نازبو
بررسی شرایط زندگی درخت ون
 • آموزش و مقالات
 • باغبانی

بررسی شرایط زندگی درخت ون

درخت ون که با نام زبان گنجشک نیز شناخته می‌شود یکی از درختان زینتی و بسیار زیبا می‌باشد که بومی اروپای شمالی است. این درخت، درختی قدرتمند و کهن‌سالی است که می‌تواند برای سال ‌های طولانی زندگی کند و بهار و پاییز را تجربه نماید. این درخت در برخی موارد می‌تواند حتی تا بیشتر از 40 متر نیز رشد کند. این درخت ‌ها به‌ صورت نر و ماده روی یک پایه رشد می‌کنند. مانند هر درخت دیگری، درخت ون نیز در بهار گل می‌دهد. این درخت هم گل‌های ماده می رویاند هم گل‌های نر. اما گل‌ های ماده دوام و ماندگاری بسیار بیشتری از گل‌های نر دارند. 
شکل میوه درخت ون شبیه به زبان گنجشک می‌باشد. دقیقاً به‌ همین دلیل است که بسیاری از افراد این درخت را با نام زبان گنجشک می‌شناسند. ما در ادامه این مقاله تلاش داریم تا بیشتر برای شما در رابطه با شرایط زندگی و همچنین ویژگی‌های این درخت صحبت کنیم. اگر شما نیز به گل‌ها و گیاهان علاقه‌مند هستید و می‌خواهید که بیشتر در رابطه با ویژگی‌های این درخت بدانید، به شما پیشنهاد می‌کنیم با ما تا انتهای این محتوا همراه بمانید.

 برای خرید بذر به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

بررسی شرایط زندگی درخت ون

بررسی ویژگی‌های ظاهری درخت ون

پیشتر برای شما گفتیم که درخت ون درختی است که می‌تواند تا ارتفاع بیشتر 40 متر نیز رشد کنند. طبق تحقیقات انجام ‌شده، حتی در برخی موارد انواع بزرگ‌تر و 45 ‌متری این درختان نیز پیدا شده‌اند. تنه‌ این درخت تنه‌ای راست می‌باشد که در برخی موارد حتی به یک متر نیز می‌رسد. رنگ تنه این درخت خاکستری تیره می‌باشد، شاخه‌های آن نیز درست مانند تنه‌ی آن به ‌صورت راست و تنومند رشد می‌کنند. اما برخی از انشعابات شاخه‌های جوان ممکن است که خمیده باشند. برگ‌های گیاه در برخی موارد تا 12 سانتیمتر نیز طول دارند و به‌ عنوان برگ‌های نسبتاً بلند شناخته می‌شوند. گل‌های این گیاه به رنگ سفید می‌باشند و به‌ صورت خوشه‌ای رشد می‌کنند.

بررسی شرایط رشد و نگهداری درخت ون

درخت ون نیز درست مانند هر گیاه دیگری شرایط خاصی برای زندگی می‌طلبد. اما معمولاً این درخت مخصوص مناطقی با ساختار خاک آهکی است. به ‌طور کلی درخت ون جزو آن دسته از درختانی است که در خاک‌های غنی رشد مناسب‌تری دارد و می‌تواند به ‌خوبی روند تغذیه خودش را در این خاک‌ها پیش ببرد. بیایید در ادامه بیشتر در رابطه با ویژگی‌های زندگی این درخت صحبت کنیم. 

 بررسی شرایط رشد و نگهداری درخت ون

دما : به ‌طور کلی این درخت جزو آن دسته از درختانی است که مقاومت خوبی در برابر فاکتورهای محیطی دارد. دما نیز یکی از فاکتورهای محیطی است. اما به ‌هر حال این درخت نیز درست مانند هر گیاه دیگری به هوای بسیار سرد یا بسیار گرم واکنش نشان می‌دهد. درخت ون معمولاً در مناطق معتدل رشد خوبی دارد.

جهت خرید ابزار باغبانی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نور : درخت ون دوستدار نور مستقیم خورشید است که می‌تواند در شرایط مساعد نوری زندگی بهتری داشته باشد. بهتر است که این درخت در محلی کاشته شود که به‌ خوبی در معرض نور خورشید قرار داشته باشد. البته در شرایط کم نور نیز درخت ون می‌توانند به ‌خوبی رشد و نمو داشته باشد. 
نگهداری و هرس : به ‌طور کلی تمامی درختان نیاز به هرس دارند، اما برخی درختان در این زمینه حساسیت بیشتری دارند و باید به‌ صورت سالانه هرس شوند. درخت ون جزو آن دسته از درخت‌هایی است که نیاز به هرس سالانه ندارد. تنها شما باید برای یک‌ بار هنگامی ‌که نهال‌ها جوان هستند، به ‌درستی روند هرس را پیش ببرید. اگر این روند به ‌خوبی و با تخصص صورت بگیرد، در ادامه هم درخت شما پربارتر خواهد بود هم نیازی به اقدام اضافه‌ای نخواهید داشت هرس نکردن سالانه شاخه‌ها نمی‌توانند ضرر و زیان آن ‌چنانی به درخت وارد کند.
 خاک و تغذیه : درخت ون می‌تواند در هر نوع خاکی با هر ویژگی‌های رشد کند اما به‌ هر حال نوعی خاک با ویژگی‌های خاص، برای رشد و نمو این درخت مناسب‌تر است. ترکیبی از خاک مرطوب، قلیایی، آهکی و خشک، نوعی از خاک می‌باشد که برای رشد این درخت بهترین گزینه است. 

