌دهند.

  

استفاده از ماسه و سنگ

برای اینکه گوشه ای از حیاط را بتوانید به یک منظره زیبا و درخور توجه تبدیل کنید، می‌توانید از زیبایی سنگریزه‌های رنگی و ماسه استفاده کنید. برای اینکه از لابه‌لای این سنگریزه ها علف‌های هرز رشد نکنند و بالا نیایند، یک لایه پارچه مخصوص باغچه در زیر پهن کنید و روی آن را با انواع سنگ و ماسه پر کنید. هزینه این ایده از آجرهای تزئینی کمتر است.
  

گلدان‌ها را در کنار هم قرار دهید
قرار دادن گلدان‌ها در کنار هم نه تنها به زیبایی ظاهری آن‌ها می‌افزاید، بلکه به افزایش رطوبت کمک می‌کند و فضای بهتری برای رشد گل‌ها فراهم می‌کند. این روش همچنین برای افرادی که دارای فضای کوچک هستند نیز می‌تواند مفید باشد

بهره بردن از سایه درختان
اگر درختان کهنسال و بزرگی دارید که شاخ‌ و برگ بسیاری دارند و روی زمین زیر پای خود سایه می‌افکنند، می‌توانید از این امکان استفاده کنید و میز ناهارخوری کوچکی زیر آن قرار دهید و آن را به فضای نشیمن عصرگاهی تبدیل کنید.

آلاچیق

از نرده‌ها استفاده کنید
از سبدهای پر از گیاه در کنار نرده‌ها استفاده کنید. با این کار فضای کوچک آپارتمان شما با یک مزر سبز از دنیای بیرون جدا می‌شود.

برکه در حیاط
برای اینکه برکه یا حوضچه‌ طبیعی و زیبا در گوشه حیاط داشته باشید، لازم نیست باغ یا باغچه بزرگ داشته باشید. برای این منظور فقط کافی است قسمت موردنظر حیاط را حفر کنید، حاشیه آن را مشخص کنید و پمپی در آن قرار دهید که همیشه آب در آن جریان داشته باشد. این برکه کوچک، موجب جذب پروانه‌ها و پرنده‌های زیبا می‌شود و باغچه کوچک شما به چشم‌اندازی عالی تبدیل خواهد شد.

برکه

  در انتخاب بوته دقت کنید
هنگام انتخاب بوته برای نگهداری در آپارتمان به نوع گل، میزان رشد و اندازه گل دقت کنید. گل‌هایی که اندازه بالغ آن‌ها خیلی بزرگ است برای آپارتمان مناسب نیستند. گل نشان داده شده در تصویر برای آپارتمان ایده آل است که در بهار با گل‌های صورتی زیبا به خانه شما رنگ می‌بخشد.

 

دو برابر کردن زیبایی
برای اینکه به حیاط و باغچه خود نمای بهتری ببخشید و موجب زیبایی بیشتر آن بشوید، می‌توانید از فنس یا داربست‌های عمودی کمک بگیرید. در پای این داربست‌ها گیاهان بالارونده و پیچک بکارید تا از داربست بالا بروند و نمای عمودی باغچه را نیز سرسبز و زیبا کنند. حتی برای اینکه کمی خلاقیت به خرج داده باشید، می‌توانید از داربست یا نردبان‌های چوبی هم کمک بگیرید.

 گوجه فرنگی پرورش دهید
چند بسته بذر و کاشت به موقع تنها چیزهایی هستند که برای پرورش گوجه فرنگی به آن‌ها نیاز دارید. ابتدا بذرها را در داخل منزل بکارید و سپس آن‌ها را به مکان آفتابی منتقل کنید تا در تابستان محصول تازه داشته باشید.

بیشتر بخوانید : بذر گوجه فرنگی، شرایط کاشت و پرورش آن

طراحی راه‌راه
اینکه گیاهان را در یک مسیر و جهت مشخص و ثابت در باغچه بکارید، بسیار آسان‌تر از این است که بخواهید در میان باغچه بی‌نظم، راهی باز کنید و به اصطلاح باغچه را طراحی کنید.

