نازبو
بید مجنون چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • باغبانی
 • باغبانی شهری

بید مجنون چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

بید مجنون به‌ عنوان یکی از زیباترین و پرطرفدارترین انواع درخت‌های زینتی شناخته می‌شود که به واسطه زیبایی منحصر به ‌فردش مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این نکته توجه داشته باشید که این درخت میوه خاصی ندارد و تنها برای اهداف تزیینی از آن بهره گرفته می‌شود. شاخه‌های آبشاری و برگ‌ریز این گیاه، می‌تواند تا حد بسیار زیادی باعث زیبا سازی محیط شود. این گیاه بومی شمال کشور چین می‌باشد، اما در بخش‌های دیگری از جهان مانند ایران نیز می‌تواند به ‌خوبی رشد کند. بید مجنون گیاهی است که نسبتاً به آب زیادی نیاز دارد به‌ همین دلیل برای نواحی خشک اصلاً گزینه مناسبی نیست. ما در ادامه این محتوا قصد داریم که برای شما بیشتر در رابطه با ویژگی‌های منحصر به ‌فرد این درخت صحبت کنیم. اگر شما می‌خواهید برای اهداف تزیینی از این نوع بید استفاده کنید و به ‌دنبال اطلاعات کامل در رابطه با نحوه نگهداری شرایط زندگی‌ این درخت هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای محتوا همراهی کنید.

جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 
برای خرید کود گیاهان آپارتمانی و زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

بررسی ویژگی‌‌های ظاهری بید مجنون 

اگر شما بید مجنون را دیده باشید، می‌دانید که این درخت  بسیار زیبا می‌باشد. این درخت سرعت رشد نسبتاً مناسبی دارد و می‌تواند تا ارتفاع حدوداً 20 الی 30 متر رشد کند. بسیاری از افراد این گیاه را به اکالیپتوس تشبیه می‌کنند. اما درخت بید با اکالیپتوس تفاوت‌های زیادی دارد. در کنار زیبایی شگفت ‌انگیز، متأسفانه عمر این گیاه بین 40 تا 75 سال است. بعد از این زمان این درخت از بین می‌رود. در فصل بهار درخت بید مجنون گل می‌دهد. اما روند گلدهی زمانی این اتفاق خواهد افتاد دو پایه نر و ماده با یکدیگر ارتباط برقرار کند. اگر فعالیت حشرات و وزش باد مناسب باشد، گرده ‌های درخت نر می‌توانند روی درخت ماده بنشینند‌. در ادامه روند گلدهی در درخت ماده شروع می‌شود. 

 جهت خرید بذر درخت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.


 بررسی ویژگی‌های ظاهری بید مجنون

 
بررسی شرایط زندگی بید مجنون 
 
بعد از صحبت در رابطه با ویژگی‌های ظاهری و همچنین ساختار کلی این گیاه، حال بیایید با دیگر در رابطه با شرایط زندگی بید مجنون صحبت کنیم. 
  
آبیاری : درخت بید مجنون جزو آن دسته از درخت‌‌هایی است که به آب نسبتاً زیادی نیاز دارد. البته طبق تحقیقات انجام‌ شده این درخت مقاومت خوبی در برابر کم آبی و خشک ‌سالی از خودش نشان می‌دهد. این نوع درخت بید رطوبت را دوست دارد و به واسطه داشتن ریشه‌های بلند می‌تواند از اعماق زمین آب مورد نیاز خودش را تامین کند. با توجه به این ‌که بید مجنون به آب نسبتاً زیادی نیاز دارد، در هوای خشک و بسیار گرم برگ‌های این درخت دچار سوختگی می‌شوند. آبیاری عمیق برای درختان جوانه بید مجنون کاملاً ضروری است. 

 جهت خرید گلدان و سینی نشا به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.


دما : درختان بید مجنون هم به هوای سرد و هم به هوای گرم حساس هستند. اما هوای سرد می‌تواند تأثیرات مخرب بیشتری روی آن‌ها داشته باشد. سرمای بیش‌ از حد می‌تواند شکاف‌ های گوناگونی را روی تنه درخت ایجاد کند، باعث از بین رفتن درخت شود. مناطقی که در فصل زمستان دمای هوا کم‌تر از منفی چهار درجه سانتیگراد نمی‌شود، مناطق خوبی برای کاشت این درخت می‌باشند. 
 
 خاک و تغذیه : خاک یکی از عناصر اصلی برای رشد گیاهان می‌باشد. درخت بید مجنون نیز از این قاعده مستثنی نیست. معمولاً بهترین ترکیب خاک برای این درخت، ترکیبی از خاک گلدان با کود پوسیده گاوی می‌باشد. روند تغذیه این گیاه رونده نسبتاً ساده می‌باشد. بید مجنون در طول سال تنها یک یا دو بار نیاز به کود دهی دارد. با همین مقدار کم کود، این نوع بید می‌تواند نیازهای خودش را به‌ طور کامل برطرف سازد.

