تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

سوپر جاذب (سوپر آب) ها ابتدا در اواخر دهه ۱۹۶۰ در آمریکا تولید شدند و انواع تجاری آن در اوایل دهه ۱۹۷۰ به بازار آمریکا عرضه شدند. سوپرجاذب مواد اصلاح‌کننده ای هستند که کاربرد وسیعی پیدا کرده‌اند. این هیدروژلها، پلیمرهایی به شدت آبدوست‌اند که ضمن برخورداری از سرعت و ظرفیت زیاد جذب آب، به مثابه آب انبارهای مینیاتوری عمل کرده و در موقع نیاز ریشه، به راحتی آب و مواد غذایی محلول در آب را در اختیارریشه گیاه قرار می‌دهند.

سوپر جاذب ها، سالهاست که در کشورهای پیشرفته، بعنوان محصولی مطمئن در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفته اند سوپر جاذب ها شبکه های پلیمری هستند که قابلیت جذب آب ، تا بیش از ۴۰۰ برابر وزن خود در ساختارشان را دارند. این محصول در کنار ریشه گیاه و در داخل خاک قرار داده شده و پس از آبیاری، آب فراوانی را در خود جذب می کند.

• هنگامی که آبیاری به اتمام رسید و پس از مدتی رطوبت خاک در اثر فرونشست و تبخیر از بین رفت، ریشه گیاه ، آب جذب شده در ساختار این سوپر جاذب ها را با جذب اسمزی به صورت هوشمند دریافت می کند. سوپر جاذب ها با جذب آب در خود، هدر رفتن آب در اثر تبخیر و فرو نشست را تا ۸۰ درصد کاهش میدهند و به همین دلیل تا حد زیادی می توانند در مصرف آب صرفه جویی کنند.

• اساس ساخت این پلی مرها آلی بوده و به صورت مصنوعی تولید می گردند از پلی اکریلات پتاسیم و کوپلمیرهای پلی اکریل آمید ساخته شده و ویژگی منحصر به فرد آن بالا بودن ظرفیت جذب آب و حفظ آن است این مواد پس از استفاده مستمر ، در خاک کشت هیچگونه تغییری ایجاد نمی نماید و گیاهان ، ارگانیسم های زنده خاک یا آب سطحی را آلوده نمی سازند. مطالعات توسط سازمان محیط آلمان و سایر کشورها نشان داده که استفاده از این ماده هیچگونه عوارضی برای انسان ، گیاه و خاک و محیط زیست ندارد.

• مقدار آبی که در خاک ذخیره می‌شود به ظرفیت نگهداری رطوبت خاک نیز بستگی دارد. پلیمرهای سوپر جاذب ضمن بالا بردن ظرفیت نگهداری آب در خاکهای سبک می‌توانند مشکل نفوذناپذیری خاکهای سنگین و مشکل شسته شوی سریع کودها وآلودگی آبهای زیرزمینی را نیز برطرف می سازد.

 این سوپر جاذب ها به خاطر جذب سریع آب در کشاورزی و باغبانی، جنگلکاری، فضای سبز و نیز در تثبیت بیولوژیکی شنهای روان، کنترل فرسایش خاک و کویرزدایی از جایگاه ویژه‌ای در دنیا برخوردارشده‌اند. با اینکه سوپر جاذب ، تحت فشار هم قادر به نگهداری آب جذب کرده خود است، به‌محض نیاز ریشه، آب را به سهولت در اختیار آن قرار می‌دهد.

• سوپر جاذب با جذب سریع آب و حفظ آن، بازده جذب آب ناشی از بارندگیهای پراکنده را بالا برده و در صورت آبیاری خاک، فواصل آبیاری را نیز افزایش می‌دهند. مقدار این افزایش به شرایط فیزیکی خاک، آب و هوای منطقه و میزان مصرف سوپر جاذب در خاک، بستگی دارد. استفاده از سوپر جاذب در کاشت نشاء و نهال، تنشهای رطوبتی را از بین برده و به سازگاری نباتات کاشته شده با محیط کمک می‌نماید.

• این مواد شامل سه نوع کاتیون ، آنیونی و خنثی می باشد که در کشاورزی نوع آنیونی آن با داشتن بار منفی مورد توجه می باشد . سوپر جاذب های آنیونی با دارا بودن قابلیت بالای ظرفیت کاتیونی قادرند علاوه بر جذب مقادیر قابل توجهی آب ،کاتیونهای موثر و مفید در رشد گیاه را در خود جذب کنند و ضمن جلوگیری از هدر رفتن آنها در موقع لزوم آنها را در اختیار گیاه قرار دهند. این مواد بی بو ، بی رنگ و بدون خاصیت آلایندگی خاک ، آب و بافت گیاهی می باشند.