  مخفی کردن سطل‌های زباله یکی از مواردی که به زیبایی باغچه لطمه می‌زند، دیده شدن سطل‌های زباله در گوشه باغچه یا حیاط است. برای برطرف کردن این مساله، می‌توانید اتاقک یا فضایی ایجاد کنید که وسایل تمیزکاری و سطل و بیل و بیل‌چه‌های باغچه را درون آن قرار دهید تا در دید مسقیم نباشند. خاک، کود و وسایل سم‌پاشی و ... را نیز می‌توانید در این فضا جمع کنید تا در گوشه و کنار باغچه منظر بد ایجاد نکنند.

 

حذف چمن بخشی از حیاط خانه خود را برای ایجاد فضای نشیمن و ناهارخوری اختصاص دهید. برای این منظور، زمین را از هر نوع چمن خالی کنید. به جای آن از ماسه و سنگریزه استفاده کنید. روی میز را با گلدان‌های زیبای گل یا گیاه پر کنید. در اطراف فضا نیز گلدان‌های و درختچه‌های زیبا قرار دهید.

فضای کوچک  

ایجاد هیجان
باغچه‌های کوچک را با قرار دادن آلاچیق یا درهای بزرگ، بزرگ‌تر از آنچه هستند نشان دهید. این مساله باعث می‌شود تا نظر بیننده به آن جلب شود. برای جلوه بیشتر هم می‌توانید از انواع گلدان‌های گل رز بهره بگیرید.

فضای کوچک  

مسیر پیچ‌دار
یک راه برای اینکه در باغچه کوچک منظره زیبایی ایجاد کنید، استفاده از ساخت مسیر عبور به شکل منحنی است. راهی که قرار است از میان باغچه عبور کند را به صورت منحنی و خمیده درست کنید. البته در ساخت آن به اندازه عرض آن توجه داشته باشید.

فضای کوچک

  باغچه فصلی برای ساخت و زیباسازی باغچه در حیاط باید هر چهارفصل سال را در نظر داشته باشید. برخی از باغچه‌ها در بهار و اوایل تابستان زیبا دیده می‌شوند اما در پاییز به طور کلی جلوه و زیبایی خود را از دست می‌دهند. انواع درختچه و گیاهانی در باغچه خود بکارید که هر کدام در فصل خاصی گل یا میوه بدهد تا باغچه در همه فصول سال جلوه زیبایی داشته باشد.

فضای کوچک

طاق ورودی برای باغچه خود یک ورودی زیبا با طاق های فلزی درست کنید. این طاق به تنهایی هم می‌تواند جلوه خوبی داشته باشد. شما می‌توانید حتی در پای آن انواع گیاهان رونده بکارید تا به بدنه طاق بگیرند و بالا بروند و منظره فوق‌العاده زیبایی بسازند.

فضای کوچک 

در منطقه گرم و پر آفتاب هستید؟ فلفل بکارید
یک فلفل کمی خشک شده را بشکنید تا تعداد زیادی دانه قابل کاشت ببینید، دانه‌ها را در یک خاک حاصلخیز بکارید و در آفتاب قرار دهید. در چند ماه شما از فلفل‌های تازه از باغچه خودتان لذت خواهید برد.

فلفل

بیشتر بخوانید : کاشت فلفل در خانه 

  استفاده از زیبایی طبیعت
حتی باغچه‌های ساده و کوچک هم می‌توانند محل اجتماع پرنده‌ها و پروانه‌های زیبا باشند. برای این منظور فقط باید بستر مناسب برای جذب آنها را فراهم کنید. یکی از کارهای مناسب برای این منظور، کاشت گل و گیاهانی است که آنها دوست دارند. به طور مثال، می‌توان به سوسن یا فلوکس اشاره کرد. یا قرار دادن لانه برای پرندگان یا ظرفی که بتوانند در آن غذا و آب بخورند نیز به جذب بیشتر آنها کمک می‌کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

گزارش اشکال در سایت