ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

آشنایی با فولکه وال:

فولکه وال با نام لاتین Folkewall یک سیستم در حال رشد هیدروپونیک است که به طور خاص برای استفاده مناسب از زمین های محدود  استفاده میشود. یک اصل معمول در پرماکالچر این است که هر واحد باید چندین عمل انجام دهد.که در این سیستم دو هدف مهم طراحی شده است:۱-تصفیه آبهای خاکستری ۲-ایجاد دیوارهای سبز یا زنده

این اساسا یک روش رو به رشد عمودی است و بهترین نمونه آن باغ های آویزان بابل است.ساده ترین طرح فولکه وال یک دیوار از صفحات توخالی است که دارای حفره های مناسب در یک یا هر دو طرف دیوار است.

کشاورزی عمودی بوسیله فولکه وال کمک می کند تا استفاده کارامدتری از فضا و هچنین آب از طریق تصفیه واستفاده مجدد آن داشته باشیم.

فولکه وال

طراحی یک سیستم فولکه وال:

طراحی اولیه یک دیوار از قطعات بتون تو خالی با محفظه باز در یک یا هر دو طرف دیوار است. حفره‌ها با مواد بی اثر مانند شن دانه رس منبسط، پرلیت و یا ورمیکولیت پر شده‌اند. این طراحی اجازه چکیدن آب را درطولانی‌ترین مسیر هدایت ممکن در امتداد طول دیوار در میان سنگریزه‌ها را می‌دهد.

آب به بالا آورده می‌شود و با دنبال کردن یک الگوی زیگ زاگ داخل دیوار نفوذ می‌کند. همان‌طور که ریشه گیاهان در میان مواد بی اثر رشد می‌کند و مواد غذایی را از آب می‌گیرد. لایه‌ای نازک از باکتری های مفید بر روی سنگریزه‌ها رشد می‌کنند، و مواد مغذی در فاظلاب نفوذ می‌کند. در پایین دیوار یک ظرف، آب تصویه شده را جمع‌آوری می‌کند، که پس از آن می‌توان برای استفده خانگی و غیرقابل شرب، و برای آبیاری باغ استفاده کرد و یا می‌توان آن را به بالای دیوار بازگرداند

فولکه وال

چند نکته درباره فولکه وال:

آب خاکستری: آب تغذیه گیاهان در دیوار باید عاری ازفلزات سنگین و  یا آلاینده‌های نا امن، به ویژه زباله‌های انسانی باشد. این، نیاز به استفاده از توالت‌های منبع جدا دارد.

 

گیاهان مورد استفاده: از آنجا که برداشت گیاهان بخشی از فرایند تصفیه است، محصولات گیاهی (گیاهان علفی) سریع رشد به ویژه برای فولکه وال مناسب هستند. محصولات غذایی یک ساله خوب هستند، ازچند ساله‌ها مثل درختان و درختچه‌ها باید اجتناب شود.

فولکه وال

مزایای استفاده از این روش:

استفاده بهتر از آب خاکستری. اغلب تبخیرها از طریق برگ‌های گیاه اتفاق می‌افتد، که باعث می‌شود این روش به ویژه در مناطق خشک مفید باشد.فولکه وال از این جنبه استفاده می‌کند.

استفاده موثرتر از منطقه. برای مثال در گلخانه‌ها و یا دیگر مناطق جداره دار، جایی که یک دیوار به عنوان یک دستگاه تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود، همچنین به عنوان یک مبدل حرارتی و بافر کار می‌کند.
بنابراین با تصفیه آب percolating (نفوذی یا تراووشی)، grey water می‌تواند به عنوان آب آبیاری استفاده می‌شود.

در آب و هوای گرم، برای خنک کردن ساختمان دیوار را می‌توان در سمت آفتابی استفاده کرد.

خانه سازی کم هزینه: استفاده ترکیبی از فولکه وال و توالت با منبع جدا. هزینه‌ها را در حدود ۳۰٪ کاهش می‌دهد.

فولکه وال


نویسنده مطلب سعید برهانی
  • برداشته جالبی در مورد دیوار سبز بود. فولکه وال همون دیوار سبز میشه اینطور که من متوجه شدم. یا یک نوع از دیوار سبز هست؟