همچنین بخوانید  : معرفی گل ادریسی

چگونه می‌توانیم بید مجنون را تکثیر کنیم؟
 
یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که می‌تواند در زمینه تکثیر بید مجنون به شما کمک‌ کننده باشد، قلمه زدن گیاه است. برای قلمه زدن شما باید شاخه‌های تازه گیاه را جدا کنید. در ادامه باید تمامی جوانه‌ها را از بین ببرید و تنها یک جوانه را باقی بگذارید. معمولاً شاخه‌هایی که در اوایل فصل بهار به وجود آمده‌اند  برای قلمه زدن مناسب هستند. پس‌ از جدا کردن جوانه‌ها، قلمه‌ها را در خاک سبک بکارید و سعی کنید که رطوبت خاک را در بالاترین حد ممکن نگه دارید. تا بهار سال بعد اجازه دهید که درخت به‌ طور کامل ریشه بزند و استراحت کند. بعد از پایان یک ‌سال می‌توانید در درخت را به محل مورد نظر خودتان انتقال دهید و روند کاشت آن را از سر بگیرید.

جهت خرید پیت ماس به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

چقدر طول می‌کشد تا بید مجنون به رشد کامل برسد؟
 پیشتر برای شما گفتیم که بید مجنون جزو آن دسته از درخت‌هایی است که سریع رشد می‌کند و به بلوغ کامل می‌رسد. طبق تحقیقات انجام ‌شده، به‌ محض رسیدن به 15 سال، بید مجنون به بیشترین میزان رشد خودش می‌رسد. 
از درخت بید مجنون می‌توان در چه زمینه‌ هایی استفاده کرد؟ 
 درخت بید هیچ ‌گونه میوه و ثمره ای ندارد و تنها برای اهداف تزیینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به‌ ظاهر زیبا و چشم‌ نواز این محصول غیر منطقی نیست که افراد زیادی برای زیباسازی فضای سبز از بید مجنون بهره می‌برند. اما علاوه ‌بر زیباسازی فضا، این درخت می‌تواند در زمینه‌های گوناگون و متنوع دیگری نیز مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال می‌توان از ترکیبات موجود درون این درخت برای تولید داروهای مسکن بهره برد. در حال ‌حاضر تقریباً در سراسر جهان از مواد موجود در این نوع بید برای تولید این داروها بهره استفاده می‌شود. برای اولین ‌بار در سال 1838 بود که اسید سالیسیلیک در این نوع درخت بید کشف شد و به ‌عنوان یکی از ترکیبات اصلی آسپرین مورد استفاده قرار گرفت. علاوه ‌بر این موضوع، شما می‌توانید از عرق بید برای پیشگیری از بیماری‌های گوناگونی استفاده کنید. عرق این گیاه می‌تواند از سکته مغزی و قلبی جلوگیری کند و به‌ عنوان یک پادزهر سم عقرب نیز شناخته می‌شود.

همچنین بخوانید : رازهـــایی برای داشتــن خاک خــوب در باغبـــانی


چگونه می‌توانیم بید مجنون را تکثیر کنیم؟

بیماری‌ها و آفات بید مجنون بید 

مجنون نیز درست مانند سایر گیاهان ممکن است که دچار بیماری‌ها و آفات گوناگونی شود. آفات این درخت می‌توانند تا حد بسیار زیادی ویژگی‌‌های ظاهری این نوع بید را تحت الشعاع قرار دهند. آفت‌هایی مثل لارو بید، کنه تار عنکبوتی، شته و ... جزو آن دسته از آفاتی هستند که می‌توانند به درخت بید مجنون حمله کنند و باعث آسیب به این درخت شوند. اما به ‌طور کلی این نوع درخت بید، گیاهی بسیار مقاوم می‌باشد و می‌تواند از خودش مراقبت کند. اما بدیهی است که در صورت دیدن هر کدام از این آفات، شما باید از طریق روش ‌های مناسب و سم‌پاشی درست تلاش کنید تا این مشکلات را به‌ طور کامل از بین ببرید. البته بهتر است از سم‌هایی استفاده کنید که به خود درخت آسیب وارد نمی‌کنند و ویژگی‌های منحصر به ‌فرد درخت را دست ‌نخورده باقی می‌گذارند.

 برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

جمع بندی 

درخت بید مجنون به ‌عنوان یکی از زیباترین درخت‌هایی است که در کشور ما ایران نیز قابلیت رشد دارد. درخت بید پر از احساس عشق، امید و امنیت می‌باشد و نگاه کردن به آن می‌تواند آرامش سرشاری را به ما هدیه دهد. به ‌طور کلی تصویر درخت بید مجنون تصویری بسیار امید دهنده است که می‌تواند زندگی کردن را برای بسیاری از ما راحت‌تر کند. ما در این محتوا برای شما در رابطه با ویژگی‌های بید مجنون و شرایط زندگی این درخت صحبت کردیم. شاید بید مجنون عمر کوتاهی داشته باشد، اما بسیار مقاوم است و اگر به ‌خوبی به آن رسیدگی شود، می‌تواند برای سال‌ های طولانی جلوه‌‌های بصری خودش را حفظ کند و زیبا استوار باقی بماند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  ریحانه
  17 مهر 1402
  ریحانه

  مطالب کاملی بود ممنون از شما 😊😊😊💖💖💖