جهت خرید بذر درخت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.
 
درخت ون

روند تکثیر و کاشت درخت

معمولاً برای کاشت درخت ون از بذر این درخت بهره گرفته می‌شود. درست مانند هر نوع گیاه سبز دیگری، بهترین زمان برای کاشت این نوع درخت حدوداً اواخر زمستان تا اوایل بهار می‌باشد. برای کاشت این درخت، بذرهای مناسب و با کیفیت را به مدت یک شبانه‌روز در آب خیس کنید تا آن‌ها برای جوانه زدن به ‌طور کامل آماده شوند. در ادامه بذرهای مورد نظر خودتان را در یک گلدان غنی ‌شده از کود بکارید. بهتر است که بذرها حدوداً نیم سانت پایین‌تر از سطح خاک بکارید تا هم بتوانند راحت‌تر جوانه بزنند و هم روی آن ‌ها بطور کامل پوشیده شده باشد.
روند آبیاری بذرها، روند بسیار مهمی است زیرا این آبیاری است که می‌تواند باعث شود بذر های شما با مقاومت بالایی رشد کنند. به این موضوع توجه داشته باشید که به ‌هیچ ‌عنوان نباید اجازه دهید تا روی خاک گلدان مورد نظر شما خشک شود. بعد از این ‌که درختچه شما جوانه زد و کمی رشد کرد، می‌توانید آن را به محل مورد نظر خودتان انتقال دهید و روند کاشت ثابت درخت را پیش بگیرید. بهتر است گلدان شما در محلی سایه قرار داشته باشد تا نور خورشید نتواند آسیب زیادی به آن وارد کند. شما نباید جوانه‌های این درخت را در محیطی سربسته نگه دارید. جوانه‌های ون باید در یک محیط باز و حضور داشته باشند تا بتوانند به‌ خوبی رشد کنند. البته منظور ما از محیط باز، یک فضای به ‌دور از وزش بادهای شدید و نور مستقیم خورشید می‌باشد. 

همچنین بخوانید :  مراحل طراحی و اجرای روف گاردن یا بام باغ

بررسی کاربردها و ویژگی‌های درخت ون

درخت ون تنها جنبه زینتی ندارد و می‌تواند در زمینه‌های گوناگون و متنوعی مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال در طب سنتی می‌توان از عصاره و فرآورده ‌های دیگر این درخت برای کاهش دردهای روماتیسمی، برطرف کردن مشکل یبوست، تسکین دردهای مفاصل، از بین بردن انگل و درمان سرفه‌های شدید اشاره کنیم. دمنوش برگ‌های این درخت، عصاره جوشانده این درخت، عصاره میوه‌های آن و ... جزو آن دسته از فرآورده‌های این درخت هستند که می‌توانند در طب سنتی مورد استفاده قرار بگیرند. 
اما کاربردهای درخت ون تنها به طب سنتی محبوب محدود نمی‌شوند و در صنایع بسیار بزرگ نیز این درخت استفاده‌های گسترده‌ای دارد. برای مثال تا قبل ‌از جنگ جهانی دوم، از چوب‌های این درخت برای تولید نوعی سوخت استفاده می‌شد که کاربردهای بسیار گسترده‌ای در حمل‌ و نقل داشت. علاوه ‌بر این موضوع، به دلیل این‌ که چوب تنه درخت بسیار مقاوم است، می‌توان از آن برای تولید بسیاری از محصولات مقاوم چوبی استفاده کرد.

 
روند تکثیر و کاشت درخت

جمع‌بندی
درخت ون جزو درخت‌‌های زینتی دسته ‌بندی می‌شود. اما علاوه ‌بر ظاهر زیبا و مناسب، از فرآورده‌های آن در صنایع گوناگون و متفاوتی بهره گرفته می‌شود. به ‌طور کلی این درخت، درخت مقاومی است اما مسلماً رسیدگی به این درخت برای مثال کوددهی یا آبیاری مناسب و روتین، جزو آن دسته از فاکتورهایی است که می‌تواند باعث رشد بهتر درخت شود. به این موضوع توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید درخت ون را بکارید و از ویژگی‌‌های منحصر به‌ فرد آن استفاده کنید، باید حتماً هنگام کاشت فاکتور های گوناگونی را زیر نظر داشته باشید. برای مثال دقت به روند کاشت، دقت به فصلی که در آن هستید و ... جزو آن دسته از فاکتورهایی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند با شانس موفقیت بیشتری درخت خود را بکارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  فرزانه
  03 تیر 1402
  فرزانه

  عالی🙏🙏🙏

گزارش اشکال در سایت