• با توجه به pH نزدیک به خنثای سوپر جاذب که بین ۶ تا ۷ است، اثر سوء بر خاک نداشته و هیچگونه سمیتی نیز ندارد. این سوپر جاذب ها پس از ۳ تا ۵ سال، بسته به نوع آن و ترکیب خاک، توسط میکروارگانیسم ها تخریب می‌شوند و لذا آلودگی زیست‌محیطی ایجاد نمی‌کنند. علاوه بر نگهداری آب، سوپر جاذب به علت تغییر حجم مداوم (انبساط به هنگام تورم و انقباض به هنگام از دست دادن آب) میزان هوا را در خاک افزایش می‌دهد.

 مزایای استفاده از پلیمر های  سوپر جاذب :سوپر جاذب

۱- افزایش سطح زیر کشت زمین های کشاورزی
۲- افزایش ظرفیت حفظ آب و مواد غذایی خاک برای مدت طولانی
۳- کاهش تعداد نوبتهای آبیاری تا حد ۵۰ درصد
۴- مصرف یکنواخت آب برای گیاهان
۵- رشد سریع تر و مطلوب تر ریشه با ذخیره مواد غذایی
۶- کاهش شستشو آب و مواد غذایی موجود در خاک
۷- کاهش هزینه های آبیاری
۸- فراهم نمودن رطوبت پوسته خاک
۹- بالا بردن ظرفیت تبادلی سوپر جاذب ها و تبادل کاتیونی در خاک
۱۰- به حداکثر رساندن پتانسیل تولید محصول
۱۱- رشد سریع تر و سالم تر گیاهان مخصوصاً در مناطق بسیار گرم و خشک
۱۲- مصرف بهینه کودهای شیمیایی
۱۳- محافظت ریشه های روی خاک در برابر خشک شدن در زمان حمل و نقل و انبار کردن نهال ها
۱۴- هوا دهی بهتر در خاک
۱۵- امکان کشت در مناطق بیابانی و سطوح شیب دار
۱۶- افزایش فعالیت و تکثیر قارچهای مایکوریزا
۱۷- ثبات و اثر طولانی سوپر جاذب
۱۸- تقویت حالت تخلخل ، تغذیه پذیری و ثبات ساختار کشت
۱۹- جلوگیری از تنش های ناشی از نوسان های رطوبتی به خصوص در زمان کاشت نشاء و نهال
۲۰- پرورش و انتقال نهال با تلفات کم

فواید استفاده:

مدیریت آبیاری : سوپر جاذبها با توجه به قدرت جذب بالایی که دارند پس از آبیاری یا بارندگی ها آب را جذب کرده و به تدریج بر حسب نیاز ریشه در اختیار گیاه قرار می دهند و با این کار دوره آبیاری را بین ۵۰ تا ۶۰% کاهش می دهد .

فشردگی خاک : یکی از مشکلات مهم در کشاورزی فشردگی خاک می باشد که می تواند سبب کاهش شدید محصول گردد و در صورتی که بخواهیم آن را بر طرف سازیم باید هزینه های سنگینی را متحمل شویم در صورتی استفاده از سوپر جاذبها با توجه به انبساط و انقباضی که در اثر جذب و دفع آب دست می آورند سبب جلوگیری از فشردگی خاک می شوند

کمبود مواد غذایی : یکی از عمده مشکلات بخش کشاورزی مبحث تغذیه نباتات می باشد . با توجه به اینکه هزینه های خرید و حمل و نقل کودها و همچنین هزینه های کارگری گزاف می باشدسوپر جاذبها توانایی جذب عناصر غذایی را داشته و به تدریج در اختیار گیاه قرار می دهند این ویژگی علاوه بر صرفه جویی در مصرف کود و در نتیجه کاهش هزینه ها سبب شده کود در منطقه موثر ریشه قرار گیرد و باعث افزایش راندمان محصول گردد و به علاوه از شسشته شدن کودهای شیمیایی و الودگی آبهای زیرزمینی نیز جلوگیری می کند .

تبخیر و روان آب : سوپر جاذب با جذب سریع آب سبب کاهش تبخیر آن شده و همچنین با توجه به افزایش نفوذپذیری خاک از ایجاد روان آب ها به شکل موثری می کاهد .

شیب تند : از مشکلات زمین هایی که شیب تند دارند این است که قادر به نگهداری آب در خودشان نمی باشند و در نتیجه کشت و کار در ان مشکل می شود در حالی که استفاده از سوپر جاذب با توجه به نگهداری آب در منطقه موثر ریشه باعث شده تا بتوانیم حتی در زمین های شیب دار نیز اقدام به کشت گیاهان نماییم

فرسایش : فرسایش بادی و آبی سالانه میلیون ها تن خاک حاصلخیز را از مزارع ایران جابجا کرده و خسارت شدید را بر اقتصاد کشاورزی کشور وارد می کند در حالی که استفاده از سوپر جاذب با توجه به داشتن رطوبت دائمی از فرسایش بادی جلوگیری کرده و با افزایش نفوذپذیری خاک نسبت به اب از ایجاد روان آب ها و فرسایش آبی نیز جلوگیری به عمل می آورد .

افزایش بازدهی : این ماده با قابلیت نگهداری رطوبت و مواد غذایی در منطقه موثر ریشه سبب افزایش محصول بین ۱۷% تا ۵۵% می شوند

بازده اقتصادی : به جهت افزایش بازدهی و کیفیت محصولات تولیدی و همچنین کاهش هزینه های آبیاری ، جلوگیری از فرسایش ، جلوگیری از فشردگی خاک و … سبب افزایش بازده اقتصادی می گردد

سرسبزی و شادابی گیاهان : از بزرگترین مشکلات در فضای سبز نیاز آبی گیاهان و ایجاد استرس و شوک در اثر گرما و خشکی می باشد که باعث شده گیاه سرسبزی و شادابی خودشان را از دست بدهند. استفاده از سوپر جاذب باعث شده تا سرسبزی و شادابی گیاهان حفظ گردد چرا که رطوبت کافی و هم مواد غذایی مناسبی را در اختیار گیاه قرار می دهد .

 تامین دائمی مواد مغزی: مشکلات تغذیه گیاهان این هست که بر اثر آبیاری مواد غذایی شسته شده و به طبقات پایین رفته و از دسترس گیاه خارج می شود . استفاده از سوپر جاذب باعث شده تا با جذب مواد غذایی و آزاد کردن آنها به تدریج نقش موثری در کاهش عناصر غذایی در منطقه موثر ریشه داشته باشد

یکنواختی رطوبت : در خاکهای شنی مشکل اصلی زهکشی بالای خاک و در نتیجه کاهش دوره آبیاری است که سبب افزایش هزینه ها می گردد وسوپر جاذب با جذب آب و دفع آن بسته به نیاز ریشه باعث شده رطوبت به شکل یکنواختی در خاک پخش شده و از خشک شدن سریع آن جلوگیری می کند .

عدم نیاز به هرس  : به دلیل اینکه در فضای سبز به خصوص چمن کاری رطوبت زیاد است امکان به وجود آمدن قارچ ها نیز می باشد در حالی که استفاده از سوپر جاذب به دلیل نگهداری رطوبت اضافی در قسمت ریشه اجازه نمی دهد قارچ ها ،  علف های هرز و دیگر رستنی های مزاحم با استفاده از این رطوبت اضافی مشکلاتی را برای گیاه اصلی به وجود آورند .

کاهش هزینه آبیاری : فضاهای سبز و بخصوص مناطق چمن کاری و گل ها به آبیاری زیادی نیاز دارند و گاهی لازم است تا چندین نوبت در روز آبیاری صورت گیرد و این در حالی است که استفاده ازسوپر جاذب سبب کاهش دوره آبیاری شده که تا حدود زیادی در هزینه کارگری صرفه جویی خواهد کرد .

سوپر جاذب

مقدار و روش استفاده:

کاشت نهال:
ابتدا گودالی با عمق مناسب حفر نموده سپس حدود ۲۰۰ الی ۲۵۰ گرم سوپر جاذب را داخل گودال می ریزیم وبا مقداری خاک مخلوط می کنیم و نهال را داخل گودال قرار داده و گودال را پر میکنیم . باید سعی شود سوپرجاذب در نزدیکی ریشه قرار بگیرد.

انتقال نهال :
ریشه بدون خاک نهال را در مخزن حاوی ژل سوپر جاذب ( ویژه انتقال نهال ) فرو می بریم ،پس از خارج کردن نهال مقداری ژل به ریشه نهال می چسبد که رطوبت لازم را در طی زمان انتقال حفظ می نماید .جهت کاشت این نوع نهال تمامی مراحل همانند کاشت نهال بدون ژل می باشد و فقط در هنگام کاشت از سوپر جاذب به صورت خشک در گودال به میزان ۳۰گرم استفاده میشود.

درختان زیر پنج سال و درختچه ها:
حدود ۲۵۰- ۳۵۰گرم سوپر جاذب خشک به ازای هر درخت توصیه می شود. روش کار به این صورت است که در قسمت سایه انداز درخت که توسعه ریشه بیشتر است ۳ حفره ۵۰-۴۰ سانتی متری ایجاد می کنیم اندازه و تعداد حفره ها بستگی به اندازه درخت دارد .

در این روش که روش کپه ای ( درون گودال ) است مقداری سوپر جاذب را در کف چاله ها به صورت خشک می ریزیم و سپس روی آن را با خاک معمولی پر می کنیم  البته چاله ها باید حداقل ۱۰ سانتی متر از سطح زمین پایین تر باشند .

علاوه بر این روش این مواد می توانند به صورت نواری(در محدوده توسعه ریشه دور تا دور درخت نواری به عمق ۵۰-۴۰ سانتی متر حفر می شود و مقدار مشخص شده در کف کانال به طور یکنواخت پخش میشود) و اختلاط کامل (مقدار مشخص شده را باخاک داخل چاله مخلوط کرده و آن را در کف چاله می ریزیم) به کار روند . میزان مصرف سوپر جاذب بستگی به بافت خاک و اندازه درخت دارد.

درختان میوه و جنگلکاریهای شهری:
۲۰۰- ۴۰۰گرم برای هر درخت توصیه می شود  روش کار به این صورت است که در قسمت سایه انداز درخت که توسعه ریشه بیشتر است ۵-۳ حفره ۵۰-۴۰ سانتی متری ایجاد می کنیم ( اندازه و تعداد حفره ها بستگی به اندازه درخت دارد ) در این روش که روش کپه ای ( درون گودال ) است مقداری سوپر جاذب را در کف چاله ها به صورت خشک می ریزیم و سپس روی آن را با خاک معمولی پر می کنیم البته چاله ها باید حداقل ۱۰ سانتی متر از سطح زمین پایین تر باشند . علاوه بر این روش این مواد  می توانند به صورت نواری و اختلاط کامل (به همان روشی که در بالا توضیح داده شد.) با خاک به کار روند،در هر صورت پس از پایان این مراحل آبیاری انجام می گیرد .

زمینهای چمن:
به مقدار ۵۰ الی ۱۰۰ گرم سوپر جاذب در هر متر مربع و در عمق ۵/۲- ۲ سانتی متری خاک قرارمی دهیم. روش کار به این صورت است که ابتدا بستر خاک را آماده می کنیم و بعد مقدار توصیه شده را به صورت دستپاش یا بذر پاش در سطح خاک پخش کرده و سپس با برگرداندن این مواد  را در لایه ۲ الی ۵/۲سانتی متری قرار می دهیم و به اندازه ۱۰ سانتی متر خاک معمولی روی آن می ریزیم و غلتک می زنیم و بعد عملیات بذر پاشی را انجام می دهیم. دراین روش مقدار آبیاری کمتر از روشهای معمول و همچنین دوره آبیاری طولانی تر  می شود .

گیاهان زینتی :
جهت کاشت گیاهان زینتی مانند انواع رزها و غیره ، ابتدا چاله ای به عمق مناسب بوته حفر می کنیم و حدود ۲۰ الی ۳۰ گرم سوپر جاذب بسته به اندازه بوته در ته چا له می ریزیم و با خاک داخل چاله مخلوط می کنیم و آنگاه بوته گل را داخل چاله قرار داده آن راآبیاری می کنیم .

کشتهای زراعی:
میزان استفاده :
(یونجه : ۷۵ کیلو گرم) – (سیب زمینی : ۳۵ تا ۵۰ کیلو گرم) – (گندم و جو :۲۵ کیلو گرم) – (چقندر : ۵۵ کیلو گرم) – (ذرت علوفه ای : ۱۰۰ کیلو گرم) و… در هکتار
(گوجه فرنگی : ۴ گرم) – (خربزه و هندوانه : ۶ گرم) – (خیار : ۵ گرم) برای هر نهال (نشاء) یا بذر

پرورش قارچ:
سوپر جاذب به مقدار دو کیلوگرم در هرمتر مکعب با بستر کاشت مخلوط شده و تا حالت اشباع آبیاری می شود.

خزانه نشاء:
حدود ۱۲۰- ۴۰ گرم سوپر جاذب در هر متر مربع ودر عمق ۱۵-۱۰سانتی متری استفاده می شود.

خزانه نشاء:
حدود ۱۲۰- ۴۰ گرم سوپر جاذب در هر متر مربع ودر عمق ۱۵-۱۰سانتی متری استفاده می شود.

سوپر جاذب

توضیح مهم:

۱- در هر یک از شرایط فوق لازم است تا ۳-۲ نوبت آبیاری معمولی انجام شود و سپس فاصله آبیاری را افزایش دهید .

۲- کاربرد سوپرجاذب بسته به نوع گیاه ، بافت خاک ، شرایط اقلیمی و کیفیت آب ، موجب کاهش آب مصرفی به میزان ۷۰-۵۰%می شود که این مقدار برای گیاهان گلدانی ۷۵-۵۰% ، زمینهای چمن ۴۰- ۱۵%، گیاهان زراعی در شرایط زراعی ۴۰-۲۰% است.

۳- قبل از کاربرد از مخلوط کردن سوپرجاذب با هر نوع کود و مواد افزودنی جامد و مایع دیگر جداً خود داری کنید.

۴- هنگام کاربرد همزمان از سوپرجاذب و کود و یا هر افزودنی دیگرباید از چالکودهای مجزا استفاده شود . (مانند روش بعلاوه و ضربدر)

۵- سوپرجاذب باید دور از رطوبت و نور مستقیم آفتاب نگهداری شود.

کاربرد این محصول در ایران:

یران کشوری کم آب و خشک است؛ با توجه به این موضوع که کل آب مصرفی در ایران حدود ۵/۸۶ میلیارد متر مکعب در سال می باشد، حدود ۸۰ میلیارد متر مکعب آن در بخش کشاورزی مصرف می شود. از این مقدار ۶۵ درصد آن به علت شیوه های غلط و روش های ناکارآمد سنتی آبیاری هدر می رود.خشکسالی و فجایع زیست محیطی، پیامد هدرروی بی رحمانه آب است.

برای مقابله با این مسائل و مشکلات، به کار گیری شیوه های نوین آبیاری لازم می باشد. کاربرد هیدرو ژلهای فوق جاذب، جدیدترین شیوه های آبیاری برای مناطق خشک است که به کمک آن می توان تا ۵۰ درصد اتلاف آب آبیاری و در نتیجه مصرف آب را کاهش داد.


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • سلام. در روش سوپر جاذب در چالکود همراه کود. روش ضربدر یا بعلاوو چگونه میباشد. لطفا راهنمایی کنید. متشکرم.

  • سلام در مورد روش ضربدر یا بعلاوه درچالکود براب سوپر جاذب وکود حیوانی همراه کود شیمیایی مرا راهنماییی کنید.

  • سوپر جاذب را بهمراه کود مخلوط کنید و در خاک قرار دهید.

 • لطفا انواع سوپر جاذبه های موجود در بازار را نام ببرید محل خرید و قیمت کلی فروشی آن . ممنون رحیمیان

 • نحوه استفاده سوپر جاذبه بر روی چمن سبز شده چگونه است؟

 • در مورد درختان مثمر که در حال حاظر دچار کم ابی شده اتد ایا سوپر جاذب قابل استفاده است ؟لطفا روش استفادشو مرقوم بفرمائید متشکر

 • با تشکر پاسخ سوال های طرح شده قبلی برای اینجانب نیز مفید است

 • سوال های بالا برای اینجانب نیز مطرح است

 • با عرض سلام
  لطفا در مورد جایی ک میشه این ژل رو تهیه کرد راهنمایی کنید
  سپاس گذارم

 • بنده خیلی وقت پیش یه کلیپ تو اینستا دیدم.از مواد داخل پوشک بچه استفاده می کرد.آیا اشکالی داره ما هم به عنوان جاذب برای گیاه استفاده کنیم!؟

  • موردی نداره، فقط میزانش منطقی باشه که باعث خفگی ریشه گیاه نشه، در نظر داشته باشید این مواد رطوبت رو تا ۷ تا ۱۴ روز نگه میدارن، آبیاری رو با توجه به رطوبت عمقی خاک تنظیم کنید